Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Зошто кога дојде ред на Смилковско бомбата да биде објавена, Груевски побара (како услов за Пржино), да се прекине со емитување на бомбите?
Колку ли му е важно таа бомба да не се објави, во ситуација кога газот веќе сите знаат дека му е какан? Колку повеќе гомна грујови содржи таа бомба, штом после сите објавени, баш за таа се фати он, да не се објавува?
Ти секако не би го знаел одговорот на последното прашање.
А кој го дефинираше редоследот на бомбите, дај бе малу мислите што не ја објавија таа бомба прва.
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Бев кај мтв Стојанче кога го најави. Точно месец дена пред настанот, со точна локација.
Нека одговараат и режисерите и извршителите, сега за сега ги имаат извршителите или ти си да се амнестираат.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Oн најави, па се деси тоа со караулта.
Тоа беше баш како случајно во времето на бомбата која предизвика најголем револт и протести.
Требаше да одекне во македонската јавност како настан кој ја загрозува државата, кој повикува на ургентна сплотеност, кој требаше да покаже деа сега не е време за некакви незадоволства, кои ќе личат второстепено во однос на тој напад.
Според тоа како (а секако и кога) беше изведена таа акција, онака чисто, без крв, мене ми личеше дека баш и не успеа во тоа, да ги исполни целите. Јавноста некако не се понашаше како што предвидуваа, па си реков, логиката е: - ете кога не сакате вака, нас ќе ни биде многу жал, али сеа ќе биде со крв, па да видиме...
Тогаш пишав дека гарант ќе има уште еден, покрвав. Така ми личеше, не дека ја имам некои информации повеќе од вас.
(може и да се најде тој пост)
А зошто со која цел го направиле тоа тогаш.
Не ја пратев политичката ситуација и не памтам од тогаш.
Нешто имаа избори или што?
За да се направи некој ваков чин за дефокусирање, треба нешто многу големо да сака да се сокрие..
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.592
Поени од реакции
22.732
@Beric Dondarrion дали со цел ум во пржинскиот договор си најде утеха за неисполнетото ветување на Заев околу Смилковско . Мислам сериозно дали стварно ?
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Диво насеље е случајот кој е супер-аматерска режија во копродукција сале-чавката-ликови од дуи-косовски пропалици и е еден од главните адути да се попика пола дпне у ќорка со многу тешки обвинувања, кои не се само животите на полицајците, туку и општата државна безбедност, велепредавство исл.
тоа што мене ми е значајно е тоа дека пола косово ги славеше погребите на нивните загинати борци, и дека добија погреби со државни почести.

да оставиме на страна за момент, кој што како режирал итн итн.

поради што добија тие државни почесни погреби? за кое дело ги слават?
искрено ме интересира
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
поминаа и дпмне донесоа пенкало, запалка, маица и капа
сдсм не дадоа капа
толку и што ќе гласам за нив
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
тоа што мене ми е значајно е тоа дека пола косово ги славеше погребите на нивните загинати борци, и дека добија погреби со државни почести.

да оставиме на страна за момент, кој што како режирал итн итн.

поради што добија тие државни почесни погреби? за кое дело ги слават?
искрено ме интересира
Што ти е чудно што во Косово ги славеле кога и овде на форумов десетина ги бранат и бараат амнестија за нив.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.086
Поени од реакции
16.199
тоа што мене ми е значајно е тоа дека пола косово ги славеше погребите на нивните загинати борци, и дека добија погреби со државни почести.

да оставиме на страна за момент, кој што како режирал итн итн.

поради што добија тие државни почесни погреби? за кое дело ги слават?
искрено ме интересира
сеаа по Каталонија ќе има и други акции, идејата е Прешевска долина ( пљус Куманово ? ) да се припои кон Косово
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
поминаа и дпмне донесоа пенкало, запалка, маица и капа
сдсм не дадоа капа
толку и што ќе гласам за нив
Кај мене донесоа ќесичка со две маици и книга ..таман ќе се најдат за работа и потпалување..овие од сдсм срам да му е,не носат овој пат локуми како порано па затоа нема глас за нив..на пример кај мене во улицата на места каде живеат 4 Албански фамилии Двојче генијалецот лично нареди да постават бекатон плочки:pos:плус се сликаше мајмунот, и една изгорена вмровка ни дојде денес на гости да ни објаснува дека Заев наредил да постават плочки бидејќи Албанци биле:pos:..и ова стигнав денес да го слушнам..е со вакви луѓе дискутираме тука кога ги бранат арамите од Дпмне...тешки и мрачни се остатоците од Груевизмот...11 години молзење на мозокот е заебана работа
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Што ти е чудно што во Косово ги славеле кога и овде на форумов десетина ги бранат и бараат амнестија за нив.
ако некој е лажно осуден се бара амнестија или ослободувње.

славење и државни погреби се нешто сосема друго.
се прават за заслуга за државата.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.689
Поени од реакции
28.161
тоа што мене ми е значајно е тоа дека пола косово ги славеше погребите на нивните загинати борци, и дека добија погреби со државни почести.

да оставиме на страна за момент, кој што како режирал итн итн.

поради што добија тие државни почесни погреби? за кое дело ги слават?
искрено ме интересира
Декa гo дaле живoтoт зa незaвиснo Кoсoвo :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom