Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.808
Поени од реакции
82.862
Диво насеље е случајот кој е супер-аматерска режија во копродукција сале-чавката-ликови од дуи-косовски пропалици и е еден од главните адути да се попика пола дпне у ќорка со многу тешки обвинувања, кои не се само животите на полицајците, туку и општата државна безбедност, велепредавство исл.
Батали го Диво Насеље, за кое уште пред да се деси, дури и на мене ми беше јасно дека ќе се деси, па и го најавив тука на форумов.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Батали го Диво Насеље, за кое уште пред да се деси, дури и на мене ми беше јасно дека ќе се деси, па и го најавив тука на форумов.
Бев кај мтв Стојанче кога го најави. Точно месец дена пред настанот, со точна локација.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.086
Поени од реакции
16.199
и диво и питомо насење е се тоа во режија на брдото и осце кој цело време беа во контаакт со нив преку сателитски мобилни...тие што изгинаа се колатерална штета ( уса термин), а има и друг уса термин, пријателски оган, ѓоа по грешка, а и од тој може да загине некој
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
и диво и питомо насење е се тоа во режија на брдото и осце кој цело време беа во контаакт со нив преку сателитски мобилни...тие што изгинаа се колатерална штета ( уса термин), а има и друг уса термин, пријателски оган, жоа по грешка, а и од тој може да загине некој
Ќути бе! Пушиш на убијци! Срам да ти е на косата бела.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.808
Поени од реакции
82.862
Бев кај мтв Стојанче кога го најави. Точно месец дена пред настанот, со точна локација.
Oн најави, па се деси тоа со караулта.
Тоа беше баш како случајно во времето на бомбата која предизвика најголем револт и протести.
Требаше да одекне во македонската јавност како настан кој ја загрозува државата, кој повикува на ургентна сплотеност, кој требаше да покаже деа сега не е време за некакви незадоволства, кои ќе личат второстепено во однос на тој напад.
Според тоа како (а секако и кога) беше изведена таа акција, онака чисто, без крв, мене ми личеше дека баш и не успеа во тоа, да ги исполни целите. Јавноста некако не се понашаше како што предвидуваа, па си реков, логиката е: - ете кога не сакате вака, нас ќе ни биде многу жал, али сеа ќе биде со крв, па да видиме...
Тогаш пишав дека гарант ќе има уште еден, покрвав. Така ми личеше, не дека ја имам некои информации повеќе од вас.
(може и да се најде тој пост)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.689
Поени од реакции
28.161
Точно. Никој нормален не гледа во иднината, никаква можност за искупување за сите вас.
Зa кoи нaс мoре oдмзник oд дивиoт зaпaд.Ти си сaмo еден незaдoвoлен екс вмрoвец и ке пукнеш oд мaкa штo не си успел дa утoпиш.Сите пoстoви илјaдници нa фoрумoв aпсoлутнo ниш пaметнo немaш кaжaнo oсвен oбвинувaњa и кaквa кaзнa ке следелa.И тaa кaзнa тoлку штo јa прижелкувaш неoствaрен сoн ке ти oстaнеЗaев лидерoт твoј се спoгoди дa не ги aпси
Зошто кога дојде ред на Смилковско бомбата да биде објавена, Груевски побара (како услов за Пржино), да се прекине со емитување на бомбите?
Колку ли му е важно таа бомба да не се објави, во ситуација кога газот веќе сите знаат дека му е какан? Колку повеќе гомна грујови содржи таа бомба, штом после сите објавени, баш за таа се фати он, да не се објавува?
Ти секако не би го знаел одговорот на последното прашање.
Зaштo би јa криел тaa бoмбa Груевски ништoжнику?Oни нaрaчaле дa ги утепaaт децaтa a?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Ким Мехмети:
Значи ДУИ е најзаслужна што СДСМ прерасна во една од наголемите’албански’ партии, и челниците на таа албанска партија се тие што албанското гласачко тело го претворија во толпа за тргување со македонските политички партии на власт
:pos:
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
бранењето на "граџаните" на кецарошот замир,најновиот директор во телеком е на ниво на бранењето на вмроните на секоја ретардирана номинација од грујо во минативе 11 години.
најјакото е што дури и замир ја тргна ретардираната фотографија ама извиканите "граџани" уште верглаат 'ако не па вмро да се врати' и останати ретардирани изјави[DOUBLEPOST=1507062752][/DOUBLEPOST]I loled
'Но сепак, вчерашниот Зоки и денешниот Заев, имаат нешто заедничко што го објаснува неговото перверзно политичко однесување кон Албанците'
точна дијагноза. поделена личност како неговиот претходник грујо и сите пред него.
до избори брда и долини,после избори подолгиот
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.086
Поени од реакции
16.199

не е само сендвичи, брашно и зејтин, има и други слатки подмитувања...
( знам дека е фотошоб) ама идејата е добра:D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
хахахаха кое тропање на глупости
“Hа последите парламентарни избори, СДСМ ја доби подршката на голем број албански гласачи, но не заради тоа што им понуди нешто толку примамливо што тие немаше како да го одбијат, туку затоа што беа фрустрирани од измамите на нивните партие, а пред се, од лажните повеќегодишни ветувања на ДУ“

На избори 2014 албанските партии добија 238.207 гласови
Во 2016 добија 211.892 или разлика од 26.315 гласа. Ете да претпоставиме дека сите тие гласови ојдоа кај СДСМ поради “незадоволни албанци...“

Но да видиме каде има уште незадоволници, во 2014 ВМРО доби 481.615 гласови, а во 2016 454.577 или 27.038 незадоволни и фрустрирани гласачи на ВМРО кои му дадоа подршка на СДСМ. Или заедно ВМРО и ДУИ му дадоа вкупно 53.153 гласа (од кој поголем број се од ВМРО)

Разликата на гласови кај СДСМ од 2014 до 2016 е ПЛУС 153.026. Значи (покрај незадоволни ВМРО и ДУИ) уште 100.000 фрустрирани и незадоволни граѓани од предходна власт му дадоа гласови на СДСМ

Така да ако се следат бројки, од партиите најмногу подршкка на СДСМ му дадоа гласачи на ВМРО.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom