Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
@Џони Вајсмилер ..види вака батка, ако сакаш со @bijons да разговараш, фино лепо да комуницираш, научи бе бате ЃУПСКИ да збориш и така 20 % во Битола ви се ѓупци:D
Сите вие што го подржувате Груевски, после све што и напраи на Македонија, сте предавници и на форумов, како сакам ќе се понашам со вас. Тоа не значи дека задолжително некултурен ќе бидам. Туку едноставно немам скоро никакво почитување за некој ко вас. Ако сакам ќе ве цитирам, за што кур сакам, од утре до вечноста. Ако сакам нема да ви реплицирам, ако сакам ќе ви реплицирам.
Ваше е, единствено да ме пријавите, доколку мислите дека ги прекршувам форумските правила. А јас никад нема никој да пријавам, али тоа не е затоа што мислам дека сте човечки суштества, него заради мои принципи.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Твоја беше теоријата дека една од овие е @concrete ?

Каде е таа појава? Не дека ми фали. Ме интересира дали изигра као сончоглед веќе.
Одморен е додека не дојдат ајварите, со надеж дека ќе се научи да дискутира за нештото што се случува во моментот а не да поставува рандом глупи прашања од типот на а што јадеше денес.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Сите вие што го подржувате Груевски, после све што и напраи на Македонија, сте предавници и на форумов
Ај вака да те прашам сега, дали исто така сите што го поддржуваат Заев се предавници на форумов?
Баш ме интересира.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Ај вака да те прашам сега, дали исто така сите што го поддржуваат Заев се предавници на форумов?
Баш ме интересира.
Напиши една листа на делата кои Заев ги напраил и образложи зошто е предавник, а ја ќе напишам листа на делата на Груевски исто со образложение.
Инаку еве и јас ќе кажам дека најголем воен злосторник во II СВ е Де Гол, но сепак, си има црно на бело кој бил.
Тие куртонски релативизирања на друг праи му ги (што паднал вчера од Марс), не на мене.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Сите вие што го подржувате Груевски, после све што и напраи на Македонија, сте предавници и на форумов, како сакам ќе се понашам со вас. Тоа не значи дека задолжително некултурен ќе бидам. Туку едноставно немам скоро никакво нитепочитување за некој ко вас. Ако сакам ќе ве цитирам, за што кур сакам, од утре до вечноста. Ако сакам нема да ви реплицирам, ако сакам ќе ви реплицирам.
Ваше е, единствено да ме пријавите, доколку мислите дека ги прекршувам форумските правила. А јас никад нема никој да пријавам, али тоа не е затоа што мислам дека сте човечки суштества, него заради мои принципи.
Никогаш и никаде не сум се изјаснила дека го подржувам Грујо....секогаш сум велела да направиме компарација, да ги извагаме двете партии со се нивните добри и лоши дела...Јас не се тепам со никого за политика, ги мрзам сите..небитно.....
Незнам зошто ме цитираш но знам едно...Колку и да се обидуваш да ме спушташ ниско, Јас толку ке летам повисоко, никогаш нема да успееш да ме дофатиш....да ти ебам твоите принципи каде што целата твоја злоба ја истураш на две жени, запамети...јас и бијонсе сме жени и немаме дупли профили и не сме глупи. Не можеш да не тргнеш од форумов и ниту имаш право да не дексриминираш..каде сакаме ке пишуваме..има модератори, виша сила, само таа може да ни ебе мајката(таков збор употребувам затоа што не е од правичните туку е од себичните).
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Инаку денеска е точно една година од големата поплава која го зафати лани Скопје.
Загинаа официјално 20-тина луѓе, додека службите интензивно работеа да се замачка сликата дека 50-тина загинати. Тие не беа жртви на невремето, туку на негрижата на државата, неинвестирањето во спасувачки служби, нивната мртва реакција на невремето, пренасочување на огромни пари во погрешни непродуктивни сектори и популизмот и лагите на режимот кој беше веќе во распаѓање. Сепак, скапо платената пропагандна машинерија и ден денешен го прикажува овој настан како божје чудо, 1000-годишно невреме и дури прави слика со која жртвите треба и да се благодарни на тие неодговорни психопати. Истите освен што одеа да се снимаат во чизми и со лопати, тотално беа вон контрола врз ситуацијата и немаа претстава што воопшто им се случува на терен. Нормално, настанот не беше ревидиран, никој не превзема никаква морална одговорност, ниту се извини - си ја тераат исто, ко со стока.

sketch-1501861140158.png
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Вака одприлика иде(ше) тоа со поплавите:

- Абе Стајковци каналите ги затрупуваат со комиње енд стаф. Треба казни да фрчат.
- Не заебавај, Стајковци е сто посто наше, нив ли да ги казнуваме и притискаме?

после си дојде август
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.227
Поени од реакции
8.497
Вака одприлика иде(ше) тоа со поплавите:

- Абе Стајковци каналите ги затрупуваат со комиње енд стаф. Треба казни да фрчат.
- Не заебавај, Стајковци е сто посто наше, нив ли да ги казнуваме и притискаме?

после си дојде август
3:1 прегазија ДПМНЕ во Стајковци. Баш прееска проверував нешто на Призма. И во тие 606 гласови што СДСМ ги доби во Стајковци добар дел веројатно се на Албанците. Ме изненадија изборните резултати (направената разлика) во Аеродром и Ѓорче, ама во Стајковци и другите села натаму вмровската пропаганда е непробојна.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.693
Поени од реакции
32.745
до кога бе со ефтино тролување и навреди?
до толку ли си беден? брее
јас сум бил сега “партиски слуга“ пууу
мизерија
сендвичите уште не сватиле колку им ги преплатиле тие сендичи
...кретенот да биде на чело, да не закопа колку што може повеќе.
Многи си осетлив бе, мислам како за некој што веќе во следниот пост вреѓа х10. Не мене, ама па јас и не те навредувам - чиста реалност е дека секој што безочно и без критериум промовира партиска агенда е „партиски слуга и послушник“.

Наместо да критикувате суштински важни национални прашања, како дејуре воведување двојазичност, вие уште кењате за претходната власт како тие да го носат законот за јазиците. Аман, сеедно кој го носи: ТРЕБА ДА СЕ КРИТИКУВА!
Ебате празноглавите предавници, сите заедно на куп.

Полош си (сте) од „сендвичите“, како што ги нарекуваш колегите ти.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
3:1 прегазија ДПМНЕ во Стајковци. Баш прееска проверував нешто на Призма. И во тие 606 гласови што СДСМ ги доби во Стајковци добар дел веројатно се на Албанците. Ме изненадија изборните резултати (направената разлика) во Аеродром и Ѓорче, ама во Стајковци и другите села натаму вмровската пропаганда е непробојна.
Не е нешто чудно што Вмро добива по селата,само на изолираните и неписмените луѓе што немаат друга телевизија освен Сител и Канал 5 можат да му продаваат пропаганда..во градовите кај урбаните делови ситуацијата беше поинаква .

Да ти се случат онакви поплави и пак да ги гласаш поради нивна лична негрижа,влада на Дпмне,градоначалник на Дпмне,град Скопје на Дпмне и пак,и пак ги гласаа..овци
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.693
Поени од реакции
32.745
Напиши една листа на делата кои Заев ги напраил и образложи зошто е предавник, а ја ќе напишам листа на делата на Груевски исто со образложение.
Инаку еве и јас ќе кажам дека најголем воен злосторник во II СВ е Де Гол, но сепак, си има црно на бело кој бил.
Тие куртонски релативизирања на друг праи му ги (што паднал вчера од Марс), не на мене.
Хаха, ти Берик несакајќи правиш добра комедија.
Човекот ти кажува дека Заеб предавникот ја спроведува шќиптарската платформа, а ти му одговараш дека некој бивш премиер по име Грујо бил поголем предавник. Без да демантираш дека Заев е предавник.
И пази... ПОТОА ТИ НЕГО ГО ОБВИНУВАШ ЗА РЕЛАТИВИЗИРАЊЕ!!! :facepalm:

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Да ти се случат онакви поплави и пак да ги гласаш поради нивна лична негрижа,влада на Дпмне,градоначалник на Дпмне,град Скопје на Дпмне и пак,и пак ги гласаа..овци
Kaде бе?
Немаше локални од тогаш.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Во Гази Баба кандидатот на вмро за градоначалник може комотно ден два пред изборите да оди по куќите и да ебе сестри и мајки, следниот ден истите тие на кои им ебел сестри и мајки ќе одат да го гласаат.
20 нивни пријатели, роднини умреа заради нив, тие пак ги гласаат.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Не е нешто чудно што Вмро добива по селата,само на изолираните и неписмените луѓе што немаат друга телевизија освен Сител и Канал 5 можат да му продаваат пропаганда..во градовите кај урбаните делови ситуацијата беше поинаква .

Да ти се случат онакви поплави и пак да ги гласаш поради нивна лична негрижа,влада на Дпмне,градоначалник на Дпмне,град Скопје на Дпмне и пак,и пак ги гласаа..овци
Друже, пола што јадеш зеленчук (ако си од Скопје) е од Стајковци. Не е некое Танушевци, вукојебина. Тука е одма.

Нека си ги гласаат пак...не дека со сдс не можеше да се случи вакво нешто, ама самиот однос да не се препознава вина и кај гомнарите на власт да немаат доблест да признаат вина - уште 100 пати нека им се случи тоа. Што да кажам повеќе. Не заслужиле да живеат...а живеат у филмот дека се наследници на некој шо освоил до Индија. Жими стојан, само ако оплодил некој скот...
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Друже, пола што јадеш зеленчук (ако си од Скопје) е од Стајковци. Не е некое Танушевци, вукојебина. Тука е одма.

Нека си ги гласаат пак...не дека со сдс не можеше да се случи вакво нешто, ама самиот однос да не се препознава вина и кај гомнарите на власт да немаат доблест да признаат вина - уште 100 пати нека им се случи тоа. Што да кажам повеќе. Не заслужиле да живеат...а живеат у филмот дека се наследници на некој шо освоил до Индија. Жими стојан, само ако оплодил некој скот...
Не сум од Скопје ама не е битно,поентата ми беше дека вмровската пропаганда е најсилна по селата,не за џабе во источна растураат по тие Делчево,Виница,Радовиш и таквите градчиња...Прилеп никогаш нема да добие Сдсм заради истата причина..џабе неможиш на прост чоек да му докажиш нешто,ете ги на форумот исти се
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Во Гази Баба кандидатот на вмро за градоначалник може комотно ден два пред изборите да оди по куќите и да ебе сестри и мајки, следниот ден истите тие на кои им ебел сестри и мајки ќе одат да го гласаат.
20 нивни пријатели, роднини умреа заради нив, тие пак ги гласаат.
А џамијава што ја градат таму, а овие груевиве мадиња у општина што се праат на удрени, дека они ништа не знат у подрум биле, не дале дозвола.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.409
Поени од реакции
7.865
Инаку денеска е точно една година од големата поплава која го зафати лани Скопје.
Загинаа официјално 20-тина луѓе, додека службите интензивно работеа да се замачка сликата дека 50-тина загинати. Тие не беа жртви на невремето, туку на негрижата на државата, неинвестирањето во спасувачки служби, нивната мртва реакција на невремето, пренасочување на огромни пари во погрешни непродуктивни сектори и популизмот и лагите на режимот кој беше веќе во распаѓање. Сепак, скапо платената пропагандна машинерија и ден денешен го прикажува овој настан како божје чудо, 1000-годишно невреме и дури прави слика со која жртвите треба и да се благодарни на тие неодговорни психопати. Истите освен што одеа да се снимаат во чизми и со лопати, тотално беа вон контрола врз ситуацијата и немаа претстава што воопшто им се случува на терен. Нормално, настанот не беше ревидиран, никој не превзема никаква морална одговорност, ниту се извини - си ја тераат исто, ко со стока.

Прегледај го приврзокот 175304

Шабан беше тогаш директор на ДЗС и сеуште е, само по основ на тие случување требаше да си поднесе оставка и јавно да каже што е тоа што се случува со ДЗС, од екипираност до опрема, гледај ја изјавата, три пилоти еден на обука, едно лице две години примало плата како пилот иако не е квалификуван за тоа, пошто немале средства да го пратат на обука?! А две години прима пилотска плата, дај да видиме конкурсот, кој учествувал кој е примен и кој е одбиен, има нешто тука, друго, да се направи ревизија на финансии и да видиме колку кошта таа обука и колку е потрошено на спонзорства и репрезентација во ДЗС, па нека суди јавноста, приказни за деца мали, културен развој имало, преродба.

Сеа за пожарите пак приказна дека на еднаш во милениум се дешава ова, комитрагедија, сите знаат дека територијалните против пожарни единици и со екиприаност и со опрема се ужас, дај една анализа што се има, и што треба, па половни донации ќе има гарантирам од ЕУ земји, ако не и нови, обуки ќе има безплатни само да се покаже ентузијазам за нешто здраво, конструктивно.

Ама не тие сакале донации во кеш...

Ама не сакаат така, знаеш како е, сеа тие ги зедоа уздите враце па...
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.227
Поени од реакции
8.497
Дури не мора ни да смислат некоја мастер пропаганда за да ја отфрлат вината за немање инфраструктура, лоша проценка и слабо менаџирање кризи. Доволно беше што пишаа неколкупати на Курир вакво невреме еднаш на 1000 год. божја работа и легнаа селаните на брашното.
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
А џамијава што ја градат таму, а овие груевиве мадиња у општина што се праат на удрени, дека они ништа не знат у подрум биле, не дале дозвола.
Па шо ако градат, оди прашај ги дали им смета. Тие се народ шо ете ти викам ќе им ги ебе жените тој и овие следниот ден ќе речат, ау нашиов како ебе еј вчера на жена ми кога и викна.
Џамија граделе голем ташак, нив исламисти да им населат пак ќе ги гласаат.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Вo меѓувреме требa дa преживеaт луѓетo.Мислaм декa не си вo прaвo aкo сaкaш дa кaжеш декa требaлo дa се штеди сo тoa штo немaлo дa се купaт нoви aвтoбуси, вoзилa зa првa пoмoш,прoтивпoжaрни вoзилa или пoлициските вoзилa.
за многуте непотребни трошоци зборувам.
Со 17 милиони за факинг панорамско тркало, можеа да се купат 250!!! возила од по 70 000Еур секое.
А штедење сакале не сакале, кога се задолжиле ќе има.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Напиши една листа на делата кои Заев ги напраил и образложи зошто е предавник, а ја ќе напишам листа на делата на Груевски исто со образложение.
Инаку еве и јас ќе кажам дека најголем воен злосторник во II СВ е Де Гол, но сепак, си има црно на бело кој бил.
Тие куртонски релативизирања на друг праи му ги (што паднал вчера од Марс), не на мене.
Ок, ак да видиме после постов кој е релативизатор:

Еве ги причините зошто Заев не само е предавник, туку КРВНИК:

1. Колаборатор:
Заев призна дека соработувал со странски служби и амбасади, со цел за да дојде на власт.

2. Свесен имплант:
Заев не е до толку глуп за да смета дека за услугата што му ја направиле нема да му бараат контра-услуги.

3. Изрод и социопат
Заев нема никаков проблем задачите кои му биле дадени да ги исполни, без разлика дали тоа допринело кон рушење на темелите на државата,
претворање на Македонскиот народ во потчинети робови, а Македонската земја во ничија земја, на која секој што стигне ќе се сере.

Заев е чекор понапред кон распадот на Македонија, и тој е свесен за тоа.

Работи кои ќе допринесат кон распадот на Македонија, а Заев работи на нивно исполнување се:

- Поделба на Македонија помеѓу Албанија и Бугарија.
Од една страна е Законот за јазици, со кои Македонија ги губи карактеристиките на унитарна држава.
Македонскиот јазик не е единствениот официјален, сега официјален е и Албанскиот, на цела територија.
Дури и Албанците беа запрепастени што се јавил некој доброволец не-албанец, да им ја обработува агендата.
Двојазичните униформи се само еден пример.
Од друга страна е договорот со Бугарија, заедничка историја, бришење на историјата од 2СВ и окупацијата на Бугарија.

Сместување на мигранти на Македонска земја,и да е ситуациата потрагична, со пари од буџетот ќе им се градат згради, т.е. со наши пари,
додека нашите деца ќе земаат кредити и ќе се мачат за да купат едно станче од 40м2.
Ќе им се обезбеди државна работа, додека нашите деца или ќе седат дома и ќе пијат лексилиуми, или ќе се иселат од својата земја.

par·a·site
noun
noun: parasite; plural noun: parasites
  1. an organism that lives in or on another organism (its host) and benefits by deriving nutrients at the host's expense.
    • derogatory
      a person who habitually relies on or exploits others and gives nothing in return.
      synonyms: hanger-on, cadger, leech, passenger;
Traitor
a person who betrays a friend, country, principle, etc.
"they see me as a traitor, a sellout to the enemy"
synonyms: betrayer, backstabber, double-crosser, renegade, fifth columnist;
turncoat, defector, deserter;
collaborator, informer, mole, snitch, double agent;

Judas, Benedict Arnold, quisling;
informal snake in the grass, two-timer, rat, scab, fink

Заев и целото негово раководство се туѓо тело кое што побрзо треба да се отстрани, за да не направи поголема штета.
Се надевам дека членството на СДСМ ќе се освести.


А сега повели, збори ми како Груевски бил предавник, кажи ми за стиропорот на Скопје 2014, за Диме Спасов и шамарите што сакал да му ги врзе на кутриот Жерновски.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
за многуте непотребни трошоци зборувам.
Со 17 милиони за факинг панорамско тркало, можеа да се купат 250!!! возила од по 70 000Еур секое.
А штедење сакале не сакале, кога се задолжиле ќе има.
А како фамилијарните градежни фирми ќе ги исперат парите кои ни ги цедеа овие десет години со измислени давачки, задолжителни услуги кои никој не им ги бара и драконски казни селективно применувани?
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
...јас не зборувам, туку пишувам и имам чести интерпукциски грешки што нонстоп членови ме следат и ме опоменуваат :) демек да скренат внимание од суштината на коментарот, инаку за зборот „шипци“ можам да те пријавам, но потоа кога ќе се изгласи законот ;)
браво така треба. ти си за пример. сериозен сум. така секој шипо од мал треба да се научи убаво да го зборува јазикот на својата татковина. тоа многу го почитувам, на пример Фатиме одлично го зборува јазикот, не се познава.
Кога можат Срби, Власи, Роми, Турци да го зборуваат одлично не гледам зошто Шипите не би можеле/требале.

а за шипо нема што да се пријавува. ниту некој закон можел да смени нешто. што е проблемот со зборот шипо? нели самите си се нарекувате шкипитери? е па ти и власите ги викаме цинцари, ромите цигани/ѓупци, ништо страшно.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom