Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Е порано луѓето учеа факултет, сега си купуваат дипломи. Дпмне го девалвира образованието. Си го направи приватен бизнис.
Да, тоа е друга тема. ВМРО ДПМНЕ го урниса високото образование. Ги девалвира дипломите на реалните стручњаци. Изнакупија дипломи луѓе на 40-50 години, а никогаш не ни помислувале да студираат. Не биле способни за тоа. И потоа фаќаа раководни позиции.
Гледам, сега и СДСМ има такви кадри за раководни позиции. На време си купиле дипломи.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.259
Поени од реакции
37.022
Неможиш да ми се обратиш бидејќи работам приватно па сакаш неќиш ќе ми зборниш на македонски/англиски ако сакаш да ти свршам работа,ако не џизла во Тетово или Струга бидејќи во Битола тешко дека ќе ми зборниш Албански
...има да ти зборвам на албански и само пробај да не ми одговориш на мој мајчин јазик што е веќе службен јазик не само што ќе те пријавам и тебе и газдата, туку и судски ќе постапам поради бојкотирање на службен јазик во Македонија ! и бај д веј, учи се дека не си ТИ во Битола туку во Manastiri што набргу ќе ти ставам тоа ознака да си знајш, а да и друго, сега ЏАМИЈАТА ќе си ја изградам среде центар има да ти го направам живот весел и музикален !
еве како ќе биде, троа да видиш, инаку е од познатио архитек Rexhep Fazlija !


п.с.
убаво е да даваш примери општо така? слама и кашкавал имам во глаата, ама Битола не ја даваш, така , во Битола нема тоа да се случи а? има да ми зборваш албански и шота ќе играш ако треба :aplauz:
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Некoј рaбoти мoрaше некoј некaд дa ги нaпрaви.Нoвите пoжaрни,итнa пoмoш и пoлициските вoзилa дa не беa двoјнo нaплaтени ке беше вo ред,oдaмнa беa зa зaменa.И дa се нaпрaвеa пoмaлку oбјекти oд ск14 и сo друг лик немaше тoлку стрaшнo дa биде.Нa кеј спрoти гтц тoa беше ужaс, змијaрник oткaкo се изгрaдијa oбјектите некaкo живнaa кaфулињaтa нa кејoт нa гтц.А тoa штo ги изгрaдијa вo бaрoк,неoклaсицизaм и штo oпнaa стирoпoр е зa жaлење
тие 5 милијарди евра можеа да ја направат оваа држава. да застанеме на нозе, сериозно.
сосема спротивно, сега сме со камен на вратот од долгови за враќање украдени.
наместо напред тие пари уште толку не закопаа, и уште толку ќе не закопуваат.
ко робови. еднаш фатени за орото, ќе почнат ДДВ 20, 25%.. дури тогаш економијата нема да дигне глава.
само еве ние “градиме“ важно..

сендвичите уште не сватиле колку им ги преплатиле тие сендичи, на нив и наредни поколенија уште колку низ нос ќе им ги вадат...
верувам дека намерно и грците замешаа прсти намерно кретенот да биде на чело, да не закопа колку што може повеќе. не може ова да е случајно.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.259
Поени од реакции
37.022
Ne mi e jasno kako e mozno nekoj da e tolku intelektualno zakreposten a sepak sposoben da upali kompjuter i da se logira na internet strana.
Cestito, ova e najglupavoto nesto sto go procitav cela nedela. :O
...јас пишувам кирилица, а не латиница како тебе (во контекс кој како упалува компјутер и language bar/ control panel region unlanguage, baby) тоа е разликата што сум над твојот интелект во секој случај во моментов и не вреѓам за разлика од поразениот кој нема факти освен погана уста ! ;)
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
...има да ти зборвам на албански и само пробај да не ми одговориш на мој мајчин јазик што е веќе службен јазик не само што ќе те пријавам и тебе и газдата, туку и судски ќе постапам поради бојкотирање на службен јазик во Македонија ! и бај д веј, учи се дека не си ТИ во Битола туку во Manastiri што набргу ќе ти ставам тоа ознака да си знајш, а да и друго, сега ЏАМИЈАТА ќе си ја изградам среде центар има да ти го направам живот весел и музикален !
еве како ќе биде, троа да видиш, инаку е од познатио архитек Rexhep Fazlija !


п.с.
убаво е да даваш примери општо така? слама и кашкавал имам во глаата, ама Битола не ја даваш, така , во Битола нема тоа да се случи а? има да ми зборваш албански и шота ќе играш ако треба :aplauz:
шипци не зборуваат толку течно Македонски, па и на кирилица, леле леле
ако стварно си шипо браво супер си научил јазик, само така!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.259
Поени од реакции
37.022
Е порано луѓето учеа факултет, сега си купуваат дипломи. Дпмне го девалвира образованието. Си го направи приватен бизнис.
... за 2 000 евра можам да ти „најдам“ дилома за ИТ стручњак тукушто дипломиран и тоа во Виена ! за месец дена го добиваш? заинтересиран си ? :cool:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.259
Поени од реакции
37.022
шипци не зборуваат толку течно Македонски, па и на кирилица, леле леле
ако стварно си шипо браво супер си научил јазик, само така!
...јас не зборувам, туку пишувам и имам чести интерпукциски грешки што нонстоп членови ме следат и ме опоменуваат :) демек да скренат внимание од суштината на коментарот, инаку за зборот „шипци“ можам да те пријавам, но потоа кога ќе се изгласи законот ;)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
... за 2 000 евра можам да ти „најдам“ дилома за ИТ стручњак тукушто дипломиран и тоа во Виена ! за месец дена го добиваш? заинтересиран си ? :cool:
Твојата по медицина од таму ли е? Ај дур делиш совети на темине за здравје не е страшно, ама коа ќе ти доаѓаат у ординација ќе ги лечиш од настинка со цитостатици. Тешко народов шо е глуп, ама кој му е крив.
 
B

Bafra

Гостин
маче знаат албански (жими таквото два три збора колку да насочат) ОТИ САКААТ ДА ЗНААТ, дали некој што НЕ САКА ДА ГО ЗБОРУВА АЛБАНСКИОТ ќе може да не го учи??? ево наааа , ќе дојдам кај работаш ТИ и ќе ти се обратам на албански, марвеш? и ако не ми одговориш ќе те пријавам и ТЕБЕ И ТВОЈАТА ИНСТИТУЦИЈА И ТВОЈА ГАЗДА има да платите казна на нааааа 5 000 еврича, а ти ситно 300 еврича ќе ти ја изедам месечната плата, тогаш ќе видам кој има сено и кашкавал во глава :boksix:
A dali istovo vazi I vo obratna situacija ... ides vo Tetovo, neznaes albanski, zboris Makedonski I sluzbenikot neli mora da ti odgovori na Makedonski inaku ke ja kaznat institucijata ???

Dokolku ova se sproveduva obostrano, Makedoncite vo zapadnite regioni najgolema korist bi imale vo idnina, znaejki deka poleka stanuvaat malcinstvo.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
тие 5 милијарди евра можеа да ја направат оваа држава. да застанеме на нозе, сериозно.
сосема спротивно, сега сме со камен на вратот од долгови за враќање украдени.
наместо напред тие пари уште толку не закопаа, и уште толку ќе не закопуваат.
ко робови. еднаш фатени за орото, ќе почнат ДДВ 20, 25%.. дури тогаш економијата нема да дигне глава.
само еве ние “градиме“ важно..

сендвичите уште не сватиле колку им ги преплатиле тие сендичи, на нив и наредни поколенија уште колку низ нос ќе им ги вадат...
верувам дека намерно и грците замешаа прсти намерно кретенот да биде на чело, да не закопа колку што може повеќе. не може ова да е случајно.
Вo меѓувреме требa дa преживеaт луѓетo.Мислaм декa не си вo прaвo aкo сaкaш дa кaжеш декa требaлo дa се штеди сo тoa штo немaлo дa се купaт нoви aвтoбуси, вoзилa зa првa пoмoш,прoтивпoжaрни вoзилa или пoлициските вoзилa.
 
S

silmarillion

Гостин
Еднаш прашав, ќе прашам пак... кој е тој порив да праите фб профили и форум профили со женски карактеристики а сте машки пол? Партиски ли ви е проблемот што ли е...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Еднаш прашав, ќе прашам пак... кој е тој порив да праите фб профили и форум профили со женски карактеристики а сте машки пол? Партиски ли ви е проблемот што ли е...
Твоја беше теоријата дека една од овие е @concrete ?

Каде е таа појава? Не дека ми фали. Ме интересира дали изигра као сончоглед веќе.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom