Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.117
На пола пат си, мозок немаш, сега ти требаат само пари.
Кога ке ми го трансплатираат твојот ќе станам многу паметен;)
Алмеида го препорача тоа, а ти си најпаметен па го сакам твојот:P

Кaкo ги дупaт членoвиве нивни дa пишувaaт smrt zasiptari сo oнa декa ДУИ бaрaл двoјaзичнoст нa целa теритoријa, aмa и СЈO дa стaнелo устaвнo. И декa никoлче пaтриoтoт ќе oдбиел дa фoрмирa влaдa зaрaди тoa шo бaрaле двoјaзичнoст, a не зaрaди СЈO.
Кoлку требa дa си "нетoлку писмен" и дa си тукa зa секoј случaј зa дa верувaш вo oвa.....
Јас не верувам туку мислам, а тоа што го мислам го пишав.[DOUBLEPOST=1482865812][/DOUBLEPOST]
Пуч:pos::pos::pos::pos::pos:

Али кaжи кaкo ги веслaте oвие не тoлку писмените сo тoa не им пoпуштaме нa клетите шиптaри зa двoјaзичнoст, a уствaри не им пoпуштaте зaСЈO и специјaлен суд
Јас немам никаков проблем да се тргне Грујо, тоа го имам кажано неколку пати, дури по овие избори сметам дека тоа ќе биде најпаметен потег.
А тоа дека Грујо и Зајко ќе одат во затвор, кога жабата ќе роди крава!
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.342
Поени од реакции
6.535
Агим Нухиу е новиот министер за внатрешни работи
27/12/2016


Aгим Нухиу, кој во моментов е заменик министер во Министерството за внатрешни работи ќе стане прв човек во МВР откако Државната изборна комисија утре ќе го соопшти конечниот исход од изборите. Министерите кои беа именувани согласно Пржинскиот договор, ќе се повлечат од функциите кои ги извршуваа досега.

За прв пат во историјата на Македонија, Албанец ќе раководи со Министерството за внатрешни работи, се додека да се состави новата Влада.

Агим Нухиу е роден на 24 август 1977 година во с. Слатина, Тетово.

Честито нека ни е а најмногу на вас античките сендвичи.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.518
Поени од реакции
347
Агим Нухиу е новиот министер за внатрешни работи
27/12/2016


Aгим Нухиу, кој во моментов е заменик министер во Министерството за внатрешни работи ќе стане прв човек во МВР откако Државната изборна комисија утре ќе го соопшти конечниот исход од изборите. Министерите кои беа именувани согласно Пржинскиот договор, ќе се повлечат од функциите кои ги извршуваа досега.

За прв пат во историјата на Македонија, Албанец ќе раководи со Министерството за внатрешни работи, се додека да се состави новата Влада.

Агим Нухиу е роден на 24 август 1977 година во с. Слатина, Тетово.

Честито нека ни е а најмногу на вас античките сендвичи.
Тоа е заради договор од Пржино постигнат знаеш заради кого. Антика и сендвичи немаат врска со оваа.
Пробај нешто друго...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.953
Поени од реакции
1.971
Агим Нухиу е новиот министер за внатрешни работи
27/12/2016


Aгим Нухиу, кој во моментов е заменик министер во Министерството за внатрешни работи ќе стане прв човек во МВР откако Државната изборна комисија утре ќе го соопшти конечниот исход од изборите. Министерите кои беа именувани согласно Пржинскиот договор, ќе се повлечат од функциите кои ги извршуваа досега.

За прв пат во историјата на Македонија, Албанец ќе раководи со Министерството за внатрешни работи, се додека да се состави новата Влада.

Агим Нухиу е роден на 24 август 1977 година во с. Слатина, Тетово.

Честито нека ни е а најмногу на вас античките сендвичи.
Ова е ради Диктаторот за да си го задржи режимот и да може да прати вреќи со пари по дехаел во Белизе. Зошто овој има фирма за пратки од учк. Така рече фрчо на телма.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
976
Поени од реакции
513
У глобола највеќе ме иритира фактот што македонски политичар понуди антимакедонска реторика само за да дојде на власт. Но ти си глуп тоа да го сватиш.
Глупав бил Четникот шо те напрајл ,требало да го издркат во шумадиска капа или во пиротски опинок.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.117
Агим Нухиу е новиот министер за внатрешни работи
27/12/2016


Aгим Нухиу, кој во моментов е заменик министер во Министерството за внатрешни работи ќе стане прв човек во МВР откако Државната изборна комисија утре ќе го соопшти конечниот исход од изборите. Министерите кои беа именувани согласно Пржинскиот договор, ќе се повлечат од функциите кои ги извршуваа досега.

За прв пат во историјата на Македонија, Албанец ќе раководи со Министерството за внатрешни работи, се додека да се состави новата Влада.

Агим Нухиу е роден на 24 август 1977 година во с. Слатина, Тетово.

Честито нека ни е а најмногу на вас античките сендвичи.
А поради кого е потпишан пржинскиот договор?
Глупав бил Четникот шо те напрајл ,требало да го издркат во шумадиска капа или во пиротски опинок.
Нивото ти е... до ѓон!
 
Член од
21 март 2011
Мислења
2.519
Поени од реакции
1.814
Агим Нухиу е новиот министер за внатрешни работи
27/12/2016


Aгим Нухиу, кој во моментов е заменик министер во Министерството за внатрешни работи ќе стане прв човек во МВР откако Државната изборна комисија утре ќе го соопшти конечниот исход од изборите. Министерите кои беа именувани согласно Пржинскиот договор, ќе се повлечат од функциите кои ги извршуваа досега.

За прв пат во историјата на Македонија, Албанец ќе раководи со Министерството за внатрешни работи, се додека да се состави новата Влада.

Агим Нухиу е роден на 24 август 1977 година во с. Слатина, Тетово.

Честито нека ни е а најмногу на вас античките сендвичи.
многу касниш ти бе, премногу коментираш работи што не ги разбираш, сите барем малу што следат што се случува знаеа дека овој ќе биде новиот министер после проливер, ама за тебе испадна како гром од ведро небо.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.262
Поени од реакции
1.689
Ова е ради Диктаторот за да си го задржи режимот и да може да прати вреќи со пари по дехаел во Белизе. Зошто овој има фирма за пратки од учк. Така рече фрчо на телма.
ако батката , ако имал таква намера а до сега одааамна не пратил тогаш е мноогу мутав , да не употребам друга градација.Но од друга страна не гледам како во разумен рок од 10-15 години доказни постапки дека е тоа така и по доолги судски премрежиња....се тоа би се реализирало, за да се докаже такво нешто, а да не биде противуставно и апсолутно недемократско заебавање со Македонскиот народ, кое мислам ќе му даде за право да се дигне на бунт и да ги обеси тие фрчковидни соросоиди, баш у Јакобински стил како што самиот педлага.... :) :) :) .
 
D

Darko_ufo

Гостин
А шо ти толку имаш против нашата дијаспора?Или си убеден дека албанската дијаспора ти е благонаклонета тебе како македонец!?
Нашата дијаспора е најбедната што може да постои, наместо да донира и лобира за Македонија прават смејурии како Александрово Оро и бедната песна што ја постирав за разлика од Албанската која активно работи за Албанската кауза.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
976
Поени од реакции
513
ДПМНЕ по шокот од изборите почнале да пуштаат стројници на сите страни за Широка коалиција во која мандарот и клучните министерства ке бидат од ДПМНЕ и во рок од 1-2 год нови избори и мандаторот ке го менувале на 6 месеци,но во случај да не успеат во тоа имале и план Б да го спречат Зајко да бидит премиер со протести за наводна продажба на идентитетот и Хорхе да прогласит вонредна состојба.
Извор Радио Милева
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
513
Секаде во светот бизнисот зависи од политиките на Власта...не од партиските членства, него од економските политики на една Влада. Не бранам никого, не должам никому...само ми должат...но како што кажав, до последен атом ќе се борам да ја наметнам објективноста која што никогаш повеќе не била загрозена како денес. Тоа што навистина економијата и економските политики се одлични и даваат позитивни резултати не можам да не го бранам...Многу ќе ми смени кој е на власт, ако другиот е некој каков што беше една гарнитура пред 2006...не сакам никогаш да се вратат тие времиња и не му посакувам на никој да осети како е... (освен на олигарсите)
Читам и се чудам. Овде ми оправаш криви дрини како ние да незнаеме што е бизнис и од што зависи. Владата која ја збориш дека е добра секоја година ми праќа добра инспекција за поврат на ДДВ, што ми следува со закон а нејќат да ми го исплатат. После секое тресење и чешлање ми наговестуваат да им дадам пари за во нивни џебови. Срамота.

Да, обијективноста е загрозена, ама загрозена во полза на криминалната банда која ја имаше власта во раце. Која обијективност ми ја зборуваш? Онаа на латас? Просто е земи лист и пенкало и собирај бројки цела година колку вработувања имаме, ќе испадне дека во државава сме 50 милиони народ. Аман бе. Зарем до толку испран мозок?
Што ти е добро? Лапаш некое тендерче или лапаш некое вработување па оправаш на форумов криви дрини.

Верувам дека повеќето од вас биле, се или завршиле факултет. Чудно ми е како може свесен образован човек да ја брани оваа банда, овие криминалци и да збори само за минато. 2002-2006 повеќето од нас не сме било во бизнис води. Да СДСМ ја воделе тогаш лошо политиката но затоа народот ги казни. А ова сеа? Ова е типично перење на мозок.
Засрамете се.


Chill out Саше Политико!
Хаххахах ти си брат рубрика „солзи и смеа“. Сигурно во штаб те држат и плаќаат да ги засмејуваш..ти си им онаква маалска маскота ко што си има секоја населба. Ти веројатно си и експеримент кој го користат да видат до каде може да одат со глупостите. И веројатно ради тебе и продолжуваат со истите.
Првиот болд - во право си, вмро не призна избори, вмро бојкотираше собрание, вмро објавуваше приватни разговори, вмро водеше црна кампања, вмро дремеше пред влада во шатори, вмро напаѓаше институции и полиција, вмро кршеше и палеше државен имот, вмро шљакаше бои кај стигне, вмро викаше куманово да ви се деси, вмро се сликаше со терористи, вмро бегаше од избори, вмро доби 70к гратис албански гласови, вмро одеше во штабовите на учк, вмро понуди двојазичност и федерализација...д лист гоус он...
.
Третиот болд - заев е од село муртино, сам кажа дека бил црпнат од нива...ова е твојот пример за градски човек кој што ни го бели образот по светов? Да те потсетам на Израел и резилот што го направи таму? Да те потсетам дека италијанскиот амбасадор мораше преку твитер да пише дека заев излажал дека се сретнал со него? Ма дај не ме јеби.

Четвртиот болд - Дај ни ги твоите примери на се што е светло во македонската историја
АХХААХХАХ добар си, добро перење ти удриле и тебе. Ок, извини ако лапаш пара опростено.
Зашто не беа признати изброите? Заради милиони нерегуларности што се казнуваат кривично
Зашто се бојкотираше собрание? Затоа што пратениците од сдсм не беа сматрани како луѓе а не како пратеници.
Приватни разговори? Па во нормални земји ваквото прислушување автоматски се амнестира и е дозволиво само доколку се користи за откривање на криминал и се открие криминал. Случај Македонија. Нарачател братучедите. Ако Заев прислушувал зашто грујо збори во шифри? Која опрема ја поседува Заев за да прислушува? Зашто ДБК била толку неспособна и не спречила ваквоо кривично дело? Зашто вработени од ДБК се во затвор притворени од бандата за нелегално прислушување? Не ме јеби.
Која црна кампања? Сдсм имаше програма, вмро имаше само контра програма што е на сдсм. Ако рече Заев не спиеме, грујо ќе рече сите ќе спиеме. #Реално.
Да, ќе дремеме во шатори доколку не се воспостави демократија, обијективност, независно судство.
Кој институции ги нападнаа? Оние сваровските? Ах тие каде човек со 8мо одделение може да ти биде судија а добрите пушачи обвинители. Не гледам јас кој кого тепаше, полицијата народот или обратно. Ало млади луѓе, студенти штрајкуваат. Секој лидер се плаши од штрајк на студент вие им правите контра протести со луѓе кои едвај знаат како да се изразат ама нели за секој случај се тука.
Боите се фрлаа и ќе се фрлаат да го разбијат сивилото на власта. Сигурно не си ја сфатил оваа порака. Се фрлаа на јавни предмети кои се изградени со наши, народски пари, за да се упропасти изгледот на Скопје. Нема закој кој може да гони некого за ова. Тие пари можат да се наменат за некои цели од кои ние ќе имаме корист како граѓани прво и како бизнисмени потоа.
Зашто никола не замина во куманово? Осеќа вина што им намести да умрат луѓето. А РАТ ДА ИМАМЕ НЕКОЈ 10 ЛУЃЕ ДА ПОГИНАТ. Спаваш ли мирно Мартине?
Избори ќе има тогаш кога ќе имаме минимални услови барем за фер и демократски. Минимални се створија, но многу минимални.
70к гласови се глас за живот, соживот во Македонија. Секоја чест. Се поклонувам за тоа.
Кој штабови на учк?
Двојазичност федерализација и кантонизација, имаше ли друга лага на грујо која ја спинуваше толку многу? Ахх бе. Слушнете го грујо и бонева како договараат со ахмети па ќе збориме.

Заев ако е од село, тоа значи дека сите кои се од село се неспособни да водат држава? Што не дели ние кои израснавме во град и тие кои израснаја во село? Која е разликата помеѓу дете градско и дете селско?
Штом градско-селски споредби ми правиш во 2016 година, знам кој ти е капацитетот тебе.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
118
Поени од реакции
40
Читам и се чудам. Овде ми оправаш криви дрини како ние да незнаеме што е бизнис и од што зависи. Владата која ја збориш дека е добра секоја година ми праќа добра инспекција за поврат на ДДВ, што ми следува со закон а нејќат да ми го исплатат. После секое тресење и чешлање ми наговестуваат да им дадам пари за во нивни џебови. Срамота.
Chill out Фрчко мали... 1. Одлично, значи државата и институциите си функционирале и тие инспекции постојат од таа причина. Проблем би било да не ни испраќаат инспекции (барем ние што работиме по правила и прописи се радуваме кога тресат и чешлаат инспекциите заради оние кои работеле надвор од законот да си сносат одговорност). Ајде ти богу на спроведувањето на законите и прописите објасни ми ја твојата идеја за контрола на работењето на фирмите и нивно казнување доколку работеле спротивно на законите? 2. Хахах, прво, освен пар деца од форумов на оваа глупост може само шарените револуционери да ти поверуваат (не за друго, него не знаат, а како би знаеле кога не работат...освен како молери на јавен имот, но таму нема повраток на ддв зашто парите у кеш си ги земавте). Друго, баш си ја замислувам ситуацијата кога се собрале цело ујп на состанок со МФ и си рекле - е, на овој Роки нејќеме да му го вратиме ддв-то. И би чудо. 3. И понатаму, решиле, ај ќе му го наговестиме (повторувам, НАГОВЕСТИМЕ) овој наш злобен план насочен контра лицето Роки од форумот на кајгана, ем дека нејќеме (повторувам, НЕЈЌЕМЕ) да му го вратиме ддв-то, ем да ни даде пари за во нашите џебови (повторувам, ВО НАШИТЕ ЏЕБОВИ), јер ујп и МФ приватни фирми се.
Да, обијективноста е загрозена, ама загрозена во полза на криминалната банда која ја имаше власта во раце. Која обијективност ми ја зборуваш? Онаа на латас? Просто е земи лист и пенкало и собирај бројки цела година колку вработувања имаме, ќе испадне дека во државава сме 50 милиони народ. Аман бе. Зарем до толку испран мозок?
Што ти е добро? Лапаш некое тендерче или лапаш некое вработување па оправаш на форумов криви дрини.
ОбИјективноста не може да биде загрозена во полза на криминална банда. Може да биде во полза на необјективноста, лажни информации, дезинформации, полу-вистини и невистини, субверзивни активности и операции итн. За обИјективноста на секој индивидуалец зборувам, не на латас, не на фрчко. Не ми треба да собирам бројки, гледам околу мене, работам, вработувам луѓе, скоро и да немам невработен другар, роднина, пријател...за тоа не ми треба бројки, а ти пишувај на лист бројки од телма/24 вести и алсат...ама не пробувај со свој очи да видиш. Не сум лапал тендерче, можеби зашто бил наместен можеби зашто сум немал најдобра понуда...ако чекаш ти од тендерчиња фирма да водиш а не си високо у некоја партија, одма затварај бизнисот, или ориентирај се кон надвор.

Верувам дека повеќето од вас биле, се или завршиле факултет. Чудно ми е како може свесен образован човек да ја брани оваа банда, овие криминалци и да збори само за минато. 2002-2006 повеќето од нас не сме било во бизнис води. Да СДСМ ја воделе тогаш лошо политиката но затоа народот ги казни. А ова сеа? Ова е типично перење на мозок.
Засрамете се.
За криминалци има само неколку асоцијации - заев, шеќеринска, шилегов енд д бед компани. За минатото со сдс има една асоцијација и компарација со сегашноста и тоа по идентичен редослед - афери, црна кампања, прислушување/бомби, војна/конфликт, техничка влада/широка коалиција, рамковен договор на штета на МК и македонците, победа на сдс на избори, територијална поделба на штета на МК и македонците, пад од власта и последовално казнување на сите наредни избори вклучувајќи ги и овие последниве. А ова сеа? Е ова сеа е продолжување на казната...АХХААХХАХ добар си, добро перење ти удриле и тебе. Ок, извини ако лапаш пара опростено.
ОбИјективноста твоја, и покрај сите докази спротивни на твоите платени политички пораки на форумов, не ти дозволува да помислиш бар на момент дека не само што ти е испран мозокот, него на хемиско под јак центрифуга и најтешките хемикалии ти е пројден. Пара не се лапа (освен за шарено револуционизирање), се создава капитал кој се инвестира и реинвестира...ти давам гратис животни и бизнис лекции зашто знам дека нема да ги употребиш.
Зашто не беа признати изброите? Заради милиони нерегуларности што се казнуваат кривично
Хах, не беа признати зашто не победи заев...а и со милион „нерегуларности“ и без милион „нерегуларности“ вмро исти резултат и пак пораз на сдс и заев...и пак не се признава победата. Немаа опција да не ги признаат зашто сите барања, сите институции за изборите им беа поклонети и ќе беше сам себе убијал...и плус беа убедени дека „од горе“ со албанските терористички гласови за подобар живот им е загарантирана победа, па излегоа да прослават со „пресметаните“ 52 пратеника и тогаш немаше приговори, арно ама, паднаа на 51 па на 50 па на 49 и оп одма се појавија „нерегуларности“. Точно, нерегуларностите се казнуваат кривично и веќе требаше Чичаковски да е под истрага ако не и во затвор.
Зашто се бојкотираше собрание? Затоа што пратениците од сдсм не беа сматрани како луѓе а не како пратеници.
Бојкотираа физички, со платите не бојкотираа...полу-успешен обид за некаква анти-владина пропаганда. А кога се вратија во собрание заборавија на „нечовечкиот“ однос или во христијански дух простија? ОбИјективно, мал театар за големи народни маси...видовме и тоа колку имаше успех на изборите потоа...
Приватни разговори? Па во нормални земји ваквото прислушување автоматски се амнестира и е дозволиво само доколку се користи за откривање на криминал и се открие криминал.
Во нормални земји, Германија, се појавија такви снимки, државата си презема мерки и ги снема од постоење веднаш после тоа. Веднаш. И во ниедна земја не е дозволено неовластено прислушување...ама до толку валда и ти знаеш али морам да пишувам и вакви баналности ради тоа што си бил упорен вечерва и сакаш да земеш дополнителен шарен штабски кеш.
Случај Македонија. Нарачател братучедите. Ако Заев прислушувал зашто грујо збори во шифри? Која опрема ја поседува Заев за да прислушува? Зашто ДБК била толку неспособна и не спречила ваквоо кривично дело? Зашто вработени од ДБК се во затвор притворени од бандата за нелегално прислушување? Не ме јеби.
Ова веќе е сериозна обИјективност, овде веќе нема дискусија, тука нема збор...многу логично, си биле двајца братучеди и си рекле ај сами ќе се прислушуваме и ќе му ги даеме снимките на нашиот политички опонент. Многу нормална и секојдневна појава, ништо спорно нема тука. Сам си кажа, притворените (кои ви ги ослободи Катица) си кажаа во спогодбена процедура дека неовластено ја искористиле опремата на ДБК и прислушувале по налог на Верушевски (можеш на интернет одма да провериш, еве ќе ти даам хинт, барај го Звонко Костовски), а потоа Веруш по налог на тие „од горе“ ги дава на Заев. И ти го знаеш ова, но ајде, чисто ради оние кои можеби ќе се заакаат по постов да читаат, да имаат и друга обИјективност од твојата.
Која црна кампања? Сдсм имаше програма, вмро имаше само контра програма што е на сдсм. Ако рече Заев не спиеме, грујо ќе рече сите ќе спиеме. #Реално.
Програма на сдс од Двери, ок, што ја извади после онаа на вмро. Следствено, сдс имаше контра програма. Грујо рече минимална плата 14.000 заев потоа рече 15, грујо рече просечна 20 и кусур, па заев рече е ние 30. И ова си го знаеш многу добро, ама сепак, почитувам што сакаш да си ги изработиш парите од штаб, мора да ги правдаш утре.
Да, ќе дремеме во шатори доколку не се воспостави демократија, обијективност, независно судство.
И ете, дремевте по шатори па сеа не дремете, значи се воспоставила демократија...ад хок тело за цензура на медиуми за да ја слушаат сите обИјективноста на сдс, ете и тоа се воспостави...независно судство - 600 судии во еден ден поставени од сдс...ок, не е баш независно ама зависно од сдс. И пак изгуби сдс.
Кој институции ги нападнаа? Оние сваровските? Ах тие каде човек со 8мо одделение може да ти биде судија а добрите пушачи обвинители.
Сите можни, и сваровски 600-те судии од сдс поставени у еден ден кои сдс со 8мо одделение ги постави да бидат судии и оние што пушеле за време на сдс да бидат обвинители...
Не гледам јас кој кого тепаше, полицијата народот или обратно.
Па евидентно е дека не глеаш, тргни наочарите за лоботомизирање од штаб што ви ги делат и ќе видиш дека за прв пат во историјата на „полицијата тепаше народ“ имаше само повредени полицајци...Валда не мислиш дека вие шарените револуционери со поддршка од специјалните ЛГБТ единици толку јаки мажишта што ги повредивте полицајците бранејќи се од нивните напади.
Ало млади луѓе, студенти штрајкуваат. Секој лидер се плаши од штрајк на студент вие им правите контра протести со луѓе кои едвај знаат како да се изразат ама нели за секој случај се тука.
Изгледа си тазе штабско шарено револуционерче па не памтиш студентски протести за време на сдс. Само што во време на сдс студентските протести беа само едни од многуте протести, секој ден различна група на граѓани а често пати и по неколку групи во исти ден протестираа...и не со илјадарка у џеб после тој ден... За незнаење за изразување немој да збориш, скриј се, обИјективност не ти е лапсус...толку знаеш да се изразуваш.
Боите се фрлаа и ќе се фрлаат да го разбијат сивилото на власта. Сигурно не си ја сфатил оваа порака. Се фрлаа на јавни предмети кои се изградени со наши, народски пари, за да се упропасти изгледот на Скопје. Нема закој кој може да гони некого за ова. Тие пари можат да се наменат за некои цели од кои ние ќе имаме корист како граѓани прво и како бизнисмени потоа.
Боите се фрлаа за да земеш илјадарка и да идеш до грчка...што не е лошо, се осети на бизнис се пуштија странски пари у оптек. Тие пари можеа да се наменат за некои цели од кои ние ќе имаме корист како граѓани. А за да се упропасти изгледот на Скопје немам што јас можам да кажам што повеќе ќе те утепа. Ем фрлал боја да го разбие сивилото ем во исто време да го уништел изгледот на Скопје. И не заборавај, од тие пари од кои е правено Скопје, не се само твои и на мајка ти и татко ти, тие се и мои...и на уште 500000 кои сакале да се разубави Скопје.
Зашто никола не замина во куманово? Осеќа вина што им намести да умрат луѓето. А РАТ ДА ИМАМЕ НЕКОЈ 10 ЛУЃЕ ДА ПОГИНАТ. Спаваш ли мирно Мартине?
Никола не заминал во Куманово заради тоа што нема поболно нешто од тоа да тераш политика и фаќаш политички поени на такви грозни настани. Заев замина зашто не осеќа вина за загинатите македонци а отиде да се слика и да агитира за на избори кај другарите на терористите и тие кои ги оддаваа позициите на македонските полицајци и директно учествуваа во нивните убиства...е затоа отиде Заев. Ништо, ова со извадоци од бомбите ти е бајата фора...не пројде и кај поголемиот дел од народот...
Избори ќе има тогаш кога ќе имаме минимални услови барем за фер и демократски. Минимални се створија, но многу минимални.
Јасно, само 5 најважни министерства и дик и сјо и некое си ад-хок тело за цензура на не-сдс медиуми ги контролираше сдс за фер и демократски услови...без избори, без некој да ги гласа, без да се праша народот...многу минимални услови нема што...максимални фер и демократски за тебе би биле во случај, година дена пред избори сдс да ги земе сите министерства и сите државни позиции и да ги добие изборите со 2 милиони разлика...
70к гласови се глас за живот, соживот во Македонија. Секоја чест. Се поклонувам за тоа.
Кој штабови на учк?
ХАХхахаххахха, терористи и бивши команданти на учк, албанци, муслимани, гласале за живот и соживот у МК....ахххахаххаха ако те читаат сеа БЕСА и Алијанса за МК и тие 70к за сдс, им ја разубави вечерта и ги болат стомачни од смеење. Утре и од кај тебе од штаб може да ти се изнасмеат па дури и да те покараат малце, зашто ова е директно против сдс пропаганда. Вмро да бараа некој волку да им штети на сдс немаше да најдат...а ти па и бесплатно им вршиш работа....
Двојазичност федерализација и кантонизација, имаше ли друга лага на грујо која ја спинуваше толку многу? Ахх бе. Слушнете го грујо и бонева како договараат со ахмети па ќе збориме.
Немаше потреба никој ништо да спинува, заев, мухамед зеќири, оној од БЕСА, оној од албанска дијаспора, Фрчко, Геро и остала багра 100 пати го повторија тоа. Груевски и Бонева што договарале со Ахмети е во рамки на коалициски преговори и договори и во ниеден случај не ги загрозуваат македонските национални интереси, него бараат заеднички јазик...тоа се преговарање...за разлика од заев кој нудел и договарал уште пред да биде у позиција да договара.

Заев ако е од село, тоа значи дека сите кои се од село се неспособни да водат држава? Што не дели ние кои израснавме во град и тие кои израснаја во село? Која е разликата помеѓу дете градско и дете селско?
Штом градско-селски споредби ми правиш во 2016 година, знам кој ти е капацитетот тебе
Не сите што израснаЈа во село се способни за водење куќен совет, а не па држава. Поцврст доказ за некапацитетите твои и на заев кои земени збирно заедно помножени со милион и стаени на квадрат се еквивалентни на само мал дел од капацитетот на еден мињоњ, да баравме со години немаше да најдеме да не беше ти. Ти благодариме. [/quote]
 
S

silmarillion

Гостин
Јадни се тие бизниси (и држава) чија иднина зависи од "економист" дипломиран во Прилеп. Бизнисите во светот зависат од немешањето на власта на пазарот. Помала владина интервенција, подобри услови за бизнис и поздрав пазар. Кај нас за жал е скроз обратно.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.880
Јадни се тие бизниси (и држава) чија иднина зависи од "економист" дипломиран во Прилеп. Бизнисите во светот зависат од немешањето на власта на пазарот. Помала владина интервенција, подобри услови за бизнис и поздрав пазар. Кај нас за жал е скроз обратно.
Sekade vo svetot biznisite se zavisni od vlasta, nekade vo pogolema nekade vo pomala mera. Mega kompaniite direkno vlijaat na politikite na nekoi drzavi. Vo sekoja drzava frcat kuferi so pari kon i od parlamentite i slicni institucii. Lobiranja, potkupi, tenderi.... da ne mislis deka nasive slepci go izmislile ova.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.889
Поени од реакции
40.178
Е лапсус де. Се извинувам
Имаше еден што мислише дека еклектично е исто што и електрично. И мислеше дека постои електрична филозофија. Во Античка Грција. И тој после се извинуваше и велеше дека е лапсус.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom