Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.117
Sekade vo svetot biznisite se zavisni od vlasta, nekade vo pogolema nekade vo pomala mera. Mega kompaniite direkno vlijaat na politikite na nekoi drzavi. Vo sekoja drzava frcat kuferi so pari kon i od parlamentite i slicni institucii. Lobiranja, potkupi, tenderi.... da ne mislis deka nasive slepci go izmislile ova.
На Хилари, милијардите за кампања за лепота и ги дадоа, кај се видело таму да се поткупува политичар.[DOUBLEPOST=1482911109][/DOUBLEPOST]
Имаше еден што мислише дека еклектично е исто што и електрично. И мислеше дека постои електрична филозофија. Во Античка Грција. И тој после се извинуваше и велеше дека е лапсус.
Печатна грешка во брзање, го тупете неколку поста за џабе, место да ја дискутирате суштината.
 
S

silmarillion

Гостин
Sekade vo svetot biznisite se zavisni od vlasta, nekade vo pogolema nekade vo pomala mera. Mega kompaniite direkno vlijaat na politikite na nekoi drzavi. Vo sekoja drzava frcat kuferi so pari kon i od parlamentite i slicni institucii. Lobiranja, potkupi, tenderi.... da ne mislis deka nasive slepci go izmislile ova.
Така е, затоа и светот е на тоа дереџе кај што е. Затоа постои овој фејк капитализам насегде во светот, а го користат ухлебените паразити како административци и разни лопови блиски до оваа или онаа структура за кажат дека КАПИТАЛИЗМОТ не чинел. А они не помирисале капитализам по дефиниција.

Тука има и друга разлика, нашиве слепци се баш слепци, па не гледаат дека цел свет ги гледа што прават.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.262
Поени од реакции
1.689
Јадни се тие бизниси (и држава) чија иднина зависи од "економист" дипломиран во Прилеп. Бизнисите во светот зависат од немешањето на власта на пазарот. Помала владина интервенција, подобри услови за бизнис и поздрав пазар. Кај нас за жал е скроз обратно.
Тоа може да го земеме за условно точно кога се работи за пиљари, бербери и налбати за кои никому не му е гајле, у се друго државата се меша и онаму каде не би ни помислил. Посебно големите конгломерати, банки итн. па тие се бе државата , а избраните со нивна финансиска помош политичари само нивни послушни слуги...[DOUBLEPOST=1482912751][/DOUBLEPOST]
Така е, затоа и светот е на тоа дереџе кај што е. Затоа постои овој фејк капитализам насегде во светот, а го користат ухлебените паразити како административци и разни лопови блиски до оваа или онаа структура за кажат дека КАПИТАЛИЗМОТ не чинел. А они не помирисале капитализам по дефиниција.

Тука има и друга разлика, нашиве слепци се баш слепци, па не гледаат дека цел свет ги гледа што прават.
....у принцип имаш многу погрешна претпоставка...: ги боли курац за нас, ги интересира само да не дигаме многу шамата и да не праиме бељи у ќенефот на европа. И евентуално да послужиме како септичка јама за нивните срања и последиците од нив пошироко.Затоа и ги поддржуваат албанските федералисти, знаат дека ни за менаџмент со говна не не бидуе.., до сеа стопути сме докажале.
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Тоа може да го земеме за условно точно кога се работи за пиљари, бербери и налбати за кои никому не му е гајле, у се друго државата се меша и онаму каде не би ни помислил. Посебно големите конгломерати, банки итн. па тие се бе државата , а избраните со нивна финансиска помош политичари само нивни послушни слуги...
Па кај нас е обратно. Кај нас големите фирми се купени од индивидуи на власта кои немаат никаков допир со бизнис, него имат пристап до лесни државни пари со кои или ги купуваат бизнисите или со поткуп на законодавство рекетира и ги превзима. Еве ја ти гарантирам дека ниедна фирма купена од нивна страна нема да издржи подугачко од 5 години затоа што никој од нив нема know-how како да води бизнис. За разлика од западот каде што влијателните бизнис елити ги купуваат политичарите за да носат закони во нивна корист. Тоа не е капитализам, него криминал, меѓутоа овозможен ради огромните нелогични ингенеренции на државниот апарат да го регулира пазарот како сака.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
513
Chill out Фрчко мали... 1. Одлично, значи државата и институциите си функционирале и тие инспекции постојат од таа причина. Проблем би било да не ни испраќаат инспекции (барем ние што работиме по правила и прописи се радуваме кога тресат и чешлаат инспекциите заради оние кои работеле надвор од законот да си сносат одговорност). Ајде ти богу на спроведувањето на законите и прописите објасни ми ја твојата идеја за контрола на работењето на фирмите и нивно казнување доколку работеле спротивно на законите? 2. Хахах, прво, освен пар деца од форумов на оваа глупост може само шарените револуционери да ти поверуваат (не за друго, него не знаат, а како би знаеле кога не работат...освен како молери на јавен имот, но таму нема повраток на ддв зашто парите у кеш си ги земавте). Друго, баш си ја замислувам ситуацијата кога се собрале цело ујп на состанок со МФ и си рекле - е, на овој Роки нејќеме да му го вратиме ддв-то. И би чудо. 3. И понатаму, решиле, ај ќе му го наговестиме (повторувам, НАГОВЕСТИМЕ) овој наш злобен план насочен контра лицето Роки од форумот на кајгана, ем дека нејќеме (повторувам, НЕЈЌЕМЕ) да му го вратиме ддв-то, ем да ни даде пари за во нашите џебови (повторувам, ВО НАШИТЕ ЏЕБОВИ), јер ујп и МФ приватни фирми се.

ОбИјективноста не може да биде загрозена во полза на криминална банда. Може да биде во полза на необјективноста, лажни информации, дезинформации, полу-вистини и невистини, субверзивни активности и операции итн. За обИјективноста на секој индивидуалец зборувам, не на латас, не на фрчко. Не ми треба да собирам бројки, гледам околу мене, работам, вработувам луѓе, скоро и да немам невработен другар, роднина, пријател...за тоа не ми треба бројки, а ти пишувај на лист бројки од телма/24 вести и алсат...ама не пробувај со свој очи да видиш. Не сум лапал тендерче, можеби зашто бил наместен можеби зашто сум немал најдобра понуда...ако чекаш ти од тендерчиња фирма да водиш а не си високо у некоја партија, одма затварај бизнисот, или ориентирај се кон надвор.


За криминалци има само неколку асоцијации - заев, шеќеринска, шилегов енд д бед компани. За минатото со сдс има една асоцијација и компарација со сегашноста и тоа по идентичен редослед - афери, црна кампања, прислушување/бомби, војна/конфликт, техничка влада/широка коалиција, рамковен договор на штета на МК и македонците, победа на сдс на избори, територијална поделба на штета на МК и македонците, пад од власта и последовално казнување на сите наредни избори вклучувајќи ги и овие последниве. А ова сеа? Е ова сеа е продолжување на казната...
ОбИјективноста твоја, и покрај сите докази спротивни на твоите платени политички пораки на форумов, не ти дозволува да помислиш бар на момент дека не само што ти е испран мозокот, него на хемиско под јак центрифуга и најтешките хемикалии ти е пројден. Пара не се лапа (освен за шарено револуционизирање), се создава капитал кој се инвестира и реинвестира...ти давам гратис животни и бизнис лекции зашто знам дека нема да ги употребиш.

Хах, не беа признати зашто не победи заев...а и со милион „нерегуларности“ и без милион „нерегуларности“ вмро исти резултат и пак пораз на сдс и заев...и пак не се признава победата. Немаа опција да не ги признаат зашто сите барања, сите институции за изборите им беа поклонети и ќе беше сам себе убијал...и плус беа убедени дека „од горе“ со албанските терористички гласови за подобар живот им е загарантирана победа, па излегоа да прослават со „пресметаните“ 52 пратеника и тогаш немаше приговори, арно ама, паднаа на 51 па на 50 па на 49 и оп одма се појавија „нерегуларности“. Точно, нерегуларностите се казнуваат кривично и веќе требаше Чичаковски да е под истрага ако не и во затвор.

Бојкотираа физички, со платите не бојкотираа...полу-успешен обид за некаква анти-владина пропаганда. А кога се вратија во собрание заборавија на „нечовечкиот“ однос или во христијански дух простија? ОбИјективно, мал театар за големи народни маси...видовме и тоа колку имаше успех на изборите потоа...

Во нормални земји, Германија, се појавија такви снимки, државата си презема мерки и ги снема од постоење веднаш после тоа. Веднаш. И во ниедна земја не е дозволено неовластено прислушување...ама до толку валда и ти знаеш али морам да пишувам и вакви баналности ради тоа што си бил упорен вечерва и сакаш да земеш дополнителен шарен штабски кеш.

Ова веќе е сериозна обИјективност, овде веќе нема дискусија, тука нема збор...многу логично, си биле двајца братучеди и си рекле ај сами ќе се прислушуваме и ќе му ги даеме снимките на нашиот политички опонент. Многу нормална и секојдневна појава, ништо спорно нема тука. Сам си кажа, притворените (кои ви ги ослободи Катица) си кажаа во спогодбена процедура дека неовластено ја искористиле опремата на ДБК и прислушувале по налог на Верушевски (можеш на интернет одма да провериш, еве ќе ти даам хинт, барај го Звонко Костовски), а потоа Веруш по налог на тие „од горе“ ги дава на Заев. И ти го знаеш ова, но ајде, чисто ради оние кои можеби ќе се заакаат по постов да читаат, да имаат и друга обИјективност од твојата.

Програма на сдс од Двери, ок, што ја извади после онаа на вмро. Следствено, сдс имаше контра програма. Грујо рече минимална плата 14.000 заев потоа рече 15, грујо рече просечна 20 и кусур, па заев рече е ние 30. И ова си го знаеш многу добро, ама сепак, почитувам што сакаш да си ги изработиш парите од штаб, мора да ги правдаш утре.

И ете, дремевте по шатори па сеа не дремете, значи се воспоставила демократија...ад хок тело за цензура на медиуми за да ја слушаат сите обИјективноста на сдс, ете и тоа се воспостави...независно судство - 600 судии во еден ден поставени од сдс...ок, не е баш независно ама зависно од сдс. И пак изгуби сдс.

Сите можни, и сваровски 600-те судии од сдс поставени у еден ден кои сдс со 8мо одделение ги постави да бидат судии и оние што пушеле за време на сдс да бидат обвинители...

Па евидентно е дека не глеаш, тргни наочарите за лоботомизирање од штаб што ви ги делат и ќе видиш дека за прв пат во историјата на „полицијата тепаше народ“ имаше само повредени полицајци...Валда не мислиш дека вие шарените револуционери со поддршка од специјалните ЛГБТ единици толку јаки мажишта што ги повредивте полицајците бранејќи се од нивните напади.

Изгледа си тазе штабско шарено револуционерче па не памтиш студентски протести за време на сдс. Само што во време на сдс студентските протести беа само едни од многуте протести, секој ден различна група на граѓани а често пати и по неколку групи во исти ден протестираа...и не со илјадарка у џеб после тој ден... За незнаење за изразување немој да збориш, скриј се, обИјективност не ти е лапсус...толку знаеш да се изразуваш.

Боите се фрлаа за да земеш илјадарка и да идеш до грчка...што не е лошо, се осети на бизнис се пуштија странски пари у оптек. Тие пари можеа да се наменат за некои цели од кои ние ќе имаме корист како граѓани. А за да се упропасти изгледот на Скопје немам што јас можам да кажам што повеќе ќе те утепа. Ем фрлал боја да го разбие сивилото ем во исто време да го уништел изгледот на Скопје. И не заборавај, од тие пари од кои е правено Скопје, не се само твои и на мајка ти и татко ти, тие се и мои...и на уште 500000 кои сакале да се разубави Скопје.

Никола не заминал во Куманово заради тоа што нема поболно нешто од тоа да тераш политика и фаќаш политички поени на такви грозни настани. Заев замина зашто не осеќа вина за загинатите македонци а отиде да се слика и да агитира за на избори кај другарите на терористите и тие кои ги оддаваа позициите на македонските полицајци и директно учествуваа во нивните убиства...е затоа отиде Заев. Ништо, ова со извадоци од бомбите ти е бајата фора...не пројде и кај поголемиот дел од народот...

Јасно, само 5 најважни министерства и дик и сјо и некое си ад-хок тело за цензура на не-сдс медиуми ги контролираше сдс за фер и демократски услови...без избори, без некој да ги гласа, без да се праша народот...многу минимални услови нема што...максимални фер и демократски за тебе би биле во случај, година дена пред избори сдс да ги земе сите министерства и сите државни позиции и да ги добие изборите со 2 милиони разлика...

ХАХхахаххахха, терористи и бивши команданти на учк, албанци, муслимани, гласале за живот и соживот у МК....ахххахаххаха ако те читаат сеа БЕСА и Алијанса за МК и тие 70к за сдс, им ја разубави вечерта и ги болат стомачни од смеење. Утре и од кај тебе од штаб може да ти се изнасмеат па дури и да те покараат малце, зашто ова е директно против сдс пропаганда. Вмро да бараа некој волку да им штети на сдс немаше да најдат...а ти па и бесплатно им вршиш работа....

Немаше потреба никој ништо да спинува, заев, мухамед зеќири, оној од БЕСА, оној од албанска дијаспора, Фрчко, Геро и остала багра 100 пати го повторија тоа. Груевски и Бонева што договарале со Ахмети е во рамки на коалициски преговори и договори и во ниеден случај не ги загрозуваат македонските национални интереси, него бараат заеднички јазик...тоа се преговарање...за разлика од заев кој нудел и договарал уште пред да биде у позиција да договара.


Не сите што израснаЈа во село се способни за водење куќен совет, а не па држава. Поцврст доказ за некапацитетите твои и на заев кои земени збирно заедно помножени со милион и стаени на квадрат се еквивалентни на само мал дел од капацитетот на еден мињоњ, да баравме со години немаше да најдеме да не беше ти. Ти благодариме.
[/quote]
Заради вакви ко тебе стоиме во место. Се плашиме од полиција инспекција царина итн. иако сме регуларни скроз.
Секоја чест, брани си убијци, криминалци, рекетари но еден ден ќе ти се одрази на тебе самиот.
Многу глупости прочитав, имам контра коментар на секој но што? И да те ебат паќ ќе останеш пичка плашлива и ќе ставаш животи во опасност со гласот твој. Смилковско, Мартин, Тамара се дел кои згаснаа од политиките на вмро, додека убијците седат по владите.
Ако тебе ти е убаво и мене ми е. Можам да терам бизнис и понатака, да си шетам да возам добра кола, ама доволно сум свесен дека на државава и треба помош, помош од гневните пред дик ко тебе, од контра протестантите без грам мозок кои држат лекции на форум, од чипувани мозочиња од страна на началникот под пастирската команда и од следбениците на пастирот кои едвај завршиле високо образование а се министри.
Волку глупости неможе ни латас да напише. Нема веќе расправа со чипувани луѓе. Ограничени во мозок.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.559
Поени од реакции
1.620
И кога ќе собереш повеќе електронски гласови (мандати) стануваш победник. Значи дечки, ако немаш доволно електронски гласови (мандати) за да формираш победа, ТИ НЕ СИ ПОБЕДНИК. ВМРО ќе биде победник на изборите кога ќе коалицира со некоја партија со која заедно ќе има 61 пратеник. До тогаш не е победник. А ако не успее да формира влада, ќе биде лузерот кој освоил највеќе гласови како поединечна партија но никој не го сакал да го игра за да влезе во влада.
Не. Победник е оној кој го победил, кој освоил најмногу поени.
Размисли малку, во 1990/91 Кљусев формира влада (со сите перипетии претходно). Кљусев ли победи на изборите? Не го ни знаевме човекот. Изборот на влада е друг момент. Можеби некоја партија (сака да) учествува на избори без амбиции да составува влада, хипотетички, а да победи, односно да освои најмногу пратеници.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.262
Поени од реакции
1.689
Па кај нас е обратно. Кај нас големите фирми се купени од индивидуи на власта кои немаат никаков допир со бизнис, него имат пристап до лесни државни пари со кои или ги купуваат бизнисите или со поткуп на законодавство рекетира и ги превзима. Еве ја ти гарантирам дека ниедна фирма купена од нивна страна нема да издржи подугачко од 5 години затоа што никој од нив нема know-how како да води бизнис. За разлика од западот каде што влијателните бизнис елити ги купуваат политичарите за да носат закони во нивна корист. Тоа не е капитализам, него криминал, меѓутоа овозможен ради огромните нелогични ингенеренции на државниот апарат да го регулира пазарот како сака.
пак правиш грешка во чекори илити што би рекла една моја стара пријателка : сакаш да се ебеш , а да не ти влезе..Додека Маркс па тоа го нарекува првобитна акумулација. Ако не си забележал, да те потсетам кај нас сега царува КАПИТАЛИЗМОТ. Тоа што во транзицијата а и после неа до ден денешен тие што работат во фабрика за чоколада .., јадат и муфте чоколада , за разлика од тебе и мене кои можеме само преку стакло да ја гледаме не ни дава за право да ја брцаме главата у песок и да се праиме нисмо одавде. После 20-30 години кога богатствата ќе се стабилизираат она што го збориш ќе бидне и овде. Само нажалост нас нема да не бидне т.е. како македонски народ ќе бидеме погребани заради шушумиги,квислинзи и остали курви... на кои секаде и во секој момент , како на стари комуњарски уседелици им се причинува криминал. А и тие радо би се брцнале у него , ама никој не ги игра, па пукаат од мака и претат, колнат и фрлаат клетви. :) :) :) :)
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.559
Поени од реакции
1.620
Види го будала. Што важи? Важи дека Грујо прв ќе проба да праи влада. Ако не успее нека се пакува за во затвор. Тој секако ќе се пакува ама ако напраи влада малку ќе го продолжи рокот.
Ти викаш дека МОРА да праат Дуи и Вмро, не не мора. Може да пробаат ама да мораат не мораат.
Тебе те знаеме како лажго.
Ништо не мора. Јас укажував на правилото кое ДУИ грчевито го бара изминативе години. Не мора да е така, ама е редно, ако со години го бараш тоа за себе, сега да го почитуваш пак.
За затвори и слични „рабоќе“, не коментирам. Не сум ниту нивни адвокат, ниту обвинител, судија... Само да прашам дали в затвор треба и Муртињо да му прави друштво? Не мораш да одговараш, ако не сакаш.[DOUBLEPOST=1482914285][/DOUBLEPOST]
Мандатот се дава на опцијата која има парламентарно мнозинство. Опцијата може да е преставена како една партија или коалиција од повеќе партии. Затоа уште пред да е собрано Собранието има пазарање. Ако на денот кога се ќе се собере истото постои опција која има 61+ пратеници, таа опција го добива мандатот.
Која е таа опција која има парламентарно мнозинство? Нема. Ниту една партија/коалиција нема над 50% пратеници. Затоа постои „мандатар“, оној кој има мандат да состави владино мнозинство. Ако не успее... нема да е, се оди понатаму, со следен кандидат. Ако не може да се состави.. нови избори.
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.262
Поени од реакции
1.689
Заради вакви ко тебе стоиме во место. Се плашиме од полиција инспекција царина итн. иако сме регуларни скроз.
Секоја чест, брани си убијци, криминалци, рекетари но еден ден ќе ти се одрази на тебе самиот.
Многу глупости прочитав, имам контра коментар на секој но што? И да те ебат паќ ќе останеш пичка плашлива и ќе ставаш животи во опасност со гласот твој. Смилковско, Мартин, Тамара се дел кои згаснаа од политиките на вмро, додека убијците седат по владите.
Ако тебе ти е убаво и мене ми е. Можам да терам бизнис и понатака, да си шетам да возам добра кола, ама доволно сум свесен дека на државава и треба помош, помош од гневните пред дик ко тебе, од контра протестантите без грам мозок кои држат лекции на форум, од чипувани мозочиња од страна на началникот под пастирската команда и од следбениците на пастирот кои едвај завршиле високо образование а се министри.
Волку глупости неможе ни латас да напише. Нема веќе расправа со чипувани луѓе. Ограничени во мозок.
.....ќе се замешам малку у муабетов , чисто за совет...под итно побарај кај матичниот лекар упат за преглед на умот-ти кај некој подобар психијатр...ти треба помош и третман обавезително...ова твоево не е на арно...
 
А

Атлантист

Гостин
А што ќе биде со судските процеси против Заев? Пуч, Поткуп... Тоа се дела за кои се пропишани сериозни казни.
Груевски е на тапет од СЈО која е протежирана од Запад, на страна докази, би требало да ти е јасно дека не е ова само некоја некоја наша локална политичка пресметка него работава е отидена многу подалеку.
На Груевски изгледа му е јасно или насетува што го чека, ианку не би давал така нервозни изјави. Како да досега не се мешаа во внатрешните работи, но сега е во прашање неговата кожа.
А можеби и Заев ќе дојде некогаш на ред, но тоа е само можеби.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.559
Поени од реакции
1.620
Јадни се тие бизниси (и држава) чија иднина зависи од "економист" дипломиран во Прилеп....
Ајде споредба на „економистот дипломиран во Прилеп“ и силните економисти професори во Скопје, министри кај Бранко.
Додека тие се плашеа да го воведат ДДВ, оној „от Прилеп“ го воведе. Додека се плашеа да го префрлат платниот промет од ЗПП (завод за платен промет) во банкарскиот систем, тој го стори тоа...
Не е работата само да „набубаш“ и да имаш одлични оценки, 10-ки... тоа е само за држење на предавања. На терен треба повеќе од „бубање“ под ќебе.
 
А

Атлантист

Гостин
Не. Победник е оној кој го победил, кој освоил најмногу поени.
Размисли малку, во 1990/91 Кљусев формира влада (со сите перипетии претходно). Кљусев ли победи на изборите? Не го ни знаевме човекот. Изборот на влада е друг момент. Можеби некоја партија (сака да) учествува на избори без амбиции да составува влада, хипотетички, а да победи, односно да освои најмногу пратеници.
Кљусев, :), не е со ВМРО во тоа време, па министри кои ги именува Кљусев се Фрчковски, Миљовски.... Во ВМРО отиде кога заврши во затвор неговиот зет за ќерка, поради аферата ТАТ - Томе Неновски кој бил заменик Гувернер.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.559
Поени од реакции
1.620
Кљусев, :), не е со ВМРО во тоа време, па министри кои ги именува Кљусев се Фрчковски, Миљовски.... Во ВМРО отиде кога заврши во затвор неговиот зет за ќерка, поради аферата ТАТ - Томе Неновски кој бил заменик Гувернер.
ОК, се е тоа така. Ама кој беше победник на тие избори? Да потсетам, ВМРО ДПМНЕ имаше најмногу пратеници, па СКМ ПДП, итн...
 
А

Атлантист

Гостин
ОК, се е тоа така. Ама кој беше победник на тие избори. Да потсетам, ВМРО ДПМНЕ имаше најмногу пратеници, па СКМ ПДП, итн...
Па Бранко и Стојан Андов и Албанската партија формирале коалиција, штоако ВМРО имал поединечно најмногу пратеници. Кљусев траел многу кратко. Е сега ако нешто ти значи ВМРО да е победник, нека ти биде, но од таквата победа не ВМРО не произлезе никаква политичка тежина.
 
S

silmarillion

Гостин
Ајде споредба на „економистот дипломиран во Прилеп“ и силните економисти професори во Скопје, министри кај Бранко.
Додека тие се плашеа да го воведат ДДВ, оној „от Прилеп“ го воведе. Додека се плашеа да го префрлат платниот промет од ЗПП (завод за платен промет) во банкарскиот систем, тој го стори тоа...
Не е работата само да „набубаш“ и да имаш одлични оценки, 10-ки... тоа е само за држење на предавања. На терен треба повеќе од „бубање“ под ќебе.
1. Ако стигнавме да се рамњаме со владата на Бранко од 90тите да прекинеме со време. Мислам дека бев доволно јасен дека во 2006та сите мислевме дека 90тите ќе останат во заборав од прогресот кој го ветуваше Грујо. Ама, искочи, а еве и ти с доказ, дека кога секогаш шкрипи ние секогаш ќе се навраќаме на него :)
2. Кој виде аир од ДДВ-то освен буџетот кој се испумпува со разни анекси за незнам какви гипсани антички педери и плати за паразити кои рамковни кои ретард-патриотски?
3. Платниот промет во ред веројатно, не сум запознаен и стручен да го коментирам.
4. Која е економската ситуација на терен? Поствоена Босна што не пројде во стандард? Косово што ни стана репер за споредба?
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom