Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
ти си бе овој нигеров???? ..што не кажаш бе од одма...
Да не ги спимпатишаш :):) ?

Не ми е јасно толку успешен и шетан човек како тебе (како што ти тврдиш) може да дреме на форум и да ни објаснува за животот во една држава во која појма нема што се случува а ниту си директно засегнат од случувањата, наместо да си ја гледа работата таму во странтсво и да си го одржува работното темпо и успехот бидејќи познавам милион успешни момци (наши и странци) вон Македонија (башка еден тон роднини низ ЦЕЛ свет уште од Турско време), немаат време да прднат не пак да седат на Кајгана.

Овде некој лаже.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
A ti povtorno nemas odgovor... Pa uste i si pravis nekakvi veseli analizi i sam si se smees na glupostite sto gi pisuvas.

Jas ti kazav za mene, licno tolku mi e nebitno nato posto eve gledas i bez nego egzistirame zatoa i prasav koja e cenata prvicno. Od site raboti da edino toa e bitna pridobivka za mene licno, mojte dve drzavi ke teraat ist (seedno dali pravilen ili pogresen) voen kolosek. Tolku, sustinski toa e dobivkata za mene, bar imam nekakva. Daj objasni sega ti kako tebe vlezot vo nato ke ti go podobri zivotot, daj edna geopoliticka analiza obajsni kako ovaa anticka, slovenska vukojebina ke stane centar na svetot i kako graganite na sloboden firom me uzivaat vo med i mlekoto koj neli treba da stigne so zajo
Eве ти објасни Лет од збор до збор. Мене незгодно ми паѓа на човек да му ги објаснувам придобивките за Македонија од влез во НАТО. Очекувам мојот соговорник да има минимум геополитичко разбирање и базична интелигенција да за да може да собере 2 и 2. НАТО не е економски сојоуз за државата членка да има директен профит од членувањето, иако индиректно и тоа го добива во помал степен.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.371
Поени од реакции
22.667
База на НАТО тешко дека ќе отвори во Македонија, пошто имаат веќе една голема на Косово а ние сме опкружени со земји членки на НАТО каде веќе има НАТО персонал. НАТО значи колективна безбедност, ќе престанат веќе плашења на народ со тирански платформи, федерализации, отцепувања. Било кое чепкање во стабилност на земја членка на НАТО - ќе биде оневозможена. Членство во НАТО отваа и влез на Македонија во структура на таа организациуја, каде можат да се покренуваат иницијативи кои како нечленка не може. Иста ситууација беше и прием на Македонија во ОН под референца ФИРОМ, шо нам членство во ОН ни даде? дали добивавме на лото или спортска или поголеми плати? Али членства во ОН те става во ред на призната држава а не територија и можеш како држава да учествуваш во сите меѓународни текови и процеси, покренување на процеси преговори, членства во меѓународни организации....
Членство во НАТО ќе значи и осовремување на армијата, обука и тренинг, пристап до информации посебно во врска со тероризам пристап до буџет на НАТО за модернизација на аеродроми или инфраструктура која им е од корист....
Има доста бенефиции али мислам дека најголемата за нас ќе биде чуство на безбедност и сигурност и на надворешен и на внатрешен план. Вестите кои се шират по ФБ за плашење на гладни стечајци и пензионери од типот “3000 вооружени борци на УЧК се префрлија во Македонија.....“ “Бугарија со план за поделба на Македонија со Србија и Грција“ ќе станат само спомен

Letko se e toa fino ama uste da e taka. Eve skotska so referendum saka da se odcepi. Katalonija? Cehoslovacka? Fino e ne vikam ne, ama nema garancii nitu postedi od platfomi a cesto si ima i sudiri pogotovo na balkanot, primer turcija, grcija, grckiot rasizam kon nas i albanija... Duri ima i brkanje od sojuznicki bazi primer svabite vo indzarlik[DOUBLEPOST=1497438472][/DOUBLEPOST]
Eве ти објасни Лет од збор до збор. Мене незгодно ми паѓа на човек да му ги објаснувам придобивките за Македонија од влез во НАТО. Очекувам мојот соговорник да има минимум геополитичко разбирање и базична интелигенција да за да може да собере 2 и 2. НАТО не е економски сојоуз за државата членка да има директен профит од членувањето, иако индиректно и тоа го добива во помал степен.

Tolku si glup da moram tret pat da te prasam, kazi kako TEBE ke ti go podobri zivotot ostaj ti kako na firom toa ke i otvori vrati. I priznavanjeto na usa otvori vrati i go slavevme pa do kaj sme?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Tolku si glup da moram tret pat da te prasam, kazi kako TEBE ke ti go podobri zivotot ostaj ti kako na firom toa ke i otvori vrati. I priznavanjeto na usa otvori vrati i go slavevme pa do kaj sme?
Сега се загина во приказната, чуствуваш дека си предмет на потсмев со бомбардирањето на Австралија на Македонија, па почна да навредуваш. :)

Батали форумот, ургирај таму по Канбера да не не бомбардираат. Аман. :(
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.781
Поени од реакции
17.499
Tolku si glup da moram tret pat da te prasam, kazi kako TEBE ke ti go podobri zivotot ostaj ti kako na firom toa ke i otvori vrati. I priznavanjeto na usa otvori vrati i go slavevme pa do kaj sme?
Не може да знаеш до кај ќе бевме ако не не признаеа.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.213
Лордот кога ке се споредва со другите колку бил супериорен и паметен :tapp:
Аман Алма врати се.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.213
Недостигаа твоите сендвич коментари на форумот. Куртон, на секоја влада му се дава барем 100 дена да покаже што може и знае. На Гвујо му дадовме 10 години, убаво ни покажа.
Во право си. Какви се такви се и ете барем јас лично збор нема да речам против новата влада во првите не 100 дена туку ете и 50 од мене. Ај баш да видам ти дали ќе успееш да најдеш нешто негативно после тоа или ќе си играме релативизација како скоро сите тука.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Letko se e toa fino ama uste da e taka. Eve skotska so referendum saka da se odcepi. Katalonija? Cehoslovacka? Fino e ne vikam ne, ama nema garancii nitu postedi od platfomi a cesto si ima i sudiri pogotovo na balkanot, primer turcija, grcija, grckiot rasizam kon nas i albanija... Duri ima i brkanje od sojuznicki bazi primer svabite vo indzarlik
Британија е составена од делови кои во разни историски периоди се приклучиле на царството, и тие имаат и право да одлучат за излегување од него Северна Ирска, Велс, Шкотска, Англија....
Чехословачка исто така порано си беше Чешка и Словачка па се соединија во Чехословачкка па пак се разединија. ИСто и СФРЈ по устав се имаше право да република си замини од федерацијата.
Македонија не беше создадена од различни држави па да некогаш некој бара да се одвои.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.371
Поени од реакции
22.667
Не може да знаеш до кај ќе бевме ако не не признаеа.

Mozam, isto ko i sega. Bevme priznani pod firom nikakva pridobivka ili beneficija ne vidovme naprotiv teritorijalna podelba napravivme, referendumot protiv propadna blagodarenie bas na ovaa bagra a i kale im go dadovme posto zasto pa sega tamu se ide na baci raka za formiranje vlada. Super pominavme. Zatoa i prasav koja ke bide cenata?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Британија е составена од делови кои во разни историски периоди се приклучиле на царството, и тие имаат и право да одлучат за излегување од него Северна Ирска, Велс, Шкотска, Англија....
Чехословачка исто така порано си беше Чешка и Словачка па се соединија во Чехословачкка па пак се разединија. ИСто и СФРЈ по устав се имаше право да република си замини од федерацијата.
Македонија не беше создадена од различни држави па да некогаш некој бара да се одвои.
Те прашаа и за Каталонија. Не туку врти. Еве ја ќе ја додадам и Баскија.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Те прашаа и за Каталонија. Не туку врти. Еве ја ќе ја додадам и Баскија.
Еве Баскија само што не се одвои. ЕТА капитулираше и потпиша примирје, плус го предаде цело оружја. Одличен пример.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Те прашаа и за Каталонија. Не туку врти. Еве ја ќе ја додадам и Баскија.
Бидејќи тие се отцепени од Шпанија.
А до каде е Македонската вселенската програма, сега откако се смени власта нема да има пари за такви намени?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Џабе се напињате околу НАТО.

Ако не запне чичко Сем преку реда да не бапнат, соседите сигурно ќе ни стават вето.

На сите им одговара статус кво во Македонија кога станува збор за ЕУ и НАТО, ќе си перат на раат (како овие "патриотие" со злите Грци за автопатот).
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.371
Поени од реакции
22.667
Сега се загина во приказната, чуствуваш дека си предмет на потсмев со бомбардирањето на Австралија на Македонија, па почна да навредуваш. :)

Батали форумот, ургирај таму по Канбера да не не бомбардираат. Аман. :(

Naprotiv, ne sum jas ko tebe da svitkam opas i da ne snema ili sa ne odgovoram. Uste nema odgovor a? Nema normalno posto jasno ti e deka isti kurac ke bide, pak ke ostanes so prsotot u usta.

Vazno geopoliticki ke ja naredime :) . Ke moze i nie da si napravime nemoj slogan od tipot bog i hrvati, nebeski narod, God created greece, greece created the world... Faktor ke bideme u pm ke moze ko bugarive da solime pamet na afrikanci...[DOUBLEPOST=1497439867][/DOUBLEPOST]
Британија е составена од делови кои во разни историски периоди се приклучиле на царството, и тие имаат и право да одлучат за излегување од него Северна Ирска, Велс, Шкотска, Англија....
Чехословачка исто така порано си беше Чешка и Словачка па се соединија во Чехословачкка па пак се разединија. ИСто и СФРЈ по устав се имаше право да република си замини од федерацијата.
Македонија не беше создадена од различни држави па да некогаш некој бара да се одвои.

Taka e letko. Geopolitika, federacii i sojuzi se menliva rabota. Niz godinite se biva. Nekogas veta ke se pocituvaat nekogas ne. Nekoj sudski odluki ke se ignoriraat nekoj nema. Pravilata za sekoj ne se isti. Ako resat da ne nema ke ne nema. Ni nato ni nisto tuka ne pomaga, naprotiv duri i olesnuva, pogotovo u nasa situacija kade nato defakto i ti gi pravi problemite.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom