Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Македонски папкарче, Македонски... И поминуе како вруќ нож у путер. Нормално , ако новчаникот ти е набркнат ко qр-от...и имаш вистинска пластика во него, а не дифка :) :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.839
Секако дека не си како мене. Околу тоа нема дилема.

Fala bogu. Ne glasam jas idioti nitu pak patam od kompleksi. Ne veruvam ni u bajki. Ziveam vo normalna drzava so normalni luge i ovde sum za zabava a ne da propovedam za dnevnica. Apsolutno ne sum ko tebe.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Jas sum i aus drzavjanin. Najgolem sojuznik na nato. Za mene plus e sto utre nema da mora mojata vtora drzava da te bombardira.

Daj kazi tebe kako nato ke go podobri zivotot ne glumi ludilo, posto ete mnogu si pameten. Ke dobivas li pocesto na sportska ili se nadevas na ekstra prihod od zenskata populacija koga ke otvorat baza u krivolak? Ne mi si jasen, celo vreme nesto buntuvas a blage veze nema so podobruvanje na tvojot zivot.
База на НАТО тешко дека ќе отвори во Македонија, пошто имаат веќе една голема на Косово а ние сме опкружени со земји членки на НАТО каде веќе има НАТО персонал. НАТО значи колективна безбедност, ќе престанат веќе плашења на народ со тирански платформи, федерализации, отцепувања. Било кое чепкање во стабилност на земја членка на НАТО - ќе биде оневозможена. Членство во НАТО отваа и влез на Македонија во структура на таа организациуја, каде можат да се покренуваат иницијативи кои како нечленка не може. Иста ситууација беше и прием на Македонија во ОН под референца ФИРОМ, шо нам членство во ОН ни даде? дали добивавме на лото или спортска или поголеми плати? Али членства во ОН те става во ред на призната држава а не територија и можеш како држава да учествуваш во сите меѓународни текови и процеси, покренување на процеси преговори, членства во меѓународни организации....
Членство во НАТО ќе значи и осовремување на армијата, обука и тренинг, пристап до информации посебно во врска со тероризам пристап до буџет на НАТО за модернизација на аеродроми или инфраструктура која им е од корист....
Има доста бенефиции али мислам дека најголемата за нас ќе биде чуство на безбедност и сигурност и на надворешен и на внатрешен план. Вестите кои се шират по ФБ за плашење на гладни стечајци и пензионери од типот “3000 вооружени борци на УЧК се префрлија во Македонија.....“ “Бугарија со план за поделба на Македонија со Србија и Грција“ ќе станат само спомен
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Jas sum i aus drzavjanin. Najgolem sojuznik na nato. Za mene plus e sto utre nema da mora mojata vtora drzava da te bombardira.
Значи ти сакаш Македонија да влезе во НАТО за утре другиден Австралија :pos: да не смее да ја бомбардира Македонија?

Ова мора да е најдлабокиот геопилтички увид што сум го прочитал во последните некјолку месеци. :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
За кој кур тогаш му слугуваш на човекот кој и еба матер?

(се шегувам, се знае зашто)
..кој му слугува Ваше Лордовство , јас само го подржувам и бодрам да ја влече колата накај мојата цел, другиот вол кој сега го прегнавте за ни за суџук да го смелеш, не го бива....А биди сигурен и едниот и другиот иста количина сено трошат..
Можам само да зебележам дека денес ни лордовите не ги праат од материјалот на моето време , се нешто ко од рециклирана пластика припраено.....скоро бофл.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.503
Поени од реакции
79.658
Fala bogu. Ne glasam jas idioti nitu pak patam od kompleksi. Ne veruvam ni u bajki. Ziveam vo normalna drzava so normalni luge i ovde sum za zabava a ne da propovedam za dnevnica. Apsolutno ne sum ko tebe.
Абе ти си супер. Нема што. Топ си и ти и конкрит, фринџ, иреал, владе и кон артист...
А нас особено ни е драго што си таму и ургираш твојата втора држава да не ја бомбардира Македонија.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
База на НАТО тешко дека ќе отвори во Македонија, пошто имаат веќе една голема на Косово а ние сме опкружени со земји членки на НАТО каде веќе има НАТО персонал. НАТО значи колективна безбедност, ќе престанат веќе плашења на народ со тирански платформи, федерализации, отцепувања. Било кое чепкање во стабилност на земја членка на НАТО - ќе биде оневозможена. Членство во НАТО отваа и влез на Македонија во структура на таа организациуја, каде можат да се покренуваат иницијативи кои како нечленка не може. Иста ситууација беше и прием на Македонија во ОН под референца ФИРОМ, шо нам членство во ОН ни даде? дали добивавме на лото или спортска или поголеми плати? Али членства во ОН те става во ред на призната држава а не територија и можеш како држава да учествуваш во сите меѓународни текови и процеси, покренување на процеси преговори, членства во меѓународни организации....
Членство во НАТО ќе значи и осовремување на армијата, обука и тренинг, пристап до информации посебно во врска со тероризам пристап до буџет на НАТО за модернизација на аеродроми или инфраструктура која им е од корист....
Има доста бенефиции али мислам дека најголемата за нас ќе биде чуство на безбедност и сигурност и на надворешен и на внатрешен план. Вестите кои се шират по ФБ за плашење на гладни стечајци и пензионери од типот “3000 вооружени борци на УЧК се префрлија во Македонија.....“ “Бугарија со план за поделба на Македонија со Србија и Грција“ ќе станат само спомен
..таманачу на маслинки бањати у мартини...Тек тогаш ќе престанат да не плашат со тирански платформи федерализации и поделби со отцрпување. Едноставно ќе ги решат како внатрешно проблемче на преуредување на намештајот.. на пригоден банкет у Букурешт по трета мајка...
Ти ќе гледаш жуто со прстето у чашата со мартини , а тогаш и да те распнеме на крст исто ни се фаќа. слаба утеха ќе биде.., дека сме ја докажале твојата глупоќа. Еве не сметам дека си само продадена душа...уште не верувам..:):):)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.839
Значи ти сакаш Македонија да влезе во НАТО за утре другиден Австралија :pos: да не смее да ја бомбардира Македонија?

Ова мора да е најдлабокиот геопилтички увид што сум го прочитал во последните некјолку месеци. :)

A ti povtorno nemas odgovor... Pa uste i si pravis nekakvi veseli analizi i sam si se smees na glupostite sto gi pisuvas.

Jas ti kazav za mene, licno tolku mi e nebitno nato posto eve gledas i bez nego egzistirame zatoa i prasav koja e cenata prvicno. Od site raboti da edino toa e bitna pridobivka za mene licno, mojte dve drzavi ke teraat ist (seedno dali pravilen ili pogresen) voen kolosek. Tolku, sustinski toa e dobivkata za mene, bar imam nekakva. Daj objasni sega ti kako tebe vlezot vo nato ke ti go podobri zivotot, daj edna geopoliticka analiza obajsni kako ovaa anticka, slovenska vukojebina ke stane centar na svetot i kako graganite na sloboden firom me uzivaat vo med i mlekoto koj neli treba da stigne so zajo
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
..таманачу на маслинки бањати у мартини...Тек тогаш ќе престанат да не плашат со тирански платформи федерализации и поделби со отцрпување. Едноставно ќе ги решат како внатрешно проблемче на преуредување на намештајот.. на пригоден банкет у Букурешт по трета мајка...
Ти ќе гледаш жуто со прстето у чашата со мартини , а тогаш и да те распнеме на крст исто ни се фаќа. слаба утеха ќе биде.., дека сме ја докажале твојата глупоќа. Еве не сметам дека си само продадена душа...уште не верувам..:):):)
Не се плаши бе, секој ден си го скратваш животот со замислени сцени тилтовани двојазично.
опушти се помина време на страв и опасност, сега полека ќе закрепнеме и се издигнеме и како држава и како општество.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.737
Поени од реакции
9.830
https://www.theguardian.com/world/2017/jun/13/macedonias-nato-hopes-rise-as-deal-with-greece-looks-feasible

Зачестија овие артикли по странскиве медиуми. Како и да е, овака не ми изгледа ништо поразлично од она што претходната Влада го сакаше - наоѓање заеднички предлог во преговорите со Грција па предлогот да оди на референдум.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.839
Абе ти си супер. Нема што. Топ си и ти и конкрит, фринџ, иреал, владе и кон артист...
А нас особено ни е драго што си таму и ургираш твојата втора држава да не ја бомбардира Македонија.

Taka e, sega uste na vas kurtonive da vi dojde pamet pa moze ke mrdneme milimetar napred ko del od istoto pleme
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom