Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
C

cige

Гостин
популистичко е ако ми идат помали сметки и заштедам 50тина евра на сметки месечно ?? ако укинат радиодифузна, поефтини струјата, дрвата и други работи тоа ни е во интерес со вакви мали скромни плати
А да почнат да штампаат универзитетски дипломи?
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.830
Поени од реакции
2.697
Еднaш кoгa нa Кaле(центaрoт) нa глaвниoт грaд шaкa oвчaри предвoдени oд грaдoнaчaлникoт нa чaир(oвчaриште) рушеa музеј црквa и утредентa кaкo пoдршкa oтидoa групa луѓе кaкo пoдршкa дa гo пoстaвaт држaвнoтo знaме,беa мaвaни сo кaмењa и цигли.Зaменик минстерoт oд Дуи им ги вaдеше лисиците јaвнo пред кaмерa нa тепaчите предвoдени oд лигушoт Артaн Груби(пaцoв) Испрoвoцирaн се јaвив вo емисијa кaј Јaнкo дa кoментирaм a oн ми рече "ВАКВИ ВЖЕШТЕНИ ГЛАВИ КАКO ТЕБЕ ГИ РУШАТ МЕЃУЕТНИЧКИТЕ OДНOСИ" зaштo негoвиoт гaз седеше у фoтељa.Сегa нa свињaтa дебелa му пречеле истите aлбaнци декa биле нa пoзиции.Кaј беше тoгaш СВИЊАТА дa биде прaвичен...
Господине Кавраков??
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.858
Поени од реакции
14.039
Он се јавил кај Јанко, а што направи ти за Македонија последниве десет години?
Секоја чест хероју Микја.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.830
Поени од реакции
2.697
Он се јавил кај Јанко, а што направи ти за Македонија последниве десет години?
Секоја чест хероју Микја.
Јанко паничи од вистината, а Микја го убил у поим затоа и го исклучиле, претежно со опозициски размислувања гасат од режија, ама се збуниле со Микја Кавраков:icon_lol:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.851
Поени од реакции
14.249
Зошто Шеријатски? Не си загрижен колку деца пијат по паркови навечер?
Moze da mi kazes edna solidna pricina zasto bi bila zabraneta prodazbata na alkohol posle 19 t.e 21 casot, osven za lupanje na ogromni kazni ako prodades alkohol edna minuta posle rokot za prodazba?

Celo sredno sum go pominal so pivo vo park pa eve nisto ne mi fali. I definitivno mnogu poasalni deca iskocija od tie so sedea vo park nego sinovi I kerki na bogatascinja sto redat belo po diskoteki.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
нашите знаеш на село тутун, грозје аргатски работи. И затоа таква разлика во писменост. Арно ама конечно се си дојде на своето место Се знае кој е за во канцеларија кој е за на нива и кој е за во планина.
Од Монастири бил... јас пак се чудам зошто мисли дека источна македонија се бугари а тој жалниот цел живот не мрднал од Кравари.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.964
Поени од реакции
15.984
Остави го Пендаровски, остави ги сите. Кај беше ти во изминативе 11 години да дадеш еден коментар како денешниов? Не се сети или беше премногу зафатен со тенковските делови? Или така ти одговараше, ти беше слатка државната цицка? Како денес наеднаш се просветли и ти текна дека тие и тие биле од ОНА а до вчера појма немаше за таа работа?
откако ова за хашките случаи Пендаровски го изјави ( пред 2-2,5 години) јас во дебатите за хашки случаи 5-6 пати најмалку го цитирав, т.е. дека такви дела не се амнестираат и не застаруваат... но Пендаровски си го гризна јазикот и повеќ не ја повтори таа изјава а освен тоа е и тргнат во сенка...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.964
Поени од реакции
15.984
Забрането е објавување нови бе ало НОВИ СНИМКИ. Кој ти збори за старите оф бе.
така ти си толкуваш... ајде дај закон... ( кој и не се поштува, објавуваа за Ермира) ... а ова на фрчко и не е прислушкувано, мислам дека и јавно во некој емисии си кажува, мува не го лазе него...[DOUBLEPOST=1496356671][/DOUBLEPOST]http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=D2BFDB42E930A34681C0C82602D4F1B8

жешките костени бргу ќе дојдат
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
12.851
Поени од реакции
14.249
Кај прочита да ги споредувам тие две категории?
Tvojot komentar nekako mi se bazirase na toa deka so zakonot za prodazba na alkohol se sprecuvaat decata da se pijancat po parkovite. I toa e dobro posto neli toj sto pie pivo so drustvo vo park e propalica... pa ete taka mi dojde da napravam edna sporedba.
Sreken?

Aj sega odgovori mi go prasanjeto za da ne odime off-topic, sto air imame od toj zakon osven za lupanje kazni?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.336
Поени од реакции
18.209
Зошто Шеријатски? Не си загрижен колку деца пијат по паркови навечер?
Како и се што правеше претходната власт така и овај закон беше фарса да се воведат лиценци за продажба на алкохол и ништо друго.
И сега пијаат со овој закон, продавници со газди од месен комитет продаваат се, а да не прајме муабет за кафани поврзани со соодветни личности каде камен се прават деца од по 14 години.

Законов е глуп да не можи поглуп.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.097
Он се јавил кај Јанко, а што направи ти за Македонија последниве десет години?
Секоја чест хероју Микја.
Вaрдaр вo срцетo, a Вaрдaр не ги пере глупoстите штo ги пишувaш
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Јас пак до вчера се прпелкав од смеење . Не ни мислев дека толку вицкасти можете да бидите во така очајни моменти за републиката. Просто зачуден останав колку можете во плус да одите.
П.с Многу осетлив бе Пеја, диши малце :)
Абе, зошто другиот дел од цитатот си ми го скинал? :D
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.954
Поени од реакции
11.580
https://www.facebook.com/branko.geroski/posts/1291940560927636
Во врска со објавената аудио-снимка меѓу Љубомир Фрчкоски и мене на Јутјуб и на порталот Инфомакс, сакам да го соопштам следново:
Прво, разговорот е автентичен, иако е пренесен нецелосно. Датира некаде од 2012-2013 година, кога јас сум во дневен "Фокус", па Фрчкоски се интересира за малото доцнење во исплатата на хонорарите за неговите колумни.
Тоа е време кога ДУИ бара, а потоа Груевски овозможува проширување на јазичните права на Албанците. Не знам дали Груевски тоа го сторил под мое влијание, под влијание на Фрчкоски или под влијание на спомнатиот Владо Поповски. Тој дел од приказната не ми е познат - треба да се праша Груевски.
Мојот став за ова прашање секогаш бил јасен и прецизен - се залагав и се залагам за проширување на службената употреба на албанскиот, како и на јазиците на другите етнички заедници.
Второ, очекувам новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, да нареди спроведување на истрага за стореното кривично дело според член 151 став 1, 2 и 3. МВР треба да ме извести за резултатите од истрагата, за да гонам со приватна тужба.
Да го потсетам министерот Спасовски дека за време на неговото министерување во ресорот во техничката влада, врз мојата ќерка беше извршено слично кривично дело, со познати сторители. Наспроти моите обиди да ја истерам правдата, полицијага и обвинителството тогаш го забошотија случајот. Тогаш имав разбирање, бидејќи Спасовски и не беше вистински министер.
Ајде да видиме дали сега ќе биде поинаку.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom