Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
znaci spored tebe, sjo komotno mozese da stokmi edno obvinenie za kriminalite na DUI,ama ne sakaa?[DOUBLEPOST=1495676461][/DOUBLEPOST]
pocnavte i toa da odlucuvate?
sho e vistina a shto ne e?
pravo na izbor jok a?[DOUBLEPOST=1495676670][/DOUBLEPOST]
mislam deka zacapa vo dlabokite vodi na makedonskata politicka korektnost i demokratija
prvo pravilo, ne zbori za sranjata na albancite
vtoro pravil,vidi prvo pravilo
p.s.
valvo ti go lajknal postot. toa znaci deka ste drugarcinja? ne[DOUBLEPOST=1495676772][/DOUBLEPOST]
kako moze nesto sto 'ne postoi' da bide delumno del od vladina programa?
Да, не сакаа моментално за Дуи да стокмат обвинение. Ај сега ти, бидејќи така паметен знаеш дека не се одговара со прашање.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.182
Поени од реакции
8.510
bidi ti najpameten i vidi do kaj se obvinenijata za DUI.
Obvinenijata bile gotovi ama so niv zaev se iscenkal za pltaformata, go zaebil na Ali, gi stopiral obvinenijata i namesto platformata go zaebal so konsnzus, Ali ne bas zadovolen ja prifatil ponudata.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
mislam deka zacapa vo dlabokite vodi na makedonskata politicka korektnost i demokratija
prvo pravilo, ne zbori za sranjata na albancite
vtoro pravil,vidi prvo pravilo
p.s.
valvo ti go lajknal postot. toa znaci deka ste drugarcinja? ne
Не можам јас да го разубедам дека заедничките непријатели не не прават нас пријатели. Албанскиот национализам е нешто што треба да иде во историја исто како и другите балкански национализми. Кога ќе фатам да ги хејтам македонските (квази)националисти, истиот ќе ми реплицира негативно.
Ако сакаш да праиш споредба со твоето неприродно кокетирање како хардкор левичар со фашистичката дпне преку константни критики на опозицијата (на сдс мислам) и наивното заборавање на режимот преку ноќ - далеку е тоа дечко. Едно е да го хејташ сдс за непринципиелното поштедување на дуи, што јас целосно го разбирам и истото го мислам, ама тебе тоа на repeat ти е, а не памтам кога последен пат напиша нешто контра паторот. Што да кажам за неуморното твое хејтање на СЈО, кое досегашниот мандат го истера во, за тебе многу добро познат контекст, полн со опструкции од сите институции контролирани од фашистите, пред се' судовите.
Што да кажам повеќе? Све иам видено. Штом еден врвен резил од лик, како бетмен, се кити во иконографија на идолот на слободарите и вистинските левичари - Че Гевара, а води толпа што урла "Чиста Македонија" - ете ти и тебе можност баш онака "левичарски" да работиш на форумов про фамилијата. Нешто као Титови леви сили...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Сакаш да кажеш дека може во Македонија да заработиш повеќе од волот за сламата и сето тоа да остане чисто како солза, без подмачкувања? Сериозно, по се изглеа сум субјективен, затоа така.
Еве прашај ја таа што ти го лајкнала постот, дали може да се заработи добро во МК и да бидеш све чист без подмачкувања... Може нејзе ќе и веруваш...

Поентата е дека она што од секогаш Алабнците го барале сега беше синтетизирано во еден документ, официјализран на крајно провокативен начин, шовинситичка приредба, со фашизоидни примеси. Во 2017г.
Кажи ми, ДПМНЕ со кој преговараше и речиси обзнани дека влезе во коалиција, со овој Ахмети од погорниот опис, или некој друг?
Јас тука никад не сум спорел, но тоа не може и не смее да биде изговор за другите истото да го прават, како што не смее ниедна негативност против која декларативно се борат да биде изговор за истата работа што ја прават.

Види испран мозок е релативна работа, значи кај нас во зависнот од припадноста, во однос на т.н Тиранска платформа да речиме, во овој момент национална тоа е смртна опасност и невидено зло итн...командант форина беше што беше ама го направија министер без многу приказни, сега тиради против истиот, и сеа шу праиме? Кај е тука патриотизмот?
Затоа викам испраните мозоци се бројат во зависност од гледиштето(стојалиштето)... Меѓутоа кога ќе ги собереме на еден куп испраните мозоци од двете гледишта, добиваме апсолутно мнозинство народ. За вакво гледиште веќе не можеш да кажеш дека е релативно...


Од друга страна пак, во зависнот овој пат од партиската припадност, горе, доле север југ Македонија е сечено лепено, додека отаде викаат се и сешто за нас, како договорено, а пак за виткањето кичма и федерализации и сл пиздарии другите викаат сечено лепено, и сега дај објасни ми ти мене кој тука шо работи? Која е поентата јас стварно не разбирам од аспект на национални и/или државни интереси, едино кој ќе биде власт е разлика, и нормално тендеристанска доктрина применета подеднакво.
Како ти ако го поддржуваш ДПМНЕ, истото шо влезе во преговори покрај т.н Тиранска палтформа, преговараше за име како на мајтап, си поголем патриот од некој кој е за СДСМ, демек едните викаат клети Албанци другите не?
Вака, јас не го подржувам вмро, мојот став провмро беше моментален визави ситуацијата. Јас како националист не го ни признавам Македонскиот устав наметнат после капитулацијата без воен пораз во 2001 година, па така не ги ни признавам како ентитети потписничките на рамковниот договор. Во однос на економските деланија на партиите што се на власт и нивните злоупотреби, не сум стручен да зборам, за тоа има стручни служби кои треба да се бават со тоа и да бараат докази за истите. За тоа зборам од минатото искуство, многу се зборело за крадење и затварање, но ретко кој лежел затвор...



Една декада власт и Западна Македонија де факто отпишана, имаш закон за знаме јазик и сл, примени го, ништо од тоа, и се а шу праиме?
Дај објасни ми шо е тоа шо ако го поддржуваш ДПМНЕ те прави патриот за разлика од поддржувачите на СДСМ или било која др партија, шо е помалку снимката за Бошковски и онаа за Груевски?
Западна македонија е отпишатна во последните 26 години... Како иде времето све си мислам дека војната беше фингирана за да нашите политичари и од двете провиненции ни ја продадат приказната како се отпишала, а да ја тргнат вината од себе дека дефакто ја продале за пари. Пак ќе ти кажам...подржувањето на било која од двете политички опции во Македонија, не може да те направи патриот, бидејќи тие 2 опции се оние кои потпишаа капитулација на Македонската држава во 2001 година.



Патриотизам vs Национализам, омраза кон др нации не те прави патриот, напротив, напишав патриотизмот е доблест. Сега треба да влеземе во полемика и да дефинираме патриотизам од државен и национален аспект, пошто се две различни работи.
Patria од латински, или пластично, можеби грешам, лојалност кон државата Македонија vs лојалност кон нацијата Македонска?
Едно меѓу друго сегрегирани т.е исклучиви, ви за ви синтеза на тие две...прилично дискутабилно, а и проблематично за вака јавно да се дискутира. Може да биде контрапродуктивно.
Од кога национализам значи омраза кон други нации ?!?
По ваква логика патриотизам може да значи омраза кон други држави, дај те молам, ставот ти е од времето на сталин.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.201
Поени од реакции
21.922
Тоа е име кои сами го користат, со ќ. А ни сме натерани да не го користиме зборот кој е од секогаш во нашиот јазик и не е воопшто навредлив.
Затоа за да бидиме политички и национално коректни предлагам од сега па понатаму да се ословуваат како припадници на вториот или другиот државотворен народ. Ова вториот малце е несмасно и навредливо пошто алудира на тоа дека има и прв државотворен народ на републиката па затоа можеби поприфатливо би било да се ословуваат со припадниците на другиот државотворен народ каде се мисли на еден од двата а не првиот и вториот државотворен народ.
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
bidi ti najpameten i vidi do kaj se obvinenijata za DUI.
Ти одговорив де, нема обвиненија за Дуи сега. Задоволен си? Да нацртам сакаш?
Ти не ми одговори дали СЈО можеше да ги заврши случаите кои ги почна досега? Дали беа во можност ама не сакаа? И ти ли ќе бегаш од одговор како твоите нови другарчиња.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Викнат е како определен за премиер или на нашки за да разбереш како мандатар, така гласи поканата а не гласи за премиерот Заев. Може сега да не се инаетиш?
Каков си мајката, како магаре на пат.
Што се инаетам? Знам како е викнат. Викнати се сите премиери, само од Македонија мандатар (кој може и да не стане премиер, теоретски). И Вучиќ за неколку недели ќе биде претседател на Србија (нема да е премиер), па викнат е.
Не ми е мене гајле кого ќе викнат, но тоа е скандал и омаловажување на Македонија. Не станува збор за поединците, туку за државата. Ова не е приватна „журка“. И не е само ова. Зошто Могерини не честита победа по изборите? Што и е нејзе гајле кој и дали ќе формира влада? Како на Борисов му честитаа победа скоро, а имаше можеби и помал процент освоени мандати. Тоа е (куртоазна) култура и процедура. Со тоа се омаловажува државата, гласачите кои дале одредена поддршка.[DOUBLEPOST=1495697270][/DOUBLEPOST]
@Ѓорѓи Н. А да те прашам, пошто толку си загрижен околу тие формалности, некни техничкиот премиер Димитриев (уште некој ден) што мајка бараше на прес-конференција во седиште на партија и тоа во работно време на владата? :icon_lol:

Иначе баш се мислам дали некој би му поставил прашање нему: „Извинете господине Димитриев, дали вашите дома знаат дека сте премиер?“
Аааа.. затоа Могерини не го покани!!! Сега ми е јасно. Премиерите се партиски личности. Кај нас само претседателот на државата не е партиска личност, според законите.[DOUBLEPOST=1495697418][/DOUBLEPOST]
Затоа за да бидиме политички и национално коректни предлагам од сега па понатаму да се ословуваат како припадници на вториот или другиот државотворен народ. Ова вториот малце е несмасно и навредливо пошто алудира на тоа дека има и прв државотворен народ на републиката па затоа можеби поприфатливо би било да се ословуваат со припадниците на другиот државотворен народ каде се мисли на еден од двата а не првиот и вториот државотворен народ.
Нема потреба од тоа. Во македонскиот јазик постои од секогаш зборот „шииптар“ (со едно и). Ни забранија да го користиме, а нема никаква навреда во тоа, само е мала модификација на оригиналот „шќиптар“.
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Што се инаетам? Знам како е викнат. Викнати се сите премиери, само од Македонија мандатар (кој може и да не стане премиер, теоретски). И Вучиќ за неколку недели ќе биде претседател на Србија (нема да е премиер), па викнат е.
Не ми е мене гајле кого ќе викнат, но тоа е скандал и омаловажување на Македонија. Не станува збор за поединците, туку за државата. Ова не е приватна „журка“. И не е само ова. Зошто Могерини не честита победа по изборите? Што и е нејзе гајле кој и дали ќе формира влада? Како на Борисов му честитаа победа скоро, а имаше можеби и помал процент освоени мандати. Тоа е (куртоазна) култура и процедура. Со тоа се омаловажува државата, гласачите кои дале одредена поддршка.[DOUBLEPOST=1495697270][/DOUBLEPOST]
Аааа.. затоа Могерини не го покани!!! Сега ми е јасно. Премиерите се партиски личности. Кај нас само претседателот на државата не е партиска личност, според законите.
На неформална средба Могерини има право кого сака да покани, ако сака мене ќе ме покани и што сеа? Заев си е мандатар, и иден премиер, да не е тие нема да го поканат ама знаат дека ќе е така да не тропај глупости.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Obvinenijata bile gotovi ama so niv zaev se iscenkal za pltaformata, go zaebil na Ali, gi stopiral obvinenijata i namesto platformata go zaebal so konsnzus, Ali ne bas zadovolen ja prifatil ponudata.
Од каде имате толку детални информации?[DOUBLEPOST=1495697594][/DOUBLEPOST]
На неформална средба Могерини има право кого сака да покани, ако сака мене ќе ме покани и што сеа? Заев си е мандатар, и иден премиер, да не е тие нема да го поканат ама знаат дека ќе е така да не тропај глупости.
И Вучиќ исто...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.201
Поени од реакции
21.922
Нема потреба од тоа. Во македонскиот јазик постои од секогаш зборот „шииптар“ (со едно и). Ни забранија да го користиме, а нема никаква навреда во тоа, само е мала модификација на оригиналот „шќиптар“.
Да ама во македонскиот јазик. Како да подзабораваш дека во републиката има два официјални јазици и два народи кои се државотворни. Што да комплицираме и едниот народ да го нарекува другиот славомакедонци а другиот да го нарекува шиптaри кога поедноставно, помалце навредливо и пред се попрактично е да се ословуваме како едниот и другиот државотворен народ. И волкот сит и овците на број.
Гледаш што фино таа формула си фукнционира со нашиот Јужен сосед. Првата страна и другата страна. Што му фали на тоа ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom