Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Да да, сам Заев нарачал да влезат овие, он му рекол на Мукоски, Јохан и Илче Димоски да им ја отворат вратата на индијанциве и стриктно им соопштил да го мавнат само со сталак за камера. (y)
..не заебаај, да беше како што тврдат заев, села и шеќерната , а и многу шпекуланти наоколу сега на дотичните ќе им чатеа четириесет дена. Вицот е што мнооогу вешто го извозија пак народот со оперетски крвав четврток, по терк на оперетската војна 2001.Која бедна капитулација сега се операционализира во полн сјај. Сеа деновиве ќе се разбудиме со влада во која главни ќе бидат шипатарес, а тие веќе и онака се устоличија како сатрапи на Македонија и нејзини чифлик сајбии. За две-три години најмногу десет ќе се прогласи аншлусот со албанија , а што е најинтересно народ тоа ќе го гутне ко поп сарма увиткана у некакви еу-нато обланди и игри без граници... :) :) :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Стани си утре порано, легни си вечер подоцна, ах пуст да остане овој живот партиски :)
Јас да ти кажам лично имав епско искуство со трудова инспекција, да му го цитираш законот на трудов инспектор и да ти рече и сеа шо? Ти ќе ми кажваш, директива комитета е работата.
Синдикатот и нашиот Џими Хофа (може некој така ќе заврши па да дојде малку на ред) има закони никој не спроведува, работни саати, опрема за заштита, знаеш статистика за колку повреди и загинати има на работно место? Шо има врска...
И што сеа ....после Џими Хофа мед и млеко тече таму. Оди прашај у кина пола милијарда народ како и за колку работи... Основно правила за бизнисот е да не пораснеш на величина за која е калибрирана мрежата или да имаш вујко у америка па да бидеш голема ајкула која не ебе мрежи. Никако да не стануваш тамам за ловење... Тоа и Џими Хофа би ти го препорачал...:sneaky:
Ми текна кога го спомна Хофа , се дозна ли каде е закопан??? Или кој го скина Кенеди???[DOUBLEPOST=1495576241][/DOUBLEPOST]
Конкретниов е во улога на Ајнштајн ... полемизира, релативизира и тако далје ...
:cool: све је срање ламарино , осим пишања... :) :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.097
Ке дoзнaеме зa сценaриoтo вo пaрлaментoт шo билa тaa рaбoтa кoгa зaев ке им згреши нa "пријaтелите" нa мaкедoнијa пa ке му издaдaт нaлoг нa верушевски снимките нa зaев дa ги предaде у штaб нa вмрo кaкo штo oвoјпaт ги прaтијa у сдсм aкo сеуште пoстoјaт у тoa иднo време и aкo ги oбјaвaт
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.097
Пoрaнo имaше сaмo oкoрели вмрoвци и беше пoлеснo a сеa имa и oкoрели сдсмoвци некни еден кoмшијa ме убедувaше декa љупчo 2000тa јa нaпривил вoјнaтa.пaметен чoвек кoмшијaвa.нaпрaвил вoјнa љупчo зa сaм себе дa се бутнел oд влaст.тaкa и грујo сaм себе се прислушкувaл
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
И што сеа ....после Џими Хофа мед и млеко тече таму. Оди прашај у кина пола милијарда народ како и за колку работи... Основно правила за бизнисот е да не пораснеш на величина за која е калибрирана мрежата или да имаш вујко у америка па да бидеш голема ајкула која не ебе мрежи. Никако да не стануваш тамам за ловење... Тоа и Џими Хофа би ти го препорачал...:sneaky:
Ми текна кога го спомна Хофа , се дозна ли каде е закопан??? Или кој го скина Кенеди???[DOUBLEPOST=1495576241][/DOUBLEPOST]
:cool: све је срање ламарино , осим пишања... :) :)
Шо се смена од Вујко Владика во Вујко од Америка или Вујко Сем сеедно? Шо така Хер @concrete ?
Џими Хофа по се изглеа е на исто место со браќата Кенеди, Роберт беше обвинител колку шо памтам, имаше нешто историја со тимстерите.
Него остај сеа преку барата, натаму сигурно тече мед и млеко, е од таму наваму зависи, не пиша ништо за работничките права и тоа шо жената го кажа на видеото?
Пастирот велеше дека ова е капитализам па не треба младината да чека од дома работа, не е ова социјализам, нудела државата на непартиските членови разно разни услови, него сега шо велиш. да им се даде истата шанса? Пошто они као најдобри се избрани нема врска партија, чисто белосветско образовање и ум, еден реизбор на администрација шо нема да биде суфицитна? Од последните десетина години :)
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.368
Поени од реакции
21.893
Иначе ако некого го интересира, денес во највлијателниот политички журнал за меѓународна политика, foreign affairs, беше објавен текст за случувањата во Македонија. Поред мене еден од ретките добри текстови околу тоа што се дешава во Македонија.

Линк: https://www.foreignaffairs.com/articles/macedonia/2017-05-23/will-macedonias-nationalists-bring-country-ruin?cid=int-lea&pgtype=hpg

Ако не можете да го гледате цел текст еве како ПДФ: http://s000.tinyupload.com/download.php?file_id=56711657928077085223&t=5671165792807708522309018
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Шо се смена од Вујко Владика во Вујко од Америка или Вујко Сем сеедно? Шо така Хер @concrete ?
Џими Хофа по се изглеа е на исто место со браќата Кенеди, Роберт беше обвинител колку шо памтам, имаше нешто историја со тимстерите.
Него остај сеа преку барата, натаму сигурно тече мед и млеко, е од таму наваму зависи, не пиша ништо за работничките права и тоа шо жената го кажа на видеото?
Пастирот велеше дека ова е капитализам па не треба младината да чека од дома работа, не е ова социјализам, нудела државата на непартиските членови разно разни услови, него сега шо велиш. да им се даде истата шанса? Пошто они као најдобри се избрани нема врска партија, чисто белосветско образовање и ум, еден реизбор на администрација шо нема да биде суфицитна? Од последните десетина години :)
Клин не булазни небулози ко стечаец , јеботе благи бог. Никој никому не му дава шанса , ако не си ја земеш сам. Но и тогаш може да биде ништо од бизнисот. За да уловиш мечка мора да се качиш на висока планина, да забраздиш у длабока шума , ама ни тоа не значи дека ќе ја најдеш, не па уловиш. Но ако со пушката преку колена седиш у кафана и раскажуваш ловечки приказни никогаш и со букви никогаш нема да ја уловиш. Ни мечката, ни белиот кит... :) :) :) Администрација никогаш не е суфицитна , таа си има свој таинствен метод на размножување...еве сега имаш прилика да напишеш есеј на таа тема. Јас барем сум се изначитал такви во текот на еден век..па ми станува смешно кога слушам фантазии на темата.... :) :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.097
Пoгoлем гнев имa сегa кaј лугетo негo кoгa ги симнaa дaлечнaтa 2006тa гoдинa сдсм oд влaст.пoштo тие сoфистицирaни aпaши крaдеa тaјнo и пљaчкaa институции a вмрo кaкo пoнекaдри крaдеa јaвнo се фaлеa и oд џеб ни вaдеa пaри и дoмa пo куќи крaдеa преку извршители и нoтaри.имa рaзликa нели.и фирми кoјзнaе кoлку им преземaa нa луге(тинекс, екстрa меин,здрaвје рaдoвo) и дa не нaбрaјaм
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Пoрaнo имaше сaмo oкoрели вмрoвци и беше пoлеснo a сеa имa и oкoрели сдсмoвци некни еден кoмшијa ме убедувaше декa љупчo 2000тa јa нaпривил вoјнaтa.пaметен чoвек кoмшијaвa.нaпрaвил вoјнa љупчo зa сaм себе дa се бутнел oд влaст.тaкa и грујo сaм себе се прислушкувaл
Тоа е веќе решено, жолти комбиња го прислушкуваа Гвујо.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.097
Тоа е веќе решено, жолти комбиња го прислушкуваа Гвујо.
Мoре кaкo не гo пикнaa вo тoa жoлтo кoмбе и прaвец душевнa бoлницa, a пo пaт и брaтчедите дa ги стрпaa.а гледај негoвaт судбинa све сo кoмбињa гo врзувa.aј бaш дa видиме дaли у плaвo ке гo вoзaт.
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Клин не булазни небулози ко стечаец , јеботе благи бог. Никој никому не му дава шанса , ако не си ја земеш сам. Но и тогаш може да биде ништо од бизнисот. За да уловиш мечка мора да се качиш на висока планина, да забраздиш у длабока шума , ама ни тоа не значи дека ќе ја најдеш, не па уловиш. Но ако со пушката преку колена седиш у кафана и раскажуваш ловечки приказни никогаш и со букви никогаш нема да ја уловиш. Ни мечката, ни белиот кит... :) :) :) Администрација никогаш не е суфицитна , таа си има свој таинствен метод на размножување...еве сега имаш прилика да напишеш есеј на таа тема. Јас барем сум се изначитал такви во текот на еден век..па ми станува смешно кога слушам фантазии на темата.... :) :)
Шо велиш за трикратно зголемената цена на новиот објект на филхармонија, и едно пет години задоцнување? Тоа е седење со пушката на колена, кај нас мечката игра среде град нема потреба од голема надморска висина, само жалосно е шо као досега се ќе се сведе на приредба :) ќе си ги исчистат дворовите од неподобните како жртвени јагниња, а ова парче земја ќе остане тоа шо е.
Иначе како се поделени и стечајците, во даден момент ако некому е погодно може да формираат антисиндикално здружение на стечајци :) Џабе вревење...различна фрекфенција е во прашање. Може и народот не сака вистински промени, ако воопшто и има претстава шо значи тоа ;)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Шо велиш за трикратно зголемената цена на новиот објект на филхармонија, и едно пет години задоцнување? Тоа е седење со пушката на колена, кај нас мечката игра среде град нема потреба од голема надморска висина, само жалосно е шо као досега се ќе се сведе на приредба :) ќе си ги исчистат дворовите од неподобните како жртвени јагниња, а ова парче земја ќе остане тоа шо е.
Иначе како се поделени и стечајците, во даден момент ако некому е погодно може да формираат антисиндикално здружение на стечајци :) Џабе вревење...различна фрекфенција е во прашање. Може и народот не сака вистински промени, ако воопшто и има претстава шо значи тоа ;)
toa e bas toa her concrete sto go vika....mislam filharmonijata. Steta sto tuka pogolemiot del si imate maka pa odite po madinjata na ovenot. . da bese poinaki moze i potrezveno ke ja razmislevte cela ovaa situacija. No nejse, za toa si e patorot sam kriv... biznisot se gleda dolgorocno, a ne dnevnopoliticki, pa isto i drzavata. So pivtija stav i davenje vo dnevna politika ne se stiga daleku.

8 godini blanko podrska, mozese dosta poinaku da se izigra...togas ovie 2 ke bea bajka... zajo i bez toa visi na konec...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom