Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.680
Поени од реакции
28.129
Сеa ке се пoјaви нoвa вмрo пaртијa.не вмрo дпмне не вмрo нaрoднa туку вмрo нaјдoлнa
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.251
Поени од реакции
8.674
Иначе ако некого го интересира, денес во највлијателниот политички журнал за меѓународна политика, foreign affairs, беше објавен текст за случувањата во Македонија. Поред мене еден од ретките добри текстови околу тоа што се дешава во Македонија.

Линк: https://www.foreignaffairs.com/articles/macedonia/2017-05-23/will-macedonias-nationalists-bring-country-ruin?cid=int-lea&pgtype=hpg

Ако не можете да го гледате цел текст еве како ПДФ: http://s000.tinyupload.com/download.php?file_id=56711657928077085223&t=5671165792807708522309018
Za moment si pomisliv koj znae sto ima vo tekstot.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Па чудно е тоа што и купил мерцедес за сиромашни, наместо ко децата на Грујо во авион што се возат. Како викаше брклата, авион е авион.

Туку @lans шо вика Јоци за кражбата на нејзини пари? Поздрави ја речи и нека се види во огледало.
prekrasno. mene mi imputiras 'nesto' so ad hominem za sosem treta licnost
ova e vrvot na sdsm poddrzuvacite?
da da,definitivno ste porazlicni od patriotskite zhmoroni...not
btw,joci pisa i za swarovski sudstvoto sto denes gi oslobodi napagjacite.ama za toa nemas aber od shtab da guknes.
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
toa e bas toa her concrete sto go vika....mislam filharmonijata. Steta sto tuka pogolemiot del si imate maka pa odite po madinjata na ovenot. . da bese poinaki moze i potrezveno ke ja razmislevte cela ovaa situacija. No nejse, za toa si e patorot sam kriv... biznisot se gleda dolgorocno, a ne dnevnopoliticki, pa isto i drzavata. So pivtija stav i davenje vo dnevna politika ne se stiga daleku.

8 godini blanko podrska, mozese dosta poinaku da se izigra...togas ovie 2 ke bea bajka... zajo i bez toa visi na konec...
Може и ние одиме по мадињата на овенот, ама и вие па го држите магарето за qr и викате дека женско е ;)
Види, ниту овие сакаат реални промени, не очекувам ако нема притисок од надвор да има длабоко орање по китапи и фермани и бркање корупција, тоа е сигурно, а поддршката им е дадена токму за тоа. Заедничко им е шо за власт би прифатиле и клингонска платформа да не се лажиме, и се релативизриа криминал ако е „наш“ буквално во ист наратив, се е сечено лепено ако е за „нашите“ а жива вистина ако е за „другите“ сфаќам а и самиот напиша дека настапуваш од крајно десна позиција, се декларираш како националист, ама токму ти се фаќаш на јадицата на едните, криминалот на другите, реалноста е некаде на средина.
Ако не се создадеше ваков моментум како резултат на корупција, немаше да има простор за експлоатација.
Јас, а верувам ниту ти си придонел за коруптивното владеење.
Нема тука ниту патриотизам ниту антикорупционерство, чисто борба за власт.
Одбери страна и спортски поздрав.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.451
Може и ние одиме по мадињата на овенот, ама и вие па го држите магарето за qr и викате дека женско е ;)
Види, ниту овие сакаат реални промени, не очекувам ако нема притисок од надвор да има длабоко орање по китапи и фермани и бркање корупција, тоа е сигурно, а поддршката им е дадена токму за тоа. Заедничко им е шо за власт би прифатиле и клингонска платформа да не се лажиме, и се релативизриа криминал ако е „наш“ буквално во ист наратив, се е сечено лепено ако е за „нашите“ а жива вистина ако е за „другите“ сфаќам а и самиот напиша дека настапуваш од крајно десна позиција, се декларираш како националист, ама токму ти се фаќаш на јадицата на едните, криминалот на другите, реалноста е некаде на средина.
Ако не се создадеше ваков моментум како резултат на корупција, немаше да има простор за експлоатација.
Јас, а верувам ниту ти си придонел за коруптивното владеење.
Нема тука ниту патриотизам ниту антикорупционерство, чисто борба за власт.
Одбери страна и спортски поздрав.
znaci ne gledaj pristrasno, i ne me gledaj pristrasno. Jas ne sum zasegnat od bilo kakva promena, nitu pak me interesira vlasta od ekonomski aspekt. Dovolno pridonesuvam za drzava za da utre i zaev me gleda so pocit, so samoto toa sto sum vo drzavata. taka da za sekoj so iskreni nameri ne sum trn vo oko, a za stranata sekako ja izbiram vo dadeniot moment, no sekako ruka vo ogin ne vredi da se stavi za niedna strana tuka.... kako sto i samiot si kaza....

a za madinjata na ovenot i patlakot na magareto prikaznata e druga... taa vazi samo za zasegnatite i za onie sto cekaat od boga rosica ili sto ne ja docekale pa sega se ljuti na rezimot.... voglavnom nepotizam se vika dijagnozata....
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Јас и ти имавме еден договор, ти не си остана на зборот и повторно се појави на форум.
Јас со го*но што не си седи на збор, немам што да дискутирам. Одјеби, и не ме цитирај повеќе
Клошар[DOUBLEPOST=1495584068][/DOUBLEPOST]
Да не имаш проблем со колата?
Да бе нова кола од салон со пробни таблици уште најлоните од седиштата не сум ги тргнал проблем сум имал![DOUBLEPOST=1495584142][/DOUBLEPOST]
Заев одеше на молитва у јајапаша.
Види мајката ја па помислив атентат му напраиле
 
Последно уредено:

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
155 милиони евра украдени само од еден факинг тендер. САМО ОД ЕДЕН! Овие се фатиле каков мерцедес возела од заев ќерка му, и вице колку евра зел :pos::pos:.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.022
Поени од реакции
3.778
Знaм.oдувек шипците биле пoкултурни пoбрaзувaни пoпaметни сaмo ете oбезпрaвени беa.нa штo личи еден aлбaнец лекaр или министер дa биде.кaкo не им е срaм дa ве нaвредувaaт вие тoлку oбрaзувaни a oни нa тaкви ниски пoзиции дa ве стaвaaт
Морам да ти одговорам на твоево пишување. Би било не фер да преќутам исто како што е не фер и самото тоа што постов ке личи како да ги споредувам Бујар и Тодоров, а реално се неспоредливи, небо и земја, Барселона и Брегалница..... Тодоров ми е колега од факултет, ништо посебно, скопски лигло со многу малку интелигенција, далеку од секаква идеологија а посебно ВМРО-вска. Во генерацијата вистински ВМРО-вци беа Влатко Ѓорчев, Слободанка Гошева (сега Гиевска) и уште неколкумина не така познати меѓу кои и дебелиов од Агенцијата за вработување. Тодоров не беше во ВМРО ниту го симпатизираше, ниту пак на некого му беше битно за кого е Тодоров..... најголем успех му е тендерот со Ивона и понатаму тај алчен лигло не заслужува да биде елабориран.
Бујар Османи е целосна спротивност на Тодоров. За него имам многу позитивно мислење, го ценам и како доктор и како човек. Пет пати повисока интелигенција од Тодоров. Со Бујар имав искуство кога пред три години, мој близок човек (татко на сопругата), тешко болен во крајна фаза, последните месеци и денови од животот ги минуваше по клиниките каде му беа извршени еден куп операции. Иако исходот беше јасен и целата таа голгота по болниците беше само залажување и колку да нешто се стори сепак тоа нималку не им тежеше на совеста на сите доктори и началници на одделенија по клиниките да ми земат секој по 2-3000 евра мито. Митото го примаа директно и без око да им трепне што јасно кажува дека не случајно се началници на одделенија. На крај требаше да се прави и операција на желудникот и цревата..... Бујар беше единствениот доктор кој, во неговиот кабинет, елегантно ми ја турна раката со ковертот давајќи ми знак дека такви работи не минуваат кај него, и за разлика од лоповите кои мумлаа глупости Бујар многу човечки ми го кажа следното: Човеков нема среќа со животот. Ке го оперираме веднаш и ке биде во КАРИЛ. Ке сториме се што може да се стори но целата борба е да може макар на еден ден или неколку часа да биде пренесен на одделение за да можете да бидете со него (бидејќи во карил нема посета и контакт со пациентите)... За Бујар можам да кажам само едно: Голем ЧОВЕК.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
prekrasno. mene mi imputiras 'nesto' so ad hominem za sosem treta licnost
ova e vrvot na sdsm poddrzuvacite?
da da,definitivno ste porazlicni od patriotskite zhmoroni...not
btw,joci pisa i za swarovski sudstvoto sto denes gi oslobodi napagjacite.ama za toa nemas aber od shtab da guknes.
Btw не гледам да пишала за пресот на СЈО и ебам габорот, што се праиш паметен. Голем стојко пишала за оние, дај бе да ја видиме како се бори против криминалот, за Жерновски јаде гомна кога стигне а за пресот на СЈО ќути.
 
S

silmarillion

Гостин
Децана ги изгазија од ќутек у читална и ги мкнеа по станици со недели зашто скршиле џам од сералната пардон пералната ск2014, а рекетариве дилериве и организатори на борби со кучиња ги ослободија снимени како тепаат пратеници у собрание. Е ако некад се распадне прчијава да си знаете зашто се десило тоа. Ни шитарите ни бугарите ни грците ни србите ни америте ни русите. Наша ќе си биде кривицата пошто сме купче несреќна сиромаштија што можеш да ја манипулираш со два мочани денара.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Лудаците почнаа да ја бранат и палатата на вмро, толку се глупи што не сфаќаат дека со нивните украдени пари е изградена, а и колку се смешни само со коментарите и јаки дури, на тастатура јаки. Уствари што може да се очекува од луѓе кои гласаат за партија која перела пари и незаконски се финансирала. Овој случај нека оди до крај со судска пресуда, на следни избори нема да може да се заокружи вмро.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
http://www.mkd.mk/kolumni/shto-tolku-mu-zgreshi-zaev-na-belgrad

Kakov keif mi pravi sto gi nervira "brakava".
Samo napred, Zajko.
"Тешко е да се најде рационална - а камоли принципиелна причина за олкавиот, и олку „драматичен“ ангажман на официјална Србија во Македонија, кој резултираше со формирање токсична атмосфера во односите со идната администрација на јужните соседи; администрација што, патем кажано, има јасна поддршка од Брисел и Вашингтон, а Брисел е онаа политичка адреса кон која се стреми не само Македонија, туку и Србија."

Не е тешко, туку е неверојатно.
Најлогична претпоставка е дека паторот му има исплатено сува пара на саша четникот за да ја добие оваа „солидарност“ од него. Еве зошто. За возврат, реално, македонските медиуми од ниту една "страна" не заземаат страна во политичката состојба во Србија. Да не речам дека таа дури и многу, многу оскудно се третира што за нас како луѓе е жално, затоа што сакале-неќеле прашањето на Србија со Косово и Босна и тоа како не допира на политички план. Колку и да ја доживуваме Србија како жртва со откинувањето на историски и „стратешки важното“ Косово, таа е отворен поддржувач на распад на БиХ, поточно на етнички чистата Република Српска што е по многу нешта еквивалент на мешањето на Албанија во Косово, а и во Македонија и Црна Гора. Постои разлика единствено во тоа што Србите тој дел од Босна постојано го населувале, за разлика од поствоената (по 1945) инвазија која ја по еврејски принцип ја спроведоа ш иптарите на Косово, каде што никогаш претходно не живееле. Исто како и во западна Македонија. Поентата со Босна ми е дека веќе на Србија во прилог и одат менувања на граници, откако Косово е дефинитивно отпишано, ама затоа во игра е Република Српска. Нормално, нашиов веќе опозиционер, не го интересира дека тоа може да се преслика и овде, туку идејата му е да спаси жива глава, па влегува во коалиција со својот националистички побратим (што е надреално и апсурдно само по себе, како двајца националисти од различни земји може воопшто да се поднесат - ако се искрени?). Вучич ем добива кеш, ем уште материјал да го храни своето националистички наелектризирано гласачко тело. Во очите на западот си прави лош маркетинг со тоа што отворено поддржува криминалец како паторот. Ама баш му е гајле и на него. Исто како и нашиов популист и тој нема идеја ниту да иде у некој сојуз, ниту да се обиде да ја опраи испозадолжената, исселена Србија, туку да владее во лер додека е жив, со сиромаштија и национализам како морфиум за истата. Има и таму разумен народ кој знае дека „кога ќе треба да си оди овој (Вучич) ќе биде крв до колена“ заради истите тие небањати, заради кои и овде патиме. Поларизираноста во Србија и меѓусебната омраза меѓу населението е скоро иста како овде. Патетично е кога ќе отидеш таму и ќе видиш дека допрва кај нив се спроведува наградна игра за фискални сметки, купи куќа - купи стан, мој термин, пензионери у бањи, „Београд (2014) на води“ и се прашуваш како на веќе видена приказна на само 400-500км од тебе не ја научиле нашава трагедија. Ќе им се тресне од глава еден ден, како на нас.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom