Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 мај 2017
Мислења
30
Поени од реакции
2
Истиот е само сега нова фаза има, бугарин е. PTSD е заебана работа.
Еве. За што збориме? Оти не укинеш "преведувачот" што го нема во ни еден нормален форум на светот да ти напишам нешто на бугарски. Криминалецот знае перфектно бугарски? А Миjалкова?[DOUBLEPOST=1495143943][/DOUBLEPOST]Да пријатели вие живеете в една паралелна реалност. Ето аз пиша на б'лгарски а излиза нешто с'всем друго :)
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.856
Во целост се согласувам со спомнатото, и јас сум против партиски вработувања, и јас сум против непотребни задолжувања, и јас сум против фрлање пари на непотребни глупости како што се споменици и гипсан кичерај, па дури и поддржувам штедење - но само до одредени граници, а не целосно стегни го појасот и остави ги граѓаните на милост и немилост на околностите.

До денешен ден го помнам насловот во Фокус кога беше отворен Рамстор во 2005 година:

" Додека Бранко ја отвораше самопослугата, Санадер (Иво Санадер, тогашен премиер на Хрватска) пушташе во употреба нов автопат (не помнам дали беше долг 200 километри или 400 километри) " .

Бидејќи работата често ме носи низ Керамидница, Автокоманда, Ченто и Железара, до денешен ден помнам дека надвозникот помеѓу Пивара Скопје и АСУЦ беше преполн со дупки, а конечно виде свеж асфалт во февруари 2004 кога загина Борис Трајковски, и тоа не бидејќи конечно им текнало на властите да го асфалтираат надвозникот, туку бидејќи возилата со загинатите ќе поминувале под надвозникот, односно низ булевар Александар Македонски.

Тоа беше најбрзото асфалтирање што сум го видел во животот, за помалку од 48 часа нов асфалт, ново фарбање, односно означување на лентите, па дури и нови сообраќајни знаци и патни табли.

Значи треба некој(а) да загине за да му/и го направат погребот малку поубав, па од неговиот/неговиот погреб да види и народот нешто асално за инфраструктурата.

Пастирот и пвеводбениците си играа со лопати и со сечење ленти за пропагандни цели, ама за разлика од нив, плавите жолтици изгледа ни лопата ни лента не виделе во животот. Добро, можеби со исклучок на Бранко Црвенковски кога сечеше лента при отворањето на самопослугата во 2005 година и кога фрлаше лопата за изградба на гасоводот во 1990-те години.

Не можеш да штедиш додека патничката инфраструктура, здравството и образованието се распаѓаат. Во големите, богатите и развиените држави вообичаено образованието секогаш е прво на тапет за кратење на финансиски средства, ама тоа е луксуз кој американците, Французите, Британците и останатите богати и развиени држави можат да си го дозволат, бидејќи се големи држави и секогаш можеш да се преселиш со децата и семејството во друг град или во друга сојузна американска држава и таму да продолжиш во подобри услови.

Но кај нас во Македонија, освен ако имаш татарски пасош, нема бегање од мизеријата на патиштата, во болниците и во училиштата, па затоа и штедењето е неприфатливо во тие сектори за малите, сиромашните и неразвиените држави како Македонија. Тоа што пастирот и пвеводбениците не придонесоа на никаков начин за подобри патишта, подобро здравство и подобро образование - со исклучок на набавката на компјутерите и воведувањето на втор задолжителен странски јазик и воведувањето на информатиката како задолжителен предмет во основните училишта, не е ама баш никакво оправдание за зајко кукурајко и плавите жолтици да продолжат по истиот пат каде што застанале пастирот и пвеводбениците пред нив.
Се работи чисто за приоритети, рационално одредување на цели, користење на расположливи ресурси во својот оптимален домен.
Не е тоа виша математика, проблемот корупцијата, испреплетеноста на криминалот, законот, бизнисот, затоа речиси ништо не функционира или барем привидно, коруптивно стекнат криминал во нормална земја се крие, кај нас тоа се промовира, не само како капитал туку како вредност, снаодливост и сл, курнз, ербап и сл. Не дека нема во развиентие земји корупција, има, само кога споредиш со БНП наш и нивни, стандард и се останто, многумина ќе речат нека ни обезбедат пристоен животен стандард, пристојно образование, здравство, правосудтсво и нека кршат глава нека крадат. Ама немање исаф.
Инаку за кратење на средства секогаш на прво место е затворскиот систем во Западните земји, без исклучок, кратење во образование исклучиво на Research & Development, многу тешко да се оди на откази или сл ресурси кои се неопходни поради фактот што јавноста е прилично реактивна на вакви потези.Синдикатите се доста моќни.
Кај нас не знам колкави се стапките за Истражување и Развој ако ги има, ама со условно речено дерегулација посебно на Високото образование, не гледам кој би се занимавал со тоа, Латас е универзитетски професор меѓу другото. По журнализам.Поразително.
Не сум многу оптимистички настроен кон новата власт, ама ич, често велам дека кадровската политика е се, имаше и колумна на таа тема, кога ќе се објават првите ешалони на власта горе долу ќе знаеме, кога ќе се промовираат кандидати за локална самоуправа ќе биде јасно дали има или не посериозни промени. Па да видиме...


Само напред, секако.
Инаку, ако е мало курето, џабе е прстето(а мало куре вода не држи).
Извини тоа со прстето на неќење беше, ама пак погоди дека мало ми е курето :)

Едно време пари се печатеа со орелче, сега знамиња се прават, после грб па химна, тоа прави пропагандата.Во Макеоднија, она знаеш горе доле ;)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Не ги тепаат ако само земат пасошот. Ама jа слободно да се декларират како Бугари да видиш што ке е.Миленко ке иде да ги коли. Еден како го тепал крвникот во полициjа му зборел "И татко ти викаше дека е бугарин твоето маме татарско" . а па овоj му кажал " Па чекаj бе штом татко ми е бугарин jас што да сум?". И му спретнаа миjалковски "Суд" и чоекот 3 години во затвор.
Можи бугари му заклале некого додека беа окупатори.
Али генерални земено бугари си има во Македонија си имаат и свои здруженија, баш во битола некни виодов ново отворено во центар на град, па немаше ни крв наоколу ни насобрана толпа на народ со јажиња и ножеви да ги чекаат.
Не се обзираме многу тука во Македонија на таквите
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
за година две сите на форумов ќе пишуваме на албански
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
30
Поени од реакции
2
Така ли ке градиме односи? Со миjалковштина и груевизам? Насилствено ке ми се "преведеуват" буквите? Каде го има ова? Во коj бугарски форум насилствено ги "преведуват" вашите букви?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.679
Поени од реакции
11.906
Jaс сум член и на руски и белоруски форуми оти го знам горе доле jазикот. Никакви проблеми. Е те тука илумиос реши дека сеам бугарска пропаганда. Е jас како Бугарин да не би да зборим како патагонец? И почна со малтретациите.
Гаро, ти текнува кога дојде на форумов со јузернејм Гаромон? :pos:
Аман, толку ли нема на што да тепа досада, па трола по форумов ?

Треба да се отвори посебна тема за препознавање на ваквите тролови.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.856
Можи бугари му заклале некого додека беа окупатори.
Али генерални земено бугари си има во Македонија си имаат и свои здруженија, баш во битола некни виодов ново отворено во ;центар на град, па немаше ни крв наоколу ни насобрана толпа на народ со јажиња и ножеви да ги чекаат.
Не се обзираме многу тука во Македонија на таквите

И конзулат има бе брашта,

;)

Кога вака во европејска Б`лгарија? Нели един н`род две држави? Соединието нели прави силата?
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Така ли ке градиме односи? Со миjалковштина и груевизам? Насилствено ке ми се "преведеуват" буквите? Каде го има ова? Во коj бугарски форум насилствено ги "преведуват" вашите букви?
Дај бе скини се с курца. Ако сакаш пишувај на темава ако не еби си мајката клошар еден.
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
30
Поени од реакции
2
Можи бугари му заклале некого додека беа окупатори.
Али генерални земено бугари си има во Македонија си имаат и свои здруженија, баш во битола некни виодов ново отворено во центар на град, па немаше ни крв наоколу ни насобрана толпа на народ со јажиња и ножеви да ги чекаат.
Не се обзираме многу тука во Македонија на таквите
А значи овоj бил измежду внуците на еден од 300 тате убиени партизани, а над 10 000 бугари кои што загинаа на териториjата на РМ протеруваjки германците не се броjат. Те прашав пред неколку дена- ако македонците сами ги протерале германците зошто воопшто ги пуштиле? Како луге со опинци и еден пиштол протеруват СС дивизиjа. Ме банираа и избришаа,
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Не сум многу оптимистички настроен кон новата власт, ама ич, често велам дека кадровската политика е се, имаше и колумна на таа тема, кога ќе се објават првите ешалони на власта горе долу ќе знаеме, кога ќе се промовираат кандидати за локална самоуправа ќе биде јасно дали има или не посериозни промени. Па да видиме...
сдс има слаб кадар, посебно сега што им се перјаници. Да беа некои харизматични ќе го спеглаа тупакот многу порано. Друга прича е со дпне. Нивните не да се слаби, нехаризматични, глупи - бескрајно...ама тактика добра, само сечење ленти, дуели на тв - строго забрането, прашања од новинари на прес - исто и така волови као спире, диме спасов, коце што не знаат три збора без зд'ткување да ги врзат ги праиш медиумски ликови цели 10 години. сдс го праќаат Манчевски прееска на 24, не знае да бекне за ск2014, а се растурија архитектине од јадење трици против, требал да седне да читне или да пратат некој спремен за таа тема. Штом се такви во јавност и кога директно ќе бидат инволвирани во секторите не очекувам многу.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Аман, толку ли нема на што да тепа досада, па трола по форумов ?

Треба да се отвори посебна тема за препознавање на ваквите тролови.
Не знам што е победно од него

А) тоа што направи глупост и наместо како антички храбар маж да признае и да си го плати цехот во ќорка, спама по форуми и фб за вмро
Б) тоа што измислува дека е бугарин
В) тоа што сега фатил да се паркира во анусот на Зоки црпнатиот од Муртино поради види под А)
Г) тоа што се прави бугар па ваљда мисли ако и покажат на екипата на Зоки што постирал ќе извади жут лист и ќе се спаси од Идризово
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom