Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 мај 2017
Мислења
30
Поени од реакции
2


Кога вака во европејска Б`лгарија? Нели един н`род две држави? Соединието нели прави силата?
Jaс живеам во подобрата држава со средна (просечна повашему) плата од 600 евра и невработеност 7 проценти. знам дека мислиш дека каj нас е многу лошо а ти си во раjот на земjaта ама еден тука докажуваше колку е лошо во Словениjа така да на тебе нема смисол ништо ниту да ти кажувам ниту да ти докажувам. Штом се восхитуваш на Миленко и Мирка на тебе нема што повеке да се каже:)[DOUBLEPOST=1495145320][/DOUBLEPOST]
Напцуј де да ти ебам сестрата у небричената више и на тебе.
Декстер глеj какви односи се градат:) Вие сте демократиjа и цивилизациjа, Сега што треба да го минем испитот "абе иди го напцуj бугарчето, оно ке ти врати и ке го банирам". :)Имаме слушнато снимките знаеме каква ви е културата;)
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.856
сдс има слаб кадар, посебно сега што им се перјаници. Да беа некои харизматични ќе го спеглаа тупакот многу порано. Друга прича е со дпне. Нивните не да се слаби, нехаризматични, глупи - бескрајно...ама тактика добра, само сечење ленти, дуели на тв - строго забрането, прашања од новинари на прес - исто и така волови као спире, диме спасов, коце што не знаат три збора без зд'ткување да ги врзат ги праиш медиумски ликови цели 10 години. сдс го праќаат Манчевски прееска на 24, не знае да бекне за ск2014, а се растурија архитектине од јадење трици против, требал да седне да читне или да пратат некој спремен за таа тема. Штом се такви во јавност и кога директно ќе бидат инволвирани во секторите не очекувам многу.
Затоа друже отворени листи, ако не знае нумеро уно да кажи то шо треба, идемо нумеро дос, трес...а немој да мислиш дека е тоа случајно, интереси се во прашање затоа многу криминали се премолчени. Блиски фирми, проценти се е тоа дел од играта.
Друго е шо има од старата гарда ликови шо не заслужија да бидат откачени, затоа отворени листи, кој му се ќути и не сака да зборуба за криминал, подобрување легислатива, обелоденување корупција, дома нека си седи. Со тоа ќе треба и на репутација да си пазат, да не испадни капитал како платформа да има во Северно море некој и да продава чесност.
Сто пати напишано, Една изборна единица го отвара просторот за нови политички структури, отворените листи го отвараат просторот за поединецот во политичките структури.Привидно барем ама и тоа е нешто.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Постот има насоки кои не се секому по кеиф. Нема народ на планетава што нема доживеано порази. Има народи што ги нема ни на карта, ни како живи суштества што егзистираат - избришани се. Добро што си извлекол некои поуки поинакви од тоа што сум го напишал. Секаква споредба на нашиов „контекст“ со јапонскиот јас ја сметам за безпредметна и банална и со дотичниот не ми се дискутира на таа тема. Истото важи за обидите да се банализира ова „дно, средновековие, тиња“ која ја поминуваме како општество со релативизирање и обид да се прикаже „неидеалноста“ на други општества (вчера имаше еден неуспешен обид да се прикаже Словенија како некој фелер-систем - патетично). Толку...
Само се надоврзав. Не реков дека за остатокот не си во право (гледаш тргнати беа делови од постот каде не сум коментирал, само дали за добри или за лоши работи кога се споредуваме со други секогаш има ризик дека сликата за таа некоја земја ни е некомплетна или извитоперена. Некогаш фалат делчиња од мозаикот.

Затоа што јас дежурно јадев гомна за опозицијата, еве те прочитав дека сега откако ќе бидат на Власт дека построго ќе си ги оценувал или држел на одредено ниво/стандард (треба да покажат подобро руво него претходната власт), така да нема да се карам околу тоа со тебе, ќе оставам на тебе да видам дали ќе останеш достоен на зборот.


Само, малку ми е нешто чудно ... Иако дефакто идејствувана победа, Заев фацата кисело млеко. Ај за Иванов не треба чудење, ама овој како опозиција беше поокезен, а сега како мандатар како сите бродови да му потонале. Не ви е малце чудно тоа?

Што се однесува до другиве, како што пуштија све низ вода, почнувајќи од членство, па се остало, ќе биде циркузијада на локални ако/кога ќе дојдат.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.856
Jaс живеам во подобрата држава со средна (просечна повашему) плата од 600 евра и невработеност 7 проценти. знам дека мислиш дека каj нас е многу лошо а ти си во раjот на земjaта ама еден тука докажуваше колку е лошо во Словениjа така да на тебе нема смисол ништо ниту да ти кажувам ниту да ти докажувам. Штом се восхитуваш на Миленко и Мирка на тебе нема што повеке да се каже:)[DOUBLEPOST=1495145320][/DOUBLEPOST]
Декстер глеj какви односи се градат:) Вие сте демократиjа и цивилизациjа, Сега што треба да го минем испитот "абе иди го напцуj бугарчето, оно ке ти врати и ке го банирам". :)Имаме слушнато снимките знаеме каква ви е културата;)
Не бе ништо не мислам за вас, исрено qr ме боли, вие идите тука солите памет, дајте му на нашите да се попишат како Македонци ама да има меѓународен мониторинг да не се врши притисок, па да видиме, они се Македонци ама државјани на Бугарија.
Нема ништо против бугарофилите, се додека бугарин се сведува на нив лично, ама да генерализира за сите Македонци е пиздраија тешка, иначе ти се socket puppet, не си бугаристанец, диверзант форумски.
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
30
Поени од реакции
2
Шкорпи абе ти за што се бориш не можам да сфатам? ИмА избори Груjо изгуби, мора да си оди, какви се тие километриски постови што сакаш да кажаш, дека си против демократиjата и си измислил подобар систем? Кажи го тоj систем?[DOUBLEPOST=1495145947][/DOUBLEPOST]
Не бе ништо не мислам за вас, исрено qr ме боли, вие идите тука солите памет, дајте му на нашите да се попишат како Македонци ама да има меѓународен мониторинг да не се врши притисок, па да видиме, они се Македонци ама државјани на Бугарија.
Нема ништо против бугарофилите, се додека бугарин се сведува на нив лично, ама да генерализира за сите Македонци е пиздраија тешка, иначе ти се socket puppet, не си бугаристанец, диверзант форумски.
Чоек ти живееш во друга галактика. Последниот попис имаше можност електронски од дома да се изjасниш што си.Ние сме во ЕУ разбираш миjалковштина е невозможна. И на Декстер го кажав- каj нас нема проблем што сакаш биди ама индивидуално. Немаш право да праваш партиjа на етничка основа.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Затоа друже отворени листи, ако не знае нумеро уно да кажи то шо треба, идемо нумеро дос, трес...а немој да мислиш дека е тоа случајно, интереси се во прашање затоа многу криминали се премолчени. Блиски фирми, проценти се е тоа дел од играта.
Друго е шо има од старата гарда ликови шо не заслужија да бидат откачени, затоа отворени листи, кој му се ќути и не сака да зборуба за криминал, подобрување легислатива, обелоденување корупција, дома нека си седи. Со тоа ќе треба и на репутација да си пазат, да не испадни капитал како платформа да има во Северно море некој и да продава чесност.
Сто пати напишано, Една изборна единица го отвара просторот за нови политички структури, отворените листи го отвараат просторот за поединецот во политичките структури.Привидно барем ама и тоа е нешто.
Левица тоа им го предложи, ама сдс лагано си го отфрлија. Фараонскиот систем први го спроведоа со бц, треснаа од земја ради тоа и пак не им иде памет. Некој пиша денеска дека во времето на Никола Поповски си изгласаа сложно пратениците да си ги покачат платите, така и за ова. А и паторот не би го прифатил тој систем - тој меници и бланко оставки им зема, не па отворени листи да прифати.

Само се надоврзав. Не реков дека за остатокот не си во право (гледаш тргнати беа делови од постот каде не сум коментирал, само дали за добри или за лоши работи кога се споредуваме со други секогаш има ризик дека сликата за таа некоја земја ни е некомплетна или извитоперена. Некогаш фалат делчиња од мозаикот.

Затоа што јас дежурно јадев гомна за опозицијата, еве те прочитав дека сега откако ќе бидат на Власт дека построго ќе си ги оценувал или држел на одредено ниво/стандард (треба да покажат подобро руво него претходната власт), така да нема да се карам околу тоа со тебе, ќе оставам на тебе да видам дали ќе останеш достоен на зборот.


Само, малку ми е нешто чудно ... Иако дефакто идејствувана победа, Заев фацата кисело млеко. Ај за Иванов не треба чудење, ама овој како опозиција беше поокезен, а сега како мандатар како сите бродови да му потонале. Не ви е малце чудно тоа?

Што се однесува до другиве, како што пуштија све низ вода, почнувајќи од членство, па се остало, ќе биде циркузијада на локални ако/кога ќе дојдат.
Јас сум за непречено да се спроведе правда. Да не беше вака комплицирано уште вчера ќе влезев у опозиција, ама не ми се стои до илче халкидики и латас. Ќе причекам да бидат "вдомени", па после.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Па нели виде Владе дека исчезнав кога се вметна таа платформа, а се појавив вчера кога е отфрлена таа иста платформа :D

- Воопшто не ми се допаѓа начонот на кој се вметна таа платформа. И воопшто не ја оправдувам и сум голем противник. Немам ништо искрено против албанците, дури и му се восхитувам на здрелоста што ја покажа на последниве избори да паднат албанска партија без ниту една пуштена бомба, за разлика од македончето кој слепо остана на браникот на криминалот. Но сепак треба да се знае границата на нивните барања, и на тоа треба да се остани.
- Невозможна е нивна реализација, прво се бара 2/3 мнозинство,друго во најголем број кај нас преовладува потсвесен национализам што нема шанси да се дозволи да дојди до остуварување на тие барања, трето, има избори на секоја година и многу лесно се решаваат работите со онај кој ќе ке се дрзне да почне со остварување на таа платформа , надвор од уставот
Искрено Мафо не заприметив кога точно изчезна ама се ми се чини дека беше пред платформата. Можи и да сум грешка, дај постирај линк од последниот пост поврзан со тематиката, има таму и дата.
Ептен ја паднаја, абе мамето и го ебаја. Ем главен коалиционен партнер, ем имаат втор човек по важност во државата и според некој најбитно немаат нити една дамка од минатотот барем според бомбите. За број на министри и кој ресори ќе ги добијат претпоставувам си информиран од прва рака ама за брзо сите ке дознаеме.
Околу 2/3 мнозинство што цело време тука го спомнуваат. Да немаат пошто му фалат гласовите на ВМРО. Но што би менало тоа ако ете дојди до такво гласање и пратениците на СДСМ кренат два прсти? Ќе се крстите дека пратениците на ВМРО нема да кренат за да нема 2/3 мнозинство? Ами ако кренат пошто знаеш сепак и тие се коалиција од повеќе партии. Батали ти потсвесен национализам, се виде на последните избори дека мнозинството граѓани немаат нешто против околу тоа, и баш и тогаш си го сменив аватарот ако ти значи нешто. Според мене тоа е изборната желба на мнозинството гласачи од двата државотоворни народи и кој сум јас како поединец да ја негирам таа изборна желба. Сепак сите сакаме демократија па поголема демократија од тоа да се почитува изборната желба на граѓаните амин.
И за крај мислам дека забележа дека уставот ни е многу растеглив така да тоа надвор од уставот многу зависи од тоа кој како си го толкува.
Околу предвремените парламентарни избори кога СДСМ ке формира влада не се надевај многу.[DOUBLEPOST=1495146728][/DOUBLEPOST]
Многу е тешко да ме тагнеш кога јадеш бабури.
Кога ја „склопи“ актуелнава, бев баниран, ама и да не бев и така не ме есапат овде, а ќе реагирав за ова - има две опции (2 и 4) кои би ги гласал, ама ти умешно (педерски) ги раздели на две, па место 160 гласа на едно место, има две по 80.
Знам дека пратиш , нема потреба да те тагнувам. Активна си ти тука 24/7. Пиле неможе да ти прелета. Како албанска граница си во време на Енвер.
И добро бе и по толку време мислиш дека оваа анкета и таа претходната е мое масло? Де прашај го Никола , што би рекле од прва рака информирај се. Ако и баш толку те интересира лично и персонално моја е онаа околу воведување на повеќејазичност на форумот, за што и сеуште мислам дека е многу добра идеја за да се унапреди форумот. Веќе ако не може повеќејазичност од технички причини, би се задоволил и со јазиците на двата државотворни народи како официјални јазици на форумот.
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2017
Мислења
30
Поени од реакции
2
. Веќе ако не може повеќејазичност од технички причини, би се задоволил и со јазиците на двата државотворни народи како официјални јазици на форумот.
Jaс не разбирам албански. Не сум видел и некоj автоматски преведувач така од пишан текст без човечка намеса да може да преведува. Каква е таа унитарна држава што има 2 jaзика?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Боби пак сообраќајка, зш не сте постирале бе :pos: Сорос почна изгледа и кочниците да им ги чепка.

Гаро види другар ти дамла пијан зад волан седнал, те потсеќа ова на некого?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Jaс не разбирам албански. Не сум видел и некоj автоматски преведувач така од пишан текст без човечка намеса да може да преведува. Каква е таа унитарна држава што има 2 jaзика?
Ке си научиш де, човек учи додека е жив.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
@Ilumious У која кола бил овој? И дали има повредени?
Во сивиот Мерцедес и наводно немало повредени. Талент треба да си да учествуваш во две сообраќајки за две недели.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.938
Поени од реакции
11.556
Во сивиот Мерцедес и наводно немало повредени. Талент треба да си да учествуваш во две сообраќајки за две недели.
Чекај, откај за него? Знам оној истражувачот на Македонија имаше некоја сообраќајка под Железничка.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom