Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Јас сум едноставен човек пишувам тоа што ми е на ум, немам потреба ниту да се бранам ниту да му давам отчет некому. И не ми е срам ниту пак имам комплекс ако погрешам, иако ми е низ нос вадено тоа....
Што на ум тоа на друм ?
Супер, само што некако на оваа тема слабо такви.

Не е битно, џабе верглате околу Албанците, платформи и се - тоа не се случи од некни.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.272
Поени од реакции
27.035
Па те читам (на сите ги читам) како од кај знаеш дали си ли не си?

Двојни стандарди се изначитав еден тон и од двете страни.
Имаш детектор на лаги ли ?!?
Неможе мој став да наречеш лага, тоа е став. Може се темели врз лажни информации, но во најлош случај можам да бидам заведен, а не лажго.... Многу лесно некако даваш квалификации за некој што се прави непристрасен...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Имаш детектор на лаги ли ?!?
Неможе мој став да наречеш лага, тоа е став. Може се темели врз лажни информации, но во најлош случај можам да бидам заведен, а не лажго.... Многу лесно некако даваш квалификации за некој што се прави непристрасен...
Ма каков став бре само верглате за платформи и албанци (и они ќутат дунди), криминали а никој збор да зуцне како дојдовме до оваа ситуација, сите се правите на Тодорчета (Тошо де).

Како од Марс да ни се случи се, сите сте луди.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.272
Поени од реакции
27.035
Што на ум тоа на друм ?
Супер, само што некако на оваа тема слабо такви.

Не е битно, џабе верглате околу Албанците, платформи и се - тоа не се случи од некни.
Па добро де, јас кај реков дека е од некни ?!? Во кој пост јас оправдав тоа што се случувало во врска со Албанците последниве 10 години ?!? Кога реков дека не сме заложници на Албанците во нашата сопствена држава ?!?

Дали тоа што се случува и ќе се случува од сега па натаму може да се оправда со тоа што се случувало до сега... Јас сум да престанат еднаш за секогаш овие уцени, да им ставиме крај и по цена на војна. На тој став сум од 2001 па навака... Ако си бил на други форуми (ajvar и vmacedonia) пред да се оформи Кајгана може и да ги знаеш тие мои ставови. И кога ќе видиш тие се стабилни и не се многу променети...[DOUBLEPOST=1493851159][/DOUBLEPOST]
Ма каков став бре само верглате за платформи и албанци (и они ќутат дунди), криминали а никој збор да зуцне како дојдовме до оваа ситуација, сите се правите на Тодорчета (Тошо де).

Како од Марс да ни се случи се, сите сте луди.
Ајде аирлија, како тоа дојдовме ?!? Дали може не е на истиот начин на којшто дојде Заеб на власт ?!?
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Прво треба да се процени штетата, колку сме опљачкани, колку сме оштетени и шо може да се спасе.
Долгот ни е над 10 милијарди долари, иселени се над 800.00 Македонци, уште долго време ќе мора да се задолжуваме за да не умреме од глад. Опоравувањето ќе оди бавно али за да почне, мора да се создадат услови, како тешко и критично болен човек, мора да се подвргнеме на операции, терапии и полека ден по ден по малце да закрепнуваме.[DOUBLEPOST=1493847866][/DOUBLEPOST]
нема гајле на многу помлади како шо гледам веќе му избега умот и не можат да си го најдат. Јас уште добро се држам.
Republic of Macedonia: Debt evolution
Millions $ % GDP $ Per Capita
2015 3,836.33 38.16% 1,852.42
2014 4,334.35 38.10% 2,095.19
2013 3,681.00 34.01% 1,781.98

External Debt in Macedonia averaged 4407.95 EUR Million from 2004 until 2016, reaching an all time high of 7503.90 EUR Million in the third quarter of 2016

I kade gi najde 800 000 isseleni Makedonci ...Znachi vo Makedonija nema nitu milion narod?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.938
Поени од реакции
29.792
Republic of Macedonia: Debt evolution
Millions $ % GDP $ Per Capita
2015 3,836.33 38.16% 1,852.42
2014 4,334.35 38.10% 2,095.19
2013 3,681.00 34.01% 1,781.98

External Debt in Macedonia averaged 4407.95 EUR Million from 2004 until 2016, reaching an all time high of 7503.90 EUR Million in the third quarter of 2016

I kade gi najde 800 000 isseleni Makedonci ...Znachi vo Makedonija nema nitu milion narod?
Може ги рачуна и оние шо се иселија 90тите у времето на транзицијата. Така има смисла.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Ајде аирлија, како тоа дојдовме ?!? Дали може не е на истиот начин на којшто дојде Заеб на власт ?!?
Ма каков Заејв бре Зајев уште нема оформено влада, којзнае што ќе се случи.

Како дојдовме?

Сега ќе ти објаснам (на кратко);

Убаво ви беше кога лапавте амерички долари за време на Југославија, после убаво ви беше кога ВИЕ САМИТЕ ги продававте акциите од фирмите (државни) за џаба пара само да дремите по кафани и да трошите како мали деца на кои баба им и дала некој денар од пензијата, убаво ви беше кога дојдоа и тие "промените" и бидна војна (продажба на рафинеријата како се викаше? ОКТА?) после истите транзициски профитери дојдоа па као демек слегни од точакот да не те слегнам јас; продадоа филм за еуро - атлански интеграции (башка пари лапнаа од ЕВН?), па после овие пак дојдоа само квази патриоти и барок марок сума пари лапнаа сите од градежници до административци и палми а да не зборувам за меѓуетничкиот соживот, религија, толеранција, и задржувањето на "унитарноста".

Не си ти крив нит твојата генерација кои ги гласаше овие, ние сме криви младите затоа сега сме не со прст во уста - со кур. Сите на клоци треба да ве фатиме.

Муабетов ми е Јамајко - појма немате што се случува, поради вашите глупи потези и себичност наеба цела младина а вашитот став (двата национални и иделопки блока) никогаш нема да бидат релевантни.
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.972
Поени од реакции
11.609
Republic of Macedonia: Debt evolution
Millions $ % GDP $ Per Capita
2015 3,836.33 38.16% 1,852.42
2014 4,334.35 38.10% 2,095.19
2013 3,681.00 34.01% 1,781.98

External Debt in Macedonia averaged 4407.95 EUR Million from 2004 until 2016, reaching an all time high of 7503.90 EUR Million in the third quarter of 2016

I kade gi najde 800 000 isseleni Makedonci ...Znachi vo Makedonija nema nitu milion narod?
A vnatreshen dolg?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Туку дали знае некој што е ова што најавуваат ДДВ за лица со поголеми примања ?
Сакаат да вовед ддв на тие што заработуваат на 1 милион денари годишно.
Ако ти текнува на протестите за хонорарците ?
Е нешто слично е и ова.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.323
Поени од реакции
8.871
Makedonskiot narod e kriv za ovaa situacija. Slatko vi bese koga gi prodavavte imotite na albanci za 3 pati pogolemi ceni. A sega aj da ja branime Mk. Epa odete branete ja picka vi materina. Mene ic kur ne me boli ako utre se deli mk. Sami sme krivi. Ajt gitla...
Jas pa edvaj cekam da se podeli, vo vakva MKD ne ni sakam da ziveam, samo se nadevam pokraj siptaranava I nekoj drug ke prifatat da ziveat vo ilirida.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.972
Поени од реакции
11.609
Vekje e vovedeno toa. Stanuva zbor za primanja nadvor od plata. Pragot beshe 2 milioni denari za da si DDV obvrznik, od pred nekoe vreme e namalen na 1 milion (ne e tolku novo ova, lugje platija takov danok za 2016 vekje). Pragot bese namalen so podzakonski akt na UJP.
Primer onie shto davaat struchni mislenja pri javni nabavki (tenderi): ako od toa zarabotat nad 1 milion denari, plakaat 18% ddv. Vo konkretniov primer DDV treba da plati drzhavata poshto DDV go plaka krajniot korisnik (a toa e drzhavata vo konkretniov sluchaj).
Spored mene problemsticno e shto ako nekoh zarabitil 999.000 denari ne plaka DDV, a nekoj 1.000.100 i plaka ddv (18%). Gledate koj zemal poishe pari.
Zasho se prai ova? Poise pari u budzet ( poishe pari za drpanje). A od druga strana ima danochna evazija koja ne uspevaat (ili nekogash i ne sakast) efikasno da ja sprechat.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.602
Поени од реакции
22.774
Си читав малце од почетокот на ова тема и има интересни работи за читање, да не речам вреди да се наврати човек малце. И така во сега далечниот 13 декември лето господово 2016 сум го напишал и ова:
Веќе ако си играме весела математика и што би било кога би било тогаш со оглед на односот на силите ВМРО најпаметно би било да се откаже од мандатот и врелите костења да им ги отстапи на СДСМ. Сами си надробија , сами нека си сркат. Баш ме интересира како СДСМ би реагирала на барањата на албанкиот блок кои верувам сега би биле многи поголеми и што толку им ветиле. Дали Заев е толку курназ и ги шетал по тавани како што некој тука се теши или ке им подари се што ке побараат.
Мислам дека и тука некаде ви го промовирав и новото знаме на републиката.
П.с море годење и јас пичку матер. Си се тапшам по рамо и си викам бравос (y)
А да и ова :)
Како бе наеднаш се загриживте дека ВМРО ке правел коалиција со албански партии и ке ја продаел Македонија а збор не зуцнавте за 80000 албански гласови ( ова според шиптaрката пратеник од СДСМ што сам си изјави). Како не зуцнавте кога Фрчковски на телевизија си правеше математика како ке формирале влада во која би влегол цел албански блок и немал ништо против сето тоа од што сега вие демек се плашите. Како не зуцнавте за Заев во Швајцарија нешто кога си се договараше со просветлените и освестени албанци желни за промена.
Ете и да формира влада ВМРО само ќе ја исполни предизборната желба на огромен број гласачи и симпатизери на СДСМ и која верувам СДСМ радо би и дала зелено светло во парламентот пошто секако таа и за тоа се залагаше од самиот почеток. Рачунај исто како и да ви се исполни желбата, како да сте тепале на избори.
Дури и малце ни е, ама јбг демкратија. Едноставно неможе да се занемари фактот дека според ДИК
436,823 граѓани гласале дека воопшто немаат проблем нити со двојазичност, нити федерализација нити претседател албанец. Настрана од нив останатите гласови од албанскиот блок кои верувам дека немаат ништо против тоа. Па јас да сум иден премиер ке извадам еден бел лист и ке им речам пишете шо ви треба, нема проблем. Ако нешто заборавите после ке го дополниме. Еве ви и мапа и тргнете линија до кај сакате, ваше е.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom