Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.272
Поени од реакции
27.036
Туку дали знае некој што е ова што најавуваат ДДВ за лица со поголеми примања ?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Поради истата причина што и СДСМ ќе се пички, кратко и јасно. Како да ти кажам на друг начин.
Па СИТЕ СТЕ ПИЧОНДРИ и никој ајде што не превзема одговорност туку не ни признава грешка, па луѓе сме бе ОК е еве се греши.

Само ве интересираат сендвичи ко да не сте јаделе ебаве незаситните.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.272
Поени од реакции
27.036
Па СИТЕ СТЕ ПИЧОНДРИ и никој ајде што не превзема одговорност туку не ни признава грешка, па луѓе сме бе ОК е еве се греши.

Само ве интересираат сендвичи ко да не сте јаделе ебаве незаситните.
Ајде де.... де ти кажи што превзеде во изминативе 26 години ?!?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Ајде де.... де ти кажи што превзеде во изминативе 26 години ?!?
Не гласам за предавници - национални предавници и акционерски друштва.

А, да; да не заборавам; си стојам на ставот и сакам да дебатирам околу вистински општествени промени - укинување на акционерските друштва како за почеток.

А друго (како бонус) тоа што не сум си го продал газот (за било каков сендвич) и не сум бенифицирал, не сум видел ќар од никој (и двете АД) и трпам тоа е друго.

А сум можел, сите да се ебете.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Што и да се деси е веќе договорено и продадено/подарено, али делот кога ја треснаа Шекеринска од земја беше ЕПИК! :)
Ми се отвори душата, како син да ми се роди се почувствував. :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.272
Поени од реакции
27.036
Ништо од ова што се случи не мораше да се случи ако уште пред две години кога се појавија бомбите, Груевски како секој одговорен политичар се повлечеше и дозволеше промени во ВМРО - ДПМНЕ.

Капак беа изборите на 11 декември кои Грувски ги направи референдум за негова аболиција. Доколку ВМРО ДПМНЕ, навреме се консолидираше, глатко ќе ги добиеше изборите на 11 декември.

Така да не ти е крив Заев, види прашај во партија кој го советуваше Груевски.
Барање на кривец е за лузери.
Во право си и ти...
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.972
Поени од реакции
11.609
Она најосновното, случаите од снимките не можат за толку време да се процесуираат, башка што има изолирани настани кои останаа неразоткриени заради мвро-то кое беше во раце на неколку луѓе, и последно нападот кој беше организиран во четвртокот.

Многу оптимистично е да се очекува брза разврска и стабилизирање, ама се надевам дека сум грешка.
Jas povekje zboram za nivnite politiki. Ekonomski voglavno.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.272
Поени од реакции
27.036
Не гласам за предавници - национални и акционерски друштва.

А да - да не заборавам; си стојам на ставот и сакам да дебатирам околу вистински општествени промени - укинување на акционерските друштва.
Зошто тогаш мене ме етикетираш, кога ставовите ни се слични...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Зошто тогаш мене ме етикетираш, кога ставовите ни се слични...
Јас сум искрен и ме коли бур.
Едноставно таков човек сум - ме интересираат многу работи а на сендвичот гледам како...
радо би сам да си го направам, благодарам.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.272
Поени од реакции
27.036
Јас сум искрен и ме коли бур.
Едноставно таков човек сум - ме интересираат многу работи а на сендвичот гледам како...
радо би сам да си го направам, благодарам.
Каква врска има твојот одговор со прашањето зошто ме етикетираш ?!? Или сите што имаат критички однос кон твојот став ги етикетираш?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Каква врска има твојот одговор со прашањето зошто ме етикетираш ?!? Или сите што имаат критички однос кон твојот став ги етикетираш?
Едноставно - ти не си искрен.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.409
Поени од реакции
7.865
Да те потсетам дека јас не го поддржувам и одобрувам изборот на екскомандантот на учк за прв парламентарец, не поради начинот на кој е избран, туку заради личноста што е избрана. Моето не е релативизирање - тоа може оној јамајка да те наведува, во недостаток на нешто паметно да каже.
Уште има дпне медиуми во своја контрола и тие и понатаму од секој потег на сдс ќе праат слон. Толку го дрват за тоа глупо знаменце што го стаил, ама не зборат за неговата гадна биографија, пошо и пастирот е дел од неа.
А што се однесува до тоа што дуи ќе праат понатаму - тоа се знае, максималистички, националистички провокации и барања за да се придобие тоа што катастрофално го изгубија до сега - по рецептата на дпне.
Тоа се' до локалните избори, пред кои ќе има некое вакуум време во кое најверојатно ќе се инсистира од надвор на кадров ремонт на овие две криминални скупини и ќе мора да се стиша ова гласно националистичко препукување и да се смири топката.
Системските промени за кои пишуваш, на мое огромно жалење се мисловна именка и за нив е нереално да се збори во оваа средина. Не би сакал да звучам како од паралелниот универзум на ланс, кој во недостаток на волја да се помири со фактот дека нема револуција со системски коренити промени во кои ќе се оневозможи некој пак да владее тоталитаристички како паторот, па затоа си прејде глатко од негова страна и сега дури и сдс му е крив за се'. Тој неќе да согледа дека уште има ментални инвалиди кои веруваат дека разговорите се сечени и лепени, а паторот е безгрешен светец. Колку е нереално во таков муљ ти да најдеш револуционери, кои ќе се борат за некакви високи граѓански идеали - пак ќе повторам - за жал, таков ни е народов: глуп, кукавица, слепец...и треба да се помириме со тоа и да не очекуваме чуда.
Со друг жаргон, медицински, јас во недостаток на решенија за реанимација, прво би тргнал со ампутација на гангренозното ткиво, па после да се обидеме да го разбудиме пациентот. Овие говна да одат во историја прво (во затвор поточно), па ќе видиме што после.

Не сум доктор, но ако некому е потребна реанимација, невозможно е со ампутација да се повратат витални функции, ако веќе сакаш медицински жаргон, тогаш подобро е со тријажа да се компарира, да се оцени што е приоритет во моментот-витално па да се прибегне кон санација. Веќе се помиривме со фактот дека нешто мора да се изгуби м? Интересно....
Избор на Талат Џафери, напишав, релативизираа патриотите, сега слободарите, коа сме тука пак, за власт нели се работи.
Настрана фактот кој реално стои позади т.н Тиранска платформа, под кој мислам на интереси, во прилог оди на сите, зависи од перцепцијата, под сите мислам на политичари, народот во равенката не постои како променлива. Разлика е што ваква валкана националистичка игра не може да си дозволи СДСМ, од причини познати...е сега истата е одскочна даска за многу потези понатаму, и локални, а и регионални, се чекаше на нас и што ќе биде. Пример е ПРот и што ќе се пласира како голема национална победа или придобивка, и обратно пораз или загуба за др страна, очигледно е.Ако е ништо, уште полошо, се чека после локалните за посериозни теми.
Сега за невозможното, ако може формирање Влада со тел. повик да се промени, истиот дојавувач кога ќе сфати дека изворот на сево ова е токму партизација на институции-вработувања во јавен сектор, корупција, пред и над се јавни набавки, и тоа ќе биде на агендата како правосудството. Ама ич не е невозможно, само нема политичка воља, а ќе нема кај нас ако не притиснат од надвор.
Медот е во прашање, и не само парите туку и разно разни семејни лози по институции и сл...да видиме тријажата каква ќе биде.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.272
Поени од реакции
27.036
Едноставно - ти не си искрен.
Од кај знаеш дали сум искрен или не? Има луѓе тука кои те лајкаат и кои 3 пати пазат што ќе пишат, мислиш они се поискрени ?!?

Јас сум едноставен човек пишувам тоа што ми е на ум, немам потреба ниту да се бранам ниту да му давам отчет некому. И не ми е срам ниту пак имам комплекс ако погрешам, иако ми е низ нос вадено тоа....
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Од кај знаеш дали сум искрен или не? Има луѓе тука кои те лајкаат и кои 3 пати пазат што ќе пишат, мислиш они се поискрени ?!?
Па те читам (на сите ги читам) како од кај знаеш дали си ли не си?

Двојни стандарди се изначитав еден тон и од двете страни.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.409
Поени од реакции
7.865
И после 1200 страни, се уште ги релативизирате криминалите и неспособноста на "македонските" политичари, супер сте, продолжете.

И освен монетарна(читај платеничка) идеологија знаете нешто друго да наведете?
И дали знаете дека повисокиот стандард нема да ги промени системските проблеми кои ги имаме како држава и како регион?

Но не знам зошто залудно прашувам кога ќе ги добијам едните исти одговори кои ги трубите од почетокот на темате, па се до нејзиното затворање.
Може да се дојде до значително повисок стандард со постојните системски проблеми?

Инаку тоа едно исто па исто не е баш така наивно и случајно...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom