Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
A

Avenger99

Гостин
човек со карактер, си кажа што му лежеше на душата наместо да паламуди од околку што би рекол @Beric Dondarrion округло на ќоше, овој и го закачи на шарената право во очи, очи да и излезат, па сега ќе се лади, ќе одмара, после таков секс и заслужи човекот да се излежава малку.
Му лежи на душа, ама психијатриска болница.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Истото важи и за овие. Што имаат заедничко транзициски збогатени тајкуни со социјалдемократија и комунизам?

Си ги видел куќите каде тајно се состанувале партизаните? Сè некои трошни куќарки, колиби, воденици и сл. Јас никаде не сум видел да се состанувале во вили, палати, хациенди и замоци. Плус во партизаните заминувале сиромашни селани, работници и занаетчии. Никаде не сум прочитал дека им се придружувале газди, банкари, лихвари, трговци, малостопанственици. Тие главно биле на страната на окупаторот.
Друже потполно те разбирам, со тоа што мора некако да се ословуваат за да не стане забуна.
Во Русија по падот на СССР, остана комунистичката партија да функционира. Таа ја нема таа моќ, но има поддршка од дел од народот. Генади Зјуганов е на чело на партијата мислам. За жал кај нас настана тотална трансформација со обид за целосно да се избрише постоењето на таа партија од колективната меморија. Овие демо-христијански скотови отидоа до таму да го наречат режим, па и да измислуваат некаков си геноцид кој бил вршен врз народов. Не би одел понатаму.
Сме збореле овде и порано дека сме општество со тотално издегенерирани вредности и норми.
Оваа безвезна скупина, квази-држава за да опстане мора да формира институции, судство, полиција, здравство, образование врз кои нема да се наметнува партија, режим или вакви карикатури од самозвани патриоти, пастири и корумпирани го**а.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Може некој да го сумира пресот за ние што сме заглавени во рандом државна институција, зошто нели многу се ажурни? :icon_lol:
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Може некој да го сумира пресот за ние што сме заглавени во рандом државна институција, зошто нели многу се ажурни? :icon_lol:
Случај „Табла“ за злоупотреба на службена должност и овластување. Осомничен е директор на основно училиште од Зајас, кој ја искористил положбата и овластувањата и овоможил имотна корист за правно лице во износ од 200 илјади евра.

Случај „300“ за злоупотреба на службена должност и овластувања од помошник-министер во Министерството за внатрешни работи во врска со набавка за 300 возила. Помошник-министерот се сомничи дека го оштетил буџетот за 453 илјади евра.

Случај „Тотал“ за даночно затајување против физичко лице сопственик на фирмите „Тотал маркетинг“ ДООЕЛ и „Тотал медиа центар“ ДООЕЛ. Осомничениот се товари дека за даночните години од 2008 до 2015, со намера тој и правните лица да одбегнат плаќање даноци во завршните сметки и даночните пријави давал лажни податоци. Правните лица го оштетиле буџетот за 121 илјади евра, а физичкото лице за 63 илјади евра.

Сопственик и управител на компаниите во случајот „Тотал“ бил новинарот Драган Павловиќ – Латас.

Случај „Тифани“ за затајување данок против едно физичко лице, управител на „Смарт Центар“ ДООЕЛ и „Смарт груп“ ДООЕЛ. Правните лица го оштетиле буџетот за 37 илјади евра, а осомничиената за 16 илјади евра.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Часовници од 2к евра , гардероба од 30к евра! Додека овие на протест одат по една недела не капени, со еден смрден сендвич и со гаќи 3 за 100 денари од шутка Ивона и латас се дупат во од 500 евра долна облека!
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
G

Goldie

Гостин
Тотал и Тифани се истраги за затајување на данок на фирмите на Латас и неговата швалерка Ивона

Инаку и Јанко глеам квичи по фејсбукот нешто, секнуваат државните пари па многу телевизии ќе почнат со укинување емисии и бркање на “непотребниот вишок“.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Тотал и Тифани се истраги за затајување на данок на фирмите на Латас и неговата швалерка Ивона

Инаку и Јанко глеам квичи по фејсбукот нешто, секнуваат државните пари па многу телевизии ќе почнат со укинување емисии и бркање на “непотребниот вишок“.
Од Јанко жената работи во Археолошки музеј мислам??
Затоа тој урла и го брани ДПМНЕ. Мислам види сега тој си ја сака Македонија сигурно, ама уште повеќе ја сака кога ќе ти иде сигурна државна плата од женичката.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Од Јанко жената работи во Археолошки музеј мислам??
Затоа тој урла и го брани ДПМНЕ. Мислам види сега тој си ја сака Македонија сигурно, ама уште повеќе ја сака кога ќе ти иде сигурна државна плата од женичката.
Директор е на музејот, жена му на јанко.

Ивона ли е оваа опајдарава со долна облека од 500 евра?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Затоа е дозволено специјално одделение во судот, кое ќе го има за некое време. Туку пак да си прашам. Државата досега не ја изгуби туку баш сега ќе ја изгубиш? И дали има разлика од една до друга приватна фирма?
Претпоставувам дека може посебно одделение во судот. И за СЈО јас не велам дека треба да не постои, туку дека донесениот закон не е во согласност со уставот.
Има разлика многу од приватна до приватна фирма, но има разлика и во стручноста на работникот.
За државата има најава за сериозна редефиниција. Како ќе биде, не знам.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.168
Поени од реакции
8.468
Случај „Табла“ за злоупотреба на службена должност и овластување. Осомничен е директор на основно училиште од Зајас, кој ја искористил положбата и овластувањата и овоможил имотна корист за правно лице во износ од 200 илјади евра.
баш ме интересира кого шипциве го курбан го дадоа, покрај толку заштитени бели мечки која е оваа црна овца?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Претпоставувам дека може посебно одделение во судот. И за СЈО јас не велам дека треба да не постои, туку дека донесениот закон не е во согласност со уставот.
Има разлика многу од приватна до приватна фирма, но има разлика и во стручноста на работникот.
За државата има најава за сериозна редефиниција. Како ќе биде, не знам.
Јас те прашувам како досега не ја изгуби па баш сега ќе ја губиш? Значи не знам дали ме разбираш, ама мислам како досега со постапките низ годините не ја изгуби државата?
баш ме интересира кого шипциве го курбан го дадоа, покрај толку заштитени бели мечки која е оваа црна овца?
Кој сака нека е, штом грешел ќе си одговара.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Истото важи и за овие. Што имаат заедничко транзициски збогатени тајкуни со социјалдемократија и комунизам?

Си ги видел куќите каде тајно се состанувале партизаните? Сè некои трошни куќарки, колиби, воденици и сл. Јас никаде не сум видел да се состанувале во вили, палати, хациенди и замоци. Плус во партизаните заминувале сиромашни селани, работници и занаетчии. Никаде не сум прочитал дека им се придружувале газди, банкари, лихвари, трговци, малостопанственици. Тие главно биле на страната на окупаторот.
Секако, со некои исклучоци. Револуција дигаат оние што нема што да изгубат, пролетерите.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom