Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
G

Goldie

Гостин
Настрана политиката, телевизиите без сериозна финансиска поддршка (не само владаина) би се свеле на маалски ТВ кои пуштаат „желби, поздрави и честиткаи“ и филмови и музика (на црно). Не верувам дека може да заработуваат за да ги покриваат големите трошоци, за да бидат на високо ниво.
Има и телевизии кои немаат владина подршка па ете си постојат

Од друга страна имаш и еден куп телевизии кои станаа “големи“ само поради тоа што добиваат пари од владата за реклами плус нивните газди добиваат милионски тендери
 
S

silmarillion

Гостин
Брајтлингот на основни средства го стаил у фирма за маркетинг и без вработено :))) па неможе поголем аматер да бидеш бе. Иди утепај го сметководителот што те советувал тоа да го напраиш. А можда и ручек и Уранија можеш да го книжиш на основни средства дур да ти се свари и да го искењаш па да го расходиш после :)))) ајде патриоти зборете ми како му простувате на Лаки се пошто ја бранел унитарноста додека вие чекате у ред пред УЈП :)
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Македонија никогаш не може да е држава само на еден народ бидејќи тука живеат повеќе народи. Освен ако оние патриотите надвор не ги сотрат сите други па тогаш да биде само на Македонците. Со платформата може газ да се избрише и толку, истите теми за јазикот биле и пред неколку години само што никој од медиумите не ги спомнал и никој за тоа не протестирал, се тоа си било веќе договорено и државата не се изгубила. Режимските медиуми ни збор не кажаа за тоа, сега најгласни се, за потполно истите работи кои биле предмет на преговори и тогаш и сега. Манипулации, ама не сме идиоти ние.
Еве сега гледаме кој како си купувал саати од 2000 евра, данок не плаќал, епа сега дојде време за наплата. Од утре на службен пат е Латас.
Што имам врска јас со нечиј (евентуален) криминал. Ниту некого бранам, ниту окривувам. Нека си тераат службите таа работа.
Македонија е држава на сите нејзини граѓани, но национална држава на македонскиот народ. Македонци има и во соседството, има иселеници, но тие држави не им се национални, иако се државјани на истите. Затоа е македонскиот јазик службен на целата територија, а останатите према застапеноста на малцинствата. Употребата на јазиците не ги дефинира истите за службени, до сега. Е сега и тоа се бара.
А, кажи, како може да го прифатиме барањето за осуда на геноцидот врз албанците од 1912 до 1956? Особено ме интересира кој геноцид е извршен од 1944 до 1956 година, а и од 1941 до 1944 г. особено во западна Македонија (Тетово, Гостивар, Кичево, Струга, Дебар) каде власта е на Италија, но предадена на „Бали КомбËтар“ (балистите).[DOUBLEPOST=1490269399][/DOUBLEPOST]
Има и телевизии кои немаат владина подршка па ете си постојат
Прочитај целосно што напишав. Не мора да е владина поддршка, може да е и од „бизМисмен“, од „фондации“... Сами да се издржуваат, многу тешко.[DOUBLEPOST=1490269560][/DOUBLEPOST]
Да се вратиме на платформата а? Што мислиш? Нема смисла да ја уништуваме темава со вакви глупости! :lolzz:
Не мислев глупости, мислев дека се занимаваат со покрупни дела и „ѕверки“. И овие ли биле прислушувани? Директор во Зајас?
 
G

Goldie

Гостин
Прочитај целосно што напишав. Не мора да е владина поддршка, може да е и од „бизМисмен“, од „фондации“... Сами да се издржуваат, многу тешко.
И која ти е поентата ? Јас не верувам дека има телевизија која сама се издржува не само кај нас туку и пошироко, ама има огромна разлика од тоа на пример ТВ24 да е спонзорирана од пари на приватна фирма - Телекабел, во споредба со Сител кои што добиваат милионски суми од владата за реклами + Ѕинго јуниор тендери.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Edinstveniot 'dokaz' za postoenje na nekakvi baba roga stranski sluzbi e ustata na grujo.
Dali navistina go smetas toa za verodostoen dokaz?
Постојат служби кои документирано тврдат дека странски служби не работат , роварат и заведуваат лекоумни ко тебе и оние шарените и слични виножитасти. Грујо може да каже само нешто за што добил извештај и тоа оној на кој не пишува државна тајна..Дури има заебанција дека Македонија може да се прекрсти у Мароко , а Скопје у Казабланка...Е сеа што и како кажувал Грујо тоа незнам, не ги следам тие негови ислети у јавност. Вие се бавите тоа и со прислушКувано лепено..јас немам време ..
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
И која ти е поентата ? Јас не верувам дека има телевизија која сама се издржува не само кај нас туку и пошироко, ама има огромна разлика од тоа на пример ТВ24 да е спонзорирана од пари на приватна фирма - Телекабел, во споредба со Сител кои што добиваат милионски суми од владата за реклами + Ѕинго јуниор тендери.
Поентата ми е дека треба да се најде начин со кој ТВ-те да имаат поддршка од буџетот, начин кој нема да зависи од гарнитурата на власт. За да има „квалитетни“ телевизии.
Не знам сигурно, мислам дека ТВ24 има добиено пари и од USAID, ама не ме држи за збор.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Ете и тоа дочекавме, Иво факинг Котевски да не кради!

Иво Котевски, поштарчето од брклата! Кога Иво Котевски последната безгласна буква во ДПМНЕ успеал да украде милиони што останува за другите кои дрмаа и тресеа:pos:
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Што имам врска јас со нечиј (евентуален) криминал. Ниту некого бранам, ниту окривувам. Нека си тераат службите таа работа.
Македонија е држава на сите нејзини граѓани, но национална држава на македонскиот народ. Македонци има и во соседството, има иселеници, но тие држави не им се национални, иако се државјани на истите. Затоа е македонскиот јазик службен на целата територија, а останатите према застапеноста на малцинствата. Употребата на јазиците не ги дефинира истите за службени, до сега. Е сега и тоа се бара.
А, кажи, како може да го прифатиме барањето за осуда на геноцидот врз албанците од 1912 до 1956? Особено ме интересира кој геноцид е извршен од 1944 до 1956 година, а и од 1941 до 1944 г. особено во западна Македонија (Тетово, Гостивар, Кичево, Струга, Дебар) каде власта е на Италија, но предадена на „Бали КомбËтар“ (балистите).[DOUBLEPOST=1490269399][/DOUBLEPOST]
Прочитај целосно што напишав. Не мора да е владина поддршка, може да е и од „бизМисмен“, од „фондации“... Сами да се издржуваат, многу тешко.[DOUBLEPOST=1490269560][/DOUBLEPOST]
Не мислев глупости, мислев дека се занимаваат со покрупни дела и „ѕверки“. И овие ли биле прислушувани? Директор во Зајас?
Па се занимаваат. Претходните случаи ги немаш видено? Сакаш преку ноќ да се решат? Ти многу јак дека си и изгледа така би ги решил, одма бам бам ајт у затвор сите. И тој бил прислушкуван, 20.000 граѓани биле прислушкувани, не е мала бројка тоа. Инаку албанскиот во државните институции нели го воведоа пред неколку години? Како тогаш не се распадна државата кога секој во администрација можеше и на албански да си збори?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Инаку албанскиот во државните институции нели го воведоа пред неколку години? Како тогаш не се распадна државата кога секој во администрација можеше и на албански да си збори?
Ти за друго зборуваш. Јас за службен јазик. Не е исто со употреба на јазик. Кај нас некаде и на англиски има натписи, соопштенија, ама тоа не е официјален јазик.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Ти за друго зборуваш. Јас за службен јазик. Не е исто со употреба на јазик. Кај нас некаде и на англиски има натписи, соопштенија, ама тоа не е официјален јазик.
Abe Gjorgija Ustavniot, kakva vrska ima jazikot so teskite kriminali koi gi krsat Ustavot i Zakonite? :pos:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Abe Gjorgija Ustavniot, kakva vrska ima jazikot so teskite kriminali koi gi krsat Ustavot i Zakonite? :pos:
... а бе Дарко_улавиот..... криминал незнам каков е дури трето колено после велепредавство, квислингарење и петоколонаштво..., но кога и да е... ќе се санционира. Но глеај ти каква заебанција ќе ќариш со Фи.-Фо-то..пишан си у тефтерот со зајко заедно како голем поддржувач на непријателите на Македонија. Е сеа ти види што ќе праиш..како ќе се переш и правдаш. И ич не пробај да бегаш нигде...... доооолга е раката.. :pos:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom