Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Од каде знаеш? Си поверувал на куртон фашистичките "медиуми"?
А ти од каде знаеш??!
Јас сум видел и сум чул. Не треба да си некој разузнувач за да знаеш кој од луѓето во маало (какви што се македонските градови) е криминалец и преварант. Цела фамилија се шпекуланти, а Зајко Кокорајко со тон и слика го фатија, како зајак пред фарови.
 
V

viktora

Гостин
Со партиски војници ќе демолираат општини и ќе тепаат распеани немиени, сите се исти.
:icon_lol:
Освен борјан шиптарчето што го ркнаа јавно не памтам дека има физички напад врз член на сдсм.Ај потсети ме ако грешам?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
V

viktora

Гостин
Ja ако можех би влегол во на маjка ти пичката пред овоj педер татко ти да те направи и би направил нешто многу по квалитетно од тебе.

Да бе, чоекот доjде да помогне говното од валандово сиса на Орбан по исто време. Да се чудиш коj е поумен.
Дај бе збори македонски мајката да ти ја ебам ништо не те разбрав.Ни на гугл транслејт не ми преведува.Од која планина си копитар еден.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Колку ќе се смеам сеа у 2 саат да се свика парламент да се гласа а небањативе пола со реума веќе спијат, абе има за уши да ги влечат по улица за да јадат ќутек од полиција, кај небањати па и тепани.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
http://fokus.mk/gruevski-ne-dade-izjava-han-mu-porachal-deka-ima-novo-parlamentarno-mnozinstvo/
http://fokus.mk/gruevski-ne-dade-izjava-han-mu-porachal-deka-ima-novo-parlamentarno-mnozinstvo/
Пораките од ЕУ се јасни, нема скриени толкувања и значења. Има две опции, или ќе ја напуштиме евроатлантската агенда целосно и ќе влеземе во нови и многу опасни води или некој ќе мора да си легне на брашното и да разбере дека судбината на поединци не треба да ја стави на коцка целата држава.

Со тоа што избирање на првата опција значи вистинско одење против волјата на народот, покажана и на избори и на сите анкети, македонците не се за тоа да изиграваме некаква Белорусија на балканот или да влегуваме во заебанции како србославија под руски патронат.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Мавните му на Хан за чудо денес го возеле у 600к возилото на грујо...


Sent from my MI+5s using Tapatalk
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.020
Кажувам ви ако не се дигнете нормалните и не побарате да се спроведува демократиjата Груjо Фашистички ке ве владее уште 22 години!
Абе партиски полтрону како не ти е срам бе земи фати озбилна работа а не вамо да лижеш.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.406
Поени од реакции
36.340
Официјалната изјава по посетата. Појасно од ова не може.

https://ec.europa.eu/commission/commissioners/2014-2019/hahn/announcements/joint-statement-commissioner-johannes-hahn-and-members-european-parliament-eduard-kukan-knut_en

Skopje, 21 March 2017



We met today with the representatives of the parliamentary parties. We reiterated very clearly that all leaders of the country, including the President, must now respect the outcome of the recent elections. In a democracy, everyone must acknowledge parliamentary majorities.


We therefore encourage the President to reconsider his position urgently. There is no time to lose. We now expect all political leaders and institutions to let the democratic process run its course – in the interest of the country's citizens. The delays of the past months are already damaging the country´s economy.


We thus call on a swift formation of a new government committed to implement overdue reforms. The parties and the new government are expected to continue implementing all parts of their Przino agreement.


In particular, we urge everyone to refrain from any actions and statements which might fuel inter-ethnic tensions or undermine good neighbourly relations. No one should be tempted to play with fire. We are deeply concerned about tensions and hate speech. The freedom of assembly and the freedom of expression are fundamental rights in democratic societies, but they come with responsibilities.


In the same vein, negative rhetoric targeting the international community and civil society organisations is entirely counterproductive. It undermines the country's standing internationally, and the credibility of those who use it.


In conclusion, we need to see in the very next days serious and responsible statesmanship by the relevant institutions to enable a swift formation of a new and solid coalition. That is the only way to get back onto the EU path – which is what your citizens want and deserve.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Ок сеа Зајакот има дозвола од сите да направи Влада, ако го тупи уште една Недела жими се ќе застанам со тврдокорните, па веќе го претера...
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Не пишувам тркало, те прашувам?
Ако е се по пропис и легално како што претпоставувам ти се мота низ тоа шупелката што ја носиш на рамена зошто Заев не формира влада, што чека толку време за да го добие тој ебан мандат ?
Да не му крши атер на Иванов најверојатно а ?
П.с и за што гласаше да не проверувам. Си да има повеќејазичност на форумот или повеќе ти одговара да бидиш Грд( ова на Заев муабетот ;) ).
Владе, прво, иритантен лик си, второ, кога цитираш поставуваш 100 прашања, дел од тие прашања ти се дебилни, треба да се има желба и волја за да ти се одговори, а јас ја немам, бар не за тебе, плус што си носиш цело време претпоставки, така да барај го одговорот на друго место.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.140
Поени од реакции
11.221
И сеа што бидна вечерва, кој победи ? :D
Јас имам еден предлог.Од една страна бранителиве од вмро а од другата сдсм и шипациве заедно.Бива?
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
И сеа што бидна вечерва, кој победи ? :D
Јас имам еден предлог.Од една страна бранителиве од вмро а од другата сдсм и шипациве заедно.Бива?
Народот....

Sent from my MI+5s using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom