Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.186
Поени од реакции
21.875
Вртиш, ако се работи за човек рецимо 21 година што е роден 95', дали е крив што не знае што се случувало за време на СДСМ? Никој не вика дека СДСМ биле ангели, ама 10 години на власт, а да пропагираш додека владееш дека СДСМ е крив за се, треба да се преиспита работава. Ти реков многу убаво, ако биле добри СДСМ немало да дојдат на власт ВМРО. Значи со право се во опозиција овие години, а ВМРО го докраде и тоа што остана. Можеш и да продискутираш и за делот со богатството на партијата бтв.
Сигурно си запознаен со изреката дека тоа што еден будала ке растури 100 паметни нема да можат да го поправат. Е во државата тоа е буквално случај. А тоа што некој се родил во 95 не е никакво оправдување. Нека си се заинтересира и нека си ја научи лекцијата веќе ако сака да се меша во муабетот. Тоа ти иди исто како Германците да си ги гласаат пак нацистите пошто нели не биле родени помеѓу 1930-1945 па незнаат што тогаш се случувало. Малце глупо е нели ?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ние сме познати по тоа да си наоѓаме дежурни кривци за нашата неспособност. Па ден денес Отоманската империја ни е крива за менталитетот, неуспехот, начинот на размислување, сиромаштијата, неукоста...
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.829
Поени од реакции
2.694
Сигурно си запознаен со изреката дека тоа што еден будала ке растури 100 паметни нема да можат да го поправат. Е во државата тоа е буквално случај. А тоа што некој се родил во 95 не е никакво оправдување. Нека си се заинтересира и нека си ја научи лекцијата веќе ако сака да се меша во муабетот. Тоа ти иди исто како Германците да си ги гласаат пак нацистите пошто нели не биле родени помеѓу 1930-1945 па незнаат што тогаш се случувало. Малце глупо е нели ?
Сериозен си? Значи 3 пати ти пишувам дека да биле добри СДСМ не би биле опозиција. Зошто кружиш ко киша око Ниша? Не сум знаел дека кога одредена партија е на власт, треба да се дискутира за предходната што (не)направила,а таа на власт да се воздигнува и да не смее да се критикува. Знаеш, немаат сите живци да гледаат Нова Тв, Сител, Канал 5, има и попаметни што имаат критичко мислење. Можеби ВМРО е една од најбогати партии во Европа, пошто економијата ни цвета?
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Нека стои..


Sent from my MI+5s using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.186
Поени од реакции
21.875
Сериозен си? Значи 3 пати ти пишувам дека да биле добри СДСМ не би биле опозиција. Зошто кружиш ко киша око Ниша? Не сум знаел дека кога одредена партија е на власт, треба да се дискутира за предходната што (не)направила,а таа на власт да се воздигнува и да не смее да се критикува. Знаеш, немаат сите живци да гледаат Нова Тв, Сител, Канал 5, има и попаметни што имаат критичко мислење. Можеби ВМРО е една од најбогати партии во Европа, пошто економијата ни цвета?
А добро вака просветлиме, кој треба да дојди сега на власт? За која партија правиме муабет, да не имам нешто пропуштено во последните неколку месеци или години ?
А зошто треба да се дискутира? Па за некој што се родил во 95 , созреал 2010 и мисли дека се знае.
Најверојатно затоа, за да научат некој работи што дома или на Телма не им ги кажале.[DOUBLEPOST=1490058908][/DOUBLEPOST]
Предходно не бевме меѓу најдобрите во Европа, сега сме, ако не и први :pos:
А тоа ти пречело?
Добро де не сме најдобри во европа, нити на балканот. Само сме малце подобри од што бевме порано. Да останеше работата како што беше незнам со кој ке се споредувавме. Или и ти мал беше тогаш па не памтиш?
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.829
Поени од реакции
2.694
А добро вака просветлиме, кој треба да дојди сега на власт? За која партија правиме муабет, да не имам нешто пропуштено во последните неколку месеци или години ?
А зошто треба да се дискутира? Па за некој што се родил во 95 , созреал 2010 и мисли дека се знае.
Најверојатно затоа, за да научат некој работи што дома или на Телма не им ги кажале.
Владе изгледа на кинески ти зборувам. Мислев дека стереотипот за просечен Вмро-вец е шала, ама ова жива вистина било. Ете и да ја нема Телма и 24вести пак би живееле во демократија нели? Што ќе ти бе критичко мислење, ако имало криминали зошто да лежи Грујчо со компанија, крадел и Бранко. Според таа логика, протестиве за МАКЕДОНИЈА се само фејк патриотизам, и спас од затвор за краден кеш. Чекам да ми одговориш за богатството на партијата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.186
Поени од реакции
21.875
Владе изгледа на кинески ти зборувам. Мислев дека стереотипот за просечен Вмро-вец е шала, ама ова жива вистина било. Ете и да ја нема Телма и 24вести пак би живееле во демократија нели? Што ќе ти бе критичко мислење, ако имало криминали зошто да лежи Грујчо со компанија, крадел и Бранко. Според таа логика, протестиве за МАКЕДОНИЈА се само фејк патриотизам, и спас од затвор за краден кеш. Чекам да ми одговориш за богатството на партијата.
Ти си мислел ама јас сум сигурен дека стереотипот за просечен комуњар е чиста вистина.
Како наеднаш од здравство се префрли на тоа што се префрли само ти си знаеш.
И има разлика помеѓу критичко мислење и јадење гомна што некој го нарекува критика.
А сега не живееме во демократија ? Во кое друго државно уредување може да се случува ова освен во демократија. Можеби во диктатура а ? Оти во таков систем слободно ке можеш да си збораш секаде каде што ке ти текни за што сакаш и нема да ти фали ни влакно од главата? Изгледа ви фали вас малце диктатура колку за споредба а ?
И што очекуваш да ти одговорам за најбогатата партија во европа според некои.
Нити знам колкаво е на ВМРО богатството, нити имам со што да споредам.
Ете ти ако сакаш направи споредба со ајде да речам конзервативците во Велика Британија. Колку имаат тие. Ете некој податоци веќе кога споредуваме.[DOUBLEPOST=1490059548][/DOUBLEPOST]
Ние сме познати по тоа да си наоѓаме дежурни кривци за нашата неспособност. Па ден денес Отоманската империја ни е крива за менталитетот, неуспехот, начинот на размислување, сиромаштијата, неукоста...
Па и не си далеку од вистината.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.829
Поени од реакции
2.694
Ти си мислел ама јас сум сигурен дека стереотипот за просечен комуњар е чиста вистина.
Како наеднаш од здравство се префрли на тоа што се префрли само ти си знаеш.
И има разлика помеѓу критичко мислење и јадење гомна што некој го нарекува критика.
А сега не живееме во демократија ? Во кое друго државно уредување може да се случува ова освен во демократија. Можеби во диктатура а ? Оти во таков систем слободно ке можеш да си збораш секаде каде што ке ти текни за што сакаш и нема да ти фали ни влакно од главата? Изгледа ви фали вас малце диктатура колку за споредба а ?
И што очекуваш да ти одговорам за најбогатата партија во европа според некои.
Нити знам колкаво е на ВМРО богатството, нити имам со што да споредам.
Ете ти ако сакаш направи споредба со ајде да речам конзервативците во Велика Британија. Колку имаат тие. Ете некој податоци веќе кога споредуваме.
Можеби, не сум комуњар. Не сум ни за една од овие две партии пошто ни ебаја мајката и едниве и другиве.
Не фала, доста беше 10 години. Не бе какво влакно да фали, те легнуваат на земја и те апсат секундарно, или во најмала рака ти затвораат бизнис. Богатството на Велика Британија не може да се рамни со Македонија, така да споредба мравка-слон не оди, нели? За здравството нема што да се збори тапа Џонсон е во секој поглед, а и тврдењата ви ги знам напамет, ме интересираше чисто онака, дали криминал треба да се санкционира. Како на пример оној со Велија, Кочан, Бранко, Грујо? Или затворот за Кочан е напад врз бошњаците, а нападот врз Велија не е напад врз торбешите? Само тоа ме интересира ништо друго. Ќе повторам пак, дали оправдуваш криминалци како горе наведените?
 
M

macgowan

Гостин
протестиве за МАКЕДОНИЈА се само фејк патриотизам, и спас од затвор за краден кеш.
Во неколку зборови е содржана целата вистина.
Какво лудило. Криминалното здружение кое е деценија и кусур на власт во моментот кога виде дека на нивниот побратим итар Али му мрда газето, со кого се во најплодната врска во историјата на Македонија и кому се му се удоволува и дозволува, кого до последниот здив му се прифаќаше се, преку ноќ се изврти цела работа однопаку. Не, тие не беа заедно со Али & co - кои се тие? Тие беа во љубов со Демократската унија за интеграција на Чиле и со клетите Албанци немаат врска! Се што правеа деценија - не правеа! Нема криминали, нема закон за јазик, нема двојазичност, нема робовладетелски систем за рајата која ја влечкаат по комитети и ја деградираа и социјално и ментално. Има странски служби, клети Албанци и клети комуњари од кои 10 години добрите луѓе од мвро-вмро немаат дерман!

Стратегијата на мвро е се да биде однопаку, контра. Лицемерие без граници - Ништо не направивме и не правиме. Ние ја вадиме нашата раја на улица, комитетските/штабски глувци, субвенционираните патриоти, луѓето за кои конформизмот =патриотизам(груевизам). Фашизоидни бричови и маџари кои се криеја во 2001та ќе не бранеле. Јавна администрација на браникот на слободата! Европа сега не чини ама чини кога ќе треба да зајмиме пари, пари за да им даваме плата и пензија на нашата верна раја оти немаме од каде. Албанците ни се криви и Зајко. Тие се задолжуваа и задолжуваат. Апсурд до апсурд.
Се она што го правеа и прават го извртија и против тоа си “протестираат“ и бранат. А во основа е реченицата во почетокот на постот - ФЕЈК патриотизам и патриоти во одбрана на криминалната банда.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
@мкд владе Слободно пријавувај ги моите постови. Од мене немаш примено порака, ниту планирам со тебе да испраам криви дрини. Да бидам искрен, да не е форумов, ти не би имал прилика да дојдеш до мене и мои ставови и тоа треба да го цениш. Има тука луѓе што ти се обраќаат со "МАДЕ" и потполно ги разбирам. Јас не ти пишувам така, ама пак ми враќаш со "Лажиш, психопат, лечи се...". Ти не извади некаков податок да ми контрираш или да ме побиеш, туку ко селска тетка некоја со клетви и навреди.

Кој следен потег човече, не се пали. Еве сендвич ќе лапаш денеска, сончево е, ќе ја видиш метрополава, гипсовите скопски, може ќе треба пак да кампирате и да ни го умирисуете градов и да не се вози од вас, може ќе ти текне за некоја нова анкета, спин или нешто што може да постигне мозок со толкава кубикажа.
 
S

silmarillion

Гостин
Аман бе со пријавување на постови по 30-40-50 години луѓе бреее. Ќе те кажам на наставничката дека ме вреѓаш : )))
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.154
Поени од реакции
85.544
Види го буреков, тоне.
Го памтиш какви емисии правеше пред 14-15 години на Канал 4 со Гутенбергова Галаксија...? :) Ееее до каде стигна човеков, никаква култура, понашање, некој ќе му приречи во емисија одма го исклучува, чист сељачизам, он е секогаш во право другите кој ги еби. Каков само џип вози 2 метра поголем од него, али затоа скока во студиото маме ебава и збори за тоа како го бркале ради тоа што не му дозволувале слободно да говори... :pos:

Не бе бате, ти не си работел приватно за плата од 9000 денари каде неможеш да зуцнеш пред шефот, и за секоја ебена грешка да ти крати од мизерната плата и ќе ќутиш, ќе бидеш благодарен што не те избркал од работа.... али затоа Јанко обезправениот немал слобода на говор, угнетениот тој греота :(
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Владе, јас знам дека беше лошо тогаш. Тогаш беше лошо зошто имаше нула кадар. Сега имаш и нула кадар и мањак на опрема а сме 2017 година, затоа велам дека е бетер.

Секако дека се потребни реформи ама верувај дека до сега се што било предложено за реформа во здравството резултирало со колапс, најмногу поради оној промашај од министер. ЕЗК, мојтермин, електронски рецепти, глупости во боја. Најпрво треба да се направи реформа на Медицинскиот факултет, на кадарот што предава таму и книгите по кои се учи, не може да се учи од книги издадени пред ратот а болестите и фармацијата еволуирани 100 пати од тогаш. Потоа нов клинички центар секако и со апаратура купена од асални добавувачи а не кинезарија. Што и да се направи, зборам корисно а не глупостине од погоре, резултатите би дошле отприлика по 10 години некаде.
..прво и основно, проблемот не е од вчера. Стар е повеќе од половина век.За пред тоа е веќе историја...Од времето кога симнати од планина, собрани ојлевци и дојлевци се пратени да се школуваат за доктори. Тука почнува игранката која непотистички трае до ден денешен. Ретки се тие во таа струка , практично на прсти на две раце се бројат, кои се вистински лекари. А да бидеш лекар е дарба од бога, ко музичар, ко сликар, вајар... и пред се треба да ги сакаш луѓето и да имаш желба и трпение да им помогнеш. Сега е во мода да ги гледаш како што рече некој овде, како самоходни паричници. Што подебел тоа поинтересен.Од друга страна целата струка се сведе на браварај. Од проста причина што за толку многу народ само бравари се произведуваат лесно. А народ врие...
Ако тоа се го искомбинираш со модерните манири во политиката, аматеризмот на политичарите, нивната невидена дрчност за промоција, пара и моќ. Доаѓаме таму каде сме дојдени. Во услови па кога една Ангела Меркел ( онака од тепка како пример..) не се разликува ништо дури и во детали од еден Фридрих Барбароса со целата таа вазалска структура која има само една цел..: да држи народ под штикла по секоја цена , а што очекуваш????
Принцип је исти, све остало су нијансе..... би рекол оној батката од салашот....
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Го памтиш какви емисии правеше пред 14-15 години на Канал 4 со Гутенбергова Галаксија...? :) Ееее до каде стигна човеков, никаква култура, понашање, некој ќе му приречи во емисија одма го исклучува, чист сељачизам, он е секогаш во право другите кој ги еби. Каков само џип вози 2 метра поголем од него, али затоа скока во студиото маме ебава и збори за тоа како го бркале ради тоа што не му дозволувале слободно да говори... :pos:

Не бе бате, ти не си работел приватно за плата од 9000 денари каде неможеш да зуцнеш пред шефот, и за секоја ебена грешка да ти крати од мизерната плата и ќе ќутиш, ќе бидеш благодарен што не те избркал од работа.... али затоа Јанко обезправениот немал слобода на говор, угнетениот тој греота :(
Памтам и на 103ка кога беше ама тоа беа други времиња, еден друг Јанко. Ова денес е класичен дебил, морон. Една емисија повикува на пребројување, друга вели дека не е човек што згазнал а мравка. Класичен идиот, стока која ми глуми револт. Па Жаре од Еден на Еден е по „природен“ во неговите досадни емисии него овој „настап“ вчера на мисиров. Жал ме фати што сфатив дека дома седат луѓе, семејства, го гледаат и се палат на неговиот лажен патриотизам и си велат „ајде утре излагаме, одиме и гриземе глави на предавниците“.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom