Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
D

Darko_ufo

Гостин
Добро сега со финти на Алда ми се вадиш.
Речи мал бев тогаш и појма немам, така ми кажале.
најголема смртност на овороденчиња, нема лекови за дијабетиачри плус
Владе не зезај, еве јас ќе одговорам место него, и тоа со само еден пример зошто ако фатам да набројувам ем ќе не раздени ем не можам да пишувам толкав пост поради ограничувањата :icon_mrgr:

Порано на стоматологија по вадење на заб (најчесто умник) и дренажа, ставаа кај пациентите Алвожил септодонт и тоа трева, не паста, за намалување на болката и побрз/помирен период на рекуперација на истрауматизираното место. Едно кутивче мало од таа трева е 50 евра.

Сега немаат ни за пломба од 200 денари, баш во ДК еден член имаше пишано дека месец и пол го враќаат зошто немале материја а знам дека не лаже, така е :)

Не беше ни тогаш здравството нешто сјајно ама за жал во споредба со ова денес е швајцарска приватна клиника. Глупостите во овој сектор им почнаа од 2008, 2009 некаде :)
Треба уште или да го викам попот да те чади?
 
L

Löwe

Гостин
Лигуши наместо лидери

Уште пред 800 години светскиот освојувач Џингис Хан велел:

Македонската историја многу пати ја потврдува таа мисла.

Од осамостојувањето во 1991 година до денес, раководствата на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ ја сносат ЦЕЛОСНАTA ОДГОВОРНОСТ за сегашната критична состојба во Република Македонија. Таа состојба е од аспект на несоодветна надворешна и внатрешна капитулирачка политика.

http://netpress.com.mk/ligusi-namesto-lideri/
Овци се во прашање иначе во оригиналната изјава.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.961
најголема смртност на овороденчиња, нема лекови за дијабетиачри плус


Треба уште или да го викам попот да те чади?
Не треба ништо туку само да одговориш кога ти си се сеќавал дека било подобро. 91, 93, 98, 2001.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.961
Пошто до 2009 вака некако изгледаја вецињата колку што се сеќавам.

И после ко ме влегоја овие маме му ебаја, се искршија :facepalm:[DOUBLEPOST=1490056581][/DOUBLEPOST]
До 2007 беше лошо сега е неподносливо.
Да бе нема грешка. Така на тепка ја лупна годината?
Знаеш ти што е неподносливо?
Воена болница 98.
Муфлосавме.
 
Последно уредено:

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.800
Поени од реакции
2.598
Не треба ништо туку само да одговориш кога ти си се сеќавал дека било подобро. 91, 93, 98, 2001.
Ако не се сеќава за 91, 93, 98, 2001, а се сеќава 2006 - ? Дали тоа е знак дека колку и да е гомнено сега треба да се навраќаме во минатото за да се докаже дека било подобро/полошо? Да било добро не би останале на власт тие што биле, моментално 10 години не се СДСМ на власт, а ебано цело време се зборува дека во владеењето на СДСМ било вака било така. Државава ни е лом, а за тоа има виновици кои треба да одговараат, ама не се дава фотељата таке лесно пошто треба да се лежи. И пред да ме наречеш комуњар или Заев не треба да лежи, да ти кажам од старт дека треба да лежи и он. 10 години да глумиш монарх и да бидеш една од најбогати партии во Европа а спаѓаш во најсиромашни држави, треба да патиш од Стокхолм синдром за да го љубиш ова што ни го прави ВМРО.

И да пројдат тврдокорниве и накај западна Македонија, пошто држава не се брани у Скопје.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Добро сега со финти на Алда ми се вадиш.
Речи мал бев тогаш и појма немам, така ми кажале.[DOUBLEPOST=1490055610][/DOUBLEPOST]
Добро не мора од некој член, ете јас по мене ке ти кажам за сјајноста на здравството некаде 93 мислам. Одам во болница со отворена рана на ногата. Да не должам што и како само ке ти кажам дека на сестрата случајно и се истури одповеќе јод на раната. Ко му мана докторот еден поглед од типот што правиш мори последниот ни е, зеде да го бери во шишето од по ногата тоа вишокот јод. Што се случуваше пред и после тоа бурлески живи. И за сега ми тврдиш дека немале средства. Или си била тогаш многу мала, или си немала мака или си имала твој човек.
Ајде за операција на умник исто од мене сеќавање. Знаеш што ми препишаја за после операцијата против болки? Да одам од аптека и да си купам аналгин и да пијам по две на еден сат. Тоа беше не ме држи за збор некаде 96 -97. Ова само колку да ти доловам ситуација за здравството кое тогаш било ептен ама ептен на ниво.
И да не се сфатиме погрешно. Дека здравството ни е супер, не ни е, ама да се правиме филмови као тогаш било вакво или такво дај ти се молам. Веќе ако сакаме да споредуваме можеби би било подобро некаде од пред независноста, од 89 па наназад. Тогаш и јас мал бев додуша ама немам лоши сеќавања од ваков тип , да те гледа докторот како новчаник на нозе.
И искрено пошто спомна 2009 . Сакала ти да си признаеш или не потребни беа реформи во здравството, коренити. Исто мораш да си признаеш дека докторите направија се што е во нивна моќ на секој начин да ги попречат. Не правам тука разлика доктори примени за време на СДСМ или ВМРО. Со чесни исклучоци исто лајно се и едните и другите.
Владе, јас знам дека беше лошо тогаш. Тогаш беше лошо зошто имаше нула кадар. Сега имаш и нула кадар и мањак на опрема а сме 2017 година, затоа велам дека е бетер.

Секако дека се потребни реформи ама верувај дека до сега се што било предложено за реформа во здравството резултирало со колапс, најмногу поради оној промашај од министер. ЕЗК, мојтермин, електронски рецепти, глупости во боја. Најпрво треба да се направи реформа на Медицинскиот факултет, на кадарот што предава таму и книгите по кои се учи, не може да се учи од книги издадени пред ратот а болестите и фармацијата еволуирани 100 пати од тогаш. Потоа нов клинички центар секако и со апаратура купена од асални добавувачи а не кинезарија. Што и да се направи, зборам корисно а не глупостине од погоре, резултатите би дошле отприлика по 10 години некаде.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.961
Ако не се сеќава за 91, 93, 98, 2001, а се сеќава 2006 - ? Дали тоа е знак дека колку и да е гомнено сега треба да се навраќаме во минатото за да се докаже дека било подобро/полошо? Да било добро не би останале на власт тие што биле, моментално 10 години не се СДСМ на власт, а ебано цело време се зборува дека во владеењето на СДСМ било вака било така. Државава ни е лом, а за тоа има виновици кои треба да одговараат, ама не се дава фотељата таке лесно пошто треба да се лежи. И пред да ме наречеш комуњар или Заев не треба да лежи, да ти кажам од старт дека треба да лежи и он. 10 години да глумиш монарх и да бидеш една од најбогати партии во Европа а спаѓаш во најсиромашни држави, треба да патиш од Стокхолм синдром за да го љубиш ова што ни го прави ВМРО.
Прво кога споредуваш нешто треба да знаеме со што споредуваме, нели ? Колку да знаеме дали има прогрес или не. Муабети од типот ама мене ми е гајле тогаш како било не врват кај мене, тоа со овие другите прај си муабет.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Прво кога споредуваш нешто треба да знаеме со што споредуваме, нели ? Колку да знаеме дали има прогрес или не. Муабети од типот ама мене ми е гајле тогаш како било не врват кај мене, тоа со овие другите прај си муабет.
А ти тврдиш дека сега е подобро?
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.800
Поени од реакции
2.598
Прво кога споредуваш нешто треба да знаеме со што споредуваме, нели ? Колку да знаеме дали има прогрес или не. Муабети од типот ама мене ми е гајле тогаш како било не врват кај мене, тоа со овие другите прај си муабет.
Вртиш, ако се работи за човек рецимо 21 година што е роден 95', дали е крив што не знае што се случувало за време на СДСМ? Никој не вика дека СДСМ биле ангели, ама 10 години на власт, а да пропагираш додека владееш дека СДСМ е крив за се, треба да се преиспита работава. Ти реков многу убаво, ако биле добри СДСМ немало да дојдат на власт ВМРО. Значи со право се во опозиција овие години, а ВМРО го докраде и тоа што остана. Можеш и да продискутираш и за делот со богатството на партијата бтв.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.961
Владе, јас знам дека беше лошо тогаш. Тогаш беше лошо зошто имаше нула кадар. Сега имаш и нула кадар и мањак на опрема а сме 2017 година, затоа велам дека е бетер.

Секако дека се потребни реформи ама верувај дека до сега се што било предложено за реформа во здравството резултирало со колапс, најмногу поради оној промашај од министер. ЕЗК, мојтермин, електронски рецепти, глупости во боја. Најпрво треба да се направи реформа на Медицинскиот факултет, на кадарот што предава таму и книгите по кои се учи, не може да се учи од книги издадени пред ратот а болестите и фармацијата еволуирани 100 пати од тогаш. Потоа нов клинички центар секако и со апаратура купена од асални добавувачи а не кинезарија. Што и да се направи, зборам корисно а не глупостине од погоре, резултатите би дошле отприлика по 10 години некаде.
Видиш не можам да се сложам со тебе околу ова, посебно околу кадарот. Во тоа време и со таа опрема кадарот барем тој што беше наследен од другиот систем каде требаше стварно да го спотниш газот за да завршиш факултет за тоа време беше неспоредливо посособен од овие денес, пак ке речам со чесни исклучоци. Да не го заборавиме факторот пари кој денес е на прво место, а тогаш не идеше до толку да израз, знаеш државно , социјализам ова она. Лекарите беа лекари од што сакаја да бидат, хуманизмот им беше на прво место. Денес, денес е чиста реткост тоа да најдиш таков лекар.
Ако збораме за реформи и што е на прво место, треба многу ама многу и тоа сериозно да се поработи на дисциплината на медицинскиот персонал. Треба бркање од работа, а не да им се прогледува низ прсти оти бил ајде добар доктор, бил на овој пријател, на овој роднина, од оваа или од онаа партија. Најдобрата опрема нека ја има ако на некој не му се работи , не му се работи па то ти е. Ќе си најди рачка.
И јас сум приватно и ти си приватно колку што знам. Ајде ама вака искрено колку време ке те трпи газдата да имаш работни манири на просечен лекар? Скраја да е да му дојдиш пијан на работа?
Значи бркање и казнување од чистачката до главниот доктор ако не си ја бркаат работата по протокол кој ке биди јавен и видлив за сите.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom