Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 август 2013
Мислења
4.312
Поени од реакции
13.092
Требало да ја сочуваат штом црпко дојде на власт ке отворат музеј на шарена борба против режим машината требала да заземе централно место украсена со куртони полни со боја...

Sent from my MI+5s using Tapatalk
А над неа ќе има плаво знаме со двоглав орел. Орељот во клуновите ќе држи жути ружи...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.201
Поени од реакции
36.972
Џабе им објаснуваш бе. Они само сендвичите гледаат да се поголеми. Ако каже Гwујо лета магаре, сите утре ќе тврдат дека лета.
А да не спомнуваме за Гошинце за 4 луѓе на караула, требале 53 парчиња оружје да има. Да не е трагично ќе беше смешно.


...љета бе, кад је добра трава немаш појма кољку е добра наааа пробај и ти че да видиш како љета, ја најдоа таму у неко насеље у Куманов, вала :misticen:
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
835
Поени од реакции
1.471
До кога ќе се смеете на прислушкувањето? Јаки ви се овие шали, како демек еј види ги што зборат сами себе ли се прислушкувале. Како не разбираш дека зборувале со лица чии телефони биле прислушкувани, има докази има се. Значи ти мене ме прислушкуваш и ми се јавуваш, освен мојот глас чиј друг ќе има?
Ја мислам дека го немаат сфатено уште концептот на прислушкување. Изгледа не сфаќаат дека тоа било машина (или повеќе) со скап и моќен хардвер и софтвер, купена за таа намера со милиони евра, отпосле уништена (или еден дел). А памтам уште во собрание како се правдаа за донесувањето на закон операторите да им носат линија директно до УБК оти било тоа за фаќање терористи. Имаше од опозиција пратеници кои укажуваа дека со тоа ќе може да снимаат кога сакаат и колку сакаат, може да замислите какви реплики добиле. Не памтам детали, ама сигурно Илија им „плеснал“ нешто колку непатриотски бил нивниот став и опасен за безбедноста на државата. И сѐ тоа нема врска, сите докази и цела здрава логика не е битна, битно е „што, сами се прислушувале, а? хе хе“.

Не знам како си го замислуваат тоа, веројатно дека еден од Груевски и Мијалков морал да седи од другата страна со слушалки, па затоа било „невозможно“.
Слично ко што уставен ги укина кривичните дела за кои претседателот неможе да даде помилувања за дела против избори и гласање, точно темпирано за тој да ги искористи , па вмро глумеа изненаџени и увреѓени од неговата одлука. Ова уште во пократок период, ама се е тоа случајно, да, цел след на настани.

Исто се заборава дека покрај снимките на новинарите им беа давани и документи со извештаи односно нивните разговори прераскажани во кратки црти. Нормално дека Груевски не можел да ги слуша во целост снимките, некој ги обработувал пред тоа. Океј, тоа може да се фејкира лесно ама не е нешто за неверување. А ви текнува како Грујо одма после објавата на снимките шеташе сам и остваруваше „реални проекти“ по селца низ Македонија, а никој околу немаше, ни Ставре ни Гоца не беа во јавност извесен период? Им требаше време дури ги смират страстите за да дојдат до тоа дека нема врска што било, ако сакаат заедно да излезат од гомната ќе им треба уверлива и конзистентна приказна. Па и Миле од копиле му стана фамилија на Ставрески :)

Додека не ви смислат подобра финта за да ја повторувате како папагали.

Чисто процедурално, во разговор помеѓу Мијалков и Груевски, кој бил прислушкуван? :)
Чисто процедурално, ти текнува на муабетот на Гордана со Чавков за комисијата за надзор во УБК, Тито Петковски мислам дека беше во неа?

МЧ: Така, Комисијата ја водат они.
ГЈ: Да де, ама тоа е тоа. Но ова значи дека они ќе донесат одлука и ќе го известат или министерот или директорот, сега, кого и да го известат. Па ние им кажуваме дојдете тој и тој ден, тогаш.
МЧ: Така.

ГЈ: И нормално, они се мнозинство, ќе дојдат, ќе речат: Ааа, се прислушкува цела држава. Ние ќе речеме не се прислушкува. И толку.
МЧ: Така. Мислам дека може.
ГЈ: И толку ќе биде.


Онака и текнало дека може тоа да речат, не дека она не била уверена дека сѐ е чисто и регуларно. И немој сеа да користиш контра аргумент дека таа би знаела ако самата е прислушувана :) слушнавме колкаво пиунче била, како и сите околу братучедите. Нивно било да потпишуваат и да не прашуваат многу што се купува и што се прави. Знаела дека цела опрема не е купена за џабе, ама сигурно не помислила дека може да отиде дотаму и верните министри кои ги поставил да бидат прислушувани.

Туку што испадна со жолтите комбиња што кружеле низ Скопје, нели имаше докази и ќе имаше транспарентна процедура?
 
Последно уредено:
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
364


Министер за одбрана.
Беше и заменик министер пред тоа а у предвид е и за претседател на собрание знаеш онаа функција која е заменик на врховен командант...

Sent from my MI+5s using Tapatalk
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.740
Овој беше од партијата што есдес ја внесе у собрание во 2004, онаа партија кој никој не ја сакаше?
Е како сега сдсм се криви за тендер коалицијата ?

Нели едно време вмро имаше 63 пратеници?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.201
Поени од реакции
36.972
Има разлика од носење униформа и вистинско носење униформа. И моите комшии носеа униформа ама никој не беше да војува. Овие што ги спомна се циркузанти, тие да војувале вистински ќе имаше податоци во кои операции учествувале. Каде се бореле овие? Во Арачиново? Тетово?
оф мори мајко, ако му покажеш дека држи и оружје ќе рече што ако држи не пука, ако му покажеш снимка како е облечен во униформа и има оружје и пука, ќе каже ааааааа тоа не се куршуми туку се ќорци, ако во продолжеток му покажеш како со куршумот убива демек не е ќорак ќе каже дека не испукал доволно куршуми дека регулар испукал 5 со нив не може да убива, а му вратија со 6 куршуми и това е недемократски и да се казни кој има испукано повеќе куршуми :несвест: мозочен куршлус кој трокира...:boksix:
веднаш се присетувам на оној на снимката со граната во рака како фрлаше кон полицајците,
а сите...не бе човекот мобилниот го фрлаше - :yid:
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2013
Мислења
4.312
Поени од реакции
13.092
Е како сега сдсм се криви за тендер коалицијата ?

Нели едно време вмро имаше 63 пратеници?
Не ме интересира за вмро, есдес во 2004 ги внесе у собрание за да дојде на власт, есдес денеска ги прифаќа сите нивни барања за повторно да дојде на власт...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
оф мори мајко, ако му покажеш дека држи и оружје ќе рече што ако држи не пука, ако му покажеш снимка како е облечен во униформа и има оружје и пука, ќе каже ааааааа тоа не се куршуми туку се ќорци, ако во продолжеток му покажеш како со куршумот убива демек не е ќорак ќе каже дека не испукал доволно куршуми дека регулар испукал 5 со нив не може да убива, а му вратија со 6 куршуми и това е недемократски и да се казни кој има испукано повеќе куршуми :несвест: мозочен куршлус кој трокира...:boksix:
веднаш се присетувам на оној на снимката со граната во рака како фрлаше кон полицајците, а сите...не бе човекот мобилниот го фрлаше :yid:
eve go mobilniot
blob.png
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.740
Не ме интересира за вмро, есдес во 2004 ги внесе у собрание за да дојде на власт, есдес денеска ги прифаќа сите нивни барања за повторно да дојде на власт...
А како ги внесе, ако можит да објасниш.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.312
Поени од реакции
13.092
А како ги внесе, ако можит да објасниш.
Се разбира, есдес коалицираше со нив и ги внесе у собрание...

А да не зборуваме за нивната тесна соработка за време на конфликтот...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.355
Поени од реакции
18.244
...teneke младо момче зар ќе ме тераш нешто ко Игра на Троновите да пишувам. Ај не ме заебавај, многу сум стар и веќе уморен... :) :)
И не ме гледај мене , не сум некој пример...., па ти пробај да си го поправиш македонскиот обавезително :)
Теле се учи, вол ко мене тешко ќе научи ако досега не научил.

Нема смисла да вртиш наоколу па на ќоше, мислам разбирам дека тоа ти е стилот, ама да не се правиме на будали за период од животот што активно го живевме, знаеш јас бев пред собрание накурчен и попизден дека капитулиравме во 2001.

Сега разбирам дека тогаш Македонија друг ни ја спаси оти ние врска немавме и ниту можевме да го направиме тоа. Барем не со толку голема количина на удбаши на метар квадратен. Сега не е ништо поразлично.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom