Случајност

XENIA

IHS
Член од
26 јануари 2007
Мислења
100
Поени од реакции
4
според мене случајности не постојат.
сите настани што ке ги искусиме едноставно имаат цел да не научат.
ги запознаваме токму тие што треба да ги сретнеме во овој живот и минуваме низ настаните што треба да ги поминеме.
тука сме за да си ја научиме лекцијата!
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
значи верувам дека се се случува со некоја причина...сметам дека со цел ни се поставуваат крстопати,но човекот е оној кој ќе одлучи по кој пат ќе оди
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Crazy in Love напиша:
значи верувам дека се се случува со некоја причина...сметам дека со цел ни се поставуваат крстопати,но човекот е оној кој ќе одлучи по кој пат ќе оди
Баш така. Ни се даваат шанси, можности, случки, ситуации, замки, и не знам таму што... Нешта на кои наидуваме понекогаш непланирано... Ама пак сме ние тие што ги влечат конците, ние одлучуваме по кој пат ќе тргнеме, ние носиме решенија, ние бираме од даденото, ние наоѓаме начин да ги прерипаме препреките... Не е случајност, веројатно судбината има замешано прсти, ама сепак на крајот сме ние тие што сами си го усмеруваме животот. Ние сме криви за нашите грешки, ние сме криви за нашите падови, неуспеси, ние сме задолжени за нашите успеси. Ама никогаш не можеме да бидеме целосно во контрола над ситуацијата.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
9
Поени од реакции
0
i slucajnoto nekogas go nie pravime taka da izgleda ko da e slucajno
 

+_Inception_+

Quantum
Член од
30 јануари 2005
Мислења
230
Поени од реакции
2
Крстителот напиша:
За многу нешта одлучуваме сами, слободата - тоа е многу голем Дар од нашиот Создател, но добар дел од работите се дел од Божјата промисла која секогаш работи во интерес на Доброто
mislam deka ne ti e dovrseno mislenjeto...
ima i neBozja promisla koja sekogas raboti vo interes na Losoto.
toa se dva sklopa sto nikogas ne se dvojat; Rajot i Pekolot, Dobroto i Losoto, Anglot i Dzjavolot, kako sakas kazi gi...sekogas se del od nas i od nasiot sekojdneven zivot
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Се е до моментот и среќата (попаметно ви е да пробате да го дефинирате тоа отколку судбината).
Ако не е до моментот, тогаш е до сопствениот разум.
Ако не е до сопствениот разум, тогаш е до навиките.
Ако не е до навиките, тогаш е до некое долготрајно дејство што несвесно сме го вршеле и конечно излегло на површината.
Ако не е одговара ништо од ова, тогаш е истото плус измешано со нечиј друг разум, момент, среќа, навики.
Е веќе тоа неможе да се негира.
 

Diabolical !llusion

Магец
Член од
3 август 2006
Мислења
2.238
Поени од реакции
22
верувам во судбината,потсвесно!колку и да се трудам да се убедам дека не постои,едноставно околностите го докажуваат спротивното...:toe:
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Одамна не верувам во случајности,се во животот се случува со некој цел,намера!
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Текот на мојот живот зависи од моите одлуки.Ништо не ми било предодредено,или едноставно „морало да се случи“.Се случило бидејќи моите постапки довеле до тоа.
Судбина не постои.
 
F

filmadzijka

Гостин
Kolku i da veruvas vo sebe, se ne mozes sam i se ne zavisi od tebe.
Sakam da veruvam deka "providenieto" ke gi popolni prazninite kade sto jas sum nemokjna. Sakam da veruvam deka postoi sudbina i deka taa e na moja strana.
Veruvam deka sekoj ima svoja "misija" (pa duri i abortiranoto bebe) za koja obicno ne sme svesni.
P.S. Ako ste po citanjeto: Selestinsko prorostvo
 
Член од
26 јуни 2006
Мислења
288
Поени од реакции
24
Јас мислам дека судбината сами си ја кроиме, но понекогаш се случуваат коинциденции и во зависност од тоа дали ние ќе ја прифатиме или не смата коинциденција зависи се друго, што значи дека во најголем процент сами си ја создаваме среќата или несреќата.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
marija aleksova напиша:
VI SE IMA LI SLUCENO DA SI RECETE "LELE KOLKU E MAL SVETOT"

Светот е навистина мал но никако да ја видам Jenifer Lopez..:pos2::pos2:
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
Ako nema slucajni raboti nema da bide interesno, a moze i nisto ne e slucajno koj znae
 

Kajgana Shop

На врв Bottom