Словени

  • Креатор на темата Svetovid
  • Време на започнување
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
The Real Highlander напиша:
:lud:

E moj Perune, golem Slovenski paganski bogu! Ocigledno e deka ja zastapuvas tezata deka nemame nisto so Antickite Makedonci. Pa znaes li ti koi bile oni? Dali znaes od kade se naselile na Balkanot? Spored naucnicite, postoele dve lokacii na Zemjata kade se pojavile ludjeto: Vo Afrika i vo Azija. Ti da ne mislis deka sme od Afrika? Pa jasno deka ne sme! Od Azija se naselile nasite dalecni predci, eeeeej! A od kaj dosle Slovenite? Pa i tie se od tamu. I sea? Sto praime? Pa jasno e deka nemalo potreba Slovenite da gi asimiliraat Antickite Makedonci, koga tie veke zboruvale jazik so slovenski elementi. Pa zarem ne ti e jasno deka Antickite Makedonci ne bile nisto drugo tuku Sloveni? Pa zborele jazik razlicen i od Grckiot i od Ilirskiot, do Boga! Kakov? Marsovski sigurno ne!!!
ZOTE


Ние сме на ови простори со милениуми. Па затоа не ве сфаќам како можете да кажете дека сме се доселиле од Азија или пак од Африка. Дали знаете дека на македонскиот полуостров е пронајден череп које се смета дека припаѓал на неандерталец. Черепот бил пронајден во пештера близу местотот Петралона поради што бил наречен archantropos petraloniensis. Се смета дека е стар дури 270.000 години. Во истата пештера биле откриени наоди од човечки активности стари барем половина милион години. (Kokkoros and Kanellis: 'Decouverte d'un crane d'homme paleolithique dans la peninsule chalcidique', L'Antropologie 64, 1960).

Во Македонија е пронајдена и најраната досега откриена неолитска населба. Тоа е населбата откриена неколку километри северно од Бер. Оваа населба е датирана негде помеѓу 6300 до 5300 години пред Христа.

Па сега пак продолжете да неверувате дека немаме потекло од Античките Македонци.
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
abe ja glease li emisijata jadi burek nekoj pred mesec dena koga gostin bese VASIL ILJOV.covekot mnogu ubavo objasni sto i kako se slucuvalo na balkanot odnosno deka grcite se imaat naselemo na teritorijata na antickite makedonci.covekot uspesno gi desifrira natpisite na starite pronajdoci i koga ke se razgleduva i cita spored negovata teorija na desifriranje se pronaogjaat denesnive kirilski bukvi.

sto bila poentata vo toa vreme koga se pisuvale natpisite mnogu se pazelo na estetskiot izgled pa taka bukvite bile smestuvani na toj nacin kako najdobro bi izgledalo.vasil iljov isto taka ja tvrdi teorijata deka slovenskite pleminja ne se naseluvale vo 5 i 6 vek tuku mnogu odamna a kako dokaz na toa go postavuva prasanjeto kako toa slovenite nemaat nitu eden kulturen centar pozadi karpatite tuku site slovenski centri se naogjaat na balkanot.

covekot dade odlicno objasnenie vo odnos na potekloto na nazivot na narodite sloveni,iliri i heleni.vo site ovie nazivi za narodite osnova e sonceto odnosno stariot zbor "OE'AL''-sto vo prevod znaci sonce.koga bi se razgledale temnite vokali na ovoj zbor proizleduva
OL-SLOVENI
IL-ILIRI
EL-HELENI
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Етногенезата на Словените - Генетски и историски приказ

Оваа тема во неколку наврати се споменуваше во различни контекси и различни ситуации. Се изнесуваат различни претпоставки, возможни и невозможни. Па ајде да собереме на куп се што знаеме. Јас како биолог можам да ви посочам неколку испитувања на оваа тематика. Со некои се сложувам со некои не. Би сакал да размислите сите и да се развие квалитетна дискусија.

Во првиот пост ќе цитирам неколку работи кои ги наведени во трудот на B.A.Malyarchuk, Differentiation and Genetic Position of Slavs among Euroasian Ethnic Groups as Inferred from Variation in Mitochondrial DNA објавено во Russian Journal of Genetics 37 (12): 1437-1443, December 2001.

Дистрибуцијата на идентични или слични типови на хиперваријабилниот сегмент 1 (HVS1) од митохондријалната ДНК се проучувани во човечката популација кај три Словенски групи и девет етногеографски групи во Евроазија (вкупно 2772 примерока). Резултатите го потврдуваат заедничкото потекло на Западните, Јужните и Источните Словени и го откриваат централното значење на Западните Словени меѓу сите овие групи. Пожано е дека мешањето има битна улога во формирањето на спецификите на овие три Словенски групи. Податоците од митохондријална ДНК (мтДНК) на Словенските етнички групи сугерираат заеднички предок на овие со Јужните Словени (особено оние од Балканскиот Полуостров).

Западните Словени го завземаат централното место меѓу сите Словенски групи. Генскиот капацитет на Западните Словени го содржи максималниот број на вообичаени и слични мтДНК типови споредено со гените на Русите и Бугарите, додека овие две пак се помалку слични и тоа само гледано во проширен аспект.

Интеретничките интеракции играле значајна улога во формиањето на генетскиот портрет на различните групи на Словени. Западните Словени покажуваат голема сличност со Германските етнички групи (Германци и Австријци); Бугарите се слични со етничките групи на Балканскиот Полуостров а Русите со Фино-Унгарските етнички групи од Северна и Источна Европа.

Резултатите од ова истражување водат кон следните заклучоци:

Генската слика на сите Словенски етнички групи покажува видна сличност со генските слики на Јужно Европските етнички групи а посебно со етничките групи на Балканскиот Полуостров. Како дополнение на ова битна фракција на ретки и уникатни мтДНК типови кои се наоѓаат во популацијата на Италија и Медитеранските острови имаат аналози во генетските слики на Западните и Источните Словени. Ова ја потврдува хипотезата дека потомците на модерните Словени оригинално потекнуваат од Јужно Словенските популации кои формирале индивидуална гранка.

Од антрополошки аспект високата сличност на Русите со Западните Словени може да се објасни врз база на хипотезата дека главниот антрополошки тип е донесен на Руското плато од запад и југозапад преку Источно Словенските групи. Како додаток на ова, нашите генетски податоци укажуваат дека генетската слика на модерните Руси е добиена со мешање на Словенски и Финско – Унгарски популации од Источна Европа. Откривањето на заеднички мтДНА тип во генската слика на Русите и Иранците сугерира на античка поврзаност помеѓу Словените и Скитите во Источна Европа.
 
Член од
1 јануари 2006
Мислења
21
Поени од реакции
5
Zenon напиша:
Spored spanskite naucnici koi ja istrazuvale povrzanosta na denesnite narodi pa i na Makedoncite preku genite( zemeni se primeroci od nasi sogragani ) nie sme najslicni so narodite od Krit dodeka Grcite so narodite od Etiopija - vrski Mikena , zlatna maska
Ako najde da veruvas pa i ti vo site "naucnici".Ovaa mi lici kako statijata na odredeni naucnici koi kazuvaa kolku ti e golema nogata tolku i mandaloto kolku ti e ova tolku onoa.
Zatoa dajte ljuge so izvori od toa vreme ne so denesni istrazuvanja
Pa gledate li kakvi istrazuvaci-naucnici postojat koi utvrduvaat deka amarikanskive pretsedateli se nasi :):):):):):):)
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Го читате ова што го изнапишав или е многу долго? :) Ај сега влегов само на кратко од работа ама вечер ќе напишам еден нов пост на темава малку попровокативен.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Izvni, temata ne e dobro definirana. Treba prvo da se kaze na kogo se odnesuva terminot ili etnonimot "Sloveni"? Sto se podrazbira pod "Sloveni"? Zosto? Argumentacijata tuka pocnuva od genetika no mi se cini potpadja pod istite stereotipni interpretacii koi se sozdadeni od ruskata i germanskata skola za "Slovenite" vo 19 vek.

Terminot "Sloveni" e socijalna konstrukcija od Vizantijcite t.e. od Rimskoto carstvo za domorodnite narodi na Balkanot pri kompleksnite preselbi. Vidi od Dr. Florin Curta:

http://www.ebookmall.com/ebook/155074-ebook.htm
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Misirkov напиша:
Izvni, temata ne e dobro definirana. Na kogo se odnesuva "Sloveni"? Sto se podrazbira pod "Sloveni"? Zosto? Argumentacijata tua pocnuva od genetika no mi se cini potpadja pod istite stereotipi koi se sozdadeni od ruskata i germanskata skola za "Slovenite" vo 19 vek.

Terminot "Sloveni" e socijalna konstrukcija od Vizantijcite t.e. od Rimskoto carstvo za domorodnite narodi na Balkanot pri kompleksnite preselbi. Vidi od Dr. Florin Curta:

http://www.ebookmall.com/ebook/155074-ebook.htm
Благодарам за линкот. Сепак јас напоменав дека не се работи за мој став туку цитирам еден автор. Во текстот пишува кој. Би било добро да напишете што историјата вели за етногенезата на „Словените“ како групација на народи.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Следниов цитат се однесува на трудот: The genetic Legacy of Paleolithic Homo sapiens sapiens in Extant Europeans: A Y Chromosome Perspective od Semiano et all објавен во Science vol 290, 2000.

Неколки типови на докази сугерираат дека сегашната Европска популација се создала со мешање на локалната Палеолитска популација и Неолитските фармери кои пристигнале од Блискиот Исток по откривањето на агрикултурата. Од 22 хаплотипови Еу18 и Еу19 се карактеризираат за околу 50% од Европската популација. Фрекфренцијата на Еу18 се намалува од запад кон исток и со најголема фрекфренција се јавува кај Баските. Во контраст Еу19 скоро и да го нема кај народите од Западна Европа. Неговата фрекфренција се зголемува кон Исток и го достигнува максимумот во Полска, Унгарија и Украина каде пак Еу18 практично и не се среќава. Ова може да се интерпретира како знак на постоење на две изолирани популации на Пиринејскиот полуостров и на просторот на денешна Украина, веднаш по последното ледено доба. Всушност, за време ан леденото доба (пред 20000 - 13000 години) хуманите популации биле принудени да ја напуштат Централна Европа со еден исклучок на помала група во северниот дел на Балканот. Сличности во овој распоред се среќаваат и кај флората и фауната. Ова сценарио се потврдува и со присуството ан максимални варијации на микросателитите поврзани за ЕУ19 во Украина. Хаплотипот Еу19 исто така се забележува во висок број и кај популациите во Индија и Пакистан како и во Централна Азија. Раширувањето би можело да потекнува од експанзијата на културата Yamnaia од областа на "Kurgan culture" (во денешно време во јужна Украина).

Следуваат уште неколку мои опсервации:
- Кај Чесите и Словаците најфрефрентен е хаплотипот Еу18 со 35.6% и Еу19 со 26.7%.
- Кај Хрватите најчест е Еу7 со 44,8% и Еу19 со 29,3%
- Кај Македонците Еу4 со 15%, Еу7 со 20%, Еу9 со 15%и ЕУ19 со 35%
- кај Полјаците Еу7 со 23,6% и Еу19 со 56,4%
- Кај Украинците Еу7 со 18%, Еу19 со 60%

Заради споредба:
- Еу4 е најчест во Либан со 25.8%, Грција со 22,4%, Албанија со 21,6% и многу ретко се сретнува кај другите европски народи.
- Еу7 е најчест во Финска со 41,7%, Германија со 37,5%
- Еу9 е најчест во Турција со 40%, Грузија со 33,3% а често се јавува и во Албаниј аи Грција.
- Еу18 е најчест во Шпанија со 79,2%, Франција 52,2%, Данска 70%, Италија 62%
- Еу19 е најчест во Унгарија со 60%, Полска 56,4%, Украина со 54%

Кај Македонците уште се јавуваат и Еу10 со 5%, и Еу18 со 10%
Најчестиот Еу19 не се јавува воопшто или занемарлив е кај сите западно европски народи и народите од Блискиот Исток.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Da ne me razberete pogresno, kakva vrska imaat genite kaj lugeto i istorijata na narodite?
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Jakov, jas te razbiram potpolno i znam deka si "Sloven" (neosnovano spored mene, no toa e druga tema).

Genite ukazuvaat na etnickiot supstrat, i tie se istorija, eden vid "chovecka arheologija". Jas povekje gi gledam genetskite karakteristiki od sudski agol, kako mehanizam "za da nema zabuna". Genetskite ispituvanja i rezultati sozdavaat realni granici i i davaat nasoka na diskusijata, mislm kje se slozis.

Inaku i jas pogore rekov deka temata treba da se formulira podobro zosto ne znaeme na kogo se odnesuva, kade se granicite, i koj e koj. Ni trebaat osnovni definicii. Zosto lugjeto ne se samo zbir od geni, no ovaa studija kje ima korist ako se stavi vo kontekst. Mene otprvin kontekstot ne mi se bendisa zosto mislev povtorno kje odime do Karpatite i nazad, no koga razmisluvam sega gledam deka ima prostor za kvalitetna diskusija.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Genite se povrzani so bioloskiot razvoj na lugeto i so bioloskite procesi. Genetskata mapa nemoze da ja izgradi ni Cezar, ni Konstantin veliki. Zborot mi e deka genetskite istrazuvanja vo posledno vreme se interesni i mnogumina koketiraat so toa no moeto licno mislenje e deka Istorijata sepak e nesto sosoema posebno i razlicno od genite. Ke ni se naluti Kolingvud i drustvoto so mesame genetski mapi vo Istorija. :)
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Jakov напиша:
Genetskata mapa nemoze da ja izgradi ni Cezar, ni Konstantin veliki. Zborot mi e deka genetskite istrazuvanja vo posledno vreme se interesni i mnogumina koketiraat so toa no moeto licno mislenje e deka
Токму заради уникатноста на овие податоци сметам дека се многу интересни како показатели на кој модерната историја би можела многу да се потпре. А да точно е дека многу се „кокетира“ со овие истражувања. И јас во воведот напоменав дека не се согласувам со сите објавени податоци ама целта ми беше да ве испровоцирам вас „историчарите“ да ги изнесете своите „факти“ во прилог или спротивно на тезата на цитираните автори.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Следува уште еден пост овој пат посветен на Mario Alinei, Origini delle lingue d'Europa, Vol, 1: La teoria della continuita, II Mulino, Bologna, 1996 и Vol II: La continuita delle principali aree etnolinguistiche dal Mesolitico all'eta del Ferro,II Mulino, Bologna 2000.

„Морам да почнам со расчистување на еден од нај апсурдните продукти на традиционалната хронологија, имено, ’пристигнувањето’ на Словените на оваа огромна површина на која сега живеат. Единствено логично објаснување е дека јужната гранка на Словените е најстара и дека од неа се развиле Словенските источни и западни гранки, на различнен начин па дури можеби и во различно време.”

„Денеска само мал дел од експертите ја подржуваат теоријата за доцната миграција на Словените... бидејќи ниедна од верзиите на тоа доцно населување не одговара на кључното прашање, а тоа е кој можен круцијален фактор им овозможил на Словените кои штотуку ги напуштиле своите огништа од Бронзеното време и наеднаш станале доминантен народ во Европа. Југозападниот дел на Словените одсекогаш се граничел со Италските племиња во Далмација како и со областите на источните Алпи и долината на реката По.”
„Претпоставката за ’Словенската миграција’ е полна со неконзистентност. Не постои ’северно Словенски јазик’, тоа е најверојатно варијанта на јужно Словенскиот јазик... Првите метало преработувачки култури се појавиле меѓу Словените и тоа на Балканот... и во конекција со Анадолија... Словенското присуство на територијата, скоро идентична со она на која се распространети и денес, е присутно уште во Каменото доба... Словените (заедно со Грците и другите Балкански народи) ја развија и агрикултурата.... агрикултурното влијание на економијата, типично Европски, кое подоцна овозможи раѓање на Грчкиот, Етрурскиот и Латинскиот урбанизам. Германските народи ја превземаа агрикултурата од Словените... Балканот е еден од ретките региони каде вистинските живеалишта на хуманите популации што дошле од Анадолија се потврдени...”
 
Член од
24 септември 2005
Мислења
11
Поени од реакции
0
ЧЕСТИТО РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО!

Standard genetic distances between Bulgarians and other populations obtained using HLA-DRB1 allele frequencies in percent.

Population Standard genetic distance:

Macedonians 2.60
Greeks 3.17
Romanians 7.58
Croatians 8.30
Cretans 8.64
Slovenians 14.56
Armenians 15.40
Spanish 21.14
French 23.56
Sardinians 24.22
Italians 24.55
North Italians (Bergamo) 27.38
Lebanese (KZ) 28.43
Jewish-non-Ashkenazi 28.70
Jewish Ashkenzai (Polish, Russians) 30.12
Jewish Ashkenazi 31.48
Czech 33.99
Turkish 35.40
Germans 38.14
Lebanese (NS) 40.98
Belgians 44.58
Algerians 44.96
Mongolians 67.21

PMID: 12542743 [PubMed - indexed for MEDLINE]
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
tataroglu напиша:
Standard genetic distances between Bulgarians and other populations obtained using HLA-DRB1 allele frequencies in percent.
За сите кои немаат целосен пристап кон PubMed базата, да надополнам ова е од трудот: HLA polymorphism in Bulgarians defined by high-resolution typing methods in comparison with other populations на Ivanova et all од Central Laboratory of Clinical Immunology, Medical University, Sofia, Bulgaria, објавен во Tissue Antigens, 2002 Dec;60(6):496-504, а се оснива на 55 испитаници од Бугарија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom