Словени

  • Креатор на темата Svetovid
  • Време на започнување
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
@Palatica

Ne rekov Vizantijcite gi izmislile Makedoncite, toa bi bilo teska glupost, tuku rekov deka go iskovale terminot "Sloveni"!

Tie sto zboruvale staro-grcki, Rimjanite gi narekuvale ROMEI (bez razlika na nacionalnost, tuka vklucuvajkji i Makedonci), tie sto zboruvale latinski gi narekuvale ROMANI (vkl. Makedonci), a tie sto zboruvale "Slovenski" - "SLOVENI".

Uste nesto: ne postojat arheoloski dokazi za naseluvanje na "Sloveni" vo Makedonija, toa e fakt! Site "Slovenski" izvori zboruvaat za preseluvanje od Balkanot.

Duri vo poslednive godini pocnaa naucno da pagjaat poranesnite romanticni teorii za naseluvanje na "Sloveni" od Karpatite - koi sozdavaa vestacka razlika megju Makedonci i "Sloveni" pa vo narodot imase dilema povekje od politicki karakter da birame megju dvete. Taa razlika ja zasilija Grcite vo 19. vek koga ja izvadija kovanivata "Makedonski Sloveni" za narod koj dotogas bese Makedonci. Nasive uceni-nedouceni od sortata na Kiro Gligorov kako papagali ja povtoruvaat grckata teorija za "Makedonski Sloveni" bez nikakva naucna osnova.

Naucnoto rascistivanje se sluci poslednive 15-20 godini, posebno so trudovite na lugje kako Prof. Radivoje Pesic ili Mario Alinelei, megju mnogu drugi. Prviot so svoite otkritija pretezno za Lepenski Vir go postavi "proto-slovenskoto" pismo kako prvo pismo na planetata zemja. Vtoriot dokazuva deka od lingvisticka gledna tocka deka "juznite Soveni" pretstavuvaat jadro koe se sirelo na sever i severoistok, a pak ja razrabotuva "Slovensklata" etnogeneza na Makedoncite (i Tracanite).

http://www.continuitas.com/interdisciplinary.pdf

I nikakvi "Vizantijci" ne se spomenuvaat za vreme na postoenjeto na Imperijata, tuku Romei kako sto tie samite se narekuvale, a nivnata drzava "Romaia". "Vizantija" e termin koj se koristi dosta podocna, pretezno od istoricari so cel da se omalovazi taa drzava. Togas ne se koristel ni terminot "Istocno Rimsko Carstvo" iako generalno poglednato vo sustina drzavata bila takva.

Inaku mnogu e jasno deka "Vizantija" e imperija so heterogeno naselenie, vo nea ima Makedoinci, Ermenci, Arapi, i ostanati i toa nikoj normalen ne moze da go negira. Impertatorite Vasil I i Vasil II na primer se Makedonci od makedonskata dinastija.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
само мала реплика Мисирков.

1. Ромеи или Романи е едно те исто...жители на Римската Империја
И како што се поделила Римската империја на исток и запад, така и двата дела ко егзистирале како Римска Империја, се до моментот кога западното Рим. Царство не згаснува...
Тогаш за единствен наследник си се смета Источното Рим. Царство и продолжува да се нарекува Римска Империја, а нивните жители се нарекуваат Ромеи

2. Византија е термин измислен од Германски историчари од 19 век за да се разграничат Римското источно и западно царство...тој термин продолжил да се повторува и понатаму, и затоа се доаѓа до ситуација каде и имаме дадено име на држава што е измислено многу, многу подоцна...истото се случува и со Хеленизмот...и истите тие романтичарски историчари (најчесто Германци)

3. Василиј и целата Македонска династија не е Македонска...туку повеќе е Тракиска(бил роден близу Адријанопол), но тогаш таа Тема се нарекувала Македонија

4. А за доаѓање на словените на Балканот, вистина е и не може да се негира дека имало такви племиња (словени) кои го препливуваат Дунав и стасуваат се до Пелопонез...имаме извори за тоа ...ЛАВ VI мудриот, Константин Порфирогенит, Псевдо Маврикиј и многу други...но тоа не значи дека Словените не биле овде, или пак дека ги претопиле тогашните Македонци...
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
"1. Ромеи или Романи е едно те исто...жители на Римската Империја..."

Jasno, no jas pravam pod-podelba spored jazikot koj sto bil zboruvan za da objasnam "Sloveni".


"3. Василиј и целата Македонска династија не е Македонска...туку повеќе е Тракиска(бил роден близу Адријанопол), но тогаш таа Тема се нарекувала Македонија"

Ne e tocno, makedonska e. Mozeme da debatirame po ova pasanje. Faktot sto TEMATA MAkedonija se naodja pretezno na teritorijata na Trakija, ne znaci deka tamu nemalo iseleni Makedonci, od koi se i dinastiite na Vasilj I i II..


4. А за доаѓање на словените на Балканот, вистина е и не може да се негира дека имало такви племиња (словени) кои го препливуваат Дунав и стасуваат се до Пелопонез...имаме извори за тоа ...ЛАВ VI мудриот, Константин Порфирогенит, Псевдо Маврикиј и многу други...но тоа не значи дека Словените не биле овде, или пак дека ги претопиле тогашните Македонци..."

Pa toa go diskutira i Alielei. No fakt e deka vo Makedonija ne postojat arheoloski dokazi za nivno preseluvanje. Plus duhovno-materijalnata kultura na Makedonija ne e paganaska, taa e Hristijanska (iako ima znaci na koegzistenicija so paganstvoto). Zatoa Rim gleda na Makedonija kako opasnost.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
не сум сигурен баш за Василиј II...
Сите дела што ги имам читано, јасно кажуваат дека немал ништо Македонско во него ,освен името по Темата Македонија, како и цела Македонска Династија...
 
Член од
7 ноември 2005
Мислења
44
Поени од реакции
0
Kolku shto znam Vasil II biv vujko ili chichko na Samuil. zatoa ne gi ubil 14.000 iljadi samuilovi vojnici, deka bile makedonci. ama gi oslepil za da nemozhat pak da ja destabiliziraat imperijata. No za da ostane sojot i da rasne plemeto samo gi oslepil. Izbvorot nemozham da vi go kazham deka nemozham da go najdam.

@Misirkov
Pogore pishuvash deka ednite zboruvale staro grchki, drugite latinski a tretite slovenski. A isto taka pishuvash deka ne ostojat sloveni. Pa sega kako?


Jas tvrdam: Nema slovenski jazik i nema sloveni. Nikogash ne doshle sloveni od zadkarpatite.
Zoshto: na primer pred 1200 godini imalo na prostorot na makedonia 1 milion makedonci. za da gi pretvorime vo sloveni ni se portebni NAJMALKU 1 milion sloveni. Tie moraat da se pojaki, pomokjni, genetski posovrsheni i poitri od nas. Pa posle okolu 60 godini sme izmeshani.
No edno dvizhenje na tolku narod naednash nema vo istorijata na bilo koj narod!!!!!
 
Член од
14 септември 2005
Мислења
416
Поени од реакции
11
Mene voopsto ne mi se jasni vasite teorii za (ne)mozna preselba na Sloveni.Znaci slovenite ne dosle i nie sme sega direkni potomci na antickite Makedonci?
Da bevme toa ke izgledavme poinaku.
Ili pak Slovenite ne se preselile tuku tie veke bile tamu,e pa togas kakov narod se tie Sloveni so bile tamu i od koga se tamu?
Ili ke bidat anticki Makedonci so veke se sveduva na pogornoto ili pak ke bidat preseleni od nekade so pak se sveduva na drugata opcija,jas treta opcija ne gledam.

"Zoshto: na primer pred 1200 godini imalo na prostorot na makedonia 1 milion makedonci. za da gi pretvorime vo sloveni ni se portebni NAJMALKU 1 milion sloveni. Tie moraat da se pojaki, pomokjni, genetski posovrsheni i poitri od nas. Pa posle okolu 60 godini sme izmeshani."
Pa tuka imalo i bitki megju Slovenite i Antickite Makedonci Palatica i ne mozes da gledas na tie 1200000 kako golemo stado locirano/zbieno na edno mesto pa uf tesko da se probie.Ako imalo So jas mislam deka imalo preselba togas toa se slucuvalo so vreme a ne preku nokj.
I od kade pa sea Vasilij Makedonec?
:)
Ja izgleda ne sum ja cital ponovata istorija
 

Homer MakeDonski

*Матриот
Член од
14 јуни 2005
Мислења
823
Поени од реакции
86
Romei kako termin smetam deka pretstavuva "pripadnik na verata sto se siri od Romejskata Crkva"
Sloveni ili slovensko pismo
sto velat zapisite , koj termin e postar ?
 
Член од
7 ноември 2005
Мислења
44
Поени од реакции
0
@Profa
Знам дека не можат да дојдат преку ноќ, ама за да го асимилираш некого тоа е неопходно. Не само тоа: по пат тие сигурно морале да војуваат со други народи. Па дур да стигнат до кај нас, сигурно изгубиле околу 20% од народот.
По пат они морале да јадат, да спијат да ги погребат мртвите. Доказ за тоа нема! Никаде нема ископано гроб од некој „словен„ во некоја држава.
Ако е точна теоријата, тогаш само преостанува да „словените„ дошле со авион!

И зошто ако сме потомци на античките Македонци да изгледаме поинаку од сега?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Профа, по што заклучи дека личиме поинаку?
Исто така, колку војски минале и имаат удел во генотипот?
И трето: зошто да не имаме дел од тоа потекло и да сме на еден начин потомци на античките македонци?
До кога со лажни и дефетистички размисли?
Или грешам.
 
Член од
5 ноември 2005
Мислења
18
Поени од реакции
0
ее кога нашите сегашни "пријатели" ке ги отворат своите архиви ,,ее ке биде полесно...... ма какви словени зад Карпатите,, па таму нема ништо
некој ке рече дека затоа и се иселиле,ама нема траги од организиран
зивот........
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
Profa напиша:
I od kade pa sea Vasilij Makedonec?
некаде пишував за тоа дека приказните за селанецот кој шо станал Цар се присутни оддамна во нашиот фолклор :wink:

Band I (1990)Spalte 403 Autor: Friedrich Wilhelm Bautz

BASILEIOS I. MAKEDON, byzantinischer Kaiser, Begrьnder der machtvollen Dynastie der Makedonen (867-1056), * 812 bei Adrianopel als Sohn eines Bauern, † 886.- B.
wurde von den Bulgaren verschleppt. Es gelang ihm aber, nach Konstantinopel zu entkommen. Dort erhielt er eine Stelle in den kaiserlichen Stallungen. Kaiser Michael III. befцrderte ihn zum Oberstallmeister und Grosskдmmerer des Palastes...


Василиј 1 Македонски, Византиски Император, основоположник на моќната Македонска Династија. Роден 812 кај Адрианопол како син на селанец. Бил заробен од БУГАРИТЕ, ама успеал да избега за Константинопол, каде станува „кралски шталар„ ;

подоцна му помага на Императорот Михаел во борбата за тронот против вујкото на Михаел, Бардас, придобивајки го населението на Западна Тракија и Источна Македонија и дел од Македонските првенци на страната на Михаел, шо има одлучувачка улога (ние Македонците иако некоаш глупи, како војници не бива ;р)

Чинот кој следува - Михаел го прогласува Василиј за Рекс Ултима,
Ко-Император рамен на себе, зборува за тоа колкава била моќта на Василиј и заслугата на Македонците во борбите за Византискиот Трон!

бај д веј...

Од тогаш почнува традицијата на „Македонски Одреди„ во Византиската Армија под тоа име (Македонски Одреди , Одреди на Македонците, или на наше, Фаланга Македоника ;р)

понатаму...

истите тие одреди со Македонци му помагаат на Василиј да остане на тронот како Император после смртта на Михаел

да не бидам сватен погрешно, ние не можеме да кажеме дека Василиј е само наш...

народите се мешале низ вековите

меѓутоа, во никој случај не бил Бугар (докажана работа :ne: ), и уште помалку веројатно Грк (поради многу причини)

значи, Македонците во Република Македонија, Република Бугарија, Еленика Демократиа, Република Албанија и насекаде низ светов можат да го сметаат за свој, не само ние од РМ
 
Член од
14 септември 2005
Мислења
416
Поени од реакции
11
Garfield напиша:
Профа, по што заклучи дека личиме поинаку?
Исто така, колку војски минале и имаат удел во генотипот?
И трето: зошто да не имаме дел од тоа потекло и да сме на еден начин потомци на античките македонци?
До кога со лажни и дефетистички размисли?
Или грешам.
Mene za mnogu nizok narod mi izgledaat antickite Makedonci Garfield.Kazuvam od toa so sum gledal dokumentarci,zapisi..
Inaku vistina ne znam koj bi ja izmislil taa istorija za Slovenite.
A za kakvi vojski zboris?
Togas pak ke se svede na toa deke ne sme direkni potomci na Antickite Makedonci?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Растот на луѓето се менува сразмерно развојот и технолошкиот напредок.
Гоооолемите англиски или француски рицари биле пичмани. Сте ги виделе оклопите по музеите?
Немало тогаш неорганик фуд, немало загадување, радијации, и сл.

Нормални си биле. Сега, цицки големи во трето оделение, кондура 47 во 7-мо одделение.

А инаку, за словенската историја, аман. Се знае. Оние кои през вековите се обидуваат да изнегираат постоење на култура на овие простори (од тука до Судан).
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Војски еден куп минале на овие простори. Римската не била само од римјани, па ги ебеле прабабите, и понатаму сите кои по нив минале оставиле генче некаде. Познато е за превтрувањето жени во житните полиња.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom