Словенија ја укина паузата од 30 минути!

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.151
Поени од реакции
2.816
Словенија има намера да го промени Законот за труд со што ќе им овозможи на работодавачите многу полесно да им даваат откази на вработените. Освен тоа, со новиот закон би се укинала и вообичаената пауза за ручек од половина час. "Нашата цел не е да предизвикаме бран откази, туку да ги отстраниме препреките за отпуштање и така да го олесниме отворањето на нови работни места", изјавил словенечкиот министер за труд Андреј Визјак, пренесува Вечерњи лист. Со новиот закон се воведува и период од три месеци за време на кој работникот вработен на неопределено време може да добие отказ без да му биде кажана причината за тоа.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=109111DC66FED540B424D960C1A20840

Да му се скрати на човек правото на пауза за ручек тоа е ептен НЕЧОВЕЧКИ.
Во Словенија работното време е 10 часа. Зарем може ли да издржи човек 10 часа без пауза за ручек???
Со паузата од пола сат за ручек и за едно кафе работникот ке биде помотивиран да работи и нема да ја намали продуктивноста.

Ова го немало дури ни во Римската Империја. И на нивните робови им се давало пауза од пола сат да јадат.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мајка ми во фабрика за текстил во Куманово, нема пауза ни за во ВЦ, не пак ручек, не знам што се чудиш. Демократија брате.
Хм, не, баш тоа е спротивно на демократија. o_O
Зашо за се што се дешава мора да се употреби терминот “демократија“?

Инаку, ова е тотално лудо и надвор од сите граници...:tapp:
--- надополнето: 4 јули 2012 во 03:34 ---
Словенија има намера да го промени Законот за труд со што ќе им овозможи на работодавачите многу полесно да им даваат откази на вработените./quote]
Во суштина ми одат на нерви Американците со сите тие глупави и нонсенс тужби, ама за вакви нешта им признавам... Нема такво нешто како лесен отказ... Многу лесно можат да добијат оштета, барем за тие работи (во поголемите фирми) многу се внимава. Не зашо многу ги сакаат вработените, туку зашо многу лесно можат да ги одерат со тужба.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Pogresno si razbral drugar,nema da ja ukinat nego ke prestane da se plaka i racuna kako rabotno vreme. Znaci ako porano ti plakale 8 saati dnevno sega ke ti plakaat 7.5 saati. A pauzata normalno si postoi. Taka e vo Germanija i Avstrija.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Нашата цел не е да предизвикаме бран откази, туку да ги отстраниме препреките за отпуштање и така да го олесниме отворањето на нови работни места",
На ова реченица никако не можам да и најдам смисол и логика
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Нашата цел не е да предизвикаме бран откази, туку да ги отстраниме препреките за отпуштање и така да го олесниме отворањето на нови работни места",
На ова реченица никако не можам да и најдам смисол и логика
Zasto da ne,logicno e deka ako lesno moze da se otpusta deka firmite moze da se *kockaat* so poveke rabotnici. Najlesno naprimer da se zaposli i otpusti rabotnik mislam deka bese vo Danska,edna od najrazvienite zemji i so najgolem bdp vo EU.
A najgolem problem e so zaposlenite vo državnata administracija,nelogicno e da ima vakov dualizam na sigurnost na rabotno mesto vo javen vs privaten sektor.Ostatok od komunizmot. Zatoa potona Grcka,istoto i se slucuva i na Slovenija,ednostavno previse se zastiteni parazitite vo administracijata i nikako ne moze vremeniot ili trajniot visok na fikusari da go otkacat.
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Имаме Словенец кај нас у фирма и кажува дека тоа е погрешно интерпретирана изјава и дека не само што не е укината туку дека Словенците имаат и други бенефиции ( како исплата на 13-та плата до крајот на јуни). Јас би рекол дека ова е македонски претприемачки трик кој би одекнал како Хирошима за да нашава влада, газди и остала владеачка багра подоцна гордо продефилираат со паролата:

" Ма што се буните дека немате услови за работа. Ете гледате на европско ориентираните Словенци не им даваат ниту да јадат. "
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Малку е поинаку од она што Вечер го пренесува, но со оглед на фактот дека Вечер ги трасира патеките на некои идни т.н. "реформи" на штета на работниците, секако дека отпрвин се пуштаат вакви информации ради хипноза...божем така е сегде, мора и кај нас.
Предлог кој допрва ќе се разгледува со социјалните партнери (кај нас тоа не функционира) и тоа за паузата за која работодавачот може и не мора да го почитува законот, т.е. може и да ја исплаќа паузата. Засега синдикатите како што сфаќам не се волни и ќе се борат да не ја прифатат оваа измена.
Največja sindikalna centrala Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) s...Vladi in delodajalcem sporoča, da se je pripravljena pogajati, da pa ne bo dopustila posegov v plačan odmor za malico, bolniški stalež in dodatke na delovno dobo.

Sindikati odmora za malico ne dajo. "Spremembe naj bodo premišljene."

Втората точка (исто лошо пренесено) е начинот на договор со работодавците. 3 стадиуми во работата...сложени измени, ако поминат.
Освен до некаде да се изедначат правата во прив. и држав. сектор, не гледам други придобивки од измените, но изедначувањето да се врши со контрола и казни на работодавците во прив. сектор, а не исклучиво во одземање на правата во државниот.
Во секој случај овие измени што можеби ќе ги направи Словенија (што зависи од невладините и синдикатите) не значи дека е добро и за нас.

Бтв, кај нас во законите има доста лоши измени, далеку побетер од овие
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Pogresno si razbral drugar,nema da ja ukinat nego ke prestane da se plaka i racuna kako rabotno vreme. Znaci ako porano ti plakale 8 saati dnevno sega ke ti plakaat 7.5 saati. A pauzata normalno si postoi. Taka e vo Germanija i Avstrija.
и ја тоа сакав да го кажам.... значи го укинуваат плаќањето на тој пола саат... а не паузата во стварност...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Нема потреба за пауза.
Сендвич со маргарин и вегета ги има сите потребни калории да се задоволат потребите на пролетерот.
Пред да почне работното време ќе си го изрони сендвичот во едно ќесенце и ќе си го стави во ракав, трошка по трошка на секои 5 минути скришно ќе си потк'снува од "сендвичот".

Треба човек да биде имагинативен доколку сака физички да опстои во овој прекрасен систем наречен капитализам.
 

alexmacedonia

jack of all trades ,master of none
Член од
7 февруари 2007
Мислења
30
Поени од реакции
48
работев извесно време во словенија и знам оти некаде плаќаа и оброк односно што ја викат ,,малица,, некаде и 5 евра даваа за нејзе а некаде помалку и обично ја носат од некој ресторант ,
30 минути за јадење и шосакашправење не се рачунаа тогаш надвор од работното време ,
и работодавачот беше должен да плати за превозот до и од работното место ,(се рачуна цената на автобуска карта за превоз,иако може да дојдеш со кола)
тоа беше одамна и гледам оти работите се влошуват насекаде ,а и словенците си е...е м.....а ,сите ги мислат оти се нешто посебни и чесни ,демек европјани ама кој бил знае што сорта се .
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Словенците мислат за иднината на нивните работници.Диети, зошто премногу го запоставиле здравиот начин на живот.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: M-1
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Хе хе хе... новиот светски поредок брише ништи се за што работниците со тешка мака се изборија во минатиот век...
... целиот тој нов поредок вришти за некакви си слободи и демократии но всушност не му се потребни луѓе што мислат независно туку му требаат луѓе што ќе мислат така како што ќе им се каже да мислат... потребни му се роботизирани луге ...кај кои само софтверот ќе се менува зависно од приликите..
...јбг.. наликува на кошница за пчели.. еден центар на моќ (матица) и се друго радилици...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Криза, јбг...ги боли уво нив и цела Европа за таа "криза". Али добро се тешиме...сине не ти се големи ушите, мала ти е главата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom