Слободната воља и религиите!

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.689
Поени од реакции
6.169
Не бе, во тебе ќе верувам, па кога ќе има човек дијареа ќе му речам дека еден мудар човек советуваше кисела зелка да се јаде. Ваљда според онаа народната, клин со клин се избија. Ој таму паси трева и продолжи да пишуваш, бар си смешен.
Не ми треба мене поп и црква за да знам дека постои бог, универзален центар.



Да де, ти не легна со него по слободна сопствена волја, туку присилена беше?

Судбината сами си ја кроиме, баш со слободната волја која ни е дадена, сами правиме избор, а последиците од тој избор се знае во чија надлежност се.
Според Христијанската теологија и Светото писмо, нема да има последици за никого се до второто доаѓање на Христос и судниот ден. Тогаш ќе се суди на грешните и нивните души ќе завршат во сулфурните езера. До тогаш душите на покојните се во некакво лимбо или димензија која не можеме да ја знаеме.
Католичката теологија е на став дека има чистилиште за душите пред да дојде судниот ден.

Така да, не знаеме што и кога ќе биде.
По народ се смета дека веднаш по смртта душите одат кај Св.Петар кој одредува веднаш кој за каде е, и така едните одат во рај другите во пекол. А во пеколот разни демони со трозабци ги бодат грешниците.
Тоа е само прикаска за лековерните.
Од друга страна, нека ме поправи PROROKOT ако грешам, во Св.Писмо воопшто нема опис на Рајот во новиот завет.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.328
Поени од реакции
4.453
Универзален извор можеби постои, ама мора ли да биде Христијанскиот Бог?
„Јас Сум Господ Бог твој, да немаш други богови освен Мене„, вели живиот Бог.

Па ако не мора да е рисјанскиот бог, кој друг?...
Според Христијанската теологија и Светото писмо, нема да има последици за никого се до второто доаѓање на Христос и судниот ден. Тогаш ќе се суди на грешните и нивните души ќе завршат во сулфурните езера. До тогаш душите на покојните се во некакво лимбо или димензија која не можеме да ја знаеме.
Католичката теологија е на став дека има чистилиште за душите пред да дојде судниот ден.

Така да, не знаеме што и кога ќе биде.
По народ се смета дека веднаш по смртта душите одат кај Св.Петар кој одредува веднаш кој за каде е, и така едните одат во рај другите во пекол. А во пеколот разни демони со трозабци ги бодат грешниците.
Тоа е само прикаска за лековерните.
Од друга страна, нека ме поправи PROROKOT ако грешам, во Св.Писмо воопшто нема опис на Рајот во новиот завет.
- Последици од слободноволниот избор имам(е) уште во овој живот и во овој Свет,
- Душите од упокоените добиваат т.н. поединечен суд, според кој (суд), каде Судијата е Христос, душата добива „привремен престој„ или во Рајот или во пеколот, се‘ до второто Христово доаѓање и Страшниот Суд,
- во Светото Писмо не постои никакво чистилиште, така да тоа е измислица од римо-католиците,
- по смртта, душата не „оди„ кај Св. Ап. Петар, туку „оди„ пред лицето Христово,
- во Светото Писмо, Рајот е опишан само посредно, а непосредни сознанија за Рајот добиваме од ликови чии души го виделе Рајот „во живо„.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
827
Поени од реакции
423
Како тоа можеби постои... Ако не постои, цело време све ќе биде хаос, а во универзумот, све е како под конец.
Секако дека не мора да биде Христијанскиот. Не ни напишав некаде дека мора да е. Универзален значи не може да биде присвоен, важи општо за сите.
Затоа и сум против сегашните религиски институции, бидејќи злоупотребуваат, манипулираат масите народ.



99% од постовите му се такви, така да не знам што се чудиш. Одлетало врапчето од многу суплементи.
И за луѓето една и универзална е вистината без разлика на пол,вера, политичка определеност,раса, нација и друго но луѓето го отфрлаат тоа за да веруваат во нешто што е сосема неприродно и се водат по тоа како на пример религија...
Знаејќи дека сите луѓе се исти т.е универзална креација како може да има толку многу религии, сите да учат дека за човек од таа и таа вера делува само тоа и тоа што нема смисла...
Како и да е најдобро е да се следи тоа што кажува науката и за тоа што има најмногу и најцврсти докази.

Универзално = природни човечки инстинкти,потреби, желби.
Све друго е програмирање на човечкиот мозок да си ги замени вродените универзални инстинкти,потреби, желби,верувања итд со религиските ....кои се сосема не универзални и не природни.

Оff topic :
Порано луѓето биле месојади...но со тек на време поради готвење на храната и јадење помалку месо се менува структурата како луѓето и повеќе се преориентира кон растителна
А ако не се конзумира доволно продукти од животинско потекло мора да се зема суплементација поради тоа што plant foods се полни со phytic acid and antinutrients и битно е да се напомене дека најчесто ја немаат биоактивнста форма од Х витамин или минерал !
И најчесто искористеноста на витамини и минерали од месо ако би била 70-90% од растенијата би била 20-60мах.
Јајце, јогурт,риба,сардина е сосема ок .

Како и да е ако не се јади преработена и junk food hrana пак би имал добро здравје.
Инаку човекот е omnivore иако јас повеќе преферирам растителна него животинска храна.

ПС. Живееме во секуларна држава !
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.049
Поени од реакции
7.418
Според Христијанската теологија и Светото писмо, нема да има последици за никого се до второто доаѓање на Христос и судниот ден. Тогаш ќе се суди на грешните и нивните души ќе завршат во сулфурните езера. До тогаш душите на покојните се во некакво лимбо или димензија која не можеме да ја знаеме.
Католичката теологија е на став дека има чистилиште за душите пред да дојде судниот ден.
Не ти ја сфаќам поентата на постот, врска темава.
Од твоево, сакаш да кажеш дека до доаѓањето по не знам кој пат, бидејќи пред првото (според сегашната религија) нели луѓето сепак постоеле и доживувале подеми и падови, нема никакви карми, последици од нашите избори нема?

Јас повеќе сум наклонет кон тоа дека рајот и пеколот тука ги живееме, бидејќи душата е неуништлива, нема смисла кога не е во физичко тело да биде казнета или наградена.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.689
Поени од реакции
6.169
Не ти ја сфаќам поентата на постот, врска темава.
Од твоево, сакаш да кажеш дека до доаѓањето по не знам кој пат, бидејќи пред првото (според сегашната религија) нели луѓето сепак постоеле и доживувале подеми и падови, нема никакви карми, последици од нашите избори нема?

Јас повеќе сум наклонет кон тоа дека рајот и пеколот тука ги живееме, бидејќи душата е неуништлива, нема смисла кога не е во физичко тело да биде казнета или наградена.
Муабетот дека Бог дава слободна воља но поради нашите постапки би имало последици од страна на Бог.
Поентата е дека нема казнување и наградување во Христијанството барем, за нашите постапки на овој свет, семоќниот Бог ќе казнува и наградува само после второто доаѓање и судниот ден кога мртвите ќе станат како при воскресението во Ерусалем.
Инаку да, царството небесно е во секој од нас.

Карма и Дарма не ми се толку познати како концепти.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
827
Поени од реакции
423
Бог не казнува.... едина казна би ти било тоа што си ТИ самиот на себе си направил да ти биде лошо....
Не почитувајќи ги универзалните закони и инстинкти за добар живот кои ги опфаќа сите луѓе @callejón de la muerte
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.049
Поени од реакции
7.418
Поентата е дека нема казнување и наградување во Христијанството барем, за нашите постапки на овој свет, семоќниот Бог ќе казнува и наградува само после второто доаѓање
Ако нема казнување и наградување, зашто тогаш некои живеат и се осеќаат како да се во рајот, а некои како да се во пекол?

Тоа со бог дека ќе казнува кога пак ќе дојде, повеќе ми е прифатливо дека е алегорија на влијанието и последиците од движење на небесните тела врз нашата планета.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
426
Само да прашам нешто, неврзано со дискусијата за слободната волја. Бидејќи велите дека од сите религии само христијанската е вистинска, и тоа само оваа православната верзија, сакам да знам што му згрешиле Јапонците и Ескимите на Исус толку многу што не им се објавил и нив, и ги оставил да слават други Богови заради што несомнено ќе завршат во пеколот?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.689
Поени од реакции
6.169
Ако нема казнување и наградување, зашто тогаш некои живеат и се осеќаат како да се во рајот, а некои како да се во пекол?

Тоа со бог дека ќе казнува кога пак ќе дојде, повеќе ми е прифатливо дека е алегорија на влијанието и последиците од движење на небесните тела врз нашата планета.
Овозамниот живот може да го карактеризираме како рај/пекол не знаејќи го значењето на тие поими, луѓето ги употребуваат лаконски во секојдневие.
Грешниците и непокајаните ќе бидат казнети, тоа го има во Јовановото Откровение, праведните и покајниците ќе имаат 1000 години земски рај а потоа и небесен рај. Тоа е од Христијанска перспектива, не знам дали ти си Христијанин или не?
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
827
Поени од реакции
423
Само да прашам нешто, неврзано со дискусијата за слободната волја. Бидејќи велите дека од сите религии само христијанската е вистинска, и тоа само оваа православната верзија, сакам да знам што му згрешиле Јапонците и Ескимите на Исус толку многу што не им се објавил и нив, и ги оставил да слават други Богови заради што несомнено ќе завршат во пеколот?

Сите што не се православни...тие народи не се од Исус, Исус бил православен и затоа сме и ние.
Но може да конвертираат во единствената и правилна вера т.е Православната....тие таму се во заблуда како и сите други не православни држави !
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.328
Поени од реакции
4.453
Само да прашам нешто, неврзано со дискусијата за слободната волја. Бидејќи велите дека од сите религии само христијанската е вистинска, и тоа само оваа православната верзија, сакам да знам што му згрешиле Јапонците и Ескимите на Исус толку многу што не им се објавил и нив, и ги оставил да слават други Богови заради што несомнено ќе завршат во пеколот?
Исус, Синот Божји Единороден, најнапред им се објави на Јудеите, затоа што старозаветните пророштва го најавуваа Неговото прво доаѓање токму кај/меѓу Евреите, не меѓу ескимите или Јапонците. Во Стариот Завет, Бог им се објавува само на Евреите, не на било кој друг народ.

Но, со доаѓањето на Синот Божји на Земјава и меѓу Евреите, тука не се завршува Неговата месијанска улога, туку Исус продолжува и понатами да делува меѓу родот човечки, праќајќи ги Своите Апостоли да го проповедаат Евангелието Христово меѓу сите народи.

Така, најнапред Евреите беа повикани на спасените, а преку Апостолите односно преку Црквата, сите други народи се повикани да пријдат кон Христа и да се спасат.

Не се заборавени ниту Јапонците (кај нив веќе постои Црква...) не се заборавени ниту ескимите, но само ако самите посакаат да се спасат, ама доброволно, не „насилно„...
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
426
Сите што не се православни...тие народи не се од Исус, Исус бил православен и затоа сме и ние.
Но може да конвертираат во единствената и правилна вера т.е Православната....тие таму се во заблуда како и сите други не православни држави !
Исус бил православен? :D И Македонец да не бил?

Па православието е секта настанатата со големата шизма, со одделување од католичката црква.
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2015
Мислења
827
Поени од реакции
423
Исус бил православен? :D И Македонец да не бил?

Па правосалвието е секта настанатата со големата шизма, со одделување од католичката црква.
Исус бил Евреин но бил православен тој го створил христијанството на Хебрејски го пишал.
А Адам исто бил Евреин.
А другите што не ги следат православните учења на Исус црно им се пишува...треба да си отворат очи.
Дека спасението е директно преку Исус и преку Црквата !

Таму Јапан,Кина,Шведска се во заблуда но полека и тие ке го прифатат ова кога ке се пробудат од длабок сон
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
426
Исус, Синот Божји Единороден, најнапред им се обајви на Јудеите, затоа што старозаветните пророштва го најавуваа Неговото прво доаѓање токму кај/меѓу Евреите, не меѓу ескимите или Јапонците. Во Стариот Завет, Бог им се објавува само на Евреите, не на било кој друг народ.

Но, со доаѓањето на Синот Божји на Земјава и меѓу Евреите, тука не се завршува Неговата месијанска улога, туку Исус продолжува и понатами да делува меѓу родот човечки, праќајќи ги Своите Апостоли да го проповедаат Евангелието Христово меѓу сите народи.

Така, најнапред Евреите беа повикани на спасените, а преку Апостолите односно преку Црквата, сите други народи се повикани да пријдат кон Христа и да се спасат.

Не се заборавени ниту Јапонците (кај нив веќе постои Црква...) не се заборавени ниту ескимите, но само ако самите посакаат да се спасат, ама доброволно, не „насилно„...
Кога Исус ги испратил Свите Апостоли да го шират учењето во целиот свет, тој цел свет во тоа време бил воглавно средоземјето. Првиот контакт кој Јапонците го имале со христијанството бил во 1549 година, 16 векови после смртта на Исус. Тоа значи дека сите Јапонци кои жiвееле во тое 16 века, не по нивна кривица ќе завршат во пеколот, затоа што почитувале други Богови.

Каде е правдата во тоа, а???? Брука ем срамота.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.328
Поени од реакции
4.453
Кога Исус ги испратил Свите Апостоли да го шират учењето во целиот свет, тој цел свет во тоа време бил воглавно средоземјето. Првиот контакт кој Јапонците го имале со христијанството бил во 1549 година, 16 векови после смртта на Исус. Тоа значи дека сите Јапонци кои жовееле во тое 16 века, не по нивна кривица ќе завршат во пеколот, затоа што почитувале други Богови.

Каде е правдата во тоа, а???? Брука ем срамота.
Ај закочи малце, не е така како што велиш...

Кај народите кај кои евангелието Христово нема да стигне, тие народи ќе се спасуват на друг „начин„ не преку Црквата, оти ја немаат.

Тешко на народите кои слушнале за Новиот Завет, дознале за него, ама не го прифатиле...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom