Слободната воља и религиите!

Член од
23 септември 2015
Мислења
827
Поени од реакции
423
А што е со луѓето што живеат сеуште во племиња ниту знаат ниту слушнале за Бог.
Колат све што им се јаде и напаѓаат све што влегува во нива територија и едино можеш да ги посетиш преку "стројник".
Дека нормално секој сака да се чувствува безбедно,заштитено,нахрането,сакано итд...тоа го дадол Господ.
Да се размножува да има деца и да биде среќен со нив итд ...а не да оди да служи во црква и да биде калуѓер/ка и сам/а и цел живот и да служи на црквата...и таму да се измачува со сув леб како би била поблизу до Бог...тоа е сосема спротивно на тоа што Господ го нацртал !!!!!
Црквата како установа ја направил човек ...никаде на Господ на Адам не му дадол црква...ниту молитви и слично.


Верувате во човечки створени градби како цркви а Господ никаде не створил такви дека според него не му се од потреба на човекот.
Исто е и со државите и границите.... Господ никаде не одредил граници.
А тоа што "Атеистите" ги следат божјите заповеди ги прави верници дека секако и тие се плашат од пекол и слични религиски работи само што нив не мора некој да им каже они сами си знаат :D
Веруваат во карма и слично....

A тоа што многуте религии го опишуваат човекот како грешен и ред други супер негативни особини и работи како несовршен итд...исто се коси со тоа Бог што го замислил...значи тоа Бог што го створил не чини и ние треба да се страмиме од тоа????
А според кого тоа што го створил Бог не е перфектно ? :D

Па Бог го створил човекот без да има емоции како страм,страв и ред други негативни мисли и емоции!!!
И сега ние даваме само акцент на негативното и пробуваме да бидеме нешто повеќе па и тоа се коси со природата на Бог.
Автоматски споено мислење:

И згора на тоа религија учи дека само Господ ја знае и пишува иднината...па дали сте нормални бе...зарем мислите Бог некаде го запишал овој хаос во кој живееме ?!?!?!?!?!?
Инаку на што јазик зборувале Господ и Адам???

Автоматски споено мислење:

@Bafra ти верувај си во универзуми,божици и не се замарај.
И ти си како атеистите што не им треба Бог и црква за да си веруваат...во прикаски створени од луѓе :D
 
Последно уредено:

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.382
Поени од реакции
4.744
...за да го добиеме одговорот треба само една година да го исклучат интернетот и сите средства за модерна комуникација?!:)
...чувство на целисходност,чувство на припадност...чувство на заштитеност
...исконските човечки потреби и резултатите од тие потреби...и ништо повеќе
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.621
Поени од реакции
10.004
Ти изгледа така најде партнер, со посредници.... Ти сега си оваа личност не поради своите претходни лични одлуки, туку таква те сакал бог да бидеш?

[/QUOTE]

Не беа посредници, туку беше непланирана бременост и не ми дозволија да абортирам.
Судбина е тоа.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
827
Поени од реакции
423
...за да го добиеме одговорот треба само една година да го исклучат интернетот и сите средства за модерна комуникација?!:)
...чувство на целисходност,чувство на припадност...чувство на заштитеност
...исконските човечки потреби и резултатите од тие потреби...и ништо повеќе
Па не гледаш мозокот на луѓето е испран....пример како за нај чисто суштество би зедол дете.
Има потреба од
Татко,Мајка,Љубов,Допир,Храна,Внимание,Сон, Заштита, Комфор итд итд..ниту знае ниту бара нешто друго додека тоа не му се наметне од страна на религијата...
Кај сте виделе бебе или младо дете да плачи и да бара некој верски/религиски личности,обеди и слично....а и да ги "бара" ке ги бара дека така го програмирале ако го прави тоа ке добие нешто од болдираното...и ке го прави само за да го добие тоа !
Во природата на човекот не постои таков инстинкт тоа е вметнато од други луѓе и авторитети..
Никој не му кажал на детето но све осеќа од раѓање а ова другото му се наметнува а ако не се раѓа со такви чувства и потреби значи не му требаат...а ако му требале Господ ке го водел со нив.

А тоа што религијата труби цело време како човекот бил све најлошо тоа нема да го коментирам воопшто, а изгледа забораваат дека тоа е креација на Бог.
И бог како нешто НАЈ го створил тоа, а сега овие све паметни треба да се страмиме од тоа што сме
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.049
Поени од реакции
7.418
@Bafra ти верувај си во универзуми,божици и не се замарај.
И ти си како атеистите што не им треба Бог и црква за да си веруваат...во прикаски створени од луѓе
Не бе, во тебе ќе верувам, па кога ќе има човек дијареа ќе му речам дека еден мудар човек советуваше кисела зелка да се јаде. Ваљда според онаа народната, клин со клин се избија. Ој таму паси трева и продолжи да пишуваш, бар си смешен.
Не ми треба мене поп и црква за да знам дека постои бог, универзален центар.

Не беа посредници, туку беше непланирана бременост и не ми дозволија да абортирам.
Судбина е тоа.
Да де, ти не легна со него по слободна сопствена волја, туку присилена беше?

Судбината сами си ја кроиме, баш со слободната волја која ни е дадена, сами правиме избор, а последиците од тој избор се знае во чија надлежност се.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
827
Поени од реакции
423
Не бе, во тебе ќе верувам, па кога ќе има човек дијареа ќе му речам дека еден мудар човек советуваше кисела зелка да се јаде. Ваљда според онаа народната, клин со клин се избија. Ој таму паси трева и продолжи да пишуваш, бар си смешен.
Не ми треба мене поп и црква за да знам дека постои бог, универзален центар.



Да де, ти не легна со него по слободна сопствена волја, туку присилена беше?

Судбината сами си ја кроиме, баш со слободната волја која ни е дадена, сами правиме избор, а последиците од тој избор се знае во чија надлежност се.
Слободно да му кажеш што сакаш, само секако како прв избор треба да му биде BRAT диетата..

А јас на болни од рак ке и кажам дека стручњаци од Полска лекуваат рак без проблем само не им дава државата ради тоа што е тоа една голема мафија :D
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.621
Поени од реакции
10.004
Судбината сами си ја кроиме, баш со слободната волја која ни е дадена, сами правиме избор, а последиците од тој избор се знае во чија надлежност се.
Грешка.
А што ако бев силувана, пример....сама ли го скроив тоа?
Некои работи ни се судбински, некогаш имаме право на избор, понекогаш носиме одлуки мимо нашиот разум...итд итд....
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
827
Поени од реакции
423
Грешка.
А што ако бев силувана, пример....сама ли го скроив тоа?
Некои работи ни се судбински, некогаш имаме право на избор, понекогаш носиме одлуки мимо нашиот разум...итд итд....
Епа види ...за тебе е лошо искуство за него е супер..ти си велиш леле што ми се случи Господе...тој си вика фала ти Господе што дојде оваа со мене....
Тоа лошо/добро можеш да си го кажеш само од свој аспект.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.621
Поени од реакции
10.004
Епа види ...за тебе е лошо искуство за него е супер..ти си велиш леле што ми се случи Господе...тој си вика фала ти Господе што дојде оваа со мене....
Тоа лошо/добро можеш да си го кажеш само од свој аспект.
Што кажа бе човек :facepalm::facepalm::facepalm:
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
827
Поени од реакции
423
Што кажа бе човек :facepalm::facepalm::facepalm:
Епа не разбираш....
За тие што ги носиш кондурите некое животно останало без мајка и тоа вика "леле нека ми помогне некој" но ти си викаш леле колку убави кондури????
И тоа животно ништо не направило како не разбираш ..така е во природата.
И лавот што е лав и крал на животните бара лесен плен пример зебра не е будала да лови слонови или носорози...секој сака комфор и нешто со лесно...
Исто и во школите стално most bullied kids are the ones who are underdeveloped, short and weak....
Кој би се закачал со некој висок и силен???
Тоа е природата послабиот да губи :D
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
750
Поени од реакции
1.614
Не бе, во тебе ќе верувам, па кога ќе има човек дијареа ќе му речам дека еден мудар човек советуваше кисела зелка да се јаде. Ваљда според онаа народната, клин со клин се избија. Ој таму паси трева и продолжи да пишуваш, бар си смешен.
Не ми треба мене поп и црква за да знам дека постои бог, универзален центар.



Да де, ти не легна со него по слободна сопствена волја, туку присилена беше?

Судбината сами си ја кроиме, баш со слободната волја која ни е дадена, сами правиме избор, а последиците од тој избор се знае во чија надлежност се.
Универзален извор можеби постои, ама мора ли да биде Христијанскиот Бог?
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
827
Поени од реакции
423
Универзален извор можеби постои, ама мора ли да биде Христијанскиот Бог?
@Bafra е еден од најиспраните религиски мозоци....веруваат во Христијански Бог и христијански правила и си ги знаат сите правила и божји заповеди и по нив се водат но тврдат дека не им треба религија и цркваза тоа да го исполнуваат дека тоа само од себе веќе со го знаат ,но џабе кога никој не може да му објасни :D
101% brain washed
А најсмешни се денешниве атеисти и тие како @Bafra се ...што не не ми треба мене црква и религија да ми кажуваат они јас све знам и без слушам што кажува црквата и религијата и тоа го исполнувам но сум атеист не верувам во нив :D
Автоматски споено мислење:

@Bafra од раѓање го барал Бог и универзумон ни тато ни мама, ни јадење ни пиење....
Барање универзуми не се природни човечки инстинкти, карактеристики, ниту особини некаде си прочитал и така си се програмирал...и ево што би правел со универзумот .пак би го користел за човечки потреби хахахаха

И да има некој натприродна моќ пак би побарал човечки потреби :D
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.328
Поени од реакции
4.453
Универзален извор можеби постои, ама мора ли да биде Христијанскиот Бог?
„Јас Сум Господ Бог твој, да немаш други богови освен Мене„, вели живиот Бог.

Па ако не мора да е рисјанскиот бог, кој друг?...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.049
Поени од реакции
7.418
Универзален извор можеби постои, ама мора ли да биде Христијанскиот Бог?
Како тоа можеби постои... Ако не постои, цело време све ќе биде хаос, а во универзумот, све е како под конец.
Секако дека не мора да биде Христијанскиот. Не ни напишав некаде дека мора да е. Универзален значи не може да биде присвоен, важи општо за сите.
Затоа и сум против сегашните религиски институции, бидејќи злоупотребуваат, манипулираат масите народ.

Што кажа бе човек :facepalm::facepalm::facepalm:
99% од постовите му се такви, така да не знам што се чудиш. Одлетало врапчето од многу суплементи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom