Скaндалозно: Моторџии и Кајганџии во крводарителска акција - одбиени од заводот!

Статус
Затворена за нови мислења.

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.677
Нема да можам да дојдам зошто немаат поминато 4 месеци од последниот пат кога дарував,брзо беше.Жалам.
Во некоја наредна прилика,а до тогаш во трансфузиологија.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Абе и да не дарувате дојдете ќе се дружиме што има врска:) Day Off ќе свират океј се дечките ќе поминеме едно неделно попладне заедно

Така да Точкестиот се пријавува за давање крв....мамата од утре чајчиња само:( блеах
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Штета што немам 18. А зашто да не можеме да даруваме ние под 18? На пример може да биде од 16 даље. Сепак може ќе дојдам за Day off и за морална подршка и на крводарителиве и на целиот прекрасен настан.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Мислам дека нема да имам проблем зашто бев болен пред некое време..јас сум крводарител така да нема да имам проблем да дојдам
П.С.CafeDelMare мислам дека после 3 месеци можеш да даруваш крв
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Јас дарував на 17 и 18 години во средно, иако задолжително е да се има над 18 години.

Никој нема да ви побара лична карта таму... Ако се осеќате способни и силни, дарувајте. Може да имате и 25 години, ама да ви се врти од помислата на крв. Годините не се пресудни. Ќе има луѓе од црвениот крст и од заводот за трансфузиологија.

Евентот е веќе додаден на нивната официјална страница.

Погледнете го и „крвометарот“. Резервите на крв од групата Б- се многу ниски. Исто така има голема потреба од дарување крв од групите: A-, AB-, B+ (мојата група) и О-. Задоволителни се оние од групите А+, АБ+ и О+.

Ќе ви бидат корисни и следниве информации:

За да станете крводарител треба да ги исполните следните задолжителни услови:

• Да бидете здрав и да сте на возраст од 18 до 65 години.

• Пред дарувањето потребно е да пополните прашалник за дарител на крв во кој прашањата се однесуваат на Вашето здравје, прележани болести и животни навики. Неопходно е искрено да одговорите на поставените прашања, бидејќи на тој начин го штитите сопственото здравје, но и здравјето на тој што ја прима Вашата крв.

• По пополнувањето на прашалникот се пристапува кон боцкање на прст за да се земе крв и да се исконтролира нивото на хемоглобин во крвта.

• После следи разговор со лекарот, koj го разгледува прашалникот што сте го пополниле, Ви мери крвен притисок и ја слуша работата на Вашето срце. Со сето ова се проверува Вашето здравје, бидејќи крв може да даде само здрав човек.
По извршениот преглед лекарот треба да даде согласност за да дарувате крв.

• Доколку е се во ред, се пристапува кон актот на дарување крв што се изведува во лежечка положба. За крводарување се користат тројни или четворни кеси, а се дарува само во едната кеса, додека во останатите две односно три се приготвуваат крвни продукти. Сетот за дарување е стерилен и за една употреба, што значи не постои начин да се заразите. Нашиот персонал е добро обучен така што убодот од иглата нема да Ве боли ништо повеќе од убодот при земање на крв за било која анализа на крв. При дарувањето нема да ја чувствувате иглата додека Ви е во вена. Најдобро би било додека трае дарувањето да разговарате со нашиот персонал или да размислувате за нешто за Вас пријатно, а ние ќе се потрудиме да Ви биде што поудобно. По дарувањето полежете 5-10 минути. Потоа следи освежување со кафе, сок и лесен оброк.

• После дарувањето на крв можете да се вратите на вашите секојдневни обврски и работи. Но сепак запаметете неколку совети:

- Не треба да пушите цигара 30 минути до 2 часа после дарувањето на крв, не треба да конзумирате алкохол најмалку 8 до 12 часа, особено не ако сте гладни.
- Завојот на местото на убодот не го вадете 2 часа.
- Во наредните 8 часа да не се излагате на тежок физички напор, а некои опасни или специфични професии (рудари, градежни работници, пилоти, лица кои ракуваат со огнено оружје и слично, бараат да се воздржите од истие во текот на 48 часа. Истото се однесува и на екстремните спортови или боречки вештини.
- Доколку почувствувате мачнина, седнете или легнете, тоа е минливо и нема да имате последици.
- Пијте повеќе течности во првите 4 часа, или до крајот на денот.
- Ако во тек на наредните 3 дена се разболете, јавете се во нашата служба. Тоа сигурно не ви е последица од дарувањето но може нам да ни користи во проценката на безбедноста на продуктите кои сме ги изработиле од Вашта крв односно може да се укаже дека истата не е погодна за трансфузија .

Според законот за работни односи на Република Македонија, член 150, работникот кој доброволно дава крв има право на отсуство од работа на два последователни работни дена за секое давање крв.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Баш ми е криво што не можам да дарувам крв:(
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.677
И јас прв пат кога дарував немав ни 17 години,исто на акција беше.Не бараат лични карти а и знаеа дека сум помала.Навистина,како што кажа и Acid,ако се чувствувате здрави не е проблем што немате 18 години.
Добра волја се прави:wink:.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Не е дека имам 17, туку зашто сум слаба и едвај за мене иам.:)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.677
Не е дека имам 17, туку зашто сум слаба и едвај за мене иам.:)

Не се однесува коментаров дирекно за тебе,ама сакам да кажам дека тежината на човек нема врска со дарувањето крв.Погрешно мислење е тоа.Сестра ми не да е слаба,веќе на човек не личи ама редовно дава крв.Ако се чувствуваш слабо тоа е веќе друга работа,ама салаба како телесна тежина нема врска зошто има луѓе и од 150 кила па неможат да даруваат крв.
:smir:
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Ако можам ќе дојдам. 2 пати имам давано крв,по школиве кога идеа,дур бев средно(првиот пат искрено беше ради 2 дена отсуство што следеа ама вториот пат зошто сакав). Ќе видиме како ќе биде.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Јас дарував на 17 и 18 години во средно, иако задолжително е да се има над 18 години.

Никој нема да ви побара лична карта таму... Ако се осеќате способни и силни, дарувајте. Може да имате и 25 години, ама да ви се врти од помислата на крв. Годините не се пресудни. Ќе има луѓе од црвениот крст и од заводот за трансфузиологија.

Евентот е веќе додаден на нивната официјална страница.

Погледнете го и „крвометарот“. Резервите на крв од групата Б- се многу ниски. Исто така има голема потреба од дарување крв од групите: A-, AB-, B+ (мојата група) и О-. Задоволителни се оние од групите А+, АБ+ и О+.

Ќе ви бидат корисни и следниве информации:

За да станете крводарител треба да ги исполните следните задолжителни услови:

• Да бидете здрав и да сте на возраст од 18 до 65 години.

• Пред дарувањето потребно е да пополните прашалник за дарител на крв во кој прашањата се однесуваат на Вашето здравје, прележани болести и животни навики. Неопходно е искрено да одговорите на поставените прашања, бидејќи на тој начин го штитите сопственото здравје, но и здравјето на тој што ја прима Вашата крв.

• По пополнувањето на прашалникот се пристапува кон боцкање на прст за да се земе крв и да се исконтролира нивото на хемоглобин во крвта.

• После следи разговор со лекарот, koj го разгледува прашалникот што сте го пополниле, Ви мери крвен притисок и ја слуша работата на Вашето срце. Со сето ова се проверува Вашето здравје, бидејќи крв може да даде само здрав човек.
По извршениот преглед лекарот треба да даде согласност за да дарувате крв.

• Доколку е се во ред, се пристапува кон актот на дарување крв што се изведува во лежечка положба. За крводарување се користат тројни или четворни кеси, а се дарува само во едната кеса, додека во останатите две односно три се приготвуваат крвни продукти. Сетот за дарување е стерилен и за една употреба, што значи не постои начин да се заразите. Нашиот персонал е добро обучен така што убодот од иглата нема да Ве боли ништо повеќе од убодот при земање на крв за било која анализа на крв. При дарувањето нема да ја чувствувате иглата додека Ви е во вена. Најдобро би било додека трае дарувањето да разговарате со нашиот персонал или да размислувате за нешто за Вас пријатно, а ние ќе се потрудиме да Ви биде што поудобно. По дарувањето полежете 5-10 минути. Потоа следи освежување со кафе, сок и лесен оброк.

• После дарувањето на крв можете да се вратите на вашите секојдневни обврски и работи. Но сепак запаметете неколку совети:

- Не треба да пушите цигара 30 минути до 2 часа после дарувањето на крв, не треба да конзумирате алкохол најмалку 8 до 12 часа, особено не ако сте гладни.
- Завојот на местото на убодот не го вадете 2 часа.
- Во наредните 8 часа да не се излагате на тежок физички напор, а некои опасни или специфични професии (рудари, градежни работници, пилоти, лица кои ракуваат со огнено оружје и слично, бараат да се воздржите од истие во текот на 48 часа. Истото се однесува и на екстремните спортови или боречки вештини.
- Доколку почувствувате мачнина, седнете или легнете, тоа е минливо и нема да имате последици.
- Пијте повеќе течности во првите 4 часа, или до крајот на денот.
- Ако во тек на наредните 3 дена се разболете, јавете се во нашата служба. Тоа сигурно не ви е последица од дарувањето но може нам да ни користи во проценката на безбедноста на продуктите кои сме ги изработиле од Вашта крв односно може да се укаже дека истата не е погодна за трансфузија .

Според законот за работни односи на Република Македонија, член 150, работникот кој доброволно дава крв има право на отсуство од работа на два последователни работни дена за секое давање крв.

Не ми е јасно, на жими мајка е дали сме здрави или не? Не проверуваат да не има некој со ХИВ, хепатитиси итн?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Нормално дека се проверува. Крвта се испитува за присуство на заразни заболувања преносливи со крв - жолтица Б и Ц, сифилис, сида. Секоја единица на крв која била позитивна на било кој од овие тестови безбедно се уништува. Освен ова, се одредува крвна група, Rh фактор и антитела кај секоја единица крв. Со дарувањето крв не може да се заразите, бидејќи сетот за дарување е стерилен и е за една употреба.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
zs nikoj nema na plostad??????
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
zs nikoj nema na plostad??????
Да ме си задоцнила? Од 12 часот беше акцијата, може завршила.

Не можев да дојдам затоа што постам и не бев баш при себе сабајлево.
Има некој информација дали се даруваше крв на плоштад?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom