Скутерчиња: Се за и околу нив

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Decki pomagajte... motorov si rabotese najnormalno i od ednas pocna da gubi snaga i da neide. Povekje od 40 ne mrda. Na stender so gas do daska dusa nema povekje od 5000 obrtai nekje da slusne. Proveriv rolni ok se kaisnica ok filter ok karburator okej.... sto kur moze da mu e ? Najinteresno e sto ni na udolnica neide a trkalata ne blokiraat....
Да не ти останал без масло?
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Дечки сакам да ве прашам нешто...
имам piaggio nrg 2004 со џианели ауспух год. со тазе сменети клип,цилиндар (сменети пред околу 1 500 - 2 000 км.) метеор имам ставено..значи и пред да ги сменам и од кога ги сменив си трошеше 4 Л бензин на 100 км..е сега наеднаш од пред 4-5 дена потрошувачката рипна на 5ипол - 6 литри на 100 км..
што може да е работата ?:)
поз !
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
114
Поени од реакции
37
Дечки сакам да ве прашам нешто...
имам piaggio nrg 2004 со џианели ауспух год. со тазе сменети клип,цилиндар (сменети пред околу 1 500 - 2 000 км.) метеор имам ставено..значи и пред да ги сменам и од кога ги сменив си трошеше 4 Л бензин на 100 км..е сега наеднаш од пред 4-5 дена потрошувачката рипна на 5ипол - 6 литри на 100 км..
што може да е работата ?:)
поз !
Очигледно си направил промена си сменил клип цилиндар и скакнала потрошувачката а и веке се разработени деловите истото и мене ми се има случено само со друг мотор :)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Prilepcanec motorot poleka izgubi snaga ama u voznja na rastojanie od 5 6 kilometri... iskoci deka e karburatorot... staiv drug nema gajle... ovoj karburator so go imam sega e star 3 meseca i ima pominato 2500 km zatoa mi e najkrivo. Denes go otvoriv 3 pati i go cistev so kompresor na 10 atmosveri i so benzin pod pritisok... staklo bese karburatorot ama dzabe pak si e isto... ovoj bese so otvor 18 sea ako stavam nov neznam dali da zemam so pogolem otvor ako voopsto ima i kolku bi mi ja krenalo potrosuvackata me intetesira
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Очигледно си направил промена си сменил клип цилиндар и скакнала потрошувачката а и веке се разработени деловите истото и мене ми се има случено само со друг мотор :)
Претходно бушено беше,идеше повеќе трошеше 4..сеа нови,помалце иде демек помалце и ќе троши ама...
ипак фала друже..поздрав ! :)
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
170
Поени од реакции
19
Претходно бушено беше,идеше повеќе трошеше 4..сеа нови,помалце иде демек помалце и ќе троши ама...
ипак фала друже..поздрав ! :)

Боље стави пак исти, затоа што незнаеш како ќе биде со поголем да не ти троши многу повеќе па ќе треба штелување итн.. не ти треба 100 да ти иде моторот, битно ти е да не ти троши..
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Ваше мислење дали со 30.000денари може да се спреми скутерчето за трки?
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
170
Поени од реакции
19
Ја продал за 280..

хмм.. ефтино ја дал, којзнае може не била добра, зашто Generic за тие пари е невозможно да најдеш, сепак не му се секирај многу, има скутери ќе најдеш некој и јас сум во потрага откако го продадов мојот..
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
170
Поени од реакции
19
Stetno li e za skuterot sto go vozam izgasen po udolnina?

Не е штетно, кога го возиш изгасен треба да кочиш со кочници и ги трошиш гуртните, а кога го возиш запален моторот си кочи со моторно кочење и така троши бензин, ти си знаеш..
 

marTin*

мαјатιη™
Член од
10 октомври 2008
Мислења
287
Поени од реакции
12
До кај 400е може некој да ми предложи скутер некој ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom