Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
10 декември 2011
Мислења
170
Поени од реакции
19
Tumopar 150, со изминати 5000км...
Епа удри една математика
колку го цениш твојот + тие 300 евра што ти ги бараат за доплата и коа ќе ти искочи цифрата размисли дали би дал толку пари за тој мотор.
Ако е овој на сликите изгледа многу зачуван..
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
603
Поени од реакции
146
Па мојот околу 400 евра го ценам + 300 евра = 700 евра... Вреди ???
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Друже стави слики да видиме што си направил
денеска ми беше првото возење иако официјално сеуште не е гоотов моторот.. ми требаат уште 2 ретровизори предна гума прекидач за светло и пластиката околу километражата... слики ке ставам утре задутре здравје
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
170
Поени од реакции
19
Па мојот околу 400 евра го ценам + 300 евра = 700 евра... Вреди ???
Јас кога би бил на твое место би направил трампа и + 300 евра гледам спомна и некои делови сменети, на лик е убав а се гледа дека е и зачуван. нови гуми (7000 денари) нова свеќица (800 денари) нова задна и предна звезда (4000 денари) нов ланец (4000 денари).. ете ти и тука 250 евра..
Јас да сум на твое место би го разменил. Твоја е одлуката, почекај и некој друг нека ти даде некој совет.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Ми нудат трампа со кинезот за Yamaha RD125 + да им доплатам 300 евра...
Овеј е 2 газда (фамилија ми е), го чува како очите, не пушта прашинка да му падне на него... Првиот газда бил некој 70 годишен кој не го возел повеќе од 50км/ч... Умрел па синовите (кои живеат во странство) го продале на сегашниот...
Има нови гуми (7000 денари) нова свеќица (800 денари) нова задна и предна звезда (4000 денари) нов ланец (4000 денари)..
Има поминато 30.000км и е како нов...
Едина пречка ми е што е премногу брз, има нешто под 40 коњи, во 3 брзина шлајфува на асфалт, и од 0-100 му е за околу 7 секунди....
Еве слика од моторот..


Да го трампам или не ???
Иако е постар моторов, сепак ако е така како што викаш чуван и тоа како вреди да го земеш
само памет во глава како ќе го возиш, не е играчка

мој совет земај го и ич не му ја мисли
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Tumopar 150, со изминати 5000км...
Смртно моторче е таа Yamaha, јапонска машина, оди 120kmh сигурно, нешто апла подобро според твојов скутер според мене,нормално тоа е стар мотор, малце реставрација и освежување добро ќе му дојде ;) Мој совет ти е бидеејќи си близок со овие што го продаваат да им го земеш на 2-3 дена да го извозиш и да видиш дали ти прави ќеиф, да го испиташ... :)
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
603
Поени од реакции
146
Ќе го извозам 1 недела, иначе не оди 120, оди преку 160... околу 35/40 коњи има...
 
А

Атомската мравка

Гостин
Ај да прашам тука гледам има доста што се разбираат во скутериве..
Не ми беше запален ич скоро скутерот едно добри 3-4 месеци нели ладно времево и минатиот пат кога го запалив се гледаше дека чади многу повеќе за разлика од предходно, мислев тоа оти долго време не бил запален и треба да помине време додека се разработи моторот ама еве уште нема промена уште чади зголемено посебно кога ќе го извозам малце повеќе.

До што може да биде ? Да не го носам на мајстор ако е за нешто ситно што може сам да го средам.
 
Член од
28 август 2011
Мислења
84
Поени од реакции
3
Ова... мојот мотовел оди океу но качам двајца на мала угорнина 1 км ии потоа одма како да е трет мотор не влече послаб старт ....До што може да е ?
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
603
Поени од реакции
146
Па нормално е, го мачиш... А и толку му е душата на тоа...
 

DJVoio

Deejay
Член од
9 ноември 2010
Мислења
177
Поени од реакции
42
Дечки, имам 150 ccm Fosti, кинезче, задоволен сум со него, ама ме мачи нешто подолго време.. Секогаш кога го палам мора гас да дадам иначе само вергла.. Чаре?
 
А

Атомската мравка

Гостин
Ај да прашам тука гледам има доста што се разбираат во скутериве..
Не ми беше запален ич скоро скутерот едно добри 3-4 месеци нели ладно времево и минатиот пат кога го запалив се гледаше дека чади многу повеќе за разлика од предходно, мислев тоа оти долго време не бил запален и треба да помине време додека се разработи моторот ама еве уште нема промена уште чади зголемено посебно кога ќе го извозам малце повеќе.

До што може да биде ? Да не го носам на мајстор ако е за нешто ситно што може сам да го средам.
Толку никој незнае што може да му биде за сам да го средам ? :cautious: би го однесол одма на мајстор ама малце подалеку ми е па глупо ми е оти ќе треба да глумам подвижен оџак низ град од што чади многу..
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
603
Поени од реакции
146
1.Види отвори го карбураторот, очистиго целиот со бензин, и вратиго...
2. Извадија свеќицата види да не ти е замастена..
3. Види извајго филтерот, испериго, вратиго...
4. Провери го уљето, да не случајно си му турил некое од 200 денари, па се има направено никакво...
 
А

Атомската мравка

Гостин
Suzuki01 свеќицата е проверена плус нова купив таман е, уљето исто така е квалитетно не е од 200 денари.. ќе ги средам/проверам и другиве работи па ќе пишам дали има подобрување некакво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom