Скопје 2014 (Генерална дискусија)

Дали го одобрувате проектот Скопје 2014?


  • Вкупно гласачи
    593
Член од
28 август 2013
Мислења
3.620
Поени од реакции
10.444
Викаа стиропор и лим... Сега сите што викаа куќите/зградите си ги направија така...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.948
Поени од реакции
33.503
Прегледај го приврзокот 330031

Прегледај го приврзокот 330032

Прегледај го приврзокот 330033

Биџонс, тепизонов убедливо најубав впечаток ми оставил. Кај бидува Македонска куќа без тепизон.
...офф, најде ти да критикуваш, а не правиш разлика на ќилим од тепиЗон :facepalm:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.948
Поени од реакции
33.503
Лол, двокатните автобуси направени за Кинези високи 1,63 м. Озбилна си?
а во Лондон какви се?

Skopje_Double_deckers_(cropped).jpg

... градските двокатните автобуси имаат универзални димензии за висина, се разликува само во различна должина на двокатните автобуси со што и капацитетот на патниците е различен поради должината, но висината е фиксна,

1920_P_Bus_EOT_Australien_A95-704406.jpg

...ти можеби правиш споредеба со двокатни автобуси кои се за подолги релации меѓуградски кои се многу поголеми од градските, па затоа ти изгледаат помали.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.365
а во Лондон какви се?

Прегледај го приврзокот 330057

... градските двокатните автобуси имаат универзални димензии за висина, се разликува само во различна должина на двокатните автобуси со што и капацитетот на патниците е различен поради должината, но висината е фиксна,

Прегледај го приврзокот 330058

...ти можеби правиш споредеба со двокатни автобуси кои се за подолги релации меѓуградски кои се многу поголеми од градските, па затоа ти изгледаат помали.
Да, постојат универзални димензии за висина, сите европски се високи минимум 4,20 метри. Проблемот е што нас ни испорачаа по кинески стандард за димензии, па добивме автобуси високи 3,90 и модрици на главите.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.948
Поени од реакции
33.503
Да, постојат универзални димензии за висина, сите европски се високи минимум 4,20 метри. Проблемот е што нас ни испорачаа по кинески стандард за димензии, па добивме автобуси високи 3,90 и модрици на главите.
... како тоа го пресмета жити се?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.365
... како тоа го пресмета жити се?
Зедов скала, моливче, шнајдерско метро и мерев :vozbud: :pos:

Ако не ми веруваш, има едно нешто, се вика Википедија. Отвори, разгледај, ќе те бендиса.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.044
Поени од реакции
19.595
Avtobusi se kupuvaat, sepak se potrosna roba.
Objekti se renoviraat, rusat. Jbg utre mozi zemjotres da udri i da gi sramni do temel.
Glupostite sto gi napravija ovie sto gi donesovte na vlast posto ete ne vi cinele avtobusite i objektite nikakva elementarna nepogoda i nikakvi pari nemozat da gi popravat, zamenat i toa e se sto treba da se znae okolu umstveniot kapacitet na random saren kurton i komunjar sto se puva na temata kao vidite kolku sum pameten.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.948
Поени од реакции
33.503
Зедов скала, моливче, шнајдерско метро и мерев :vozbud: :pos:

Ако не ми веруваш, има едно нешто, се вика Википедија. Отвори, разгледај, ќе те бендиса.
...има двокатни автобуси кои имаат скали за да се влезе во нив, овие двокатни автобуси се од тротоар скокаш внатре директно, нема скали, тоа не значи дека имаш поголем простор за главата тие со скали кои пишуваш дека се повисоки!
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.365
...има двокатни автобуси кои имаат скали за да се влезе во нив, овие двокатни автобуси се од тротоар скокаш внатре директно, нема скали, тоа не значи дека имаш поголем простор за главата тие со скали кои пишуваш дека се повисоки!
Заокружи ги со жолто скалите на автобусов.


1650926908748.png
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.550
Поени од реакции
20.910
Лол, двокатните автобуси направени за Кинези високи 1,63 м. Озбилна си?
najjako mi e ova.... kineski standardi za busovi, sranje materijal za gradba a koga e moment na danok plakanje ili kazni site kukate...

pa kakvi materijali i standardi sakas be koga finansiski sme beter od kina. daj ako ne ko ovie mesto na autobusi na zlatni pribori, avionski karti u prva klasa, fstaci i sto ti ne neka gi trosat parite
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.702
Поени од реакции
14.143
Лол, двокатните автобуси направени за Кинези високи 1,63 м. Озбилна си?
А си помислил дека во Скопје врие од ,,кинеси подвожњаци,,...т.е. мостови каде висината не е по пропис и едвај двокатниве автобуси проаѓаат???
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.550
Поени од реакции
20.910
А си помислил дека во Скопје врие од ,,кинеси подвожњаци,,...т.е. мостови каде висината не е по пропис и едвај двокатниве автобуси проаѓаат???
ma jas neznam zasto se zamaraa da pravat/obnovuvaat nesto... eve ovie se dokaz deka NISTO ne treba da pravis za drzavata i narodot, samo KRADI i kur da ne te boli. Nema za sto da se zali narod, super mu e ocigledno.

karbio busovi trebase, za da moze da e narod komoten u zima neka nosat kapi...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom