Скопје 2014 (Генерална дискусија)

Дали го одобрувате проектот Скопје 2014?


  • Вкупно гласачи
    593
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.480
Поени од реакции
2.341
А, на пример, тоа што со години (најверојатно децении) капе под мостот „Гоце Делчев“, од некои отвори од цевки, тоа нормално е?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.541
Поени од реакции
34.712
@bijons душо, ама признај дека можеа малку да намалеа од бројните споменици, скулптури, мостови, канделабри, наццкани се безпотребно а Скопје нема ништо атрактивно, еден убав забавен парк за деца....а и што бидна со црквата Св Елена и Константин, впикана пред домот на АРМ, пред спомен куќата на мајка Тереза..се е тука изградено без никаков вкус, никаков ред ..и сега толкава црква стои, не работи никој на неа.
Признавам само за жичарата на Водно..е за тој проект браво.
...автопатот Скопје - Охрид? капитален проект да се возиш како госпоѓа до Охрид?
...си се возела по новиот автопат до Штип?
...до Грција си се возела по новиот автопат, Смоквица?
ај само за проекти на СК 2014,
...се возиш со двоспратните автобуси?

...туку наброј ми ги што воопшто изградија овие другиве?
Па ти па се понашаш ко ние овде од вчера да сме и поима немаме.
Eден куп примери за паднати фасади, поплавени подрумуи и сл. Археолошки, Театарот и др.

Само ги опљачка парите преку прокси фирми и кидна у Унгарија.

Ако дојде некогаш, се надевам тоа ќе биде релација аеродром-Идризово.
Најголемиот штетник после Бранко. На исто ниво со Заев.
...од вчера не си, ама од завчера си! ;)
уште имаш ноќни кошмари од Грујо кој веќе не е тука не знам колку години?
Намерно оштетување. :unsure: Кажи ми дека си вмровка без да ми кажеш дека си вмровка.
Има згради од пред земјотресот во Скопје сеуште стојат и се со минимални оштетувања во фасадата, ова само 8 години се распаднала цела фасада. Ма торнадо да има по пет пати годишно не смее вака да се распадне модерна градба.
Прошетај низ Аеродром и Ново Лисиче, сите згради се градени 70те и 80те и не верувам ниту една да е одржувана па пак се во солидно издание.
Ристиќиевата палата е изградена пред скоро 100 години, преживеала све и свашта па не ми текнува нешто да има паднато од фасадата па макар било тоа и една од скулптурите на врвот.
...ај немој да ме вреѓаш, сум била вмровка, газот мој не е даден под кирија,
...точно, градбите од екс Ју се навистина според сите критериуми силна градба, а ова другово велиш оштетени, а веќе 8 години поминати, туку новиве стамбени згради што се изградени сега тазе, какви се?
Сите вие кои имате симпатии за Груевски, после све што ни направи, или немате искрен патриотски порив, или сте глупи ко кур. Друго нема.
А глупи не ми личите, нешто посебно, така да...
...а што тоа тебе ти направи, што толку ги мрзиш неговите дела, човек политичар никогаш не се сака ниту симпатише, туку само се гледа неговите дела, што направил, а тој направил да се гледа македонските корени и историја, да го направи Скопје светска метропола како сите метрополи, мене ми е жал што не успеа тркалото да го заврши, како што имаат сите метрополи, ама за кого, за сељачана ли?
...да се гради без пари никаде не видов и требаше да го остави така Скопје, не вреди за таков народ кој се откажа од сопствено име и корени!
... таму има власт и казни, овде нема сороведување на закони против уништување на народниот имот, тука е рај за збеснати, некултурни кои кршат, уништуваат и никому ништо, што мислиш пола фотки од ова што постираш не е од ветар, туку од хулигани и некултурни луѓе!

... што не го постира и внатрешниот дел на националниот театар, каде луѓето одат дотерани за културно уметнички моменти, а други скокат по столици!
...без грижа и реновирање, барем да се има култура да се зачуваат, а ниту казни од институции кои се криви за сите овие последици!
...еве неколку слики од силниот ветер што беља направил на стиропорот!

unnamed.jpg oboeni-spomenici.jpg 27153732082_a6a81c7ad0_k.jpg

...да се оштетува и руши лесно е, да се мрчи и пљампа најлесно, да видам да се засука ракави да се изгради нешто гледам овие четири години најтешко е!
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Па ти па се понашаш ко ние овде од вчера да сме и поима немаме.
Eден куп примери за паднати фасади, поплавени подрумуи и сл. Археолошки, Театарот и др.

Само ги опљачка парите преку прокси фирми и кидна у Унгарија.

Ако дојде некогаш, се надевам тоа ќе биде релација аеродром-Идризово.
Најголемиот штетник после Бранко. На исто ниво со Заев.
И сивата еминенција во тие времиња, помладиве не знаат за него, наказна појава која имаше главен збор околу срамната приватизација, извесниот Јане Миљовски. Неправедно е запоставен како злотвор на народот во оваа земја.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.313
Штета за парите, каков фушерај. Се претера со Скопје 2014 иако дел од тоа што е направена може некому да изгледа убаво, за некое време ќе се претвори во невидена грдотија. За џабе сета лепота кога секоја градба буквално се распаѓа. Нови градби се овие не смее да се деси и не е само до не оддржување. Одговорност нема.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.541
Поени од реакции
34.712
Штета за парите, каков фушерај. Се претера со Скопје 2014 иако дел од тоа што е направена може некому да изгледа убаво, за некое време ќе се претвори во невидена грдотија. За џабе сета лепота кога секоја градба буквално се распаѓа. Нови градби се овие не смее да се деси и не е само до не оддржување. Одговорност нема.
... вака треба, позлатениот прибор ќе биде вечен ем личен на влада, без разлика колку кошта, а не тука за народ фушерај!
...што ќе ти споменик на Ченто во Ск2014, фушерајска работа, наместо него вака треба набавка на витаминска исхрана,
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.313
... вака треба, позлатениот прибор ќе биде вечен ем личен на влада, без разлика колку кошта, а не тука за народ фушерај!
...што ќе ти споменик на Ченто во Ск2014, фушерајска работа, наместо него вака треба набавка на витаминска исхрана,
За џабе со тебе да се дискутира кога целосно се оддалечуваш од дискусијата. Личностите воглавно се во ред што имаат биста во Скопје. Сепак останува фушерајот.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.541
Поени од реакции
34.712
За џабе со тебе да се дискутира кога целосно се оддалечуваш од дискусијата. Личностите воглавно се во ред што имаат биста во Скопје. Сепак останува фушерајот.
...а кој е фушерајот да го објасниш, ете јас не сум разбрана!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.718
Поени од реакции
9.545
...автопатот Скопје - Охрид? капитален проект да се возиш како госпоѓа до Охрид?
...си се возела по новиот автопат до Штип?
...до Грција си се возела по новиот автопат, Смоквица?
ај само за проекти на СК 2014,
...се возиш со двоспратните автобуси?

...туку наброј ми ги што воопшто изградија овие другиве?

...од вчера не си, ама од завчера си! ;)
уште имаш ноќни кошмари од Грујо кој веќе не е тука не знам колку години?

...ај немој да ме вреѓаш, сум била вмровка, газот мој не е даден под кирија,
...точно, градбите од екс Ју се навистина според сите критериуми силна градба, а ова другово велиш оштетени, а веќе 8 години поминати, туку новиве стамбени згради што се изградени сега тазе, какви се?

...а што тоа тебе ти направи, што толку ги мрзиш неговите дела, човек политичар никогаш не се сака ниту симпатише, туку само се гледа неговите дела, што направил, а тој направил да се гледа македонските корени и историја, да го направи Скопје светска метропола како сите метрополи, мене ми е жал што не успеа тркалото да го заврши, како што имаат сите метрополи, ама за кого, за сељачана ли?
...да се гради без пари никаде не видов и требаше да го остави така Скопје, не вреди за таков народ кој се откажа од сопствено име и корени!

... таму има власт и казни, овде нема сороведување на закони против уништување на народниот имот, тука е рај за збеснати, некултурни кои кршат, уништуваат и никому ништо, што мислиш пола фотки од ова што постираш не е од ветар, туку од хулигани и некултурни луѓе!

... што не го постира и внатрешниот дел на националниот театар, каде луѓето одат дотерани за културно уметнички моменти, а други скокат по столици!
...без грижа и реновирање, барем да се има култура да се зачуваат, а ниту казни од институции кои се криви за сите овие последици!
...еве неколку слики од силниот ветер што беља направил на стиропорот!

Прегледај го приврзокот 329910Прегледај го приврзокот 329911Прегледај го приврзокот 329912

...да се оштетува и руши лесно е, да се мрчи и пљампа најлесно, да видам да се засука ракави да се изгради нешто гледам овие четири години најтешко е!
Бидејќи не сум партиски обоена, ниту сум во некое партиско племе, ниту сум се запослила партиски, нема да турам на кантар кој што направил а кој не...и двете партии одеа во крајност, едниве само рушеа и градеа, градеа, а другиве ништо не пипнаа.....тури им таквото, збориме за проектот кој мене лично пола ми се допаѓа а пола ми е жива глупост....посебно кога ќе поминам поред триумфалната капија или поред оние згради до бивши хотел Бристол..искрено незнам кој работи таму и за што служат.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.135
Поени од реакции
8.227
И сивата еминенција во тие времиња, помладиве не знаат за него, наказна појава која имаше главен збор околу срамната приватизација, извесниот Јане Миљовски. Неправедно е запоставен како злотвор на народот во оваа земја.
Министерот во тренерки. :icon_lol: :icon_lol:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.541
Поени од реакции
34.712
Бидејќи не сум партиски обоена, ниту сум во некое партиско племе, ниту сум се запослила партиски, нема да турам на кантар кој што направил а кој не...и двете партии одеа во крајност, едниве само рушеа и градеа, градеа, а другиве ништо не пипнаа.....тури им таквото, збориме за проектот кој мене лично пола ми се допаѓа а пола ми е жива глупост....посебно кога ќе поминам поред триумфалната капија или поред оние згради до бивши хотел Бристол..искрено незнам кој работи таму и за што служат.
... тоа што пишуваш дека пола ти е „жива глупост“ е резултат на тоа што не си запозната, а не си запозната зашто немаш допирни точки (професионално, а можеби и приватни) што би ги посетила внатре, а поканите што ги добиваш за разни јавни средби се токму од тие што ти не си „партиски одредена“, а тие те покануваат на настани каде се одбегнуваат објекти на Ск 2014 кои се посебно во склоп на „Музеј на македонската борба“!

... а и љубопитноста не ти е слаба страна па самоиницијативно да влезеш да видиш зошто би служеле, а ниту отвараш НЕТ па малку да прочиташ зошто служат, ама вака да пишуваш, ејјј ме разочаруваш!

... јас неколку пати сум била службено (а и приватно) во салата на ПОРТА МАКЕДОНИЈА која се изнајмува за разни едукативни предавања, прослави и слично, како за локален така и за меѓународен карактер кога си внатре добиваш чувство дека си некаде таму во Европа, а не на Балканот меѓу сељачанаа, а однадвор погледни ги малку рељефите ако воопшто ти значат нивните пораки, ама ти на жалост немаш допирна точка со тоа (инаку не би пишувала така), па затоа и се чудиш и ти е „жива глупост“, а за мене македонската историја и борба богами не ми е глупост!

ice_screenshot_20220425-180752.jpeg ice_screenshot_20220425-180838.jpeg

..но еве да те просветлам и да не пишуваш друг пат нешто што не си се потрудила за да го видиш самата, а не од тоа што ќе ти кажуваат други, оти нормално новата власт сакаше да го руши овој објект, па ти сега види дали е во ред тоа твоето „жива глупост“,

ПОРТА МАКЕДОНИЈА

„...Во посебно обликуваниот мултифункционален простор на две нивоа, со површина од 120 м2 и 76 м2, се нуди можност за одржување на конференции, прес-конференции, семинари, билатерални и мултилатерални средби, промоции на книги и сл.

ice_screenshot_20220425-175009.jpeg ice_screenshot_20220425-180638.jpeg

...ова е влезот (има и лифт), рецепција со обезбедување и скали до врвот на Порта,

06.jpg

Објектот е опремен со ентериер кој може да се адаптира за камерни концерти, изложби, коктели, модни ревии, венчавки и разни прослави,

03.jpg

а на располагање вклучува и најсовремена аудио и видео опрема, опрема за симултан превод како и внатрешно обезбедување.

04.jpg

... интериерот е елегантно опремен, види самата,

07.jpg

...овој дел е скалишен прелаз од први на втори спрат,

ice_screenshot_20220425-173324.jpeg ice_screenshot_20220425-173211.jpeg

... овој е скалишниот дел на покривот на Порта или тераса како сакаш, каде се одржува разни коктели на отворено,

ice_screenshot_20220425-180150.jpeg ice_screenshot_20220425-174001.jpeg

... од едната страна со поглед кон плоштадот кон фонтаната, а од другата страна кон булеварот и Собранието,

ice_screenshot_20220425-173237.jpeg ice_screenshot_20220425-173455.jpeg

...така да терасниот дел има убав поглед кон сите страни на околината околу Порта,

ice_screenshot_20220425-175031.jpeg ice_screenshot_20220425-180709.jpeg

...сега ќе ти доловам разни настани од локален и меѓународен карактер,

ice_screenshot_20220425-180554.jpeg ice_screenshot_20220425-180820.jpeg

промоција на книги,

ice_screenshot_20220425-180044.jpeg ice_screenshot_20220425-180217.jpeg

подршка на лица со инвалидитет, изложби на слики,

ice_screenshot_20220425-173728.jpeg ice_screenshot_20220425-174853.jpeg

свадбени свечености,

ice_screenshot_20220425-173846.jpeg ice_screenshot_20220425-175505.jpeg

изложби на слики, разни предавања,

ice_screenshot_20220425-174733.jpeg ice_screenshot_20220425-175113.jpeg

воен музеј, застан околу етно носии на Балканот,

ice_screenshot_20220425-175148.jpeg ice_screenshot_20220425-180615.jpeg

...семинари и медицински настани,

ice_screenshot_20220425-180242.jpeg ice_screenshot_20220425-180300.jpeg

...настани, настани...колку сакаш!

ice_screenshot_20220425-180320.jpeg ice_screenshot_20220425-180506.jpeg

дури и ЗЗ се излажа да биде гостин на еден настан,

ice_screenshot_20220425-180438.jpeg ice_screenshot_20220425-173801.jpeg

музички настан,

ice_screenshot_20220425-180402.jpeg ice_screenshot_20220425-180731.jpeg

...па и спортски настани,

ice_screenshot_20220425-173422.jpeg ice_screenshot_20220425-174220.jpeg

изложби и етно сувенири кои можат да се купат,

ice_screenshot_20220425-173616.jpeg

и ноќни собиранки, а ако за тебе сето ова се глупости, тогаш ти не си излезена од дома и појма немаш!
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.313
... еве пример од поназад фотки, за тебе ова е фушерај или хулигани и вандализам?
Види ги сликите со стиропор. Нели имаше случај во една од градбите не знам која беше при посилен дожд капеше внатре. И тоа дане е вандализам?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.292
Поени од реакции
22.541
Види ги сликите со стиропор. Нели имаше случај во една од градбите не знам која беше при посилен дожд капеше внатре. И тоа дане е вандализам?
toa e partiska propaganda isto ko sto i severna tribina ke se urne zasto ne se zapazeni standardi
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.313
1650906431467.png

1650906448521.png

1650906474797.png

Биџонс, тепизонов убедливо најубав впечаток ми оставил. Кај бидува Македонска куќа без тепизон. Туку и мене некои од градбите ми се добри и ми остави убав впечаток ама дека делумно се претера со кич и невкусност е факт. Сепак квалитетот на градбите е друга тема и изгледа има поголеми проблеми во некои од објектите.
Автоматски споено мислење:

toa e partiska propaganda isto ko sto i severna tribina ke se urne zasto ne se zapazeni standardi
Кано друже, биди малку реален. Воглавно бев за Скопје 2014 тоа што беше покажано во првичното видео. Ама дека некој дебело се офајди на сметка на квалитет - би било чудно да не е така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom