Скопје низ призмата на еден Скопјанец

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Во скопје ако дојдеш на посета збори како сакаш. Ако живееш збори ко локалното население или барем литературно за да те разбери народот окулу тебе. Што сум јас должен да дешифрирам што збориш на крај крајева? Толку ли е тоа тешко? И онака на работа нели би зборела литературно? Не гледам зошто толку ви е тешко тоа. Само се противите овде иако во пракса 90% не го практикувате она што тука го дебатирате.
Ај вака. Ова немој да го сфатиш погрешно. Би те замолила да повнимаваш малку на правописот во твоите постови. Вака срам ме фаќа кога го читам Скопје напишано со мала буква. Ќе претпоставам дека знаеш дека се пишува со голема, пошто нели изјави дека си некој големец што живее во Сиднеј, туку едноставно те мрзи да притиснеш шифт.

На работа зборувам со колегите и со газдата на тетовски. Исто како што и сите други колеги зборуваат на свој дијалект. Со клиентот зборам на англиски. Никој досега не ми се пожалил. Реков, ако имам контакти со луѓе, би говорела литературно.
--- надополнето: 27 март 2013 во 19:24 ---
Колку скопјани се партиски запослени во други градови? Дали 100тина? Јас лично не познавам ниту еден кој прифатил или би прифатил нешто такво.
Абе ајде, на Скопјаниве од небо им паѓа работа.
Само провинцијалците се вработуваат партиски.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
238
Поени од реакции
306
Страшни натегања, страшни предлози и страшно форсирање на Скопје видов по темава. Од тие форсирачите дали некој е свесен дека Бразил, земја со ~200 милиони, со цел да ја развие ВНАТРЕШНОСТА на земјата и да ја намали пренаселеноста во огромните градови по крајбрежјето, ги пренесе сите државни институции во внатрешноста и создаде СКРОЗ НОВ ГРАД, град шо не постоеше на почеток на 20ти век(Бразилија)? Еве друг пример Канбера, главен град а не е најголем во Австралија...

Поентата е дека малце попаметните луѓе во светот се трудат отприлика рамномерно да се развива земјата во целост, а не се' околу да умира а сите ресурси да се фокусираат само на еден град/област. Кога само на едно место има живот, па фала богу дека секој со инстинкт на преживување ќе сака таму да оди, ич не мислејќи дали ќе нервира или не некој со различниот дијалект.

Сеа тука некои најдоа да се бунат за некои зборчиња дека не ги разбирале, па научи ги шо значат бе. Иначе колку повеќе дијалекти има еден јазик толку побогат е. Тоа шо нашиот „литературен“ јазик е ограничен од нечиј (прост) ум само на скопско-велешко-битолски дијалект (грубо кажано) е сопка и хендикеп. Колку повеќе зборови имаш за едно исто нешто толку побогат ти е јазикот, ама кој да сфати...
 
F

FARANG

Гостин
Страшни натегања, страшни предлози и страшно форсирање на Скопје видов по темава. Од тие форсирачите дали некој е свесен дека Бразил, земја со ~200 милиони, со цел да ја развие ВНАТРЕШНОСТА на земјата и да ја намали пренаселеноста во огромните градови по крајбрежјето, ги пренесе сите државни институции во внатрешноста и создаде СКРОЗ НОВ ГРАД, град шо не постоеше на почеток на 20ти век(Бразилија)? Еве друг пример Бризбејн, главен град а не е најголем во Австралија...

Поентата е дека малце попаметните луѓе во светот се трудат отприлика рамномерно да се развива земјата во целост, а не се' околу да умира а сите ресурси да се фокусираат само на еден град/област. Кога само на едно место има живот, па фала богу дека секој со инстинкт на преживување ќе сака таму да оди, ич не мислејќи дали ќе нервира или не некој со различниот дијалект.

Сеа тука некои најдоа да се бунат за некои зборчиња дека не ги разбирале, па научи ги шо значат бе. Иначе колку повеќе дијалекти има еден јазик толку побогат е. Тоа шо нашиот „литературен“ јазик е ограничен од нечиј (прост) ум само на скопско-велешко-битолски дијалект (грубо кажано) е сопка и хендикеп. Колку повеќе зборови имаш за едно исто нешто толку побогат ти е јазикот, ама кој да сфати...
1. Канбера не Бризбен.
2. Затворено Скопје = почеток на развивање на провинцијата
3. Не е точно. Во голем дел кога се оди на друго место гледаш да се адаптираш и да просперираш. Само сељаци инсисираат задржувањето на нивните навики и манири да ги инфитрираат ко нормала во нова средина.

Не викам дека не е добро да има дијалекти. Нека има. Нека се зборат кај што се зборат во нивна средина. Ако сакам ќе ги научам мегутоа не сум должен тоа да го правам. Што сум јас должен 20 дијалекти дневно да слушам?
--- надополнето: 27 март 2013 во 19:39 ---
Ај вака. Ова немој да го сфатиш погрешно. Би те замолила да повнимаваш малку на правописот во твоите постови. Вака срам ме фаќа кога го читам Скопје напишано со мала буква. Ќе претпоставам дека знаеш дека се пишува со голема, пошто нели изјави дека си некој големец што живее во Сиднеј, туку едноставно те мрзи да притиснеш шифт.

На работа зборувам со колегите и со газдата на тетовски. Исто како што и сите други колеги зборуваат на свој дијалект. Со клиентот зборам на англиски. Никој досега не ми се пожалил. Реков, ако имам контакти со луѓе, би говорела литературно.
--- надополнето: 27 март 2013 во 19:24 ---


Абе ајде, на Скопјаниве од небо им паѓа работа.
Само провинцијалците се вработуваат партиски.
Не сум изјавил ништо сум одговорил на прашања. Не живеам во Сиднеј, не претпоставувај глупости. Не се факај за ситници ко шифтот.

Значи можеш да се адаптираш кога сакаш ама неќеш тоа е тоа. Битно ти е да ни докажеш дека си од ТЕ? Нема што понатака да правиме муабет твое право како ќе збориш, мое право што ќе мислам за тебе.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Не викам дека не е добро да има дијалекти. Нека има. Нека се зборат кај што се зборат во нивна средина. Ако сакам ќе ги научам мегутоа не сум должен тоа да го правам. Што сум јас должен 20 дијалекти дневно да слушам?
И во мојот мал град кога ке дојде некое Скопјанче јас морам да го слушам како зборува на неговиот дијалект и не ми пречи....Баш напротив,јас уживам да слушам разни дијалекти...Кумановски,Скопски,Струшки,Прилепски..Дали доколку отидеш во некој од споменатите градови ти ке го зборуваш својот или нивниот.Во право си дека не си должен да ги учиш како што и не си должен да бараш да се зборува во твојот град на вашиот дијалект.
 
F

FARANG

Гостин
И во мојот мал град кога ке дојде некое Скопјанче јас морам да го слушам како зборува на неговиот дијалект и не ми пречи....Баш напротив,јас уживам да слушам разни дијалекти...Кумановски,Скопски,Струшки,Прилепски..Дали доколку отидеш во некој од споменатите градови ти ке го зборуваш својот или нивниот.Во право си дека не си должен да ги учиш како што и не си должен да бараш да се зборува во твојот град на вашиот дијалект.
доколку би живеел таму да зошто да не? у најмала рака би зборел литературно. сигурно у бт или струга нема да викам некоја да „искочи“ со мене. Доколку сум таму на 2-3 дена тогаш НЕ. Значи работава е што луге со години живеат во СК а не се адаптирале во погледот на комуникација. Не барам да збориш скопски збори литературно да те разберам тоа е се.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.143
Поени од реакции
21.782
И во мојот мал град кога ке дојде некое Скопјанче јас морам да го слушам како зборува на неговиот дијалект и не ми пречи....Баш напротив,јас уживам да слушам разни дијалекти...Кумановски,Скопски,Струшки,Прилепски..Дали доколку отидеш во некој од споменатите градови ти ке го зборуваш својот или нивниот.Во право си дека не си должен да ги учиш како што и не си должен да бараш да се зборува во твојот град на вашиот дијалект.
Едно е да ти дојде на гости, но сосем друга работа е трајно да се пресели таму.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
доколку би живеел таму да зошто да не? у најмала рака би зборел литературно. сигурно у бт или струга нема да викам некоја да „искочи“ со мене. Доколку сум таму на 2-3 дена тогаш НЕ. Значи работава е што луге со години живеат во СК а не се адаптирале во погледот на комуникација. Не барам да збориш скопски збори литературно да те разберам тоа е се.
Ама зошто да зборувам на некој дијалект на кој што не сум навикната?
Ке започнам литературно ке завршам на мојот дијалект...И ке изгледа глупо и смешно..Исто како што нашиве што не преставуваат на реално шоу...Се обидуваат да состават реченица на Српски а содржува дел српски збор дел македонски...дали ти е јасна компарацијава?Не е можно..Немој да го бараш тоа од "провинцијалците".
Ако не сакаш да ги слушаш не ги слушај,едноставно е...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.143
Поени од реакции
21.782
Ама зошто да зборувам на некој дијалект на кој што не сум навикната?
Ке започнам литературно ке завршам на мојот дијалект...И ке изгледа глупо и смешно..Исто како што нашиве што не преставуваат на реално шоу...Се обидуваат да состават реченица на Српски а содржува дел српски збор дел македонски...дали ти е јасна компарацијава?Не е можно..Немој да го бараш тоа од "провинцијалците".
Ако не сакаш да ги слушаш не ги слушај,едноставно е...
Многу би било интересно да зборуваш на дијалект во Берлин на пример, пошто не си навикната и тешко ти оди германскиот па цепи на тетовски.
Кога си во Рим однесувај се како римјаните. Толку е просто.
И не мора да се докажуваш дека не си права скопјанка, таму никој не е не се секирај;).
 
F

FARANG

Гостин
Ама зошто да зборувам на некој дијалект на кој што не сум навикната?
Ке започнам литературно ке завршам на мојот дијалект...И ке изгледа глупо и смешно..Исто како што нашиве што не преставуваат на реално шоу...Се обидуваат да состават реченица на Српски а содржува дел српски збор дел македонски...дали ти е јасна компарацијава?Не е можно..Немој да го бараш тоа од "провинцијалците".
Ако не сакаш да ги слушаш не ги слушај,едноставно е...
Не е точно тоа што го пишуваш. Ако живееш во Београд за 6 месеци ќе цепеш српски ко нив. Кога јас можев да научам англиски, филипински и таи не е проблем ако живееш таму. Знам еден куп провинцијалци што зборат скопски или литературно во СК а биле едвај неколку месеци во СК.

Остај гостување на тв шоа. Тоа е глупост. Башка ти реков ако не живееш, тоест на одмор си или проаѓаш од таму тогаш во ред е да си збориш на твој дијалект.

Не мислам дека барам нешто многу. Тоа треба да е општа култура и логика. Јас тоа така го сваќам. Нит имам желба нит моќ да му кажувам како и што да прави. Нека прави како сака, јас ќе си мислам како сакам за него/неа.
--- надополнето: 27 март 2013 во 20:24 ---
Многу би било интересно да зборуваш на дијалект во Берлин на пример, пошто не си навикната и тешко ти оди германскиот па цепи на тетовски.
Кога си во Рим однесувај се како римјаните. Толку е просто.
И не мора да се докажуваш дека не си права скопјанка, таму никој не е не се секирај;).
Амин. Еве од БТ ви објаснија најубаво.

Џабе се расправаме не гледам зошто се сваќате ко омаловажување. Нема врска тоа бре луѓе. Сватете на никој не му е гајле од каде сте. Битно е да се разбираме и да се задржи градот во каква таква пристојна средина за живеење. Сељаци има и мегу нас скопјани и мегу вас дојдени од надвор. Со тоа што терате некој глуп инат со сила си се правите сељаци. Си дошол да напредуваш, да направиш подобра иднина за себе во ред е никој не се љути. Ама бар не пљукај по нас и градот и однесувај се како треба. Јас не те етикирам или барам да ја носиш носија и опинци за да се разликуваш. Јас сакам колку може повеќе побрзо и побезболно да го почуствуваш градот ко свој па и ти да се идентификуваш со него. Ако така си го сватите и вие ќе придонесувате за да биде добро за живеење во овој град. Тоа е добро и за мене и за вас. Му ебавме мајката на Скопје. Нема зеленило. Се е сиво. Уште сељаци ако пуштаме да не газат апла ќе стане катастрофа за сите. Зошто тоа е толку тешко да го сватите? Бидете си горди на тоа што сте ама немора секој секунд да напињате. Која е целта? Што има мене или на некој трет да се докажувате? Никој нит го бара нит го очекува тоа од вас.

Welcome to SKOPJE, enjoy your stay, lets make a better future for everyone
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Ама сега не споредувајте сосема два различни јазици.
Зборуваме за ист јазик со различни дијалекти.
Можиш да разбериш колку и да негираш.
Имав цимерки од Кавадарци. Тие ми зборуваа на кавадаречки, јас на охридски, па пак се разбиравме.
Ниту јас почнав да зборвам на кавадаречки, ниту тие на охридски.
Farang ако одиме по општа култура или логика, ти во случајов најмалку ги поседуваш, тргнувајќи од твоите навреди во секој твој пост и то шо се губиш во секоја наредна реченица.
Едноставно не личи на таков човек како шо се преставуваш со отворен ум, шетан, разбирлив, лесно прилагодлив,да ти смета зошо некој ќе ти зборува на некој дијалект.
Скопје е град,не е држава. Имаме ист јазик, твој проблем е ако си ко Србине да се прајш демек не ме разбираш.
А, и во секоја администрација треба да се зборува литературно, не на скопски, ниту на друг дијалект.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Многу би било интересно да зборуваш на дијалект во Берлин на пример, пошто не си навикната и тешко ти оди германскиот па цепи на тетовски.
Кога си во Рим однесувај се како римјаните. Толку е просто.
И не мора да се докажуваш дека не си права скопјанка, таму никој не е не се секирај;).
Во тој случај ке го научам германскиот јазик бидејки тие секако не го разбираат мојот мајчин јазик...
Друга работа...Зошто да глумам Римјанка кога не сум...Зошто да бидам нешто што не сум...Од толку глумење на крај ке дојде до мера да се изглупирам.Не фала...Ке си бидам и ке се однесувам каква што сум како Македонка...Горда сум на тоа..
Ама да ме натера некој на нешто на што не сум навикната во својата земја нема да го прифатам,па Јана мајка нека е.Ако сака ке се потруди да ме разбере,ако не му се допага,нека не ме слуша.

Не е точно тоа што го пишуваш. Ако живееш во Београд за 6 месеци ќе цепеш српски ко нив. Кога јас можев да научам англиски, филипински и таи не е проблем ако живееш таму. Знам еден куп провинцијалци што зборат скопски или литературно во СК а биле едвај неколку месеци во СК.

Остај гостување на тв шоа. Тоа е глупост. Башка ти реков ако не живееш, тоест на одмор си или проаѓаш од таму тогаш во ред е да си збориш на твој дијалект.

Не мислам дека барам нешто многу. Тоа треба да е општа култура и логика. Јас тоа така го сваќам. Нит имам желба нит моќ да му кажувам како и што да прави. Нека прави како сака, јас ќе си мислам како сакам за него/неа.
Имам живеено извесен период во Белград,имам и роднини таму...Освен тоа,секој ден сега се слушаме што на скајп што на Фејсбук...Дали го научив перфектно?Не...ама или сум пак јас ептен проста или што е работата не знам.
А во ред,ке научам Скопски дијалект,ништо нема да ме чини,како ни тебе да научиш некој друг дијалект...А дали ке цепам или не тоа е моја работа.Зависи...Не сакам да ги мешам зборовите дел на мојот дијалект дел на вашиот дијалект.
И така.
 
B

Borg_Drone

Гостин
10 уплатници за предмети запишување и 10 за пријавување испити еве толку се максимум. Башка тоа се мои пари кои одат на контото на градот каде сум роден. 20 * 50 = 1000 денари ги споредуваш со 3000 евра?
и тоа само од мене 3000 евра... па сметај за сите студенти кои ги има околу 30000 во Скопје од кои пола се од надвор. Пола од тие од надвор седат во стан
да речеме 8000студенти * 3000 евра = 24 000 000 евра годишно само за економијата во Скопје ..
знам дека е весела математика ама горе долу ми ја свати поентата
Јас тие пари не ги трошам само во тинекс, многу нормално.
Ги имаш Специјал, 7 ка, Вили , па облека ГТЦ, по кафичи во Скопје, кафулиња .......
Вака сега, за да не испадне дека јас сум за отварање логори за провинцијалци тука во Скопје, ќе кажам прво однапред дека се дистанцирам од ова.Немам ништо против значи што сте во Скопје, мене повеќе ми пречат вашите критики кон нас.Јас тоа не можам да го смислам, на крај крајава на тој што не му одговара Скопје нека си се врати во неговиот роден град и нека си продолжи со својот бавчарски живот.
Објасни ми го инаку еве, процесот како се одвива, како вие на пример го полните буџетот на градот Скопје и со тоа автоматски на мојата општина.Со ДДВ? ДДВ оди во касата на Република Македонија, ако гледаме од таа гледна точка и јас го полнам буџетот на Република Македонија.Тоа е сосем друга работа.За овие дуќани и претпријатија што си ги напишал, па ти на сопствениците на тие локали и дуќани им ги полниш џебовите, но не и на градот.Единствено што ти преостанува тука е ДДВ-то.Не гледам некој друг начин, ако има некаков таков објасни поопширно еве да се информираме сите....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom