Скопје низ призмата на еден Скопјанец

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
постои поедноставно,подобро и пологично прашање на кое нема лажење:
-Каде ви се гробиштата ( на дедоти,бабати ) и ете го одговорот:Од каде сте.
Можи и така;)
--- надополнето: 27 ноември 2013 во 14:59 ---
Чим е така бравос. Ти си припадник на многу ретка и загрозена врста:(
 

WalterWhiteTheMethKnight

Генијалец
Член од
19 мај 2010
Мислења
407
Поени од реакции
292
постои поедноставно,подобро и пологично прашање на кое нема лажење:
-Каде ви се гробиштата ( на дедоти,бабати ) и ете го одговорот:Од каде сте.
Твојте ако се умрени, не значи дека и на другите се мртви.

ОН: Од темава и дискусијава ме фаќа пролив од што е глупава, ама ако вие расправајте се. Не е важно од каде си туку каков си!
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Твојте ако се умрени, не значи дека и на другите се мртви.

ОН: Од темава и дискусијава ме фаќа пролив од што е глупава, ама ако вие расправајте се. Не е важно од каде си туку каков си!
Ај,прочитај сега,јас бар не сум чул некој од Велес да ги погребува свијте предци во Кратово,или некој од Прилеп во Куманово, и.т.н. (тоа е вистината)најчесто во повеќето случаеви во 20 век починатите лица се погребуваат во местото на живеењето.
А чим е семејство,тоа значи мора да имало и предци и починати.Таков е животот.
Но во право си ни ја не ги делам луѓето по тоа, од каде си,туку каков си.
На крај краева секој си има и лична карта и не мора да се за ова прашање тука докажуваме,доказот е во џебот и точка - крај на расправијата.
 

Jaqen H'ghar

Faceless man
Член од
25 март 2009
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.271
Ај,прочитај сега,јас бар не сум чул некој од Велес да ги погребува свијте предци во Кратово,или некој од Прилеп во Куманово, и.т.н. (тоа е вистината)најчесто во повеќето случаеви во 20 век починатите лица се погребуваат во местото на живеењето.
А чим е семејство,тоа значи мора да имало и предци и починати.Таков е животот.
Но во право си ни ја не ги делам луѓето по тоа, од каде си,туку каков си.
На крај краева секој си има и лична карта и не мора да се за ова прашање тука докажуваме,доказот е во џебот и точка - крај на расправијата.
Имаше едни дечки за време на избори на телевизија шо викашеа дек се од пустец а имаат лични карти од Центар ?
Дали тие се од Скопје ?
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940


Ok..kazav licno mislenje sto mene i na onie so koi se druzam im smeta!
wat
А зошто толкав сељачизам и малограѓанштина во тебе и во оние со кои се дружиш? Ако сакам ќе шетам со десната рака во левиот џеб и не гледам како и зошто тоа некому би му сметало освен ако истиот не е искомплексиран сељак полн со малограѓанштина.
Многу ми е гајле дали некој шетал рака под рака или рака во рака.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Имаше едни дечки за време на избори на телевизија шо викашеа дек се од пустец а имаат лични карти од Центар ?
Дали тие се од Скопје ?
Со сила се правиш...
Ги познавам скоро сите тие лица од Пустец.И точно е тоа што го кажуваш.
Но може ти или јас или тие да одиме и во Торонто и секако таму ќе ни дадат по некое време и лични документи,но тоа не значи дека сме од Торонто.
И таму пишува од каде си.... и точка,завршена расправијата. Сите ве сакам.
-------------------------
Но седнав нешто друго да напишам случка од пред 2-3 минути.
Кажано е и досега за потекло на жителите-граѓаните посебно во ново вселените згради,
овдека, инаку и нив многу ги сакам. Ама еве и ова. Се враќам пред малку и кај овие згради вратата се отвара преку јавување од домофон или со клуч.Пред вратата само што пристигнал еден млад комшија (и него го сакам),јас веќе ги ставам тоа клучевите во бравата да отворам. Тој стиска уште еднаш на домофонот,а го држи мобилнот на уво.
Добива врска и веднаш одговара-го кажува следново(да ми извините се дере)
-„ Мори шо не отвараш,да те ебам ај отвори“- (со нагласка на второто А и О )
(сигурен сум се јавуваше на сопругата,која ја зел од љубов,а и еве што и мисли)
инаку во сите околни згради,море и секаде се се вакви млади брачни парови.
Јас во тој момент отворив и се упатив кон лифтот а тој по мене...
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Ok setaj kako sakas,plukaj po ulica deri se ko majmun i bidi primitivec simnat od planina....ali nemoj da mi kazuvas kako ke te vikam posle jas ok? Postoi kultura na odnesuvanje ! Se uci od dete..vospituva...mene mi smetaat primitivcite i sega sto praime? Mi smetaat kako se ponasaat neiziveani ..dosle u skopje da mi go pljukaat gradot..A ti razlikuvaj malograganski seljak i primitivec od kulturen fin covek! No izgleda se prepozna vo prvive pa urlas radi tvoite kompleksi.:)) A za seljankite ko babi tetki fateni pod ruka ke kazam samo edno..Neka se malce prilagodat kaj dosle a ne da se ponaaat kako vo nivnoto selo...ADaPTaCija i PRiLagOduVAnjE na sredina mnogu bitna rabota e......

Sent from my HTC One X using Tapatalk
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Ok setaj kako sakas,plukaj po ulica deri se ko majmun i bidi primitivec simnat od planina....ali nemoj da mi kazuvas kako ke te vikam posle jas ok? Postoi kultura na odnesuvanje ! Se uci od dete..vospituva...mene mi smetaat primitivcite i sega sto praime? Mi smetaat kako se ponasaat neiziveani ..dosle u skopje da mi go pljukaat gradot..A ti razlikuvaj malograganski seljak i primitivec od kulturen fin covek! No izgleda se prepozna vo prvive pa urlas radi tvoite kompleksi.:)) A za seljankite ko babi tetki fateni pod ruka ke kazam samo edno..Neka se malce prilagodat kaj dosle a ne da se ponaaat kako vo nivnoto selo...ADaPTaCija i PRiLagOduVAnjE na sredina mnogu bitna rabota e......

Sent from my HTC One X using Tapatalk

:facepalm::facepalm::facepalm:
Со вакво "размислување" ти си далеку поголема сељанка од "сељанките" кои шетаат рака под рака.
А и не знам зошто замеша плукање по улица кога не беше тоа муабетот, немаше што паметно да пишеш, очигледно. Плукањето по улица секако дека е сељачко понашање, али далеку од тоа дека е уникатна карактеристика на не-скопјаните. Јас сум видел скопјани не како плукаат, туку и како бљуат по улица, така да...
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
О Боже:facepalm:
Дечко очигледно имаш комплекси што си од помал град:icon_mrgr:Излечи си ги па јави се!;)
Оф бе девојче ти на која и сметало што некои се шетале рака под рака најде да ми збориш за комплекси, немаш ни претстава како изгледа голем град, ама баш голем град. Затоа spare me.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Ok setaj kako sakas,plukaj po ulica deri se ko majmun i bidi primitivec simnat od planina....ali nemoj da mi kazuvas kako ke te vikam posle jas ok? Postoi kultura na odnesuvanje ! Se uci od dete..vospituva...mene mi smetaat primitivcite i sega sto praime? Mi smetaat kako se ponasaat neiziveani ..dosle u skopje da mi go pljukaat gradot..A ti razlikuvaj malograganski seljak i primitivec od kulturen fin covek! No izgleda se prepozna vo prvive pa urlas radi tvoite kompleksi.:)) A za seljankite ko babi tetki fateni pod ruka ke kazam samo edno..Neka se malce prilagodat kaj dosle a ne da se ponaaat kako vo nivnoto selo...ADaPTaCija i PRiLagOduVAnjE na sredina mnogu bitna rabota e......

Sent from my HTC One X using Tapatalk


Многу ме интресира кои методи на истражување ги користеше за да дојдеш до „точниот заклучок“ дека само девојките од внатрешноста се однесуваат на начин кој е неприфатлив според твоите високи критериуми.

Да ти олеснам одма - од Скопје сум, немам комплекси создадени од метрополава (нели) и си го сакам градов најмногу на свет.

Она што ми смета кај скопјаните од твојот калибар е што правите карактерна разлика таму каде единствено постои локациона/географска разлика. Не постојат универзални шаблони на однесување кои произлегуваат строго од градот од кој потекнуваш. Ако си сељак - сељак ќе си бидеш и од Скопје и од Битола и од Лондон.
Комлексите реално се на твоја страна. Ако потценуваш луѓе од внатрешноста, само поради тоа што ти си од Скопје, значи се потценуваш себеси во однос на секој друг човек на планетава кој живее во поголем и поразвиен град од твојот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom