Скопски фестивал 2009 - одбери го твојот победник (анкета)

Победник на Евросонг!

  • Сленг – Генгста оро

    Гласови: 127 48,3%
  • Ристо Самарџиев feat. Зоран Џорлев – 103 бели лебеди

    Гласови: 14 5,3%
  • Next Time - Нешто што ќе остане

    Гласови: 29 11,0%
  • Проект Македонија – Помалку наивно

    Гласови: 10 3,8%
  • Рок Агресори - Динг донг

    Гласови: 20 7,6%
  • Даниел – Сила на љубовта

    Гласови: 2 0,8%
  • Александар Белов - Застани

    Гласови: 9 3,4%
  • Костадин Папа – За неа постојам

    Гласови: 3 1,1%
  • Влатко Лозаноски - Блиску до мене

    Гласови: 20 7,6%
  • Верче Пандиловска – Северно од мене, јужно од тебе

    Гласови: 0 0,0%
  • Браво Бенд - Девојко

    Гласови: 2 0,8%
  • Влатко Илиевски - Најбогат на свет

    Гласови: 13 4,9%
  • Калиопи & Наум - Рум дум дум

    Гласови: 12 4,6%
  • Кристијан - Нема да зборам

    Гласови: 1 0,4%
  • Дејан Трифуновски - Љубовта доаѓа

    Гласови: 0 0,0%
  • Андријана Јаневска – Дрво без корен

    Гласови: 1 0,4%

  • Вкупно гласачи
    263
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Мене ми е убава и песната на Ибраимовски. Многу певлива е.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
А оваа песнава на Ристо ме потсеќа на Vukovi umiru sami на Борис Новковиќ од 2005 што беше.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Договорено: сите гласаме за Генгста оро!!!
(Али јас плус ќе си гласам за Некст Тајм)
Сите вечер телефоните во раце и да глсаме за Сленг и орото за да не дозволиме песна без музика и текст да не претставува на Евровизија, ќе ни се смее светов, а најбитно е што ќе ни се смее Балканов зашто песната ќе остане уште години да се слуша на Балканот како досегашните
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Ај да поставиме анкета кој се ќе гласа за Генгста оро па да видиме колку гласови ќе собереме само од форумов. (да има и опции 1 глас/2 гласа/3 гласа итн)
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
а бе гледавте детска евровизија кој победи, бзз бззз.????:tapp::tapp:
Кој им се смееше море????:toe:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Па Калиопи извесно време пред фестивалот кажала дека ако не победи со оваа песна, следната година ќе пеела за друга земја за Евровизија (највероватно Хрватска или Србија), па вие размизлете зашто скоро цело жири и даде 12 поена. А што би се однесувало до мене, ако не победи, нека иде каде сака да пее, нека крши глава, песнава и беше ептен тапа иако она има добар глас, но ние не бираме пејач, туку песна.
Калиопи има добар глас, но никогаш не сум ја поднесувала баш поради нејзината патетика.
Постојано изјавуваше дека мора да победи. Изнакупила гласови и од жири и задала да гласаат за неа по телефон. Лесно е да добиеш 2000 гласови, посебно што никој нормален човек сигурно не гласал претходниве вечери.
Али затоа вечер е финале, тешко да ќе биде меѓу првите од телевотинг. А жирито пак ќе ја изгласа неа и нејзината срање песна.
Нема право таа да кажува дека ако не победи нема веќе да настапува. Срамота било таква пејачка да нема настапувано на Евросонг (нејзини зборови).
А таа има еднаш настапувано во 1994 година. Но таа година имало за одредени земји како квалификации, кои што Калиопи не ги поминала и не настапила во финалето. Тоа и е доволно. Значи не ја бива.

За тоа ОК, ама што ниту тој, ниту Џафер не му дадоа на Александар ниту 1 поен срамота! По тоа ќе се забележи колку се искомплексирани и љубоморни нашите "пејачи". Можеби не беше за 12 поени, ама можеа да му дадат барем некој поен.
Jaс пак ќе речам тие беа најфер од гласачите. Само тие не дадоа 10ка или 12ка на Калиопи.
А на Белов поени му даваа поради популарноста негова. Песната не е лоша, посебно на плејбек кога ќе ја слушнеме. Али дечкото испеа тапа.
Кристијан испеа неколку скалила подобро од Александар.
Многу лошо звучеше Белов, ептен.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Песната на Белов звучеше лошо вчера, не сум ја слушала на плејбек, па затоа и преска кажав дека мене воопшто не ми се допадна како тоа вчера звучеше
Али па затоа на Калиопи звучеше уште полошо, песна без никаков ритам , мелодија, текст, тоа е страшно
МОжеби Каљопа се водела од фактот дека на Евровизија се носат лесни песни, али ова не е ни лесно, ни никакво
Калиопи минатата недела се закани дека ако овојпат не ја изгласаме за Евросонг, таа ќе ја предаде Македонија и ќе пее за друга земја идната година
Уцена или...?
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Неверојатно е тоа како се расправате за кој ќе гласате и ќе трошите пари, кога знаете без разлика колку и да потрошите дека се е местено, минатата година Нинанајна, сега Румдудмудумд, догодина Дрндрндрн.. без текст и смисла. Наместо тоа гласање поарно донирајте пари за некој кој навистина му треба помош а не на овие копуци.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Мое размислувањ,кога ги слушав рефрените на песните и кога дојдов кај песната на Калиопи го слушнав тој рум дум и си викам ајде убав некако ритам и ја сватив целта као да влезе во уво,ритам,ама ТЕКСТОТ?Збогум збогум,и као сега ајде Наум и ти нешто да те уклопам и ти пеј нешто:pos2:Се гледа пропустот ритам има текст нема,неубаво спакувано.Последната руска песна што победи претходната година па и да не сум ја слушнал ни еднаш до сега:kesa:НЕДОВОЛНО ДОБРА.Евровизија циркус да,забава да,квалитет се помалку.Зашто да не и генгста оро:helou:.Коа ке ми текне дека на времето му се смеевме на Мичо Атанасиу со песната ПАРИ ПАРИ као демек КОЈ ОВА КЕ ГО СЛУША КЕ НИ СЕ СМЕАТ:tapp:.Човекот имал визиа ама не сме ја сватиле.И Гиш се разбира со САМОВИЛСКА СВАДБА.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Лесно е да се каже такво нешто, али за тоа не треба само ние да се грижиме, туку Владата, зар малце давачки даваме кон државата, па сега она за ништо да не се грижи?
Морална обврска на народот е да ја изгласа вечер најдобрата ПЕСНА
И ве молам не ја споредувајте Нинанајна на Елена со оваа рум дум дум, Нинанајна имаше неверојатен ритам кој никого не оставаше рамнодушен, имаше атрактивна пејачка, текст, тоа беше песна која можеше од најмал до најстар да ја запеат, па иако со тие песни немаме висок пласман, сепак остануваат ХИТОВИ на Балканов
А зар Рум дум дум ќе биде хит? Кој ќе пее такво нешто? И длаи може да се испее?
ГЕНГСТА ОРОТО и НЕКСТ ТАЈМ; за вас сум вечер, и ќе гласам
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Лесно е да се каже такво нешто, али за тоа не треба само ние да се грижиме, туку Владата, зар малце давачки даваме кон државата, па сега она за ништо да не се грижи?
Морална обврска на народот е да ја изгласа вечер најдобрата ПЕСНА
И ве молам не ја споредувајте Нинанајна на Елена со оваа рум дум дум, Нинанајна имаше неверојатен ритам кој никого не оставаше рамнодушен, имаше атрактивна пејачка, текст, тоа беше песна која можеше од најмал до најстар да ја запеат, па иако со тие песни немаме висок пласман, сепак остануваат ХИТОВИ на Балканов
А зар Рум дум дум ќе биде хит? Кој ќе пее такво нешто? И длаи може да се испее?
ГЕНГСТА ОРОТО и НЕКСТ ТАЈМ; за вас сум вечер, и ќе гласам
За се се сложувам,и за Елена дека вредеше да се прати и за рум дум дека е песна како што кажав без текст,и дека некст тајм и генгста оро се закон,баш за се:smir:.Само Каролина што не ја сакам за пеачка тука се разидовме:tapp:
 
Член од
3 јули 2008
Мислења
245
Поени од реакции
9
Луѓе дајте да гласаме за Генгста оро! Не смееме да дозволиме да оди Рум дум дум!
Сепак се работи за преставник на Македонија!
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Па жирито не верувам дека ке гласа за Сленг????
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Добро, твој став, не значи дека ако не се согласуваме за Каролина, дека не би се согласувале и за други работи, може за се да се согласуваме а за Каролина НЕ и тоа е сосем нормално, затоа ценам таква искреност :smir::smir::smir: Како и да е, тие три песни (Life,Нинанајна и Мојот свет) досега се најдобрите евровизиски песни, певливи, со мелодија, ритам и текст, па затоа и долги години се барани и паметени на Балканов, ова не го зборувам туку така, се гледа и по фестивали, и по балканските шоуа, и по балканските форуми

Затоа вечер да изгласаме певлива песна која иако нема да освој којзнае што во Москва, сепак кај нас ќе си биде вртена, слушана и пеена, што е најважно
Напред Сленг-Генгста оро! Напред Некст Тајм!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom