Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Член од
1 декември 2014
Мислења
2.243
Поени од реакции
4.447
Како поминавте?
Ја прегорев, полумаратон имав на 1:43 и то темпо од 4:58/км отприлика го држев до 34ти километар. Е последните 8 км ги одев повеќе, саат и 10 минути.
За конечни точно 4 саата и ранкинг 80ти од 240/250 мажи.

Се спремав на програма од 3:30 ама кога направи тренинг, кога прескокни интервали и ете го резултатот.
Задоволен и вака, на поладен маратон есента и без забушавање со тренинзи можда 3:30 ќе биде :D
Или 3:40
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Како поминавте?
Ја прегорев, полумаратон имав на 1:43 и то темпо од 4:58/км отприлика го држев до 34ти километар. Е последните 8 км ги одев повеќе, саат и 10 минути.
За конечни точно 4 саата и ранкинг 80ти од 240/250 мажи.

Се спремав на програма од 3:30 ама кога направи тренинг, кога прескокни интервали и ете го резултатот.
Задоволен и вака, на поладен маратон есента и без забушавање со тренинзи можда 3:30 ќе биде :D
Или 3:40
Најслабо досега, горештинава ме уништи + десната нога ми седеше згрчена десет километра и така трчав, изгледа со пливање си хо имам размазено телово, дека ладничко од водата секогаш :D ама како и да е, може најсреќна сум што завршив денес, многу се истрошив. Ужасни временски прилики, требаше да заврне :(
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Најубаво е во март или октомври. Мај температура е плус 10 степени од она што е потребно за трчање на полумаратон и маратон.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104
Прв пат во животот трчав лани на трка лани на "Скопје трча 10КМ" и сега на 5КМ на скопскиот. Наредна година здравје можеби ќе се осмелам и на полу-маратонот (доколку навреме почнам да се спремам).

Но мене ме интересира (и искрено ми смета) една работа. Не сум запознает со правилата на маратоните низ светот, но зошто на маратоните во Скопје, GunTime е времето кое се користи за рангирањето и за конечната листа? Мислам стварно не е фер во однос на тие што последни кренале и што им требало 10 минути да ја поминат стартната линија. Во ред нека ги има и двете времиња, но зарем ChipTime не би требало да е мерката за рангирањето?

Еве на пример, го гледам резултатите и ги сортирав според ChipTime. И видов две девојки кои се со време пред светската рекордерка, а се рангирани според GunTime кое што им е околу 40 минути. Значи кренале во последните.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Прв пат во животот трчав лани на трка лани на "Скопје трча 10КМ" и сега на 5КМ на скопскиот. Наредна година здравје можеби ќе се осмелам и на полу-маратонот (доколку навреме почнам да се спремам).

Но мене ме интересира (и искрено ми смета) една работа. Не сум запознает со правилата на маратоните низ светот, но зошто на маратоните во Скопје, GunTime е времето кое се користи за рангирањето и за конечната листа? Мислам стварно не е фер во однос на тие што последни кренале и што им требало 10 минути да ја поминат стартната линија. Во ред нека ги има и двете времиња, но зарем ChipTime не би требало да е мерката за рангирањето?

Еве на пример, го гледам резултатите и ги сортирав според ChipTime. И видов две девојки кои се со време пред светската рекордерка, а се рангирани според GunTime кое што им е околу 40 минути. Значи кренале во последните.
Барај у темава у октомври 2017, мислам дека и ја се жалев за ова, и имав постирано еден линк кај шо беше демек објаснето.
Не е фер, јебига.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Барај у темава у октомври 2017, мислам дека и ја се жалев за ова, и имав постирано еден линк кај шо беше демек објаснето.
Не е фер, јебига.
Брат кое место заврши светската рекордерка да не знаеш? :D
 
Член од
13 март 2010
Мислења
378
Поени од реакции
480
Прв пат во животот трчав лани на трка лани на "Скопје трча 10КМ" и сега на 5КМ на скопскиот. Наредна година здравје можеби ќе се осмелам и на полу-маратонот (доколку навреме почнам да се спремам).

Но мене ме интересира (и искрено ми смета) една работа. Не сум запознает со правилата на маратоните низ светот, но зошто на маратоните во Скопје, GunTime е времето кое се користи за рангирањето и за конечната листа? Мислам стварно не е фер во однос на тие што последни кренале и што им требало 10 минути да ја поминат стартната линија. Во ред нека ги има и двете времиња, но зарем ChipTime не би требало да е мерката за рангирањето?

Еве на пример, го гледам резултатите и ги сортирав според ChipTime. И видов две девојки кои се со време пред светската рекордерка, а се рангирани според GunTime кое што им е околу 40 минути. Значи кренале во последните.
Gun timing

The reasoning behind sticking to this inaccurate timing method boils down to an attempt to uphold the integrity of competition. The individual at the head of the pack needs to be perceived as being in first place so that competitors can strategically pace themselves and set up a final kick at the end. Likewise, the individual in first needs to be able to protect their position at the front.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Брат кое место заврши светската рекордерка да не знаеш? :D
4:00 пејс трчаше цела трка, 20:05 истрча, второ место жени на 5км :D

Иначе нешто мода е приметувам полумаратон да се трча, некој утепани без ниеден тренинг се пријавуваат на 21км, и ти се смеат ако ти трчаш на 5км ти викаат “ехх слабо 5км што е тоа џабе трчаш, јас 21“, а после истите гледаш за 3-4 часа полумаратон трчаат, се распаѓаат. Нели е малку полесно прво да се скокне па да се каже оп :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
ви стигнаа сликите на pic2go? на Скопје ран одма стигнаа и сами се објавија, зошто сега ги нема?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Има кај некои, синоќа и сега се објавија.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
4:00 пејс трчаше цела трка, 20:05 истрча, второ место жени на 5км :D

Иначе нешто мода е приметувам полумаратон да се трча, некој утепани без ниеден тренинг се пријавуваат на 21км, и ти се смеат ако ти трчаш на 5км ти викаат “ехх слабо 5км што е тоа џабе трчаш, јас 21“, а после истите гледаш за 3-4 часа полумаратон трчаат, се распаѓаат. Нели е малку полесно прво да се скокне па да се каже оп :)
Не е во ред што потценуваат точно ама јас и без две нозе да сум пак нема да трчам на 5 км, бев еднаш и доста е, оттогаш само 21. Ги разбирам луѓето што дали порано тренирале атлетика или се бават баш со пократки дистанци и сакаат навистина да истрчаат на 5 км ама мајки со деца, дедовци со пивото во рака, од фирма насила пријавени што маваат селфиња, партиски-општински комитети, па може до Влада се буткав да претркам шетачи.

Многу ми беше лошо вчера и денес цел ден се оправам ама да го вратам времето и да знам што ќе ми се деси, пак ќе одам на 21 :D
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Не е во ред што потценуваат точно ама јас и без две нозе да сум пак нема да трчам на 5 км, бев еднаш и доста е, оттогаш само 21. Ги разбирам луѓето што дали порано тренирале атлетика или се бават баш со пократки дистанци и сакаат навистина да истрчаат на 5 км ама мајки со деца, дедовци со пивото во рака, од фирма насила пријавени што маваат селфиња, партиски-општински комитети, па може до Влада се буткав да претркам шетачи.

Многу ми беше лошо вчера и денес цел ден се оправам ама да го вратам времето и да знам што ќе ми се деси, пак ќе одам на 21 :D
Да не ме разбереш полесно. Јас ги охрабрувам сите да трчаат полумаратон ако тоа сакаат и да се спремаат за полумаратонот и што повеќе број нека се. Но има луѓе од оваа година приметувам што се пријавуваат на полумаратон онака дека е во мода ( некој тренд им владее) да се сликаат на крај селфи и да пишат дека трчале полу, нешто што би требало на 5км само да го има, а истите тие ако некој трчал 5ка ќе му речат “ее тапа си 5че ли само“ и ќе мислат дека да трчаш полумаратон по секоја цена е подобро од тоа да истрчаш 5км со посолидно време или слично. Иначе гледав видеа за тоа што си се буткала особено во Капиштец делот, и морам да кажам дека овие од 5ка што трчаат појма немаат дека таа десната страна е за полумаратон, гледам секој си трча/ оди кај ќе му текне и се создава огромна маса на луѓе, кои не можат полумаратонците и маратонците да ја поминат, за тоа мислам се виновни организаторите бидејќи не можеш да очекуваш со 10к тркачи да не се создава таква гужва, улициве се толку широки колку што се, не е ова Германија. Пример би можело да почнува 5км трката во 8:00, а полумаратонот во 8:40.

Иначе совет за сите што трчаат полумаратони и маратони, нека не ви биде главна мотивација времето предвидено или медалот или некое место, туку сите тренинзи нека ви бидат се со една цел, а тоа е да можете што полесно да истрчате и што повеќе да можете да уживате во самото трчање. Бидејќи сум трчал трки кога не сум во форма, не сум тренирал со месеци и буквално сум се гушел, сум се распаѓал, а сум трчал трки што во ниедна секунда не ми било мака и сум се осеќал како да летам, и за тоа чувство ми вредат сите тренинзи и спремања, а вака минути времиња места само бројки се, чувството на уживање дур трчаш е нешто најубаво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom