Скока некој на јаже?

Член од
6 јули 2009
Мислења
491
Поени од реакции
16
Дали некој знае каде може да се најде вакво јаже. Барав по Орка и во Најк на плоштад ама немаа. Некој да не знае за сигурно и која цена се отприлика?
Што ќе ти е да го купуваш па и ти, земи какво било јаже па макар и оноа табли јајаца што врзуваат па скокај колку ти душа сака. :) иначе провери за секој случај по пазариве, ја од таму си го земав.
Аннндддд да! скокам на јаже кога имам време, порано ретко сеа уште поретко...добра забава е ама после како болат мускулииии :Ѕ
 
Член од
22 мај 2008
Мислења
83
Поени од реакции
6
На неколку сајта читав за скокање на јаже и стварно има многу придобивки ако редовно се вежба со него. Планирам во најскоро време да си набавам. Се продава и обично но има и со бројач(скокови, калории) во продавниците за боди билдинг производи. Па кој е за може да си го набави таму :)
 

Lady Gaga*

«3 Him!
Член од
4 јануари 2010
Мислења
293
Поени од реакции
19
Скокав пред година ипол и сега престанав.. а зашто и јас се прашувам. :nesum:
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Скокам ама само на часовите по физичко.Интересно е :pipi:
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Дали некој знае каде може да се најде вакво јаже. Барав по Орка и во Најк на плоштад ама немаа. Некој да не знае за сигурно и која цена се отприлика?
Ако имаш волја не ти треба јаже, можеш да импровизираш без јаже. :)
Башка нема ни да се сопнуваш :)
Планирам да се исцедам како што само еднаш во живот сум се исцедил од трчање, кога немав грам енергија во себе, западнав ко во состојба на крајно блаженство, умот мирен како јагне. Во здраво тело здрав дух, а во перфектно тело (исчистено најмногу што може), па перфектен дух ваљда. :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.377
Скокањето на јаже стана составен дел на многу видови на фитнес тренинзи.Петнаесет минути скокање на јаже согорува околу 200 калории, со некои варијации во зависност од тоа колку брзо ќе се изведува скокањето и колкава е вашата телесна тежина. И покрај загриженоста дека скокање јаже е тешко на зглобовите, што е полесно на колената и колковите од трчање,така да по скокот, при слетувањето и поставување контакт на подот со вашите стапал, мускулите на потколеницата го абсорбираат влијанитео на потисокот.

Совети за скокање на јаже:

Бидете сигурни дека вашето јаже ја има соодветната должина.

Облечете соодветни спортски патики( препорачливо е патики за џогинг)

Скокајте на музика со ритам од 120 до 135 удари во минута.

Рамениците се цело време опуштени и колената во близина на вашето тело.

Не скокајте премногу високо,доколку не изведувате некој варијации.и вртете го јажето со дланките, не со цели раце.

Загрејте се 5 до 10 минути со полесни активности и потоа истегнете се лабаво пред да почнете да скокате на јаже.

Ако сте биле улежани и машките имаат повеќе од 40 а женските повеѓе од 50 години, консултирајте се со вашиот доктор пред да започнете со активности.

Започнете со послаб интензитет и пократок период на скоканје со паузи измеѓу,започнете со вртенје само на јажето покрај вашето тело бес скокање.Со текот на времето се намалуваат па
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Скокам понекогаш.. Има во Рибок 300 денари се мислам..

Дефинитивно добра вежба ќе ви го изгоре целото тело :D За тие што сакаат да ослабат само јаже..
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.377
Скокање со јаже е права ствар. Сега скокав околу 20 минути надвор. Од мене тече повеќе вода отколку од фонтаната на плоштад.
Јажиња има и во Џамбо (Веро). Ефтини беа, помалку од 100 денари мислам. Јас од таму си земав.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Планирам од скоро, имам едно гумено југословенско, треба да заврше работа.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Скокање со јаже е права ствар. Сега скокав околу 20 минути надвор. Од мене тече повеќе вода отколку од фонтаната на плоштад.
Јажиња има и во Џамбо (Веро). Ефтини беа, помалку од 100 денари мислам. Јас од таму си земав.
200че си земав од ОРКА со бројач xD
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
30
Поени од реакции
9
лелелел појако нешто нема..
како мала 9-10 години имав едно, се сеќавам го купив од продавничката кај мене у маало.. беше зелено, гумено и многу печеше коа ја мавав сестра ми ^^ почнав да се напнувам со скокање.. го носев у школо и им бев најбоље у генерација, вкупно 60-70 деца бевме.. ептен добри финти знаев.. и после го изгубив и заборавив на скокање на јаже.. се обликуваат мускулите, и добро хоби е.. интересно е.. жал ми е што неам доволно време да си купам и да идам да си скокам негде.. интересно е за хоби, ама коа ќе те видат у скопјево со јаже ќе ти се смеат.. тие незнаат што е забава ;):icon_lol:
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Секојдневно скокам по едно 20-30 минути.Се осеќам многу кондиционо спремен иако имам голема килажа на мене.Го препорачувам на сите спортисти(тие ке го осетат благодетот на јажето најмногу)
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Јажето за обликување на листовите е најдобро нешто. Ние на тренинг после истегање, скокаме секогаш 20-25 минути јаже за да се загрееме... Пред некој ден купив ново јаже од орка ги има 270 денари силиконско со бројчаник (ама јас 2-3 пати го превртувам тој бројчаникот ) :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom