Ски скокови

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.609
Поени од реакции
107
Еве нешто ..

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica] The origin of ski jumping was in Morgedal, Norway, but the first proper competition was held in Trysil in 1862. The first widely known ski jumping competition was held in Husebybakken, Oslo, in 1879. The yearly event was moved to Holmenkollen from 1892, and Holmenkollen has remained the Mecca of ski jumping ever since. In addition to the separate sport of ski jumping, with the three events of "normal hill", "large hill", and "team competition", ski jumping is one of two elements in Nordic combined.

[/FONT]
[/FONT]Не знам за вас, ама мене ова ми е една од поинтересните да не речам најинтересните дисциплини.
Стално кога ги гледам се си мислам дека ќе паднат, ама никако да паднат.:icon_lol:
Гледате/не гледате ве интересира/не ве интересира?
Ги пратите ски скоковите оваа година? Јас испуштив скоро се.:(
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.640
Поени од реакции
18
Јас не пропуштам такво нешто. Дури и кога сум на часови одам во мон ами да ги гледам. Се палам на се што е на скии. Дури имам и еднаш пробано во боровец да скокам. Чувството е неверојатно, адреналин 200 како 30 пати банџи да сум скокал се чуствував. Многу беше скапо, иначе би скокал пак. Годинава обавезно ке скокам!

Еве ти резултати чим си пропуштила се

http://www.fis-ski.com/uk/disciplines/skijumping/results.html

Иначе тој што е моментално прв во Крањ во словенија е роден 1989 година, со што аутоматски сум постар од него. Многу ми е криво за тој чекор што го направив со скијањето, можеби сега ке бев и јас на некоја листа. Типот се викаше...Артур Паули мислам
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Вчера гледав ски скокови победи германецот Видхелц мислам, не знам кај е Јане Ахонен да не е повреден случајно но сепак спорт со многу адреналин и е многу интересен за гледање. Секако најинтересното од целата сезона ми е новогодишната турнеја четири скокалници кои никако не треба и не смеат да се пропуштат да се гледаат.
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.640
Поени од реакции
18
Da da, garmis na prvi januari. Togas se sobirame site kaj tetka mi doma i jas sum edinstven sto stanuva od masa za da gleda skokovi. Posle 5 minuti mi se priklucuva tetin mi!
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.061
Поени од реакции
244
Anonymus1 напиша:
не знам кај е Јане Ахонен да не е повреден случајно .
Не бе, ја пред недела дена гледав ски скокови
Јакуп Јанда беше прв, он втор.
У Бивер Крик ли беше или каде, не ми текнуе.
Но тешко дека е повреден, освен ако оваа недела не се случило нешто.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Не го видов у поредокот на крајот само видов дека поранешниот шампион Адам малиш беше дебети.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.061
Поени од реакции
244
ОБЕРСТДОРФ. - Јане Ахонен е првиот лидер на 54. издание на новогодишната турнеја "Четири скокалници", што традиционално стартуваше во Оберстдорф, Германија. Бранителот на престижната титула прикажа најконстантна форма на првиот натпревар и ја однесе победата со скоковите од 130,5 и 130 метри, што му донесоа 270,9 поени. На второто место се најде Норвежанецот Роар Љекелсој , кој оствари далечини од 128,5 и 132 метри, оценети со 268,4 поени. Најдолгиот скок на денот го изведе третопласираниот Јакуб Јанда. Чехот во финалната серија доскокна до 133,5 метри, што и му обезбеди место на подиумот, откако во првиот обид беше покус за цели десет метри (262,6 поени).
Ова е прва победа на Ахонен сезонава и таа му донесе премија од 30.000 швајцарски франци. Финецот зад себе веќе има три триумфа на "Четири скокалници" (1999, 2003 и 2005) и доколку успее да ја одбрани титулата, ќе го израмни рекордот на Германецот Јенс Вајсфлог, единствениот досега со четири победи.
- Не ме изненадува оваа победа. По мизерните 124,5 метри во квалификациите, во финалето се беше совршено. Направив големи измени во споредба со тренингот: сменив нешто во техниката, а земав и нови скии и опрема - вели Ахонен.
Јанда остана лидер во генералниот пласман во Светскиот куп. Тој сега има 612 бодови, 77 повеќе од Ахонен.
Вториот натпревар е на програмата на 1 јануари, а ќе се одржи во Гармиш-Партенкирхен.
 

betogrozdanov45

мајстор за гибаници
Член од
26 октомври 2005
Мислења
1.549
Поени од реакции
6
Abe sea gleam Bishofshofen u AAvstrija , cetvrtata skokalnica bash sea e "poluvreme" pv e Janda , vtor Ahonen imaat sisto skoknato.Se borat za titulata na 4 skok. ke bide interesno 3ro poluvreme:)
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
307
Колку убава тема а забаталена...

Ајде, свежи резултати.
Шлиренцауер во двете серии забележа сокови од 132 и 141 метар и за само 1,7 бода беше поуспешен од ветеранот од Финска, Јане Ахонен кој прескокна 139 односно 135 метри и беше водечки по првата серија. Третото место со скокови од 131,5 односно 135,5 метри беше Германецот Михаел Нојмаер, кој по првата серија беше дури на седмата позиција. Водечкиот во Светскиот куп, Томас Моргенштерн немаше свој ден и настапот во Гармиш го заврши на шестото место.

По две одржани натпреварувања на Турнејата води Шлиренцауер со 555,1 бод додека втор е Моргенштерн пред Ахонен. Овие тројца скокачи се најголемите фаворити за триумф на Новогодишната турнеја 4 скокалници. Следната станица на најдобрите ски скокачи на Турнејата е Инсбрук, а натпреварувањето ќе се одржи на 4 јануари. Натпреварувањето завршува на 6 овој месец со скоковите во Бишофсхофен.

Пласманот, по двете одржани натпреварувања:

1. Грегор Шлиренцауер (Австрија) 555,1 бод
2. Томас Моргенштерн (Австрија) 551,9
3. Јане Ахонен (Финска) 551,7
4. Том Хилде (Норвешка) 529,6
5. Михаел Хојмаер (Германија) 518,1


Генералниот пласман:

1. Томас Моргенштерн (Австрија) 800 бода
2. Грегор Шлиренцауер (Австрија) 609
3. Јане Ахонен (Финска) 415
4. Волфганг Лојцл (Австрија) 366
5. Том Хилде (Норвешка) 362
 
С

Спенсер

Гостин
Jas gi sledam i sum za Slirenzauer,ali i Morgntsen e zver, a kutriot Malyts,MALIS se izgubi,nema plasman na podium, a toa e sramota za sampion.ako SLIRENCAUER ne go zapre Morgensten nema sansi nikoj drug.pozdrav
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.332
Навивам за Андреас Кутел, но исто така друг фаворит ми е и Енди Кофлер(штета што имаше неколку падови со огромни далечини оваа сезона и не успеа да земи повеќе бодови).
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Daiki Ito poslednive dve sezoni e vo losa forma, a Roman Koudelka e dosta konstanten ke postigne dobri rezultati sezonava, Gregor Schlierenzauer e super talent znae ednostavno da eksplodira,Adam Maliscz e golemo razocaruvanje sezonava, Janne Ahonen se vraka vo forma, Thomas Morgensthern e celo vreme konstanten i so golema sigurnost moze da bide sampion godinava, Schlierenzauer ke mu bide silna konkurencija no mislam deka nema da izdrzi do kraj isto taka mislam deka Ahonenke mu bide najgolema konkurencija pred se poradi golemoto iskustvo i pred se sto covekot se vraka vo starata forma.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
307
Касно е за Јане, многу лош старт имаше. Тоа е факт.
ТомаШ Моргенштерн е името, шампионот.

Малку за мојата историја :)
Јас го следем спортов уште поодамна, Нориаки Касаи беше мојот омилен лик од овој спорт. Јбг, после Лилехаме ништо не направи. Ок и среброто во екипна. Потоа се преориентирав кон Полска и тогаш одличниот Малиш. Времиња, од улица трчавме дома да гледаме ски скокови. Но, многу работи се променија. Сега никој од старите волци не знае да запрети. Секоја година надоаѓаат се повеќе и повеќе млади талентирани ''ЛЕТАЧИ''. Не ги следам младинските категории на овој спорт, па така секоја година се повеќе и повеќе ме изненадуваат.

Шлиренцауер е одличен, ако продолжи со ова темпо може да доминира во овој спорт. Сепак како што напоменав, со вакви млади таленти која секоја година се множат, ништо не е сигурно. Можеме само да уживаме во магичните летови на овие млади спортисти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom