Си купив книга

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
80 книги зедов. Некои ги имам дупликат на македонски, ама како што одеа топтан ги грабнав.
А ако ви кажам по која смешна цена го зедов цел пакет..........500-ки, ете толку.
Некој си ги чистеше визбите, јас си ја збогатив библиотеката со мали ремек дела :)
Тоа што не знам кај да ги сместам сега в канцеларија е друга слатка мака, ама ќе се снајдам.


1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg
 
Последно уредено:
Член од
21 јануари 2022
Мислења
301
Поени од реакции
1.631
Една од најдобрите едиции во поранешна Југославија, јас имам доста од книгиве, главно оние издавани по 1980-та г.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.252
Поени од реакции
7.944
Ако не е за тука ова прашање, слободно преместето го во соодветна тема или избришете го, дали некој знае каде се продава Пошта од Буковски или некој да знае некој да ја продава?
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.793
Поени од реакции
7.017
Ако не е за тука ова прашање, слободно преместето го во соодветна тема или избришете го, дали некој знае каде се продава Пошта од Буковски или некој да знае некој да ја продава?
Хмм, не знам дали ја има сѐ уште во оптек, но можеш да провериш во култура на плоштад.

20220701_153437.jpg
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.118
Нека ми е со среќа предизвиков. Купена од литература.мк, издание на Полица.

Прегледај го приврзокот 337562
После неа Finnegans Wake и после тоа можеш да се пензионираш од читање.

Прво од Америка почни, па после Процес, па на крај Замок. Кај Кафка нема вишок реченица па дури ни вишок збор и тоа бара концентрација. Ако на тоа ги додадеме и надреализмот и приказната која влегува во лавиринти кои не делуваат рационално и логично ќе се изгубиш тотално. Една од мајсториите на Кафка за која не се збори во рецензиите е неверојатното внимание кон деталите и ситниците кои многу лесно може да ги испуштиш и да изгубиш добар дел од целиот потенцијал на книгите. Колку повеќе се сконцентрираш на тоа што знаеме за ликот, како е поврзано тоа со дејството, во која позиција се наоѓа во одредена ситуација, ако е потпрен за ѕидот на пример тоа не е онака ради реда пишано затоа што и физичкото и менталното и емотивно дејство се синхронизирани без да се остава простор за никаков plot hole или пропуст. Каде ликовите стојат, седат, што се гледа, а што е темно, позицијата на собите или пејсажот, временските услови сето тоа е намерно опишано и сосредоточено скоро без никаква грешка. Кај Кафка обично се дискутира големата слика и главните теми и поенти, а ако се фокусираш на деталите наместо само на големата слика, тие не се ништо помалце од маестрални. Америка има најмалце надреализам и апсурдности така што тоа е најдобрата увертира пред да се влезе во длабокото. Со Процес и Замок имаш ем детали, ем концентрација ем психологии, апсурд и лавиринти со кои се соочува и дејството и главните ликови и тоа ги прави многу потешки за процесирање од Америка. Запазувањето на деталите при читање е всушност огромен дел од ловење на правата уметност и уметничка вредност во книгите на Кафка.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.119
Поени од реакции
8.909
auuu neplanirano odlicen shoping

si vikam tesko da ja najdam kockar od dostoevski vo pomala knizara, a ja imase, odlicno izdanie po odlicna cena

nacekav nekoj lokal roman/istorija za pomorstvo vo kotor, tetkata vika ako imas nekoja terasa citaj ja dodeka si tuka, "da ja osetis". say no more hhh

i of course, one can never have too many editions of The Count, neli @Aceso :cool:

912CB0CA-52BC-44BB-9C6A-A8237C80E94E.jpeg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom