Синхроницитет

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Досега неколку пати во животот ми се случило случајно шетајќи да помислам на некој пријател или роднина, а само по неколку минути, да не речам секунди, вистина да го сретнам. Се прашувам дали ова е чиста случајност или пак има нешто врска со енергијата т.е. „уловување“ на брановите на таа личност.
 
Х

Ханзо

Гостин
Сам си одговори, неколку пати во животот. Помисли (не можеш, не се ни сеќаваш) колку пати си мислел на некого и не си го видел, подели го првото со ова и смеј се на бројката.
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
дефинитивно , е еден вид комуникација или како што казувас уловувње на брановите...истото и мене ми се случува. Не верувавм дека е случајност затоа што често се случува. Најверојатно е до енергијата која дога од центалното сонце во Млечниот пат , ни прави надоградба на насата ДНКа, и тек други вештини ке се развиваат, како Телепатија, телекинеза и останато......тек ке биде лудо))) 2012 е позитивен момент
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
^ :tv:

Чиста случајност. Да не пишувам исти работи, прочитајте го постот на Ханзо. :wink:
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Aбе ако е случајност може да се десит еднаш во којзнајт колку години. Не мојт почесто случајно да се дешават.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Не работи тој синхроницитет.
Јас на пример секој ден мислам на Ники Бенз и никако да јда видам.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Тоа е поврзано со еден закон во физиката , истоимен назив носи(Quantum Synchronicity) и вика дека(да не ви преведувам , ме мрзи) :

An experiment performed in May 1997 by a team from the University of Geneva showed that a measurement carried out on one photon particle had an instantaneous and identical effect on another photon, although separated by nearly seven miles! Physicist Nicolas Gisin, the team leader, said it was the equivalent of having two persons seven miles apart flipping coins. Each time one person would grab the coin out of the air his colleague's coin would simultaneously stop spinning and always land identically! This was repeated thousands of times in a row! Any connecting force would need to travel faster than light, something thought to be an impossibility. It implies an inter-connectedness or "whole" aspect inherent within matter itself.

The experiment was actually proposed in 1935 as the "EPR" paradox, by Einstein, Podolsky, and Rosen. It was presented as a thought experiment whose paradoxical result was originally intended to show that the "uncertainty principle" was a measurement problem not a problem of what would actually occur. In 1964, physicist John Bell turned the idea into a testable hypothesis by developing an equation called "Bell's inequality." The EPR paradox was first verified experimentally in 1981, although the photon separation in that experiment was only a few meters. Appropriately, it's called "Quantum Synchronicity."

Carl Jung pointed out how the power of human consciousness or the psyche only became apparent when the experimental apparatus advanced to a stage sensitive enough to measure it.

All the while scientists remained totally unaware of the fact that they were using for their observations a photographic apparatus of whose nature and structure they knew practically nothing, and whose very existence many of them were unwilling to admit. It is only quite recently that they have been obliged to take into their calculations the objective reality of the psychic factor. Significantly enough, it is microphysics that has come up against the psyche in the most tangible and unexpected way

In his book, Incredible Coincidence, Alan Vaughan lists case histories of over a hundred coincidences. He believed each of us has a “life blueprint” that is unique. The blueprint overlaps in the lives of others, such that a person might play an important role in the blueprint of someone else’s life but not necessarily be on the receiving end. Perhaps most intriguing, is the author’s description of how the book was written in the first place. Originally planning only to collect synchronicity stories, Vaughan soon found the book took on a life of its own as synchronistic events surrounded its development.

He was finally forced to consider the question: “Where does chance end and synchronicity begin?” In other words, how does one differentiate between random events and meaningful ones? The answer came in a dream that shocked him awake, “Nothing happens by chance. It’s all synchronicity!"


Јас би додал дека пред биг банг све било едно , па по оваа аналогија synchronicity постои помегу секоја честичка во универзумов.
Друга работа е дека овој феномен го објаснува постоењето на судбината-кармата , и холографската природа на универзумов како и тоа дека не постои хаос и се е интернално поврзано .
Синхронизираноста е честа појава кај лугето што почнуваат да се будат.
Тоа е всушност феноменот со 11 : 11 (со саатот)
И на крај на краевите се е Господ па и ние сме делчиња(фрактали) од Него.
И како што кажал Исус : Бог е љубов.
Еве и едно дополнување од Насим Харамејн
Сето ова поврзано со 2012
И уште едно , иако е малку офтопик морав да го ставам , затоа што суштината ми беше да ги врзам овие две теми затоа што се нераздвоиви.
:pos2:На крај целиов мој пост е синхроницитет , и имам јако чуство за ова , ми иде смеа .
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.066
Поени од реакции
4.716
Интересно, и мене ми се има случено кога бев средно, од една цела тема нема да научам една лекција, и баш таа ми се погодуваше кога требаше да ме испрашаат...
Беља работа... :)
 
Х

Ханзо

Гостин
2012, само број или? Или најголем самоубиец на кредибилитет. Секако, се тоа е поврзано со 2012.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
А има и еден поинаков Синхроницитет.
Одете по улица или излегувате од дома и во моментот пред да излезете, или штом ќе тргнете, во мислите ви се појавува личност од секојдневниот живот, која и вистина за кратко време ќе ја сретнете. Кога ќе се сретнете истата личност ќе ви каже дека пред малку и таа помислила на вас, па ве сретнала. Изненадувањето е вистина големо и кај двете лица.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
2012, само број или? Или најголем самоубиец на кредибилитет. Секако, се тоа е поврзано со 2012.
Не ми е баш јасно што сакаше да кажеш , ако реплицираше на тоа што го напишав.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Цветановски Игор... забегал со оф-топик за 2012та, Ханзо нему му реплицирал... али не е битно, продолжете по темата :smir:
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Не работи тој синхроницитет.
Јас на пример секој ден мислам на Ники Бенз и никако да јда видам.
реално неможеш во живо да ја сретнеш, но затоа може на телевизија да ја видш во тој момент кога си ја помислил...

ова со сретнувањето мислам повеќе делува на луѓе со кои сме поврзани или луѓе кои ни се достижни.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
ми се случува ова скоро секој ден. На пр. Кога бев 2 одд мислам, втора смена, мајка ми ме возеше накај школо. Нешто во паметот ми засвири на домашниот телефон и и реков на мајка ми. Кога се вратив видов на редиал дека стварно ѕвонел, а и плус мајка ми ми кажа. За ова се работи во темата?
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
ми се случува ова скоро секој ден. На пр. Кога бев 2 одд мислам, втора смена, мајка ми ме возеше накај школо. Нешто во паметот ми засвири на домашниот телефон и и реков на мајка ми. Кога се вратив видов на редиал дека стварно ѕвонел, а и плус мајка ми ми кажа. За ова се работи во темата?
Нешто у тој стил. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom