Симптоми на бременост

Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.943
Поени од реакции
2.049
Аууу, значи многу се нервирам вака, баш ме интересира кој од вас остана труден и како жити се успеавте во тоа, сериозно, ќе ве пријавам во гинис.

он: Имам читано многу за првични симптоми на бременост и најчестите одговори на бремени жени се дека симптомите се исти како и кога имаш менструација. Очекувам одговор од жени кои веќе биле бремени или моментално се, зашто имам и јас неколку прашања.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
4.208
Поени од реакции
1.116
Има еден мал милион симптоми, ама тие се појавуваат некаде после вториот месец. Два три дена после каснењето на циклусот се само предпоставки, и ништо друго. Набабрување на гради, болка во половина, болки во стомак тоа го имаме во секој циклус и не се знаци за бременост.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.943
Поени од реакции
2.049
Значи се додека не поминат два месеци нема да знаеш дека си трудна (во случај нели да не се тестираш)?
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
4.208
Поени од реакции
1.116
Значи се додека не поминат два месеци нема да знаеш дека си трудна (во случај нели да не се тестираш)?
Јас се дур не се тестирав немав никакви симптоми, одкога дознав дур тогаш почна да ми се повраќа и да ми се јади повеќе :pos:
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.431
pa vaka test se pravi obicno dva tri dena otkoga kasni ciklusot a mene me interesira ako ima nekoi zeni da kazat dali imale nekoi simptomi pred da im docni ciklusot,inaku jas sakam da sum bremena i nekolku meseci se obiduvam,sega za test e seuste rano i zatoa ja zapocnav temava ,bidejki sum nestrpliva sakam da vidam da ne si najdam nekoj simptom ,ete toa e toa :)
Inaku da,skoro site sto odgovorija na temava se mazi,interesno no sepak fala vi sto ucestvuvate zaedno so mene vo diskusijata
Анализа на крв мислам дека е најпрецизно или не??? ако си веќе нестрплива:)
Инаку, чим си сакаш со среќа нека ти е, ти посакувам ,, плоден,, период:)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.943
Поени од реакции
2.049
Јас се дур не се тестирав немав никакви симптоми, одкога дознав дур тогаш почна да ми се повраќа и да ми се јади повеќе :pos:
Е мене обратно, мене на неколку пати ми се има десено да ми касни дури и по месец ипол, од стрес или нешто слично ама ја ги имам сите можни симптоми на бременост, не можеш да замислиш кој панике ме мавале :pos:

Чудна е човечката психа :)
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
4.208
Поени од реакции
1.116
Е мене обратно, мене на неколку пати ми се има десено да ми касни дури и по месец ипол, од стрес или нешто слично ама ја ги имам сите можни симптоми на бременост, не можеш да замислиш кој панике ме мавале :pos:

Чудна е човечката психа :)
Пусти страв ја тера психата да продуцира секакви симптоми :D Земи да ја читаш црвената книга на болести објаснета со симптоми ке речеш пола од болестите ги имам :)
 
Член од
17 септември 2011
Мислења
29
Поени од реакции
10
Е мене обратно, мене на неколку пати ми се има десено да ми касни дури и по месец ипол, од стрес или нешто слично ама ја ги имам сите можни симптоми на бременост, не можеш да замислиш кој панике ме мавале :pos:

Чудна е човечката психа :)
Леллее не да е чудна психата,мене пред два месеца што ми се случи.Со мм односи во плодни денови имавме и се надевавме ептен дека ќе биде нешто.Леле мене кога ми се отвори еден апетит на работа јадев по 3 пати , ќе си дојдам пак јадам и пред да си легнам пак и тоа обилни оброци и си викаме лелел готово трудна сум и чекам да ми закасни циклусот ми закасни еден ден купив тест shure check и 20 мин чекав да ми се појават двете цртки и ништо толку многу бев сигурна и негативниот тест многу ме разочара но што е тука е :( одиме понатаму
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
pa vaka test se pravi obicno dva tri dena otkoga kasni ciklusot a mene me interesira ako ima nekoi zeni da kazat dali imale nekoi simptomi pred da im docni ciklusot,inaku jas sakam da sum bremena i nekolku meseci se obiduvam,sega za test e seuste rano i zatoa ja zapocnav temava ,bidejki sum nestrpliva sakam da vidam da ne si najdam nekoj simptom ,ete toa e toa :)
Inaku da,skoro site sto odgovorija na temava se mazi,interesno no sepak fala vi sto ucestvuvate zaedno so mene vo diskusijata
па вака ...прво ако се обидувате јас да ви посакам среќа па во најскоро време да славиме на форумов :pipi:
Е сега за симптомите...знам дека во повеќето случаи симптомите се слични како пред добивање циклус.Значи болки во долниот дел од стомакот,подуеност,болки во градите најчесто болни брадавици кои е можно да сменат боја,да се прошират и да потемнат...па затоа многу жени обично помислуваат дека секој ден ќе добијат,а уствари не знаат дека веќе се бремени.
Можеш да прокрвариш малку некаде од 6 до 12 ден по односот како резултат на имплантацијата,односно кога оплодената јајце клетка се вгнездува во матката,тоа крварење можеби и да го помешаш со циклусот но трае многу кратко значи еден ден обично ,има некоја си розева боја,и не е обилно.
Најдобро е да почекаш да ти касни па потоа да направиш тест зашто ако го направиш рано,односно неколку дена пред датата кога треба да добиеш може да покаже неточен резултат,односно да покаже негативен.а ти си уствари бремена.
Па со среќа.:)
--- надополнето: Oct 22, 2011 10:09 PM ---
Пусти страв ја тера психата да продуцира секакви симптоми :D Земи да ја читаш црвената книга на болести објаснета со симптоми ке речеш пола од болестите ги имам :)
да баш така....и ние еве веќе некое време се опуштаме и чудо да ви кажам обавезно ќе си најдам некој симптом...а уште почудно што откако почнавме да се опуштаме последниве месеци циклусот ми се поремети...веќе не добивам точно или ми подранува или ми закаснува некој ден...а претходно кога се пазевме ми беше точна.
 
Член од
14 септември 2015
Мислења
2
Поени од реакции
1
Да прашам нешто .. јас со мојот дечко пред 20тина дена го имав првото сексуално искуство досега нема свршено во мене еден ден имавме со заштита и сврши надвор од мене и после тоа тој сакаше пак без кондом се изми и беше во вц и не сврше во мене но требаше да ми дојде на 9-10 ти а ми касни веќе неколку дена .. читав нешто на интернет дека од ко ќе го имаме првиот секс нешто се менвало можело да ни касни ..
е сега кажете ми вие дали да се плашам пошто не сум искусна и мие страв
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
20
Поени од реакции
3
Да прашам нешто .. јас со мојот дечко пред 20тина дена го имав првото сексуално искуство досега нема свршено во мене еден ден имавме со заштита и сврши надвор од мене и после тоа тој сакаше пак без кондом се изми и беше во вц и не сврше во мене но требаше да ми дојде на 9-10 ти а ми касни веќе неколку дена .. читав нешто на интернет дека од ко ќе го имаме првиот секс нешто се менвало можело да ни касни ..
е сега кажете ми вие дали да се плашам пошто не сум искусна и мие страв
Немаш гајле сестро ја и девојка ми сме имале и по 4 партии секс едно по друго и тоа без заштита ;) рачунај дека треба он целосно да се испразни у тебе за да може да останеш бремена (50% од сперматозоидите изумираат на патот до целта ;) )

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 
Член од
3 август 2016
Мислења
26
Поени од реакции
1
здраво сакам да прашам ви се случило ли крварење во бременост слично или исто како менструација?
јас сакав утре да направам тест, ми доцеше циклусот 9 дена, а денес забележав бледа крв
ви благодарам
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.712
Поени од реакции
179.084
Немаш гајле сестро ја и девојка ми сме имале и по 4 партии секс едно по друго и тоа без заштита ;) рачунај дека треба он целосно да се испразни у тебе за да може да останеш бремена (50% од сперматозоидите изумираат на патот до целта ;) )

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
:facepalm:
 
Член од
19 август 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo mi docneshe 3dena i koga mislev 4ot den da napravam test mi dojde no mnogu minimalno i mi trashe 3 dena dali sum bremena ili ima drugo neshto tuka?
I da prasham mozham li sega da go napravam testot
 
На врв Bottom