Симпатизер или навивач?

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.408
Поени од реакции
22.001
Можам да се наречам навивач иако никогаш не сум стапнал во Англија а камоли на Олд Трафор во Мачестер..Но сепак од дома си го бодрам наомилениот клуб...
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Можам да се наречам навивач иако никогаш не сум стапнал во Англија а камоли на Олд Трафор во Мачестер..Но сепак од дома си го бодрам наомилениот клуб...
Ако бодри си го... онака од када со Long island ice tea. :)
Makedonec pp напиша:
За ривалствата ФУДБАЛСКИ во МАКЕДОНИЈА (за време на СФРЈ во 2 ЈФЛ) има една јака работа шо ја имам слушано од стари... На дерби натпревар во ПРИЛЕП, ПОБЕДА-Вардар, скопјаните донесле мајмун, облечен во дрес од ПОБЕДА, ама нашиве разбрале и ги дочекале подготвени, па на терен изнесле магаре облечено во дрес од Вардар!!!
Eeee, а колку е тешко мајмун да се најде, вие бар магариња колку сакаш имате :) плус вие мајтапчии сте, ве знаеме сите, затоа се мајтапи со цела лига и оној баџоно ваш :)
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Голема разлика има од навивач до симпатизер.
Навивачот,за разлика од смипатизерот,секогаш е спремен да направи нешто за својот омилен клуб,а симпатизерот ке купи семки,ке седне на страна и ке гледа обичен фудбал.
Навивачот е секогаш со својот клуб,на својата матична трибина со цела навивачка група и пее за клубот,и во добро и во лошо,секогаш е со него,секаде го следи и го бодри својот клуб,без разлика колку далеку игра и со кого игра.
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.316
Поени од реакции
4.733
Па фала богу навивач сум за интер коа ги даваат на тв не пропуштам да не ги гледам. А симпатизер е нешто друго само идес и глеас утакмица не мора да значи дека навиваш за тој тим.Затоа мислам дека навивач е поголема работа од симпатизер
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
Поттикнат од ставовите на Викторгг на ова прашање, ја отворам оваа тема да разјасниме како што треба.

Дали сте симпатизери, или навивачи на вашиот омилен клуб? По мое гледиште, а до некаде и на Викторгг, навивач може да си само на клуб од домашното првенство, и не туку-така, туку да го поддржуваш во лошо и добро, да даваш се за тимот, да одиш на стадион на натпревари и се што оди со тоа...

Не можеш да бидеш навивач на клуб надвор од твојата држава, иако и јас самиот се ословувам како таков, конкретно за Челзи.
Никогаш не си отишол на стадион, никогаш нема да одиш, ништо не си направил за да му помогнеш на клубот - ти си нула и не си постоел за клубот. (зборувам за нормални случаи, знам дека има и кај нас некој што отишол на натпревар на Милан, Баерн, Манчестер, Барселона...)
Иако знаеш се’ за клубот (како еден мој болен другар што ги знае и докторите и физиотерапевтите на Милан, да не прајме муабет за играчи...), не си навивач, туку едноставно симпатизер. Иако секој голем успех или тежок пораз го доживуваш со големи емоции и како своја лична победа или пораз, не си навивач.


Тоа беше мое мислење, чекам и ваши (издржани) мислења околу оваа дебата што по темите на Фан Клуб се развлекува подолго време.
И ако не сум отишол на стадион значи не сум навивач на челзи а???
Чудно размислување

А на пример не испуштам меч кога игра челзи на тв,а не сум бил на стадион и тогаш не сум навивач.Ова е според твоето размислување.:nenene:

НАВИВАЧ СУМ НА ЧЕЛЗИ ИАКО НИКОГАШ НЕ СУМ БИЛ ВО ЛОНДОН,НО НИКОГАШ НЕ ПРОПУШТАМ МЕЧ КОГА ИГРА ЧЕЛЗИ,ПА МАКАР И ЗА ЖИВОТ И СМРТ ДА СЕ РАБОТИ
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
И ако не сум отишол на стадион значи не сум навивач на челзи а???
Чудно размислување
Воопшто не е чудно. Навивач викаш, а си ги гледал само на ТВ, со пиво и пуканки до тебе. За пивото не знам уствари, можда и рано ти е. :)
Јас сум навивач на ФК Охрид, и на никој друг фудбалски клуб. Со внимание и посебен драж ги следам натпреварите на Челзи, но не сум навивач на клубот. Исто така, ги симпатизирам Лацио, Севиља, Хофенхајм, Рен... Ама не сум навивач. Не може да си навивач кога не придонесуваш за клубот на ниеден начин, кога си безгласна буква. Излезете и бодрете го локалниот клуб, изнавикајте се, испцујте мајки-шајки, подобро ќе ви е.
Сум одел на стадион на Охрид како детиште уште, кога уште ни правилата на фудбалската игра не ги знаев, со татко ми и чичко ми на секој домашен натпревар. Кога потпораснав малце почнав со другари да одам на натпреварите, сме фрлале со камења и дрва по ватрогасците ко ни пуштаја шмркој, сум пцуел цајкани па сум бегал дур ме држеле нозете... Бев во првите 10 членови на реформираната навивачка група Рибари, одев на стадион на 40 степени кога во несвест се паѓаше од топлина, одев на стадион кога истураше како од кобел и на стадион бевме 20 души Рибари наспрема 120 Војводи, и не’ столчија и на трибини и на терен...
Тоа е навивање. Клубот ми е во втора лига и со еден куп проблеми. Не е навивање да се раздереш и да се израдуваш кога Лампард ќе даде гол или кога топката од две стативи ќе заврши зад линија.
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
3.358
Поени од реакции
7.343
@ Super Frank CFC
Ти си TV supporter бе, мајсторе. И никогаш не можеш да бидеш исто со тие што се секоја недела на стадион со својот сакан тим. Ни случајно
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
Добро сега секој си има свое мислење иако може да не ни се допаѓа,ама се почитува.Јас го почитувам твоето мислење аме не се согласувам со него:smir:

:toe:Јас себе си се доживувам како навивач
 
S

SSS-Stolica

Гостин
Навивач на Вардар симпатизер на Манчестер Јунајтед
Неможам да бидам навивач на Манчестер коа неам отидено ниеднаш на Олд Трафорд да седнам до тие навивачи и да пеам со нив...
Под навивач се подразбира да одиш со клубот кај и да игра да ги знаеш сите навивачки песни, да одиш со матичната група насекаде, а не да седиш пред ТВ и да јадеш нешто и на секоја шанса да рипаш од кревет...
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Добро сега секој си има свое мислење иако може да не ни се допаѓа,ама се почитува.Јас го почитувам твоето мислење аме не се согласувам со него:smir:

:toe:Јас себе си се доживувам како навивач
Ти можиш себеси да се доживуваш како сакаш, ама реалноста е друга работа!!!:smir:

Дајте посветете им се на "опипливите" нешна во животот!!! Немојте да гледате само ТВ, туку и живејте малку!!! Излезете надвор, појдете на фудбал, викајте, карајте, скршете некој џам...здраво е адреналинот да ти се покачи!!!
 

брицо

liverpool
Член од
22 мај 2009
Мислења
567
Поени од реакции
2
јас сум навивач на ливерпул иако не сум го гледал на енфилд или на некој друг стадион ама штом ќе ми се пруже прилка да го гледам веднаш ја користам а не пропуштам натпревар да не го изгледам или на тв или на нет
 
Член од
19 април 2008
Мислења
302
Поени од реакции
25
јас сум навивач на ливерпул иако не сум го гледал на енфилд или на некој друг стадион ама штом ќе ми се пруже прилка да го гледам веднаш ја користам а не пропуштам натпревар да не го изгледам или на тв или на нет
Заклучок: Tи си симпатизер на Ливерпул!
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.530
Поени од реакции
1.773
не мора да одиш на натпревар за да си навивач. навивач си ако се радуваш ко лудак и се дереш на цел глас кога твојот сакан тим ќе постигне гол или ќе победи, кога кубеш коса кога тимот твој сакан губи.

навивач си кога пратиш се што се случува околу твојот тим и те боли срце кога некој главен играч ќе си замине.

симпатизер е поблага форма на пратење на некој клуб, значи повремено го гледа оти му се допаѓа играта на тој тим.
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Навивач .:pipi:
На пример ја навијам за Тетекс и одам на нивни натпревари.
А исто така сум и навивач на Арсенал. Би дал исто така се и за него. Би дал многу да отидам да гледам нивни натпревар. Но реалноста е сурова и ќе си останем овде у Тетово со Тетекс и низ Македонија на гостински натпревари.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.509
Поени од реакции
69.194
Strastven navivac na vardar!!!!!!!!! I simpatizer na Deportivo La Coruna.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom