Се сруши хеликоптер на АРМ близу скопското село Блаце

Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Odi odi...i te kako odi. Zatoa prashav, dali IMC ili VMC.

Vizuelno ako sletuval, nema on sho da leta po koridori, gleda pista, i shiba pravo u nea.
И тоа како ги пратат коридорите, бидејки многу им ја плашеле стоката на селаните специјално во селата кој се .... сам знаеш.

Кај ќе ја види пистата, кога имаше слој на магла над Катланово. А висината на брдата, ја знаат на памет.

За стандарди се изнаслушавме глупости, абе си има луге кој ставаат потпис пред секој лет, не е ова работилница за Фиќо.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Ќе си остане мистерија. Плус во овие моменти за да се одржи стабилноста, власта и народот ќе голтаат уште гомна, поради НАТО.
...so true.

Значи не тврдам дека го собориле, но и да откриле дека е така, поради горенаведеното ќе кажат друго.
Единствено дечките, ако сакаат јавно да се пофалат дека можат да обараат, па да избацат некое коминике or somethin'...
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Normalno ne se rastureni deka ne se ekslodirani vo let. Nashiov slucaj 2 pati ekslodiral, ednash vo let, ednash koga se srushil na zemja. Taka da, toa shto ne e vo eden del, neka ne te cudi.
Нема причина да експлодира во лет, а да нема некаков дефект кој сигурно веќе им бил познат. Од чиста мира не експлодирува летало.
 

Cool

Untouchable
Член од
21 февруари 2006
Мислења
467
Поени од реакции
9
Once muertos al estrellarse un helicoptero militar en Macedonia

2008/01/12. Agencias , Madrid
e-mail:noticias@antena3tv.es

Un helicoptero militar macedonio se ha estrellado cerca de Skopje causando la muerte de sus once pasajeros, segun ha informado el primer ministro, Nikola Gruevski.


"Segun los informes preliminares" el aparato transportaba a once personas, tripulacion incluida "que volvian de Bosnia", segun ha explicado el dirigente macedonio, que ha anadido que hasta el momento, "solo siete cadaveres" han sido identificados.

Efectivos de rescate informaron de que el accidente del aparato, un Mi-17, no ha dejado supervivientes.

http://www.antena3.com/a3noticias/

Само за потсетување, не именуваат со уставното име, инаку вчера ја дадоа трагичната вест на ТВ, се потресов имате и видео на линкот.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
а трагедијата да биде уште поголема - требало да се вратат на 04.01, но се одложило за подоцна
Скоро секоја воздушна несреќа во Македонија е обвиена со неразјаснети околности па така и оваа,предпоставките зошто им било одложено враќањето само ги подгреваат сомнежите во одмазнички акт кој би можел лесно да се поврзе со полициските активности во предходниот период.
Сепак ништо од тие шпекулации или вистини не може да ја намали трагедијата и болката за фамилиите на овие представници од Македонија кој достојно ја представуваа нашата земја како рамноправна со целата светска заедница во напорите за воспоставување праведен мир во светот.
Трнливиот пат што го поминуваме сите ние се надевам еден ден во блиска иднина ќе вроди плод Македонија да се најде на рамноправно ниво со сите земји во ЕУ затоа што со жртвите кој ги дава преку своите најхрабри Македонци го заслужува тоа.
-------------Нека им е вечна слава и нека почиваат во мир.--------------
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
........................taka vikaat.....??????
Ima li nekoj informacii kako tecel priodot, kade vsusnost trebalo da sleta, kako se nasol helikopterot tamu ???
Ova ne e so cel na spekuliranje, samo cista ljubopitnost, mnogu malku se zboruva za profilot na letot.......ili kako sto pisuva rymz...nema koj...vistina li samo paceri se grizat za bezbednosta i sostojbata na opremata i sredstvata ????
Вистината тешко дека ке ја соопштат јавно
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20
Поени од реакции
0
Професионален пилот да удри во низок рид?? Мене тоа чудно ми е...
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Бог да ги прости сите 11.
Вечна слава!
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20
Поени од реакции
0
Пронајдени се трите црни кутии од хеликоптерот на АРМ што вчера се урна кај Катланово, при што загинаа 11 војници.
Во црните кутии се снимаат техничките параметри на леталото и говорната комуникација меѓу пилотите и контролорите на летањето.
Црните кутии за анализа најверојатно ќе бидат однесени во странство, а информациите снимени во нив треба да помогнат во откривањето на причините за несреќата.
Осум од телата на загинатите припадници на АРМ се целосни, а останатите три се во делови, меѓутоа нема да има проблем тие да се идентификуваат, дознава А1 од извори во истрагата.
Имињата на загинатите ќе бидат објавени веднаш штом ќе биде завршена идентификацијата.
Земена е крв и урина за анализа од контролорот на летање на аеродромот „Александар Велики“, што бил на должност во моментот на уривање. Според извори во МВР, ова е стандардна процедура во вакви ситуации.
Исто така, МВР ги зело за анализа и лентите со снимките на разговорот меѓу контролорот и пилотите во хеликоптерот.



извор: www.a1.com.mk
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
lesna im zemja i vecna slava , neka si pocivat dushite vo mir.:( golema zaguba pred se za nivnite semejstva i makedonija.:( lesna im zemja
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
nisto poveke od nesreka
Samite ziteli rekoa deka go slusnale helikopterot , i deka zvukot ne mu bil normalen, eden rece : ZNAEME KAKOV ZVUK IMA HELIKOPTEROT , ovoj nemase normalen zvuk. Znaci imal nekoj problem.
Potoa imalo magla
Potoa helikopterot go izgubil patot neli ? trebalo da sleze na aerodromot vo Petrovec, no toj ne sletal , tuku skrsnal nakaj seloto Blace.
I za ovaa selanite velea deka nikogas helikopterite ne sletale preku nivnoto selo, znaci ne se vrtele naokolu.
I sega dali tie albanski paramilitarci , so jaze gi povlekuvale nakaj Blace ?? Toa uste ne se znae. No jas mislam deka ne e mozno neli.
Nesreka ...
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
:(Нека им е лесна земја и вечна слава на загинатите.Сочувство до семејствата.
 

ViRuS

ПрОвОкАтОр
Член од
20 август 2005
Мислења
2.048
Поени од реакции
21
Не е катлановско Блаце, туку кумановско. Хеликоптерот е на АРМ.
Блаце се наоѓа десно од катланово а куманово е лево (обратно пропорционално) иначе погинале само 11 луѓе од кој едниот ми бее комшија во зградава и супер одлепено типче беше али :pop: :cry:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Не знам дали знаете но во 2001 за време на војната се сруши сличен или ист ваков хеликоптер од кој двајца загинаа а скоро сите војници што беа во него се спасија. Тоа значи кога хеликоптерот има несреќа, а тогаш тој удрил во некој столб паднал и не експлодирал или станал пеплосан како што е случај со вчерашното уривање на хеликоптерот на арм. И тоа не е случај само кај нас туку и кај америчките хеликоптери кои се рушат остануваат во целина. А овде хеликоптерот е пелпсан што само покажува дека е срушен или е направена диверзија. Истрагата ќе покаже дали во ова има вистина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom