Се' за воздушни пушки

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.989
Поени од реакции
14.778
Има многу луѓе кои донесле легално оружје од странство. Албанциве најмногу купуваат од Америка, им ги праќаат по авион, а на царина само ги царинат и плаќаат давачки.
 
Член од
8 јануари 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здρаво
Јас сум нов туκа па саκам да пρашам од κаде можам да си κупам воздушна пушκа на стаρо
Јас сум од Κочани аκо има неκој неκа пише или неκа понуде од неκој дρуг аκо знае
Благодаρам однапρет
Може и ваκва κаκо на слиκата
 

Attachments

Член од
1 февруари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Dali treba dozvola za vosdusen pistol (120 m/s) i kade i za kolku moze da se kupat c02 baloncina, fala - pozz

PS: ako nekoj prodava vosdusen pistol ili puska za cena pod 35 evra pratete me poraka
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Dali treba dozvola za vosdusen pistol (120 m/s) i kade i za kolku moze da se kupat c02 baloncina, fala - pozz

PS: ako nekoj prodava vosdusen pistol ili puska za cena pod 35 evra pratete me poraka
За пушки и пиштоли (дали и има такви кои) што достигнуваат брзина над 200м/сек. има процедура (сигурно е тука некаде во темата пишана) за пријава во МВР (се разбира ако одиш легално) за послабите мислам дека не треба никакво пријавување. А CO2 боци имаш и на Реклама5 а и во овој оглас на една бугарска страна:
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1793103
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Дечки земав воздушен пиштол, многу добар и прецизен, само ми требаат добри и квалитетни дијаболи како RWS, H&N, Gamo, JSB и сл, планирам да ги порачам овие, ако некој знае каде да се најдат некои слични и дали ќе ме фати од тука поефтино или од интернет. Ми требаат од 4.5мм за пукање на 10м.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.215
Поени од реакции
7.275
Дечки земав воздушен пиштол, многу добар и прецизен, само ми требаат добри и квалитетни дијаболи како RWS, H&N, Gamo, JSB и сл, планирам да ги порачам овие, ако некој знае каде да се најдат некои слични и дали ќе ме фати од тука поефтино или од интернет. Ми требаат од 4.5мм за пукање на 10м.
Каков пиштол имаш?
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Додека америте пукаат воздушни сачмарки, стрели од водушни пушки, пронижуваат цело бафало со воздушни пушки со калибар и притисок што неможеме да ги замислиме, ние сме заглавени со 4.5ки и 5.5ки на федер (и ретки се тие што знаат за 6.35мм).
Погледнете нешто на овој канал, буквално нема што нема за воздушни на него.

https://www.youtube.com/user/AmericanAirgunner/videos

Ако сакате стриктно ловџиски видеа:

https://www.youtube.com/user/echochapman/videos
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2011
Мислења
14
Поени од реакции
1
Пред некој месец купив воздушна пушка "GAMO WHISPER CFR" од MICEI Скопје за околу 15000ден.
Одлична пушка, првиот модел на GAMO со фиксна цефка, значи не се прекршува цефката туку има едно шипче под цефката за репетирање. Инаку од по новите модели на воздушни со хидраулично клипче не е со федер како постарите модели, користи муниција калибар 4.5mm, има излезна брзина на проектилот (диаболата) од 170m/s па се купува само со лична карта и во рок од 8дена по купувањето треба да се пријави во МВР, додека за купување на воздушна пушка со излезна брзина на проектилот над 200m/s потребно е претходно издадено одобрение од МВР за купување на тој вид оружје.
Сега сум заинтересиран за купување на воздушен полуавтоматски пиштол кој користи CO2 боцички. Дали има некој искуство со овој вид на воздушен пиштол?
Фала поздрав ;)
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Пред некој месец купив воздушна пушка "GAMO WHISPER CFR" од MICEI Скопје за околу 15000ден.
Одлична пушка, првиот модел на GAMO со фиксна цефка, значи не се прекршува цефката туку има едно шипче под цефката за репетирање. Инаку од по новите модели на воздушни со хидраулично клипче не е со федер како постарите модели, користи муниција калибар 4.5mm, има излезна брзина на проектилот (диаболата) од 170m/s па се купува само со лична карта и во рок од 8дена по купувањето треба да се пријави во МВР, додека за купување на воздушна пушка со излезна брзина на проектилот над 200m/s потребно е претходно издадено одобрение од МВР за купување на тој вид оружје.
Сега сум заинтересиран за купување на воздушен полуавтоматски пиштол кој користи CO2 боцички. Дали има некој искуство со овој вид на воздушен пиштол?
Фала поздрав ;)
Колку што знам исто е и за пиштол, изгледа нема да е проблем тоа што е полуавтоматски, колку што го читав законот, наведени се само калибарот и брзината на зрното, така да не би требало да имаш проблеми за пиштол, сигурно тука нема пиштоли што маваат над 200м/сек, а за калибарот гледај да е 4.5. Што пиштол сакаш да зимаш?
P.S. IGT на Гамо (а и Хатсан) пушките се многу добра работа само што имаат еден недостаток - моќ. Многу се послаби од федерите, CO2 и PCP пушките, но за долготрајност и константна моќ се далеку пред сите.
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2011
Мислења
14
Поени од реакции
1
Колку што знам исто е и за пиштол, изгледа нема да е проблем тоа што е полуавтоматски, колку што го читав законот, наведени се само калибарот и брзината на зрното, така да не би требало да имаш проблеми за пиштол, сигурно тука нема пиштоли што маваат над 200м/сек, а за калибарот гледај да е 4.5. Што пиштол сакаш да зимаш?
P.S. IGT на Гамо (а и Хатсан) пушките се многу добра работа само што имаат еден недостаток - моќ. Многу се послаби од федерите, CO2 и PCP пушките, но за долготрајност и константна моќ се далеку пред сите.
Да да знам дека нема проблем да се купи само со лична карта, колку што знам сите пиштоли со CO2 боцички се полуавтоматски и уште не сум сретнал таков над 4.5mm а и неможеш ни да го купиш во продавница ако е потребно одобрение а ти го немаш ;)
Не сум во Македонија и уште не сум разгледал што се нуди по продавниците, инаку јас сум за емитација на револвер.
Не те разбрав кои се подобри, кои каков недостаток имаат, ако можеш малце подобро да објасниш.
Фала поздрав ;)
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Да да знам дека нема проблем да се купи само со лична карта, колку што знам сите пиштоли со CO2 боцички се полуавтоматски и уште не сум сретнал таков над 4.5mm а и неможеш ни да го купиш во продавница ако е потребно одобрение а ти го немаш ;)
Не сум во Македонија и уште не сум разгледал што се нуди по продавниците, инаку јас сум за емитација на револвер.
Не те разбрав кои се подобри, кои каков недостаток имаат, ако можеш малце подобро да објасниш.
Фала поздрав ;)
Има и 5.5 пиштоли, тука имаше на реклама5 1-2 Хатсани се продаваа 4.5ки и 5.5ки. Инаку пушките со федер се општо појаки, ама неможеш да ги оставиш прекршени долго време и федерот се оштетува со времето, додека тие со IGT (inert gas technology) клип (како амортизерите на гепекот/багажникот на поновите коли, само со многу поголем притисок) тие се општо послаби, но многу постабилни и подолговечни од федерите, можат со години да останат прекршени и нема да имаат никаков проблем, ама ако случајно се расипе, нема поправка.
Види погоре имам ставено линкови од јутјуб од еден многу добар канал стриктно за воздушни, таму има буквално се и сешто, многу нови работи можат од таму да се научат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom