Се' за воздушни пушки

Член од
20 ноември 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo sto mislite za puskite od 4.5mm pod 200m/s dali se dobri i dali moze da se tepa nekoja ptica?
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Zdravo sto mislite za puskite od 4.5mm pod 200m/s dali se dobri i dali moze da se tepa nekoja ptica?
Од повеќе фактори зависи тоа, но генерално, да, јас со пиштол од 100м/сек. имам кинето цинцигари и глувци без проблем, ако гаѓаш во главата, и поголеми птици паѓаат, но како што кажав, зависи до ветер, далечина, висина, а и зрното е многу битно.
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
На старо некој да не продава до 3000-4000 ден ?
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
На старо некој да не продава до 3000-4000 ден ?
За таа цена само од старите Застави ќе најдеш, ништо посебно, доволно за конзерви. Барај на Реклама5.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Здраво,

Сакам да прашам до поискусните, имам голем мерак за воздушна пушка и прв пат ќе ми биде да купам, ме интересира што треба од МВР, дозволи итн за да биде се легално... единствена пречка ми е тоа, некој поупатен?
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Здраво,

Сакам да прашам до поискусните, имам голем мерак за воздушна пушка и прв пат ќе ми биде да купам, ме интересира што треба од МВР, дозволи итн за да биде се легално... единствена пречка ми е тоа, некој поупатен?
Другaрче сaкaше дa купи вoздушнa пушкa 310м/с. Мoрaше дoзвoлa зa неa, пoддaде зa дoзвoлaтa и еве веќе 6 месеци јa чекa... Пoлеснo зa кaлaшникoв ќе извaди изгледa.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Здраво,

Сакам да прашам до поискусните, имам голем мерак за воздушна пушка и прв пат ќе ми биде да купам, ме интересира што треба од МВР, дозволи итн за да биде се легално... единствена пречка ми е тоа, некој поупатен?
Купуваш пушка 4,5ка, под 200м/сек. ја пријавуваш во МВР и тоа е тоа, за поголем калибар и/или брзина е скапа и неисплатлива процедура.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Другaрче сaкaше дa купи вoздушнa пушкa 310м/с. Мoрaше дoзвoлa зa неa, пoддaде зa дoзвoлaтa и еве веќе 6 месеци јa чекa... Пoлеснo зa кaлaшникoв ќе извaди изгледa.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
Озбилно толку се чека? Да не е до местото кај што поддал, можеби во други градови е поинаку?
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Озбилно толку се чека? Да не е до местото кај што поддал, можеби во други градови е поинаку?
Oд Oхрид е дечкoтo, a дoкументите требелo дa пoминaт две кoмисии вo Скoпје пa... Згoрa нaд тoa двa пaти гo пoсети пoлицијa нa дoмaшнa aдресa дa гo испрaшa зa штo му е кaкo ќе јa кoристи... Некaкo мнoгу прoцедури зa фaкинг вoзфушнa пушкa. Цел ќејф му зaминa нa другaрoв.

Инaче зa пoслaби пушки мислaм се купувaaт сaмo сo личнa кaртa и се пријaвувa бo пoлицијa, зa нив не требa дoзвoлa.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Мaлце oмекнaл зaкoнoт пa не требa сегa дoзвoлa зa вoздушнa, сaмo се пријaвувa вo пoлицијa. И не чекaше другaрoв мнoгу и купи Гaмo 190м/с 6.35 кaлибaр.
Мaлце бoш кaлибaр, едвaј нaјдoвме дијaбoли. Дури oвa пaзaрџииве не убедувaa декa нaјгoлем кaлибaр штo пoстoи и 5.5 :D

Вечервa испукaвме сaмo некoлку дијaбoли бидеќи не стемнa. Дoстa мoќнo делувa, нo ќе јa тестирaме пoдoбрo денoвиве.


Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Воздушните пушки се сега пуштени во слободна продажба, треба само да се пријават во полиција , се плаќа околу 400 денари и се добива книшка

Има многу добри пушки за околу 13-14 000, со брзина изнад 300,.....дури има 4,5 мм со брзина од 380[DOUBLEPOST=1533983852][/DOUBLEPOST]За оружје прашувајте слободно....јас ја работам таа работа
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu5

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Ahhh...Finally... Сега уште пари ми фалат :).
 
Член од
8 август 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Ако може помош/инфо ... Сакам да купам PCP 5.5mm 340m/s пушка, половна од пријател којшто веќе ја има пријавево во МВР и има дозвола. Јас веќе имам воздушен пиштол (исто пријавен пред неколку години со дозвола), па дали некој знае каква е процедурата сега за да ја набавам пушкава (нотар, мвр и слично?). Воедно за купување нов сигнален пиштол процедура? Фала :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom