Се' за воздушни пушки

Член од
21 февруари 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво дечки. Дали некој може да ми каже која е најдобрата воздушна пушка што кај нас во Македонија може да се купи со овие спецификаци: Федер систем, квалитетна изработка, прецизна на далечина до 50 метри па и повеќе, добра за лов на птици до зајаци, може да се монтира оптика, по можност со фиксна цефка репетирање со прачка под цефка ???
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
105
Поени од реакции
102
Gamo hunter 1250 5.5
Мислење за пушкава и дали е на федер или ?
Кој тип се подобри ? совет
 
Член од
27 декември 2018
Мислења
12
Поени од реакции
8
Gamo hunter 1250 5.5
Мислење за пушкава и дали е на федер или ?
Кој тип се подобри ? совет
druze zemi si pcp gamo gx 40 ili ima edna nova sea pcp isto od bsa 24 000 den e cenata stopati bolji od feder[DOUBLEPOST=1546703576][/DOUBLEPOST]
Gamo hunter 1250 5.5
Мислење за пушкава и дали е на федер или ?
Кој тип се подобри ? совет
inace igt e bolje od springerica a najbolje ti e pcp
 
Последно уредено:

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.027
Поени од реакции
803
druze zemi si pcp gamo gx 40 ili ima edna nova sea pcp isto od bsa 24 000 den e cenata stopati bolji od feder[DOUBLEPOST=1546703576][/DOUBLEPOST]
inace igt e bolje od springerica a najbolje ti e pcp

И двете имаат предности и недостатоци. За PCP-то ти треба специјален компресор или рачна пумпа која е најмалку 200е (квалитетна). IGT-то е подобро од федер заради константност и издржливост, но не и на сила.
 
Член од
27 декември 2018
Мислења
12
Поени од реакции
8
И двете имаат предности и недостатоци. За PCP-то ти треба специјален компресор или рачна пумпа која е најмалку 200е (квалитетна). IGT-то е подобро од федер заради константност и издржливост, но не и на сила.
druze nurkacka boca ti e resenie za pcp kakva crna pumpa ne se pumpaat 250 bari hahaha se pumpaat ali ke se poseres:))100 evra boca i 1500 den za creva da i naprais punis ednas na pozarna bocata i muka nemas tri meseci
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.027
Поени од реакции
803
druze nurkacka boca ti e resenie za pcp kakva crna pumpa ne se pumpaat 250 bari hahaha se pumpaat ali ke se poseres:))100 evra boca i 1500 den za creva da i naprais punis ednas na pozarna bocata i muka nemas tri meseci
Најчесто не вреѓам никој, ама мислам дека врска немаш... Постојат специјални пумпи за PCP пушки од 200-300 бари, каква боца за нуркање какви боци за ПП апарати... Кај ќе ги полниш? И да, постои таква опција, ама со компресор и такви работи, ќе ти испадне како да купуваш тенк, ни 3000е. нема не те спасуваат. Јас како што сум мераклија за пукање, секоја недела траба да ги полнам, ако одам по твоја логика (што нема да ги полнам). Оди на YT следи го каналот PyramidAir, да видиш што се случува таму. Ако толку се запни некој за PCP, минимум 1200е. треба да има на лагер. Околу 1000е. е пушката, и колку што кажав пумпата. Ако не си ,,професионален'' ловџија (за глувци, гулаби и зајци), мислам дека е неисплатлива инвестиција, тие пушки сакаат и оддржување (температура, притисок, подмачкување) се треба да се следи, треба на секоја употреба да се испушта воздух, но не до крај, за да останат гумичките и механизмите под working order. Тие пушки не се за секој. На секој почетник му препорачувам Gamo со IGT систем, не се којзнае колку скапи, а подобри се од тие со федери.
 
Член од
27 декември 2018
Мислења
12
Поени од реакции
8
Најчесто не вреѓам никој, ама мислам дека врска немаш... Постојат специјални пумпи за PCP пушки од 200-300 бари, каква боца за нуркање какви боци за ПП апарати... Кај ќе ги полниш? И да, постои таква опција, ама со компресор и такви работи, ќе ти испадне како да купуваш тенк, ни 3000е. нема не те спасуваат. Јас како што сум мераклија за пукање, секоја недела траба да ги полнам, ако одам по твоја логика (што нема да ги полнам). Оди на YT следи го каналот PyramidAir, да видиш што се случува таму. Ако толку се запни некој за PCP, минимум 1200е. треба да има на лагер. Околу 1000е. е пушката, и колку што кажав пумпата. Ако не си ,,професионален'' ловџија (за глувци, гулаби и зајци), мислам дека е неисплатлива инвестиција, тие пушки сакаат и оддржување (температура, притисок, подмачкување) се треба да се следи, треба на секоја употреба да се испушта воздух, но не до крај, за да останат гумичките и механизмите под working order. Тие пушки не се за секој. На секој почетник му препорачувам Gamo со IGT систем, не се којзнае колку скапи, а подобри се од тие со федери.
DRUZE PA TI STVARNO NEMAS VRSKA ZA PCP IMA GAMO PUSKA ZA 24000 GX 40 IMA I BSA ZA ISTA CENA VO MIKEI BOCA STARA NURKACKA 100 EURA I CREVA 1500 ZA 31000 IMAS PROFI PUSKA KAKOV IGT KAKVI BAKRACI SE GLEDA DEKA POJMA NEMAS OD PCP ZASTO NE JA ZNAES FORATA ZA DUVANJE NA BOCATA SO NURKACKA BOCA A I SIGUREN SUM DEKA NEMAS NIKOGAS PUKANO SO PCP ,IGT POSLE 100 PREKRSUVANJA VISE PUSKATA NE E TOA TOA CELA KE POCNE DA SE RAZDRNKUVA SO PCP PUSKA MOZES DA GAGJAS I NA 100 M I NA 150 A SO MOJATA I NA 300 ..https://www.youtube.com/watch?v=e-6DbHJ8wiU[DOUBLEPOST=1546819338][/DOUBLEPOST]
Најчесто не вреѓам никој, ама мислам дека врска немаш... Постојат специјални пумпи за PCP пушки од 200-300 бари, каква боца за нуркање какви боци за ПП апарати... Кај ќе ги полниш? И да, постои таква опција, ама со компресор и такви работи, ќе ти испадне како да купуваш тенк, ни 3000е. нема не те спасуваат. Јас како што сум мераклија за пукање, секоја недела траба да ги полнам, ако одам по твоја логика (што нема да ги полнам). Оди на YT следи го каналот PyramidAir, да видиш што се случува таму. Ако толку се запни некој за PCP, минимум 1200е. треба да има на лагер. Околу 1000е. е пушката, и колку што кажав пумпата. Ако не си ,,професионален'' ловџија (за глувци, гулаби и зајци), мислам дека е неисплатлива инвестиција, тие пушки сакаат и оддржување (температура, притисок, подмачкување) се треба да се следи, треба на секоја употреба да се испушта воздух, но не до крај, за да останат гумичките и механизмите под working order. Тие пушки не се за секој. На секој почетник му препорачувам Gamo со IGT систем, не се којзнае колку скапи, а подобри се од тие со федери.
sekoja puska bara odrzuvanje da bese toj igt sistem tolku dobar na olimpijada ke pukaa so igt a ne so pcp...imase edno detence sto ne razbira vozdusno oruzje mislejki deka negoviot gamo igtttttttttt deka e mn snazna puska pukase u edni gamo meti sto se vrtat me terase da pukam so mojata u negovite meticki mu rekov druze begaj ke ti ja skrsam metata
Најчесто не вреѓам никој, ама мислам дека врска немаш... Постојат специјални пумпи за PCP пушки од 200-300 бари, каква боца за нуркање какви боци за ПП апарати... Кај ќе ги полниш? И да, постои таква опција, ама со компресор и такви работи, ќе ти испадне како да купуваш тенк, ни 3000е. нема не те спасуваат. Јас како што сум мераклија за пукање, секоја недела траба да ги полнам, ако одам по твоја логика (што нема да ги полнам). Оди на YT следи го каналот PyramidAir, да видиш што се случува таму. Ако толку се запни некој за PCP, минимум 1200е. треба да има на лагер. Околу 1000е. е пушката, и колку што кажав пумпата. Ако не си ,,професионален'' ловџија (за глувци, гулаби и зајци), мислам дека е неисплатлива инвестиција, тие пушки сакаат и оддржување (температура, притисок, подмачкување) се треба да се следи, треба на секоја употреба да се испушта воздух, но не до крај, за да останат гумичките и механизмите под working order. Тие пушки не се за секој. На секој почетник му препорачувам Gamo со IGT систем, не се којзнае колку скапи, а подобри се од тие со федери.
u pozarna gi punat bocite nurkacki i ke se dupnes od pukanje so 10 l boca neznaes nisto kapacitet na boca na primer mojava e 0.485 l so max 250 bara so 10 l boca puna 300 bari ke se raskostis od pukanje za kakva logika mi zboris ti pojma nemas
 
Последно уредено:

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.027
Поени од реакции
803
Keyboard warriors on the loose...
 
B

Bafra

Гостин
На секој почетник му препорачувам Gamo со IGT систем, не се којзнае колку скапи, а подобри се од тие со федери.
Во МКД каде може да се купи такво нешто ....
Ти што би купил (без разлика на цена), да е едноставно за одржување и моќно ....
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.027
Поени од реакции
803
Во МКД каде може да се купи такво нешто ....
Ти што би купил (без разлика на цена), да е едноставно за одржување и моќно ....
Во скоро сите продавници би требало да има такви. Инаку јас што би купил...? Епа нешто што е комплицирано и уште помоќно :) како на пример FX Wildcat.
 

blejdsk

Collective Consciousness
Член од
22 септември 2009
Мислења
11
Поени од реакции
12


gamo replay magnum 5.5mm -- puskava ja imam, zver e ! ima sharzer so 10 komada , samo repetirate, 45j ima snaga i nema pojaka momentalno na prodazba bez dozvoli vo MK od ovoj model , so teski dijaboli gamo mava solidno , malce e senzitivna i bara smirenosti ima golem trzaj , tesko se repetira ne e bas za pocetnici ali magnum cilindar toa e. Jas sum zadovolen cena e negde 310 eura
krsi cigli na 80 metra (eden zid od ciglata) -mozebi i na poveke metri jas na tolku imam pogodeno
svinji dokaj 50 kila na 25 metra u glava gi tepa (mozda i pogolemi) ne sum probal, ali ima klipovi na net
inace snaga po fabrika se vodi , 450+ m/s za 4.5 kalibar i 300+ za 5.5 kalibar,
 
Последно уредено:
Член од
27 декември 2018
Мислења
12
Поени од реакции
8


gamo replay magnum 5.5mm -- puskava ja imam, zver e ! ima sharzer so 10 komada , samo repetirate, 45j ima snaga i nema pojaka momentalno na prodazba bez dozvoli vo MK od ovoj model , so teski dijaboli gamo mava solidno , malce e senzitivna i bara smirenosti ima golem trzaj , tesko se repetira ne e bas za pocetnici ali magnum cilindar toa e. Jas sum zadovolen cena e negde 310 eura
krsi cigli na 80 metra (eden zid od ciglata) -mozebi i na poveke metri jas na tolku imam pogodeno
svinji dokaj 50 kila na 25 metra u glava gi tepa (mozda i pogolemi) ne sum probal, ali ima klipovi na net
inace snaga po fabrika se vodi , 450+ m/s za 4.5 kalibar i 300+ za 5.5 kalibar,
tie cifri sto gi pisuvaat se samo reklama....zamisli sto bi naprail wolverine daystate air ranger 81 J u kalibar 5.5........... koja bi mu bila izlezna brzina so istata dijabola sto testirale gamo taka da ne se vodete mn mn po izlezna brzina vodete se spored J[DOUBLEPOST=1547323568][/DOUBLEPOST]
tie cifri sto gi pisuvaat se samo reklama....zamisli sto bi naprail wolverine daystate air ranger 81 J u kalibar 5.5........... koja bi mu bila izlezna brzina so istata dijabola sto testirale gamo taka da ne se vodete mn mn po izlezna brzina vodete se spored J
inace da se slozuvam deka e megju najakite puski u prodazba u makedonija ova gamo
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.027
Поени од реакции
803
gamo replay magnum 5.5mm -- puskava ja imam, zver e ! ima sharzer so 10 komada , samo repetirate, 45j ima snaga i nema pojaka momentalno na prodazba bez dozvoli vo MK od ovoj model , so teski dijaboli gamo mava solidno , malce e senzitivna i bara smirenosti ima golem trzaj , tesko se repetira ne e bas za pocetnici ali magnum cilindar toa e. Jas sum zadovolen cena e negde 310 eura
krsi cigli na 80 metra (eden zid od ciglata) -mozebi i na poveke metri jas na tolku imam pogodeno
svinji dokaj 50 kila na 25 metra u glava gi tepa (mozda i pogolemi) ne sum probal, ali ima klipovi na net
inace snaga po fabrika se vodi , 450+ m/s za 4.5 kalibar i 300+ za 5.5 kalibar,
Добра (или лоша, како сакаш гледај ја) вест е тоа што сега е многу лабаво со воздушното оружје, нема ограничување.
 
Член од
13 јануари 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0


gamo replay magnum 5.5mm -- puskava ja imam, zver e ! ima sharzer so 10 komada , samo repetirate, 45j ima snaga i nema pojaka momentalno na prodazba bez dozvoli vo MK od ovoj model , so teski dijaboli gamo mava solidno , malce e senzitivna i bara smirenosti ima golem trzaj , tesko se repetira ne e bas za pocetnici ali magnum cilindar toa e. Jas sum zadovolen cena e negde 310 eura
krsi cigli na 80 metra (eden zid od ciglata) -mozebi i na poveke metri jas na tolku imam pogodeno
svinji dokaj 50 kila na 25 metra u glava gi tepa (mozda i pogolemi) ne sum probal, ali ima klipovi na net
inace snaga po fabrika se vodi , 450+ m/s za 4.5 kalibar i 300+ za 5.5 kalibar,
druze ako sakas da mi kazes od kaj ja zema puskata ja imam cf 30 ama sakam da zemam nesto pojako[DOUBLEPOST=1547390389][/DOUBLEPOST]Кликни за повеќе...
druze ako sakas da mi kazes od kaj ja zema puskata ja imam cf 30 ama sakam da zemam nesto pojako
 
Член од
27 декември 2018
Мислења
12
Поени од реакции
8
moja vozdusna puska 0.303 kalibar energija 136 J ..daystate wolverine 2 hp 303 hi lite
 

Attachments

На врв Bottom