Семејнo дрво ( генеологија)

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.666
Поени од реакции
38.846
значи тука имаме сина крв, извинете ваше височество што ви правевме мемиња:cuc:
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Треба да им се направи по едно семејно дрво на старите Скопјани, за да се види кој од кое село дошол.

Од моето семејно дрво знам дека на дедо ми дедо му и чичо му биле комити.[DOUBLEPOST=1421894965][/DOUBLEPOST]Исто така ги чувам крштениците на баба ми и дедо ми од 1941 и 1942 кои се на бугарски јазик, пошо бугарска окупација. И сеа наводно можело со нив пасош да си зеам без проблем.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Јас само до трето колено си знам што и како. Од старите, додека беа живи копав вакви информации. До таму кај што знам, сите се македонци, од повеќе краеви од земјава.
И зошто да знаеш кој си и од каде потекнуваш? Гените се интересна работа.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.281
Поени од реакции
22.559
....на Днепропетровск....

...-руски корени......
Географија 1 + , Днипропетровск е во Украина . Така да ти можеби имаш нешто заедничко со Козациве или Белогардејците. Сепак интересна мешавина и итересно патешествие на предците твои (y)[DOUBLEPOST=1421897176][/DOUBLEPOST]Антрополошката анализа на една страна ме влече со размислувањето. Потеклото на предците на друга страна. И јас ко Швајцарија сум со нерешен идентитет, ама битно за името сум сигурен. :)
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Може детално да се истражи генеолошкото стебло и кај нас, само треба пристап до турски архиви и познавање на османо-турскиот јазик. Имено, Османлиите воделе уредни пописни дефтери и таму можете да си ги најдете дури од 1400-тите години, ама исклучиво по машка линија и само крвните роднини, но не и правните!
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Јас само до трето колено си знам што и како. Од старите, додека беа живи копав вакви информации. До таму кај што знам, сите се македонци, од повеќе краеви од земјава.
И зошто да знаеш кој си и од каде потекнуваш? Гените се интересна работа.
Сум изела едно НЕ погоре. :) Сакам да знам која сум и од каде потекнувам. Ако имам прилика да копам подалеку наназад, обавезно би го направила тоа.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.281
Поени од реакции
22.559
Знам дека е во Украина, ама они биле Руси.
Eпа тоа значи најверојатно од белогардејците (доста луге знам што потекло имаат од членови на оваа царска гарда во Македонија) кога бегале од комуњарата. Во манастирот Рајчица -Дебарско и на Метеори во Грција групи од по 20-30 пребегнати белогардејци имало што се замонашиле ;). Првиов факт за Рајчица го имам на ТВ видено и незнам колку е валиден. Ама вториов факт го чув од свештеник на Метеори и едно 1000000000000000 икони на староруски видов во Манастирите за кој неверувам дека ``случајно `` дошле од Русија до Грција.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Нас проучувањето од страната на татко ми бабата не` чинеше добри 15 години и стигнавме некаде до 16ти век.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Јас го имам правено стеблото со еден роднина од америка. До душа он ја покрена иницијативата пред десетина години. Стигнавме до 9 поколенија наназад само на машки лица, за подлабоко во турски записи би требало да се бара ако воопшто може да се најде. Интересно е што дури 4 пати фамилијата менувала презиме за да се врати пак на првото што сме го имале. инаку можам да се пофалам со уникатно презиме, кое не го користи никоја фамилија освен нашата.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom