Семејно насилство: Колку е често кај нас и колку се борат институциите да го спречат истото?

Член од
14 август 2006
Мислења
42.089
Поени од реакции
74.665
Имаат центри за згрижување и бесплатна правна помош, никогаш повеќе нема да те допре.
На хартија би требало тоа така да функционира....
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Семејносто насилство постои, бидејќи постојат исфрустрирани луѓе кои си мислат дека имаат за право да се изживуваат врз партнерот/ката. Особено е лошо ако имаат и деца, кои веќе уште од почеток се трауматизираат и немаат можност да создадат слика за тоа како би требало да изгледа еден здрав однос помеѓу родителите.

Не ја прикажувајте само едната страна на приказната. Да, жените страдаат физички, но не заборавајте дека жените применуваат психичко насилство врз мажите. Имам слушнато маж кој вели дека полесно би поднел тепање отколку психичко малтретирање на кое секој ден го подложува жена му! Ваков вид на тортура многу потешко се докажува, бидејќи нели, нема видливи физички траги врз жртвата.
http://www.makdenes.org/archive/news/20120719/428/428.html?id=24650157

Бидете реални, секоја приказна има две страни. Ниту жените се секојпат невини жртви, ниту пак мажите дежурни виновници. Не оправдувам семејсно насилство ни во физичка, ни во психичка смисла и секој кој останува во таква заедница го прави тоа на сопствена одговорност.

Исто така, имајте на ум дека постојат голем број садо-мазо заедници кои фукнционираат на ваков начин. Да, некои луѓе сакаат да тепаат, а други да бидат тепани. На некои дури тоа им е совршена сексуална предигра.
 
Член од
17 јули 2012
Мислења
11
Поени од реакции
13
Бев во центарот за социјални грижи, се обратив и невладината организација чиј број го добив пред некој ден, многу ми помогнаа, само после еден ден сум веке по смирена и се чувствувам побезбедно. Ми понудија максимална подршка и помош, презадоволна сум, така да сите оние рекла-казала муабети дека центрите задолжени во оваа област не функционираат како што треба не држат вода.
Би упатила еден апел до сите жртви на семејно насилство, без разлика дали се работи за физичко, психичко или сексуално наилство, без разлика дали жртвите се жени, деца или мажи, да се обратат, да соберат сила и храброст и да кажат стоп на секојдневната тортура.
--- надополнето: 20 јули 2012 во 19:46 ---
Исто така сакам да и изразам голема благодарност на леандра која ми се најде во пресрет овде на форумот, тогаш кога најмногу ми требаше помош. Благодарам од цело срце!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.560
Колку ми е мило за твојата храброст пред се. Се гордеам со вакви жени кои можат да кажат СТОП доста беше и да продолжат цврсто по земја во нов живот. Ти посакувам да издржиш и се најдобро во животот.
И од мене апел до сите оние кои се на било каков начин подведени на тортура, никој на никого не му дал право да малтретира и да ви го уништува животот. Еден е, нема реприза. Главата горе и обратете се за помош, прекинете го семејното насилство во било која форма.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom