Семејно насилство: Колку е често кај нас и колку се борат институциите да го спречат истото?

S

Shellshock nam67

Гостин
потикнат од оваа статија
Ме силуваше додека бев бремена
Напишано од popara на 2 ноември, 2011 во Ваши содржини - Нема коментари

Потресна приказна на Слаѓана П., чиј што сопруг физички ја злоупотребувал со години, ја навредувал и понижувал: Избегав боса, целата облеана во крв, со дете во раце.
Ме тепаше и силуваше додека бев бремена. Ме навредуваше, ми се закануваше, ме бркаше од дома заедно со детето. Но, секогаш се враќав назад. Се до ноќта кога беше пијан и ме удри по глава со метална шипка. Крв се слеваше по мене, а тоа го престраши нашето дете. Во раката му остана прамен од мојата коса. Сега сум во “Сигурна куќа“, сега сум безбедна, но не го гледам крајот на моето тешко искушение.
Слаѓана П. (25 години), од село во близина на Шабац, пред помалку од шест месеци успеа да собере храброст и да избега од насилниот сопруг. Излезе на улица боса, со шестгодишно дете во пижами. На полноќ, на селскиот пат застана еден автомобил. Од страв дека неговиот сосед може да му пререче дека помогнал, возачот само продолжил. По два часа пешачење стигнала во болница. Лекарите дијагностицирале мал потрес на мозокот и контузија на белодробното ткиво, тешки модрици и скршени коски на левата рака.

Иако жртвите ретко зборуваат за нивните тешки искушенија, Слаѓана сепак се согласи на тоа, со цел да ги охрабри останатите жени кои можеби ја делат истата или слична субдина:
- Чудовиштето! Со години додека беше пијан ме малтретираше, ми се закануваше, ме тепаше, гасеше цигарите врз мене, ме тераше на блуд… А кога ќе се отрезнеше, ме молеше да му простам, да не го напуштам. Доколку со ова и помогнам на една жена, моето страдање ќе има значење. Колку повеќе се молчи, толку повеќе насилниците земаат сила. Навистина ми е тешко, не знам каде животот ќе ме одведе, но знам дека кај него нема да се вратам. Никогаш!

Се омажила млада, на неполни 18 години ниту средно училиште нема завршено. Тој беше вистинска “можност” за мене. Неговите родители имаат неколку хектари земјиште, а тој е единствен син. Прв пат ме удри во шестиот месец од бременоста.
- Тој дојде премногу доцна. Ја тресна вратата. Започна да викна и да ме навредува. Ми удри шамар, бидејќи тој ден зборував со еден сосед. Бев шокирана. Плачев цела ноќ. Наредниот ден, започна да ми се извинува. Вториот пат ме удри во потколеницата, додека детето беше во лулка. Од тогаш, секој месец ме тепаше барем по еднаш. И секој пат ми ветуваше: “Никогаш повеќе!”
Неговата патолошка љубомора растеше, стануваше се побесен и постојано беше пијан. Тој се претвараше во ѕвер. Ме присилуваше на секс, ме врзуваше, ме полеваше со ладна вода…

- Моите се сиромашни, но чесни луѓе. Тие живеат во едно соседно село. Мајка ми слушнала дека ме тепа, но јас не признавав. Ми беше страв од осудата на мојот татко, од страдањата на мојата мајка, од озборувањата во селото. Неговата мајка ме праша: “Зошто не го оставиш?”
Во “Сигурната куќа“во моментов е со уште 48 жени и деца, жртви на семејно насилство, Слаѓана доби свој дом, нега, поддршка и мир. Но, нејзините шест месеци, како песочен часовник поминуваат и како сите останати жени жртви на насилство, не знае каде понатаму. Нема куќа, пари и бизнис. Постапката за развод е во тек.
- Ми требаше многу сила и храброст за да се соочам со мојата ситуација, да сфатат дека јас сум практично на улица, со дете, без ништо – вели Слаѓана. – Сите ми повторуваа: Остави го насилникот и започни го својот пат, својот нов живот. Но, како без работа, без покрив над главата?
Многу жени, за жал, немаат ниту сила ниту избор па на крајот се враќаат назад на прагот на насилникот. Некои веруваат дека ќе им биде подобро, другите се обесхрабрени бидејќи немаат каде да се обратат за да добијат долгорочна помош. Всушност се наоѓаат во еден затворен лавиринт од кој немаат излез.

se prasuvam kolku vodat griza drzavnite institucii koga stanuva zbor za smejnoto nasilstvo
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.551
Поени од реакции
10.681
Во секое второ семејство има семејно насилство, тоа не е ништо ново, само сјебаниот менталитет не им дозволува на жртвите да се изјаснат.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.149
Поени од реакции
6.833
Знам дека има ваква куќа и во Скопје, во рамките на кризен центар Надеж.

Вработените и волонтерите исто така држат трибини низ цела Македонија за семејното насилство.

И други институции, владини и невладини одржуваат вакви трибини, но највеќе во борбата против семејното насилство чини овој кризен центар.Нашата работа:

1. Телефон на доверба и Национална СОС линија за жртви на семејно насилство
2. Вршиме едукација на жртви на семејно насилство
3. Обезбедуваме згрижување и заштита на жртви на семејно насилство во период од 24-48 часа
4. Нудиме бесплатно правно советување
5. Работиме на подигнување на јавната свест


Контакт:

тел ++ 389 2 3173-424
факс ++ 389 2 3175-516
СОС 02/ 15-315
www.krizencentar.org.mk
e-mail info@krizencentar.org.mk
e-mail sovet@krizencentar.org.mk
 
S

Shellshock nam67

Гостин
odlicna informacija Tonci se nadevam deka nikogas nema da se najde nekoja devojka vo nevolja pa da mora da odi vo taa kukja, ali za sekoj slucaj korisna informacija za devojkite
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Со оглед на тоа дека и удрен шамар на дете е семејно насилство, тогаш истото го има во 99% од семејствата во Македонија.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Мене едно нешто не ми е навистина јасно.
Како може некој да се осмели да крене рака на личност од понежниот пол ?!
Како има срце за такво нешто. По понижувачко и по глупаво нешто од тоа, според мене неможе да има.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.560
После 6 месеци во згрижениот дом каде ќе оди? Институциите прават нешто со овие жртви или повторно ги враќаат во рингот? Каде оваа девојка со основно образование и 6 годишно дете ќе оди, што ќе работи, од што ќе живеат?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.149
Поени од реакции
6.833
Сличен случај имаше и во „Тренутак Истине“ на Пинк пред некоја недела.

Во тој случај, девојката што беше на жешкото столче кажа дека после ден/два во куќата се вратила во домот на нејзините родители, и сега работи како касиерка во супер-маркет.
 

El_Conquistador-SK.

Captain Hook
Член од
21 ноември 2011
Мислења
41
Поени од реакции
18
Epa neka vnimavaat zenskite/maskite so kakvi moroni/moronki si fakjaat rabota t.e. so kakvi moroni/moronki vlagaat u brak !
Sekoj idiot/idiotka ne e sposoben da ima i cuva semejstvo t.e. zena/maz i dete/deca ! Ova go mislam obostrano i na mazite i na zenite !
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
За се е криво општеството (капитализмот) во кое живееме и работиме,а во услови кога се нема пари а трошоците секој месец се се поголеми,богами и те како ќе има семејно насилстово.
Во нормално општество(социјализам)немаше вакви случаи,а да а ако имаше тие беа во многу мал број и во семејства кај што имало алкохоличар
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
За се е криво општеството (капитализмот) во кое живееме и работиме,а во услови кога се нема пари а трошоците секој месец се се поголеми,богами и те како ќе има семејно насилстово.
Во нормално општество(социјализам)немаше вакви случаи,а да а ако имаше тие беа во многу мал број и во семејства кај што имало алкохоличар
Abe druze velis isklucivo od ekonomskata sostojba !!!
A znaes li ti deka semejnoto nasilstvo e isto tolku rasprostraneto i kaj po-situiranite semejstva !!!
Deka moderniot nacin na zivot ima vlijanie vrz ovaa pojava, da, ima, no deka samo ekonomskite problemi se edinstvenata pricina, se slagam, no delumno, postojat i mnogu drugi pricini !!!
Svalerai, Kocka, Droga, Alkohol i sl.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.670
Поени од реакции
4.203
Да бе капитализмот е крив глупости, нема врска работатата е што постојат алкохоличари,љубоморни пореметени во паметот па вршат вакви насилства врз жената.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Да бе капитализмот е крив глупости, нема врска работатата е што постојат алкохоличари,љубоморни пореметени во паметот па вршат вакви насилства врз жената.
Tokmu taka, glupost e da se kaze deka Kapitalizmot e edinstveniot krivec !!!
Vo Socijalizmot ovie negativni pojavi bea vo mnogu pomal procent, no togas zivotot bese dosta poednostaven i lugjeto ziveea dosta poskromno, a deneska povekjeto lugje(i mazi i zeni) se azdisani i rasprdeni, se udrilo na: pijancenje, skitnicenje, kockanje, svaleraj/ku*vanje, droga i sl. Ako nekoj nema pari nemora da odi da skita i da sljoka po kafani, da frla pari po svalerki/ku*vi, da ide po kladilnici/kazina i sl. Sekako ovie(moderni) pojavi se nepotrebni i negativni i za toj sto ima pari !!!
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Tokmu taka, glupost e da se kaze deka Kapitalizmot e edinstveniot krivec !!!
Vo Socijalizmot ovie negativni pojavi bea vo mnogu pomal procent, no togas zivotot bese dosta poednostaven i lugjeto ziveea dosta poskromno, a deneska povekjeto lugje(i mazi i zeni) se azdisani i rasprdeni, se udrilo na: pijancenje, skitnicenje, kockanje, svaleraj/ku*vanje, droga i sl. Ako nekoj nema pari nemora da odi da skita i da sljoka po kafani, da frla pari po svalerki/ku*vi, da ide po kladilnici/kazina i sl. Sekako ovie(moderni) pojavi se nepotrebni i negativni i za toj sto ima pari !!!
Имаш ти немам јас,ама сакам и јас да трошам да бидам како тебе и етети пробем
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Имаш ти немам јас,ама сакам и јас да трошам да бидам како тебе и етети пробем
Druze i kaj mnogu situirani semejstva go ima ovoj problem, ne se javuva isklucivo samo kaj posiromasnite, veruvaj !!!
Na vakvite negativni pojavi nikoj ne e 100% imun, se javuva i kaj semejstva od niska i kaj semejstva od sredna i kaj semejstva od bogata klasa !!!
Vinovnik e moderniot nacin na zivot t.e. raskurcenosta, rasprdenosta i azdisanosta .............. porano se ziveese daleku poskromno i poednostavno !!!
E sega site sakame mnogu raboti i jas sum sakal i sakam mnogu raboti, isto i ti, ama JBG sto e toa e !!!
Modernoto vreme i moderniot nacin na zivot za zal si go napravija/postignaa svoeto !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom